***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (55)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Salutari si de la noi!
La multi ani sarbatoritilor zilei!
Noi suntem acum mai bine...Stefan a terminat in sfarsit cu raceala (dar am inceput eu acum). Sunt 2 sapt deja de cand am iesit din spital de la ORL, si am trecut in sfarsit peste o raceala fara sa facem otita! Victorie!
Peste o saptamana facem si noi 10 luni...la 9 luni jumate aveam cam 9.300 kg, 74 de cm si NICI UN DINTISOR! Asta e! E umflata gingia (mai ales cea de sus) dar inca nu avem iesit nimic. Pana la 1 an si 4 luni am inteles ca nu e o problema...deci nu disper.
In rest...avem si noi olita...nu ne prea place sa stam pe ea...a reusit sa faca 2 pipi pe olita pana acum..dar n-are rost sa il fortez....oricum la baieti pana pe la 24-26 de luni am inteles ca nu le sunt dezvoltate sfincterele...
Mergem in 4 labe prin toata casa cu o viteza de speriat...in picioare tinut de manute prinde iarasi viteza...zicem mama de la 8 luni....tata foarte rar...mai des da-da...la bunica am invatat sa ii spunem : BU...facem pa-pa cu manuta...ne place la nebunie sa ne ducem la prize, sa vb la telefon...sa facem dus cu tati...
E smecher, cand ii zic NU face o fata suparata de iti vine sa il mananci...dar are momente in care vrea numai la mine in brate...cand il pun jos incepe sa planga si sa se agate de mine..zici ca am turnat foc pe el..nici sa ma imbrac nu pot...poate o fi din cauza dintilor...nu stiu...dar cateodata ma aduce in stare de disperare.
Azi s-a dat jos singur din pat! Dormea, eu eram cu maica-mea in alta camera, si cand l-am auzit ca s-a trezit, am si venit in camera..ca el in momentul in care dechide ochii deja e in 4 labe prin pat si vine spre margine. Cand eram aproape de usa aud o bufnitura..intru si Stefan al meu in picioare tinandu-se de marginea patului. Cred ca si-a dat drumu si a cazut in picioare.
Diseara plecam spre Braila, mergem la socrii, nu am fost din octombrie. Sper sa fie ok drumu.
A..am uitat sa va spun. Lapte tot de la mami papam! Si ne place sa ne jucam cu tzitzile lui mami....
Ok. Va las...ma apuc de facut bagaje...am ami pus ceva poze..o sa mai pun cateva si acum daca vreti sa ne vedeti cum am mai crescut!

diana de IANIS STEFAN 14 mai 2007
Stefan papa tzitzi
Asa creste Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Eu am o nedumerire referitoare la retetele ptr bebe, in general (asta ca le-am citit acum pe cele de la Doxinu): am tot vazut ca se folosesc lapte si ou - banuiesc ca intreg, ca altfel ar scrie galbenus de ou. Dar daca laptele (nu formula) si oul intreg se dau dupa 1 an, cum de se recomanda folosirea lor in retete pentru 9-10 luni?!

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Madi, mi-ai luat vorba din gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Madi
Astea sunt spaghetti de care ziceam: http://www.hipp.de/index.php?id=118&detail=11&alter_id=11
Ele apar in meniu de 4 luni + deci...

Eu vad: 49% legume (morcovi, rosii), pasta (grau integral, cred, n-am dictionarul de sot acasa sa verific), ceapa, orez, carne de vita, smanatana 5%, suc de mere, ulei de germeni de porumb si plante aromatice(oregano, busuioc). Au gust f bun!!! Atat ca e putina carne, nu stiu de ce pun asa putina...sunt 9,5gr pe borcan de 190 de grame (din care Elias mananca jumatate pe zi)...ori eu citisem la fete ca trebuie cam 50gr de carne pe zi...


Nu stiu ce sa zic de paste, n-am gasit nimic despre ce ar trebui sa contina. Au gluten, asta e clar, dar din ce am citit in ultimul timp, nu e bine sa intarzii prea mult cu introducerea glutenului, asa ca eu am optat pt 9 luni.

Din cartile mele, Annabel Karmel introduce pastele in meniu dupa 9 luni, fiindca e un bun pas spre textura mai putin fina. Ea da retete cu paste din alea in forma de stelute si litere, ca sunt mici (dar nu zice nimic de continut).

Acu' dac-ai vedea ce poze pun de la 9 luni in sus...ai nostri rasfatati n-ar inghiti nicicum bucatile alea...

Aici mai sunt retete pe baza de paste de la 6 luini in sus:
http://www.homemade-baby-food-recipes.com/pasta-baby-food-recipes.html
iar la sfarsitul pagini e link pt peste 10 luni.

Mamica lui ELIAS , 31.05.2007

POZE cu Elias, sau DOLOFANEL - Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Eu cred ca retele astea sunt facute de cei care nu cred ca albusul de ou poate provoca alergii, iar laptele de vaca nu e greu de digerat de stomacelul sugarului, nu neaparat de doctori, ca daca vreau, ma apuc si eu acum de scris o carte de bucate, nu ma opreste nimeni.
Cat am stat in spital, dr mi-a spus sa-i dau juniorului mancarea cu sare, perisoarele sa le fac cu ou intreg, sa-i indulcesc mancarea cu zahar, dar asta nu inseamna ca eu fac ce mi-a spus. Fiecare adapteaza retetele cum doreste.
Parerea mea.
Cand am fost in Italia am luat de gura soacrei o cutie de paste, care cica se dau de la 4 luni. Nu i-am dat pana acum, ca au gluten, dar cred ca o sa incerc si eu sa-i dau dupa ce scapam de regim. Sunt foarte mici, nu au sare, speciale pentru copii.
Nu m-am uitat la noi in farmacii, oare se gasesc, a cumparat cineva?


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Elteka multumesc mult.

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Deliciul fetitei mele sunt spaghettele bolognese la borcanas.Le savureaza!! Se vede ca suntem pui de italian:))
Eu i-am facut supita de pui in care am pus cateva paste pe care i le-am tocat marunt dupa ce au fiert.Ii plac la nebunie!Eu ma confrunt cu alta problema:nu ii plac legumele pasate pasta fina..ea trebuie sa mestece drept pentru care i le tai marunt si asa le mananca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Doamne cat de diferiti sunt puiutii nostri.La fel ca si noi.

Eu inca nu ma complic cu retete complicate ca si asa toate contin legume si carne si au cam acelasi gust.Eu ii dau 3 zile supa clasica(fiarta in apa) si 2 zile legume la aburi cu galbenus si iaurt uneori sau o lingura de smantana.
Sambata si duminica ne rasfatam cu mancarica proaspat facuta

Seara fac un maclavais din 3 biscuiti rasi, branzica si lapte praf.Iese ca o crema semilichida pe care i-o dau cu lingurita ca nu vrea nimic la biberon.Dupa vreo ora la culcare avem program de san uneori se jumatate de ora.Nici eu nu stiu de unde mai am lapte ca tin si regim.


INTRBARE:e bine sau nu sa amestecam fructele cu alte alimente gen branzica?Eu am citit ca fructele trebuie mancate singure ca orice alt aliment le impiedica digestia si raman in stomacel unde intra in putrefactie si dau crampe si gaze.
ZICETI SI VOI

POZE rares(7 mai 2007)
bepanthen 100g -cateva tuburi de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Fetelor am gatit mar copt cu branzica sa vedem daca papa STEFAN acum cand se trezeste!io ii combin fructele cu branzica ca asa mi-a zis dr sa-i fac tot felul de combinatii cu branzica da' sa fie mancabil!Ieri a papat banana cu branzica si ca mi se parea prea inecacios am pus si putin laptic si a papat tot.Azi i-am mai "imuiat marul cu branzica cu suc de portocale da' tot asa doar putin.
Azi a incercat sa faca si un pas pe pat dar nu stie cum sa paseasca in lateral si ridica piciorul si se enerveaza ca se loveste de pat ,parca ar fi un pitic cracanat

Pepsica si fetele care sunt dedeparte un de ziua mamei care este maine,da' sper ca si francezii astia au o zi a mamei sa te simti si tu putin ca acasa!

Ioana mamy de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

TRICOURI BUMBAC FETITE SI BAIETEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:



lilly love, in Cta ajung mai rar pentru ca sotul si-a mutat job-ul langa Petromidia, si cand vin in oras ma vad cu parintii si

mai rezolv din treburi. Acum vreo 3 saptamani vorbisem si cu Bogalina sa va chem pe la mine, dar mereu s-a ivit altceva de

facut. Fac eu cumva sa ne mai intalnim

kid, sa traiasca baietelul nasei tale!

Elteka , multumesc pentru incurajare! Chiar am o mica strangere de inima legat de dintii lui Andrei care nu mai vor

sa apara. M-ai mai linistit

doxinu, incearca sa ii dai calciu in suc de portocale sau in ceai. Ce dulce e dolofanelul tau!

ella, m-ai facut sa rad cu "vrei un bebe cu gura plina de dinti dar care sa stea motarca?" Adevarul e ca mi-e asa drag cand il vad cum merge. Mai nou s-a prins ca viteza nu e buna pentru echilibru si merge incetisor, dar sigur. Deja se plimba de unul singur prin toata camera. Am vazut pozele cu David si imi place tare mult cand rade in oglinda.

Ninutza, felicitari pentru cele 9,4 kg la 9 luni! Noi la 10 luni avem 9 kg si 75 cm.


Teodora Elena de Motannel
Rares de carstea
Anais de Corap
Teodora de Sadicutza


Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Mergi la inceput