Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (105)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Myral, imi e f clar ca fetita ta vrea hrana de oameni mari.
Pe Sofia o mai pacaleam cu borcanel de mango, apoi manca cu placere branza de vaci cu banana pasate. Nu mai mult de 80 de grame, dar pt noi era f f bine
Ea a inceput sa manance binecand i-am dat cereale Nestle cu lapte incorporat, ii placeau. Manca cu afine pasate (era iulie...deci avea 10 luni oooof)
apoi, la 11 luni a facut jumioru un ghiveci de legume taiate mic, toate legumele posibile din luna august. Si mancat gagica cu paine! de alins farfuria.
Ea vroia mancare de om mare... cred ca asa e si Eliza. Da-i sa suga din para si mar, si banana, si ce-o fi. Gateste ceva inofensiv si las-o sa bage mana la tine in farfurie. Pana la urma va manca. Important e sa cunoasca guturile....si cand se mai mareste va si manca.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diwana spune:

Bine v-am gasit. De fapt mi-as fi dorit sa va gasesc bine.

Nana, ma simt atat de neputincioasa, pe cuvant ca as vrea sa pot veni la tine sa te mai ajut, sa ma chinui eu sa-i dau sa pape fluturasului. Mama ta sau soacra ta, sau altcineva apropiat nu poate veni macar o luna sa va ajute?

Roxana, m-a bulversat foarte tare povestea ta, mi-a crescut tensiunea pe bune. Si inainte de a-l avea pe Rares ma afectau cruzimile asupra copiilor, dar de cand este el in viata mea, involuntar il suprapun peste imaginea tuturor copiilor, nici nu mai pot asculta la stiri despre bebelusi aruncati in geamanatane sau wc-uri. Groaznic, ma ia deja cu ameteala. Off biata ta prietena, si acum te-ai mai speriat si tu. Eu clar te sfatuiesc sa pui camere, dar sincer nu cred ca ai dat si tu peste o dezaxata din asta. Totusi pt. linistea ta fa-o.

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

nana ma bucur draguta ,iti trebuie multa rabdare ,dar tu esti o fata care sti sa treci peste toate ,esti o luptatoare ,ai sa vezi ca incet ,incet o sa se obisnuiasca sa pape cu lingurita .Mult succes
Mai dar PICIULIKA?,SLIPPERS,MAGDAZ,TEODORA ? stiti ceva de ele ,oare pe unde umbla? uite daca nu am mai strigat catalogul de mult .
si de ANDRIES imi este dor ,dar o scuzam ca este cu serviciul .
Mai treceti seara pe la noi ..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Sabina pai rosia e alergena ca are seminte....dar daca scoti semintele nu mai are nici o treaba....idem este si la kiwi si la alte fructe si legume care au seminte mici...un exemplu ar fi zmeura, capsiunile, banana, etc....daca la toate astea esti in stare sa indepartezi semnitele, bebicii pot servi atunci fara nici un risc si cu placere....

De folia de aluminium nu stiam in schimb nimic....o sa mai studiez problema....in principiu o foloseam ca sa nu se usuce legumele si carnea...si acopeream doar tava.....dar pot sa incerc iena cu toate ca imi este frica de vasele astea.....ma marcheaza o patanie din copilarie

Iar eu l-am diversificat pe Mario de 3 saptamani deja....asa ca la mine nu e prea agresiv....carnita i-am bagat-o de abia 4 zile.....si in primele 2 zile nu a vrut sa manance aproape deloc...dar legumele in schimb le papa cu placere

Sim ai incercat sa faci legumele la cuptor? Ca piureul facut din fiertura aia e super naspa....si poti sa incerci sa pui niste marar sau oregano si cand ii dai carnita poti sa incerci niste busuioc (condiment f f putin, dar sa vezi ca schimba super bine gustul)

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Nana la cat mai multi ml. Sa-i vina pofta lui Andreiutzul



Mad, mamica de Robert Stefan (09.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

EU ma bag la somn....ca Mario al meu doarme de la ora 18....si am tot asteptat sa se scoale, dar vad ca degeaba...

Asa ca va pup si va doresc noapte buna. Mai dorm si eu cat mai am timp, ca pe urma incepe petrecerea

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

seara buna...
desi nu a intrebat nimeni de noi, va anunt ca azi eliza a mancat cereale cu lingurita si i-au placut!era asa simpatica cum deschidea cioculetul si tremura toata in asteptarea linguritei.o sa mai incerc si maine, ca la bibi nu prea mai vrea, nu stiu de ce.
ricea - mey, pe mine cui ma lasi? lasa suparare deoparte, ca nu face bine la ten!eu puneam cateva picaturi de lamaie ca se branzeste instant!
nana - hai fluturas!la cat mai mult laptic!
cecilia - wow, ce mare e cristi!un adevarat cavaler!
rox - unde-i tanti aia ca .brrr, mi-a crescut tensiunea!

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Betty, azi iesise chiar gustos piureul cu unt, mi-a placut si mie. Deocamdata il las asa, de luni o sa ii pun si o ceapa mica la fiert, fara sa o pasez. Dupa ceapa o sa ii dau carnita, dar fiarta separat. Daca papa asa, nu schimb nimic pentru moment.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by myral

SABINA dar a mea daca nu papa nimic nimicuta, nici nu pare interesata ce sa fac?????? Am incercat mar, para piersica simple combinate cereale piure suc morcovel cartof dovlecel facute de mine borcanel deciiiiii nu e vorba de gust nu accepta pur si simplu hrana cu lingurita, daca ii bag in gurita chiar ii vine sa vomite, am facut si destule pauze ca am zis ca nu e pregatita, sta cu noi la masa si noi mancam in fata ei ca nehalitii, degeaba.
Daaaaar, papa tzitzi in continuare cu placere.




Dilueaza cu apa si da-le la biberon... cateva zile, pana se obisnuieste cu gustul

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

ce ma bucur ca se vorbeste de diversificare... ca mai am si eu de unde sa ma inspir.
Betty si eu ma gandeam sa pun la fiert in cuptor in vas iena insa... ca asa fac si eu mancarea pentru noi si iese supergustoasa. Acum ca ati incercat voi, poate imi fac curaj.
ufff, mai avem si noi un pic



Mad, mamica de Robert Stefan (09.09.2007)

Mergi la inceput