***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (55)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by ELTEKA

Madi
Mi-am amintit ca trebuia sa-ti spun ca nici Elias nu le vrea pe cele nepasate, nu stiu ce sa fac...Mai si citisem de nu-sh ce "sindrom al mixerului" pe unul din linkurile ce au circulat zilele astea pe aici, de m-am suparat rau si i-am facut mai neblenduit...As, ca n-a mancat nimic...
Zilele astea am dat lovitura cu noile spaghetti bolognese de la Hipp! In sfarsit o mancare de bb fara sare, ca in rest toate au 0,02% sare... Dar crezand eu c-o sa gasesc borcanele astea si in capitala, n-am luat rezerve, ori la Tallinn nu gasesc niciunde. Sa vad ce-oi gasi la portughezi...
Pupici Cosanzenei!

[font=Tahoma][teal][b]Mamica lui ELIAS ,



Elteka
Nu stiu cum e cu "sindromul" acela, dar am vaga impresie ca a fost prezent la mine cand eram mica, nu de alta, dar mama imi povestea ca am mancat pasat pana pe la 3 ani, de i-am scos fire de par alb o droaie (altfel nu mancam, asa ca imi pasa si im baga in biberon de la piscot pana la ou, carne si lapte)
Acum eu sper sa nu fie ereditar
Anei cand ii dau din mana bucatele mici de portocala sau carnita etc le accepta. Cand sunt mai multe la un loc...se schimba foaia. O sa incerc, totusi, treptat sa i le blenduiesc mai putin...poate am mai mult noroc.

Voiam sa te intreb: cum e cu pastele? De la ce varsta se pot da? Spaghetele acelea ce aveau in ele? Eu ma gandeam sa ii fierb niste paste din acelea mici si subtiri din care se pun la supa, sa i le amestec cu unt smantana si putin cascaval, dar nu stiu daca e ok de la varsta asta...

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Motannel, pentru Teodora Elena

Corap, pentru Anais

Sadicutza, pentru Teodora

Carstea, pentru Rares


Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Kid e bine ca nu este asa grava situatia:)
La diaree este interzis "dulcele"..siropurile, etc.Glucoza este buna pentru deshidratare si sa stii ca ii da si pofta de mancare(numai ca nu trebuie sa exagerezi, se da 5g, adica o lingurita, la 100 ml).Din cauza faptului ca nu puteam sa-i dau nici un fel de sirop dulce, i-am dat Antoniei cel mai gretos antibiotic care era si super amar.Parerea mea este ca nu trebuie sa ne grabim cu antibioticele.Ei mai fac scaune molicele si de la fructe, de la laptele formula...Putin orez, o smecta cred ca sunt remedii mai usoare cu care trebuie inceput.Pe Antonia o vazuse initial un medic de la spital de la noi, dar nu a fost bine ceea ce sustinea ca trebuie sa-i dau, drept pentru care am fost la un pediatru cu mai multa experienta.
Sanatate puiutului tau !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Madi, si eu am luat paste pt Mara, inca nu m-am gandit cu ce o sa i le fac, dar i-am luat integrale. Eu cred ca-s mai bune decat alea rafinate. Si pt noi, acasa, tot de-ala o sa folosesc. Eu am gasit la Angst, ca e langa mine, dar sigur se gasesc si-n Carrefour. Sa va uitati cand le luati sa nu scrie ceva caramel pe ele, ca inseamna ca sunt doar colorate, nu integrale. Ca si painea, de altfel.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Multumim tuturor celor ce ne-au urat LA MULTI ANI!
Uram si noi sarbatoritilor zilei
La 10 luni ne mandrim cu 4 dintisori si o energieeee.Mergem cu pasi adugati prin toata casa si de-a busilea.Am renuntat la biberon in favoarea sanului (nu stiu de ce si daca o sa revenim la el).
Papam de toate (adica ce-i dau )dar nu ne-am aventurat dincolo de mancarea clasica de bebei
Ne pregatim de drum ca in 2 saptamani decolam la tati.
Facem lichidare de stoc la jucarii, pompa, bouncer , leagan (marog vindem tot )
Va citesc zilnic dar scriem rar din lipsa de timp sau inspiratie
Azi l-am vazut pe Bobita de ELLA(tare dulce)
Va pup

POZE rares(7 mai 2007)
bepanthen 100g -cateva tuburi de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Nu ne felicita nimeni pt cele 2 stelute de aur?

POZE rares(7 mai 2007)
bepanthen 100g -cateva tuburi de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by Graviduta

Madi, si eu am luat paste pt Mara, inca nu m-am gandit cu ce o sa i le fac, dar i-am luat integrale. Eu cred ca-s mai bune decat alea rafinate. Si pt noi, acasa, tot de-ala o sa folosesc. Eu am gasit la Angst, ca e langa mine, dar sigur se gasesc si-n Carrefour. Sa va uitati cand le luati sa nu scrie ceva caramel pe ele, ca inseamna ca sunt doar colorate, nu integrale. Ca si painea, de altfel.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)



Graviduta, cu siguranta sunt mai bune acelea integrale. Bine ca mi-ai spus...Tu ce forma de paste i-ai luat?

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcatalin spune:

Motannel, pentru Teodora Elena

Corap, pentru Anais

Sadicutza, pentru Teodora

Carstea, pentru Rares

Theolumi,pentru baby boy

magda mama lui Tudor Catalin



http://community.webshots.com/user/tudorcatalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by Madi
[Graviduta, cu siguranta sunt mai bune acelea integrale. Bine ca mi-ai spus...Tu ce forma de paste i-ai luat?


Pai am luat spaghete, ca asta am gasit. As fi vrut taietei sau fidea, dar nu am mai stat sa vad daca aveau sub forma asta, ca oricum daca ii dau acum i le dau prin mixer si tot aia ajung.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Ciorba de rosii cu orez (de la 10 luni)

Ingrediente: 400 g apa, 250 g rosii, 1 ceapa, 1 morcov, 1 r#259;d#259;cina p#259;trunjel, 1 ardei gras, 1 lingura orez, 1 ou, 1 lingura faina, 2 lingurite unt, p#259;trunjel verde.
Cum se procedeaza:

Se pune apa la fiert; cand clocoteste se adauga legumele bine spalate. Se lasa sa clocoteasca pana sunt aproape fierte, apoi se pun rosiile taiate. Cand toate legumele sunt fierte se strecoara zeama si zarzavatul se paseaza (eliminand ceapa!!)

Se pune din nou la fiert cu orezul. (In loc de orez se pot pune zdrente facute dintr-un ou batut cu faina, pana se face ca o smantana groasa. Se pun cand fierbe ciorba.) Dupa ce totul este fiert se pune patrunjelul tocat marunt si untul. Se serveste calda.



Spanac cu ou ochi oltenesc (peste 10 luni)

Ingrediente: 10 cubulete de spanac congelat, 1 ceapa mica, o lingura de unt, 250 ml lapte, o lingura de pasta de tomate, 1 catel de usturoi si 1 ou.
Cum se procedeaza:

Se pune spanacul la fiert, separat se da ceapa de razatoarea mare si se inabuse in unt dupa care se adauga laptele si se lasa sa fiarba ceapa.Dupa ce a fiert ceapa se adauga pasta de tomate.

Spanacul fiert se scurge si se clateste dupa care se adauga peste sos, se mai da un clocot si se adauga usturoiul si sare dupa gust. Se pune intr-o olita niste apa la fiert, dupa ce a fiert apa se sparge oul in apa fiarta si va iesi ca un ou ochi.


Piure de cartofi cu broccoli si ficatel de pui

Ingrediente: 1 ficatel de pui (sau piept de pui), un buchetel de broccoli, 1 cartof, un praf de sare, putin unt, lapte sau supa pentru subtiere.
Cum se procedeaza:

Se fierb legumele in apa cu putina sare (eu pun doar la fiert si nu mai pun in mancare). Se fierbe si ficatelul, iar apoi se paseaza toate (cu blenderul), adaugandu-se putin unt si lapte sau supa, amestecand pana devine o spuma.

Pofta buna!

Pentru cei carora nu le place ficatul se poate pune piept de pui. Iuliei mele de 10 luni ii place foarte mult cu ficatel, cred ca pot spune ca este mancarea ei preferata. Se mai pot adauga si alte legume, uneori mai pun si morcovi sau dovlecel.





Ioana mamy de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

TRICOURI BUMBAC FETITE SI BAIETEI

Mergi la inceput