***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (55)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Salutare la toate mamice de primvara din nou :)

Am lipsit cateva zile de pe aici, drept ptr care am pierdut sirul si nu mai stiu cine mi-a zis ca nickul meu e prea greu, si sa dau un nume mai usor de retinut :D . Pai, cum se vede (Acum) la semnatura, ma cheama Sorina :)

Am intrebat cum ma includ pe aici in categorie, cineva mi-a zis pur si simplu sa dau detalii despre nastere. Le scriu aici ? Sau trimit mail ?:D Hai ca scriu aici : fetita mea s-a nascut pe 08 mai 2007, nastere normala, la ora 18.00. A avut 49cm si 2.940kg.

Este interesant sa poti vb cu parinti care au bebei de aceeasi varsta cu al tau. Sper sa putem impartasi impreuna expriente si sa invat si eu de la voi sau voi de la mine. Cum sunt nou venita, mi-e foarte greu sa citesc tot ce s-a scris aici, si nici timpul nu-mi permite sa o fac.

Petnru incept, acum , la 10 luni, ce fac bine sau rau bebeii vostrii ? Compar si eu evolutia fetitei mele cu alti copii, stiu ca toti sunt diferiti dar nu te poti abtine sa nu o faci.

O sa mai revin, nu sti udaca sa postez aici o evolutie a fetitei, daca ar ajuta sau interesa pe cineva, dar pe mine m-ar interesa sa sti uce fac si altii copii de aceeasi vartsa cu ea :D

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre, multumesc :)

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Salutare si de la noi!Multumim mult pt urarile de ieri,cu intarziere ca de obicei,nu am apucat sa intru,...

La multi ani pt aniversatii de azi, Antonio si Michigan!Sa fiti sanatosi si fericiti!

Lauradi, felicitari pt examene si bafta cu licenta!Hai ca ce a fost mai greu a trecut!Ce mai face Ducu?

Ella, ma bucur mult ca l-ai adus pe Bob acasa, cred ca esti de o mie de ori mai fericita decat inainte, chiar daca esti obosita.Nici Andrei nu are vreun program nocturn bine stabilit, are nopti cand doarme ok, alte nopti cand se trezeste de 2-3 ori, cert e ca la 6 el el fresh.Ieri m-am dus la un curs si mai ca nu am adormit cu capul pe masa, asa de obosita eram...dar cand ajung acasa si imi da cate un zambet, ma topesc si uit...Eu si sotulache avem un aranjament, o saptamana se ocupa unul de copil si celalalt de treburi casnice, apoi schimbam(asta ca sa dormim si noi cat de cat).Habar n-am daca e cea mai buna solutie, dar alta nu am gasit ca sa ramanem cat de cat intregi la tartacutza din cauza lipsei de somn.

Graviduta, si Andrei are niste pozitii de somn de iti vine sa lesini de ras cand il vezi.Se foieste enorm, il gasesc in cu totul alta parte decat l-am lasat, de regula de-a latul patutului cu mainile sau picioarele scoase printre gratii si cu capul infipt, de asemenea, in marginea patutului.Dar daca se trezeste, in secunda doi e in picioare, el nu sta la discutii, nu pare somnoros, zici ca a dormit o nopate intreaga, nu cateva ore...O singura data l-am gasit dormind in picioare, se tinea cu mainile de pat si avea ochii inchisi.L-am studiat, si cand l-am luat in brate sa-l asez in pat s-a trezit.

Androix, pai tocmai cand ma hotarasem ca in tomana sa ma apuc de bbb 2 vii si-mi zici ca nu prea e buna diferenta asta? :))Oricum, chiar daca o sa-mi fie greu, prefer sa mai fac un efort si sa nu imi ies din mana cu schimbatul pampersului sau pregatitul biberonului si apoi sa spun stop, ca trebuie sa ma mai ocup si de alte lucruri pe lumea asta.

Vorbeati de concedii...o sa fie unul la noi la mare cu bb, ca sa profite si el de soare si inca nu am curaj sa plec cu el in alta tara(ca si cu drobul de sare, dc cumva sa imbolnaveste rau si nu stiu ce sa fac?), si alte doua doar pt mine si husband, primul acu in mai si abia astept sa luam si noi o "gura de odihna".Stiu ca o sa imi fie teribil de dor de el, dar avem nevoie in primul rand pt noi de concediul asta.

Lavinia si Andrei (11 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Androix,
stiu ca in principiu ai dreptate; cand sunt la serviciu gandesc pozitiv, stiu ca o sa vin acasa si o sa-i spun numai lucruri bune, fiindca trebuie sa admit ca ma ajuta enorm; dar cum intru si o vad, ma irita instinctiv, nu stiu de ce...pur si simplu.
In general ma abtin sa-i spun ceva , ca stiu ca plange si sincer nu-mi doresc; dar vreau si eu o soacra normala care sa ia ca atare ce-i spun, ca nu sunt rau-intentionata.
Si nici nu suport genul asta de femei care dau apa la soricei din orice mizilic...imi sugereaza un dezechilibru psihic.
Iar sotul meu da cu mucii-n fasole mai rau ca mine,ca dupa ce i-am spus eu sa nu mai spele lucrurile copilului, soacra-mea a intrebat , ce intrebare tampita, ca de ce nu ma schimb eu pentru birou in living, unde e si dressingul? si sotul meu a sarit fix la gatul ei, dar pe buna dreptate, adica cum sa ma schimb acolo, ca am si eu nevoie de intimitate si tre sa ma spal, sa ma ma dau cu spray, cu crema, sa ma machiez, sa ma parfumez si cate mai fac eu in baie dimineata; in mod normal, cand sunt acasa doar eu si sotul defilez goala toata casa, dar cum naiba sa mai fac asta cu soacra-mea?
Ei, si de aici s-a pus pe bocit frate, ca n-are voie si ea sa puna intrebari; dar daca s-ar mai si gandi nitel inainte sa le puna...

moko, crede-ma e infiorator, si cand spun ca ma trezesc de zeci de ori, nu e la figurat; faptul ca eu ma trezesc de atatea ori nu inseamna ca el nu doarme;ca el se trezeste si adoarme instant dar asta numai pentru ca eu sunt langa el...

Lily love, am incercat si eu sa-i trag picioarele de sub el ca mi se pare asa anapoda cum doarme, dar le infige atat de energic sub el, la loc, incat ar vrea sa-mi spuna :" ce, nu vezi ca asa dorm eu bine?"

Angelabv, uit de toata oboseala dimineata cand ii dau bibe si el sta langa mine si eu pot sa iubesc in voie; altfel e sfarleaza si nu prea pot sa-l pupacesc eu cat vreau.
Cu pastilele, nici o grija, de asta ii dau homeopate si sper numai pana cand reuseste sa se obisnuiasca sa doarma.





, mamica de David (24.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamibiutza spune:

offff, iar am ramas in urma
uram si noi La multi ani sarbatoritilor

Antonio de Andrada
Michigan

am vazut ca se discuta despre soacre... din pacate eu nu am soacra, dar va pot spune ca in zece luni mama mea a venit la noi de vreo doua ori, si de fiecare data n-a stat mai mult de o ora... nu, nu sta in alta tara, nici in alt oras... doar in cealalta parte a bucurestiului... asa ca poate fi si mai rau...

Madi, noi stam intr-o garsoniera... si eu as vrea bb doi, dar deocamdata nu se pune problema... speram sa rezolvam cu spatiul in 3-4 ani ca altfel e cam greu... eu am 31 de ani si am zis ca daca il fac pe al doilea in jur de 35 e ok

Ella, te inteleg cu somnul... deocamdata sunt acasa cu bb, dar la serviciu programul meu incepe in jur de ora 12... intotdeauna am avut probleme cu trezitul de dimineata...mi-aduc aminte cum tragea mama de mine cand trebuia sa merg la scoala... acum am noroc ca nora se trezeste pe la 8, are si ea momente cand se trezeste noaptea, dar ii dau apa si suzi si se rezolva... imi imaginez deci ca la tine trebuie sa fie cumplit... dar tinem pumnii sa treaca repede perioada asta grea


Mamibiutza si bb Nora (3 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

vali, asa am zis si eu, ce de zapada, cica de 30 ani nu a mai fost asa zapada, si mai ales in martie da david pare mult mai mare decit este, acuma se ridica de tot ce prinde, azi dimineata l=am gasit sub masa in picioare nu mai stia sa plece de acolo. si se plimba singur asa pe linga pat perete, si mai nou vrea sa o ia dupa dominic si si-a facut 2 vinatai pe genunchi. ce te inteleg cu spartul oglinzii.....

androix, ai mare dreptate cu camerele seaprate, am mare noroc ca ne-am mutat inainte sa nasc, ca asa au camerele separate, weekendul asta m-am gindit la tine ca am avut santier in casa.da pai si la noi e vorba tot asa, de bani, de fapt sotul meu se gindeste ca daca mai facem unu nu le mai putem oferi la primii doi tot ce trebuie, dar eu zic ca ne-am descurca, nu ne dau banii afara din casa, dar eu zic ca am reusi, dar iar va trebui sa iau pauza de la munca, cariera mea .....(de fapt care cariera?)sotul vrea sa ne deschidem o afacere, zice ca nu ar mai fi timp de al treilea, cum zici si tu sint zile cind imi vine sa ma urc pe pereti, dar apoi iar mai vreau unul....sa nu mai chiulesti atit, ca te trec absenta. auzi si unde vad fetele astea poze, ca eu NU le vad!?

doxinu, merci mult de aprecieri, si eu l=am vazut pe cretoliu frezos bucalat! vai da-mi si mie citeva raze de soare!super info si eu sint de genul comod inca cu slabitul. merci de raspuns, cu ciclul si eu il astept cumintica ca tre sa vina, dar citeodata ma gindesc ca daca mi-a facut cineva gauri in preze?apoi m-am pus sa evit perioada fertila.....si in ultimul timp e cam lipsa de asta asa ca sigur nu sint gravida

madi, si mie exact aia imi place la el cind ride, parca e un buldog mic!cind il aveam pe dominic si noi stateam la apartament cu 2 camere bucatarie. cred ca mi-ar fi fost greu sa ramin acolo cu david!dar sa stii ca sotul meu si fratele lui asa au trait pina au crescut mari. ei lasa depresiile, ca tot timpul gasim din ce sa ne apuce, uite la mine, ca ma termina facutul de curatenie in casa asta, e prea mare!(deci nici asa nu e bine) aseara am facut smotru pina la 1 noaptea.....

mai fetelor sa va zic teoria mea despre "rasfat" desi nu m-a intrebat nimeni, ma trezesc vorbind, dar e doar experienta mea! un bun pediatru mi-a zis mie cind l=am avut pe dominic sa nu-mi fie frica sa-mi iubesc copilul, sa nu-mi fie frica sa-l tin in brate cit vrea, etc, etc, si am remarcat ca daca am facut asa cu dominic este indraznet, nu e fricos, este sociabil, (acuma il laud, ca are si parti negative) dar vreau sa zic daca vreti va dau situri care vorbesc despre asta, si copilasii care de fapt sint tinuti in brate destul, NU au nevoie si NU cer mai multa atentie, cine cere atentie e copilul care nu o are aceasta atentie, sper sa fiu coerenta ca ma si joc in timp ce scriu cu dominic) in fine ii zice maternage, si o parte din teoria purtarii in wrap.....

michigan, la multi ani si sa ai multa sanatate si bucurii

kid, nu stiu sa te ajut cu laptele praf

mamaelei, multam fain de raspuns, acuma cu soacra sa vedem ptr moment ma bucur, ca eu sper sa fie de ajutor, dar tot asa m-am bucurat cind au venit ai mei, si ei faceau de fapt turism....

lilly, multam fain, auzi e curaj sau inconstienta!da si mie imi pare rau de discutiile astea duse la extreme, si jignirile(ca sa stii ca si eu m-am simtit f insultata la citeva subiecte ) deci cred ca e de doua parti, si alea care alapteaza insulta si alea care nu alapteaza tot jignesc, e chestie de inteligenta si de cei 7 ani de acasa. eu una niciodata nu am zis ca cine nu alapteaza e mai putin mama, sau chestii de genul asta. in momentul de fata invat sa nu le judec nici macar pe cele care desi au lapte nu mai vor sa alapteze ca li se lasa sinii sau din comoditate, dar stii tu, e un subiect super controversat ca si avortul, sau altele. eu una inca cred, si sint super convinsa(doar vad aici, toate prietenele mele romance alapteaza) ca in romania daca ar fi un grup de sustinere ptr mame care alapteaza SIGUR mult mai multe fete ar reusi, ptr ca sint multe care ar vrea si nu au sprijin, eu una stiu ca fara clinica de lapte(care e cea mai buna in canada) nu as fi reusit SIGUR sa alaptez, cine stie poate fac ceva sa ajunga liga in romania!david merge pe toate talpa, citeodata rid de el ca parca s-ar pune pe calciie cumva, dar nu am folosit deloc premergator,vad ca nici tu, probabil e inca imaturitate muschilor, fa-i masaj la talpite!

mica, da e tare frumos calul ala, e mostenire de la dominic, l-a folosit mult timp si cu placere, ca el cinta si da din gura. of, zapada.....cu soacra tine-mi pumnii!

graviduta, al meu de cind a descoperit se ridica in picioare noaptea in pat, cu tot cu sacul de dormit pe el....nici nu stiu cum poate! si in schimb nu doarme ci tipa dupa mine, ca de pus jos nu mai stie!

ella, bravo draga mea, ai vazut! se va obisnui, si nu se va mai trezi, si eu uneori cind david nu se scoala eu ma scol, deh sint trasa cu cheia deja, si ma uit sa nu cumva sa se fi sufocat!acuma iti zic citeva pareri ale mele, da nu te superi si daca zici tac, cica din ce am citit si am vazut, e bine sa adoarma la ei in pat, adica sa-i dai bibe la el in patut pe o perna inalta cit suge bibe, apoi o iei, cum zici nici la dominic al meu nu mergea cit timp l=am alaptat ca avea rutina lui, dormea la sin, desi incercasem si eu multe. incearca sa vezi daca ii dai bibe in pat la el ce iese, cu timpul se va invata, ai sa vezi ca e baiat destept si asa de pa la 1 an incepi sa te poti intelege cit de cit cu el, va fi bine. e clar ca mai bine se spala la masina, ca ramin urme de detergent si face copilu iritatii de piele, vai da ce de haine are bobita, mai ca mine!pai sigur e soacra asa cum zici de reactineaza asa, las=o in treaba ei, pai de aia e bobitu nefericit la ea, ca ii transmite starea ei, cum sa nu plinga el, daca ea care sta cu el plinge asa usor!!!!!a si bun sfat la androix, sa il pui pe sot sa comunice cu ea! adica ii faci capul calendar la sot, si el ii zice ei, ca pe tine oricum te iube, si cind ii zice ei a uitat tot ce era de zis, tu te descarci pe dinsul, si macar soacra scapa fata curata!

tudorcatalin, cum mai e micutul

moko, merci mult tare frumos mi-ai vorbit, stiu ca in general in romania e moda sa ai fata baiat, si toata lumea(prieteni romani) ma vedeau ciudati cind vroiam iar baiat, dar mie asa mi-s de dragi

angela, eu nu mai iau pastile din 2002 dupa ultima operatie nu-mi mai intoxic organismul. am o prietena are 40 ani si vrea bebe doi, dar din pacate nu prea ramine. nu esti deloc batrina, ce sa zic eu ca-l vreau pe al treilea la 34 ani si inca nu sint gravi, poate voi fi la anu, deci voi avea 35

ella, mi-am amintit ceva, bobita doarme cu voi in camera nu? pe dominic abia cind l=am mutat in alta camera incepuse sa nu se mai trezeasca asa des, ptr ca se trezea din orice scirtiit de pat, de parchet....

fug fetelor ca mai am de aranjat jucarii(cine m-a pus sa cumpar atitea) si sa mai aranjez prin casa ca vine soacra si nu vreau sa ia primul avion de intors!



Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Mi-au trimis cei de la Feretti lista de preturi pt lenjerii, asa ca, daca o vreti, dati-mi un PM cu adresa voastra de email. De fapt, o sa trimit lista pe emailul comun.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

va salut din nou!
pana acum Andrei de Vali si David de Pepsi merg cu toata talpita; boooon, inca mai astwept niste pareri sa vad cum concluzionez

Mai fetelor,azi n-am avut apa [God!! e o problema disperanta in Cta cu apa asta!!!] asa ca n-am avut cum sa-i fac legumele etc..si am mers sa cumpar "bolognese" de la hipp ca de cand a dat Elteka strigarea, vad ca s-au mobilizat mai multe la bolognese.....n-am gasit si i-am luat nestle...sunt delicioase!! dar au sare si pastele bucatele, a trebuit sa i le blenduiesc!! in fine, i le-am dat..s-a lins pe botic! dar, C. mananca inca jumate pe-atat, si nu s-a saturat; eu nu i-am cantarir niciodata mancarea, dar daca 200gr nu-i ajung, oho, inseamna ca el mananca 300 cel putin la o masa..e ..mult?!
ce vreau sa intreb de fapt: hipp are sare la acest sortiment? hipp are bucatele nepasate de paste sau nu? ca sa stiu sa nu-mi mai bat capul, pentru ca ii voi face eu in fctie de ce-mi ziceti; i-am dat fara sa-l testez si aveau destule condimente noi, mi-am dat seamam prea tarziu, e ok; a tolerat
Ella, sotul ei cum se poarta cu ea? adica, e genul tiran iar ea victima perpetua, odata insa o frumoasa si promitatoare dra, sau asa a fost dintotdeauna iar sotul, copiii s-au purtat frumos cu ea? pentru ca in general, astfel de comportament apare cand esti indelung asuprit, contrazis, interzis..ajungi sa te pierzi si sa devii un chinuit si-un sensibil [sa nu zic altfel]; intr-un fel o regasesc pe mama in ce descrii tu - de multe ori mi se face o mila groaznica de ea, pentru ca stiu ca nu era asa, era...altfel! era frumoasa, desteapta, invidiata, dorita... [sper sa fii tu mai inteleapta si macar sa apreciezi ajutorul pe care vi-l ofera - e pretios! nu strica, printre toate celelalte, sa-i mai strecori un multumesc asa, sa-l auda si sa-l inteleaga!- ai sa vezi cum ii apare zambetul - stiu ce inseamna sa pleci cu intentii pozitive si sa ajungi isterizat...mie mi se intampla dintr-o camera-n alta, nici n-o vedeam, doar o auzeam - dar asta are mare legatura cu amintirile noastre] - si, cu siguranta, il iubeste mult pe Bob!

mi-as dori sa mai aud de Chris?! au inflorit narcisele si zambilele in curticica ta? ce mai fac puii tai? ai scapat de catelul urias si nesuferit? [in conditiile pe care le descriai, crede-ma, Chris, as fi apelat la masura extrema - oricat de mult iubesc animalele, de cand gravi si cu C, gata, nu mai pot risca nimic, nu mai sunt doar a mea, ..-n-am crezut niciodata ca voi ajunge sa gandesc asa..]
Draga Pepsi, Androix cred ca si-a sters pozele din link, eu asa le-am deschis, le-am cautat acum si ..nu mai sunt
dar merita vazute, sunt superbe - Androix, pune pozele-napoi!!!!!


v-am pupat, mai scriu

Andreea
My baby
http://good-times.webshots.com/album/560327865NfDFnL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

am revenit!
Multumesc din suflet de raspunsurile pe care mi le-ati dat referitor la rosu in gat. Nu cred ca o mai deranjeaza pentru ca azi a papat bine, fara sa se inece. Cu mucisorii ne-am mutat la cealalta nara, dar parca nu sunt multi asa ca nu ma agit deoacamdata.

problema a fost cu somnul. Nu a vrut decat cu titi in gurita. si doar la mami in brate. Cum o puneam in patut se trezea si plangea. Sa vedem la noapte cum ne descurcam.
Pepsi, mie mi-a venit CM la 5 luni de la nastere iar de atunci e ca inainte. Exact la 29- 30 de zile. Despre rasfat, sa stii ca s-ar putea sa zici tu bine. Aaaaaaaa, si am vazut pozele.........
Sorina, ma bucur ca ne scrii in continuare.
In ceea ce priveste ce fac si ce nu fac bebeii sa stii ca fiecare are "stilul" lui.
Eliza de exemplu merge in picioare pe langa ce prinde, face bravo, tai-tai, zice mama si altele dar Tata nu vrea deloc. Lucruri rele nu cred ca face inca (sau nu vreau eu sa le vad) , in general e cuminte si imi vine sa o mananc.


Sunt mamica
poze
13.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

N-am sters bre nika, stai asa ca e cam grea treaba asta cu 4shared-ul, ma zapaceste si pe mine.
www.4shared.com/dir/4360536/2503bd83/sharing.html" target="_blank">Asta e adresa principala si de-acolo intrati voi in folderele pe care vreti sa le vedeti, am si unul cu stiperi




Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Mihamora, La multzi ani! fericiti si sanatosi

Michingan La multzi ani!!!! multa sanatate va dorim

Cum se simte Tavi?

Are Antonio 10 luni..10 10, 10,10..

io am un scartzar. Sorina, al meu la 9 luni fizic: are 8,900g si 78 cm
Merge de manutze si a inceput sa isi foloseasca jucaria Chicco 2 in 1. Arata cu manutza: pa pa..dar cred totusi ca-i o miscare neinteleasa..sigur, repeta precum papagalii la varsta asta.. si vb multe..in bebelusana

Lilly Love, produsele de la hipp is bune, dar atentie. nu toate is bio. Daca citesti continutul doar ce e cu * e bio. Te-as ruga sa imi spui ce e la Zutaten, pe eticheta originala.

Vezi, cititndu-te pe tine imi dau seama ca borcanelele astea le gasesti la gramada. Ar trebui sa le gasesti cam asa: 4 luni, uneori si 5 luni, 6 apoi 8,10,12..si nu mai stiu.
Daca la 4 luni totul e pasta, la 8 deja gasesti bucatele mici pt ca se presupune ca copii au inceput sa mestece.

Io, un evit produsele Hipp, Nestle dar, am alternative, insa gasesti gasesti si acolo produse bio si corespunzatoare varstei dar nu am timp sa le bibilesc.

pa si pusi plantatia

Mergi la inceput