Operatie cu laser-reducere dioptrie

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Eu am citit ca metoda Lasek e recomandata doar pt. dioptrii mici. E in primul rand cu dureri in primele 2 zile de la operatie. In al doilea rand, intr-adevar se poate ajunge la asa-zisul "haze" (tulburare de cornee), care se pare ca trece in 3-6 luni, dar la fel de bine poate regresa si se poate ajunge din nou la nevoia de corectare. La Lasek se "razuieste" din cornee direct (fara flap), ceea ce ingreuneaza vindecarea. Si mai erau niste chestii, dar le-am uitat.


Felicia 26+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Bantuiam si eu pe aici...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Ileana, sigur am retinut bine si nu fac nicio confuzie. De aia nici nu m-am repezit sa-mi fac operatia, ca am totusi dioptrii mici si mi-e teama sa-mi asum chiar si acel 2 % (sau cat o fi exact). E adevarat ca cei mai multi dintre pacienti scapa de halouri (in max 6 luni dupa interventie), dar ramane procentul ala mic care se procopsesc cu "starbursts, halos, multiple ghost" pentru tot restul vietii. Ireversibil. Atata lucru am retinut. Asta m-a facut sa aman operatia, pana la noi "descoperiri". Deocamdata imi permit sa astept, pentru ca nu simt ca timpul fuge in defavoarea mea. Eu sper ca dimpotriva.

www.lasikinistanbul.com/eng/welcome.htm" target="_blank">Aici gasesti clinica din Istanbul, cu explicatii despre www.lasikinistanbul.com/eng/lasek.htm" target="_blank">LASEK, www.lasikinistanbul.com/eng/lasik.htm" target="_blank">LASIK si eventual www.lasikinistanbul.com/eng/prk.htm" target="_blank">PRK.
Si aici se face referire la LASEK.

Dilema cea mare la mine e cam asa: LASIK mi se pare riscant, pentru ca dupa operatie ochiul se poate sectiona acolo unde este cicatrizat (flap-ul se poate rupe/desprinde), in urma unui accident/soc/lovitura. Din cate am inteles, LASEK nu mai prezinta acest risc. DAAAAAR, LASIK ofera un risc de 1% de a avea probleme cu vederea in semiintuneric sau pe timp de noapte, iar daca faci parte din cei 1% problema se poate corecta. De cealalta parte, LASEK ofera un risc de 2%, insa problemele raman permanent neputand fi corectate.

M-am referit la doua proceduri diferite, iar acum sa zic de tehnologie, referitor la contrastul pe care poti sa-l dobandesti/pierzi dupa operatie. Pana acuma cativa ani scopul unui tratament laser era ca ochiul sa aiba o acuitate vizuala de 20/40 (suficienta pentru orice fel de activitate), adica reusesti sa zaresti abia la 20 de m ceea ce omul normal vede la 40. Mai nou scopul este vedere de cel putin 20/20 si contrast imbunatatit, deci vedere mai buna decat ai avut vreodata cu ochelari si vedere de noapte foarte buna. Exista studii facute pe diferite excimere si marturii ale pacientilor cum ca vad mai bine dupa operatie decat inainte cu vederea corectata cu ochelari! Cercetatorii tintesc spre vederea "perfecta" 20/10 pe care o vor face si oamenii (nu numai vulturii) cu vederea foarte buna. Poate ca deja a si aparut excimerul care sa faca asta si eu nu sunt la curent cu stirile.


www.tvworldwide.com/events/lasik/default.cfm?test=0&type=wmlow&live=0&id=5415" target="_blank">Aici gasesti un filmulet si informatii despre LASIK.

Despre riscuri gasesti informatii www.lasikdisaster.com/index.htm" target="_blank">aici, iar despre probleme cu vederea pe timp de noapte www.lasikdisaster.com/nightvision.htm" target="_blank">aici.

Sper ca am putut fi de folos. Sunt informatii pe care le-am cules petrecand foarte mult timp de internet si citind din experientele altora. Site-urile diverselor clinici nu sunt foarte concludente, pentru ca acolo se pune accentul pe avantaje, e si normal….ca ei trebuie sa incurajeze oamenii sa se opereze, nu sa-i sperie cu statistici. Cam ca la operatiile estetice, unde pe site toate-s bune si frumoase, DAR exista si riscuri.

Cautati sa va informati dincolo de costuri si numarul zilelor de spitalizare. Sunt informatii pretioase care uneori sunt ascunse intentionat pacientului, mai ales la noi in tara. Cel putin partea de riscuri pare sa fie un subiect tabu. Noroc ca exista Google.

Si ca sa inchei intr-o nota optimista, priviti cate marturii romanesti sunt la www.eyestar.us/eyestarus/eng/patient_stories.htm" target="_blank">patient stories. Eu am numarat vreo 8.....din perioada mai-august 2006.


Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)
FOTOGRAFII BLOG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Revin cu cateva linkuri, pentru cine este interesat cu adevarat si pentru cine are rabdare:
http://www.fda.gov/cdrh/lasik/
http://www.lasermyeye.org/index.html
http://www.usaeyes.org/lasik/faq/lasik-tough-questions.htm
http://www.lasiksucks4u.com/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=38&Itemid=43
http://www.optik-med.hu/lezeres-szemmutet.php?TitleID=11&lang=en

Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)
FOTOGRAFII BLOG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Simona, multumesc de link-uri. Ma bag maine la citit ( sper sa fue mai bine decat azi...)


Merci,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Ce sa zic..m-am uitat pe link-uri...
Eu oricum, m-am hotarat...incerc in mai sa ajung la o programare la tantia asta in Frankfurt, sa vad ce-mi zice, in cazul meu: daca se poate, cum se poate, ce-mi recomanda, cu cat crede ca raman, etc....si in toamna, ma programez pt. corectie...
Pana atunci, saptamana viitoare merg aici la oftalmologul meu curant, il interoghez si pe el asupra acestei operatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

www.eye.ro
A facut o prietena operatie la ei si a fost extrem de multumita. Au servicii occidentale, insotitorul poate vedea si operatia pe un ecran, daca vrea.
Si a costat acum vreo 4-5 ani 400 euro/ochi.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Am si eu o problema psihica cu doctorii din Romania...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selket spune:

Buna,

Ma tenteaza si pe mine aceasta operatie. Am miopie mica -2,5 cu cilindru. Stie cineva daca se poate face si pentru cine are cilindru?
Si inca o intrebare. Se spune ca daca ai miopie iti este recomandat la nastere sa faci cezariana pentru ca poate creste miopia de la efort. Cum ar fi mai bine atunci facuta operatia asta: inainte sau dupa o nastere? Adica daca o fac acum si ulterior la o nastere poate sa apara din nou sau sa se rupa flap-ul respectiv sau ceva de genul? Sunt cam 0 la capitolul asta asa ca scuze daca pun intrebari prostesti. :D

Mersi
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

quote:
Originally posted by selket

Buna,

Ma tenteaza si pe mine aceasta operatie. Am miopie mica -2,5 cu cilindru. Stie cineva daca se poate face si pentru cine are cilindru?
Si inca o intrebare. Se spune ca daca ai miopie iti este recomandat la nastere sa faci cezariana pentru ca poate creste miopia de la efort. Cum ar fi mai bine atunci facuta operatia asta: inainte sau dupa o nastere? Adica daca o fac acum si ulterior la o nastere poate sa apara din nou sau sa se rupa flap-ul respectiv sau ceva de genul? Sunt cam 0 la capitolul asta asa ca scuze daca pun intrebari prostesti. :D

Mersi
S.



Buna,

Eu am investigat f mult povestea asta cu cezariana si miopia. In primul rand medicii ginecologi din RO recomanda complet aiurea cezariana in cazul in care ai miopie, fara investigatii suplimentare la oftalmolog. In alte tari miopia NU reprezinta indicatie de cezariana. Daca in urma unei investigatii facute de catre oftalmolog constati ca ai pb cu retina ( leziuni, pericol de dezlipire) atunci oftalmologul iti poate recomanda cezariana. Nu este o regula ca daca ai miopie ai si pb cu retina sau ca nu poti naste normal asa cum se crede in RO! Tot asa nu e o regula sa iti creasca miopia dupa ce nasti.

Eu am miopie si inainte de nastere am fost la doctor sa vad ce e cu retina: aveam o leziune si mi-au reparat-o cu fotocoagulare. Problema aici este ca daca ai pb cu retina nu mai poti face operatie de corectare a miopiei.

Asa ca cel mai bine iti poate raspunde la intrebari un oftalmolog in urma unei investigatii amanuntite.

Editez caci am uitat: am o prietena care si-a facut operatie pt miopie si apoi a nascut normal fara probleme. Ginecologul a pus-o sa aduca hartie de la oftalmolog ca are voie sa nasca oftalmologul sa moara de ras nu alta

Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput