PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (80)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns julax spune:

mamaluidavid,ai incercat metoda asta si cu suptul degetului?Noi am avut o tentativa,dar nu prea a mers.Nici nu am prea insistat ,ce-i drept .deocamdata suntem fara pedepse,degetul asta e problema principala...Iulia @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Unde sunteti toate?Iulia @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:


Buna fetele!

Cu intarzire va uram si noi La Multi Ani de 8 Martie si o primavara cat mai frumoasa.
Mamaluidavid da stiu emisiunea si eu o urmaresc am vazut aici la toys'r'us un time out pad din asta de pus pe ultima treapta de la scara si e electronic si il setezi cate minute si se face verde cand expira timpul. Uite la asta ma refer: www.toysrus.co.uk/Product.aspx/BruHome/BruSafety/BruSafetyAroundHome/010030?ref=Search" target="_blank">time out pad.
Norocuta ms de informatie chiar nu stiam fetele din ro unde trebuie depusa cererea de alocatie in ro si ce acte trebuie? Este vreun termen limita? Ca noi normal avem domiciliul in ro inca nu avem aici domiciliu permanent.
Multa sanatate piersicutzelor bolnavioare.
ieri noi am fost sa cautam aragaz am gasit un sg model fain si ca spatiu si ca aspect si ca pret in magazin e 330 si am zis hai totusi sa ne uitam si pe net si am gasit pe net acelasi model cu 273 plus livrarea 20 plus asigurarea pe 5 ani 100 de lire si am sunat-o pe zuza asta de propietara si a zis ca da ea 200 deci la chirie dam 600 in loc de 200 si restul de 192 am pus noi. Da na macar am putut alege noi modelul ca altfel cine stie ce minunatzie ne aducea ea si eu tre sa ma chinui cu el toata ziua nu ea as aca macar am luat ceva ce ne place. Asta e www.stoves.co.uk/Freestanding/Gas_c16/600SIDLm_s106.aspx" target="_blank">aragazul.
Daca tot am umblat prin oras s-a innoit si Ari cu niste jucarii of course. Ca mai schimbam din ele strangem ce e mai demult si nu s-a mai jucat si luam chestii noi si era oferta la toys'r'us daca luai marca lor buy 2 get 3rd free asa ca am profitat si noi de asta si am luat:www.toysrus.co.uk/Product.aspx/bruhome/brubabytoys/brubabytoysbruin/479772" target="_blank">trenuletz, www.toysrus.co.uk/Product.aspx/bruhome/brubabytoys/brubabytoysbruin/131423" target="_blank">pian si www.toysrus.co.uk/Product.aspx/bruhome/brubabytoys/brubabytoysbruin/064394" target="_blank">celalalt pian.
In rest am facut ceva curatenie ca era absolut necesar si am promisiunea solemna de la Flo ca weekendul urm vineri dupa ce punem fata la nani de la 7 la 12 noaptea avem timp sa incepem tavanul si peretii in sufragerie el face tavanul eu peretii cu basecoat si asa lucrand numai seara cand fata doarme reusim sa terminam in vreo doua sapt maxim sufrageria si holul. Abia astept ca vreau sa punem si laminatul pe jos ca is satula de carpeta asta nenorocita si veche.
Si alte stiri azi fata mea a exersat incaltatul singurica cu cizmele ei de cauciuc roz si le pune corect fiecare unde trebuie de trei ori le-a pus si le-a scos corect de fiecare data.
Invatam si sa ne tragem pantalonii sus si jos asta in atrenament pt toaleta si gradi, mi-am luat o carte de gina ford potty training in one week si zice ca stage-ul pregatitor este cel mai imp asa ca ne pregatim de zor pana atingem toate punctele de pe listutza.
Cam asta e de la noi stiri si noutati acusi mergem sus la baitza ca azi daca e totul curat si facem baitza schimbam si toate asternuturile sa doarma fata bine in camera curata cu astenuturi proaspete si frumos mirositpoare.[D]
Va uram o sapt cat mai usoara si o seara placuta in continuare!


----------------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

julax, ; noi azi am fost la plimbare toata ziua ca a fost frumos, am venit acasa cat sa manance fata si inapoi in parc;
mada, sa va fie de bine!frumoase jucarii, sa le stapaneasca sanatoasa Arianna!

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Genie spune:

Julax si noi am fot azi hai hui ca a fost atre cald si frumos.
Mada, ma bucur pentru voi, sa stapaniti sanatosi aragazul cel nou si sa faci papa buna la el! Foarte frumoase jucariile lui Ari, acum cred ca clapareste de zor la pianele ei.
Vroaim sa te rog, cand ai vreme, poate ne scrii si noua (banuiesc ca mai sunt si alte mamici interesate) etapele din carticica cu potty training , poate reusesc si eu sa o conving pe fii-mea sa folosim olita.
Michella, cum se simte micuta ta?
Doniro, foarte frumosi ati fost la botez iar bebelinul s-a facut un frumusel!
Noapte buna si o saptamana frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by mamaluidavid

Neatza livada!

Sarilla eu stau langa ea,un pic mai departe sa nu ma poata atinga daca intinde mana si de cate ori incearca sa se ridice ii spun ca e pedepsita si trebuie sa stea jos.Asta pentru inceput,cu timpul va sta singurica. Oricum nu trebuie sa stea foarte mult,metoda fol. de mine e time-out atatea minute cati ani are deci 1 minutel
O sa detaliez putin,poate e cineva interesat. Inainte sa fie pedepsit copilul trebuie avertizat si acordata sansa de a evita pedeapsa. Ex: daca mai faci/nu faci X o sa fii pedepsit.
Dupa ce s-a terminat timpul de time-out i se explica copilului de ce a fost pedepsit iar copilul trebuie sa spuna "imi pare rau" (eu cu Patricia sar peste faza asta ca nu poate spune) ,dupa ce copilul spune cuv. magice primeste o imbratisare si/sau sarut din partea celui care l-a pedepsit.

Metoda am vazut-o/invatat-o de la emisiunea Super Nanny din UK .Mada stii emisiunea?

O duminica faina!

Stefania,Patricia si David



mamamuidavid si eu sunt mare fan al acestei emisiuni si ma bucur tare ca a reinceput de Duminica o noua serie.
Pe acelasi canal am prins si "Casa micilor tereoristi" (intr-o casa imensa erau supravegheate 4-5 familii cu copii care aveau diverse probleme gen: agresivitate, refuzau sa manance singuri ori sa doarma in patul lor etc.
Dr. psiholog care trata cazurile dadea multe tipsuri gasea solutii care uneori ma uimeau...in bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Mada,sa folositi cu spor aragazul!Despre jucarii ,ce sa zic?Super!Are de lucru o perioada cred.
Genie,Anasia si noi am iesit ieri ,dar intre orle in care am scris.oricum,se intelege ,de acum vine primavara si mai rar pe aiciIulia @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by mada_mxm
[
Norocuta ms de informatie chiar nu stiam fetele din ro unde trebuie depusa cererea de alocatie in ro si ce acte trebuie? Este vreun termen limita? Ca noi normal avem domiciliul in ro inca nu avem aici domiciliu permanent.




Stai sa o iau in ordine: ce ti-am scris era despre o informatie tocmai afisata pe teletextul TVRi si care spunea ca daca parintii emigranti in Anglia depun cerere (unde , nu mentiona) au dreptul la alocatie (de la englezi)chiar si daca copilul nu locuieste acolo. Cred ca daca te duci pe tvr.ro gasesti inca textul, poate au si detalii.

Apoi pentru ca zici ca inca ai domiciliul stabil in Ro (cum am si eu) poti sa depui cerere pentru alocatia de acolo (2mil pana la 2 ani, apoi ceva...32 RON, nu mai stiu cat e, stiu ca e mica rau ). Personal eu i-am facut lui Nour, imi intra banii pe un card, ideea mea fiind sa nu ma ating de ei pana cand va implini 18 ani si atunci poate sa isi ia si el niste bomboane din ei. Glumesc, dar e dreptul piersicutelor si daca tu depui abia acum va trebui sa ceri si din uram ca stiu ca se da, dar nu stiu pe cate luni...zic sa te grabesti.

Roaga pe mama ta sa intrebe la primaria unde ai tu domiciliul stabil ce vor la dosar si apoi ii faci procura mamei tale la Ambasada Ro din Londra si o trimiti cu actele de care au ei nevoie.
Dupa faza asta nu te doare capul, banii iti vin in cont singurei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by SARILLA
[Norocuta cred ca o sa ajungem prin Cairo la sfarsitul lui aprilie, inceputul lui mai...Tare mult mi-ar fi placut sa ne vedem, sa ne cunoastem, insa din pacate vom fi doar o zi acolo, intr-o excursie organizata, si am inteles ca programul e destul de strict(ca bunghisem un mall misto acolo demn de vizitat) Noi vom sta in Hurghada,si in Cairo ajungem intr-o excursie de o zi.Ar fi fost tare fain sa ne intalnim...




Ce fain ca vii aici , pregateste-te pentru un festin cu mancaruri deosebite , niste zile deja toride (aici va fi ca un iunie-iulie in RO) si camera ...ca poze vei avea nonstop de facut si la bune si la ciudateniile care iti vor iesi in cale.

Legat de intalneala...stai linstita ca si varul meu a venit in Sharm el Sheikh (statiunea prefereta a Andreei Esca) in luna de miere si tot o zi au fost "fugariti" in Cairo ca sa viziteze cat mai mult. Sunt prea multe de cuprins intr-o zi, va fi obositor pregateste-te pentru asta .

UIte au fost nite subiecte despre Egipt, poate te mai inspira din experienta altor fete:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107465

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114807



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Anasia, Norocuta, Genie, Iulia multumim de urari.
Genie daca tu vrei si daca vor si restul fetelor eu le scriu aici poate cand doarme fata sa am mai mult timp. Eu tind sa cred din ce am tot citit ca are dreptate tanti asta in caret mai imp e sa fie pregatit si sa stie toate etapele si abia apoi te poti apuca, daca lipsesc dintre ele va dura mai mult si poate rezultatele nu vor fi cele asteptate.
Norocuta aici de ex eu pot cere alocatie pt fata dar copilul trebuie sa stea in uk chiar daca noi suntem aici si copilul nu nu avem voie sa cerem alocatie, chiar e scandal mare pe chestia asta cu polonezii ca multi au cerut alocatii pt copii care nici nu au fost nascuti aici si nici nu locuiesc aici si e scandal mare de ceva timp ca nu au facut astia verificarile necesare si ca statul plateste pt copii care nu stau aici si nu au fost vreodata in tara asta.
Daca se poate in ro am sa vb cu ai mei si trimit procura sa faca actele. Inca o data ms mult ca mi-ai zis.
Eu azi tre sa merg la agentie ca a ramas ca platesc azi chiria da cum noi am luat aragazul de pe net nu avem chitanta decat cand e livrat si la agentie vor chitanta si am sa merg azi dupa amiaza dupa ce se trezeste fata sa vad ce ne lamurim ca daca vor sa sune sa verifice si cu propietara ca ne-am inteles sa scadem 200 de la chirie ca sa nu mai vina ea sa ne dea banii cash si gata. Asa ma enerveaza ca si la agentie de fiecare data vb cu altineva si ala nu stie ce ai vb cu altul si tot asa.
In rest la noi de aseara a fost furtuna si acuma dim pana acuma vreo 5 minute vantul inca mai bate dar a aparut soarele acuma. Vreme nebuna. Oricum au zis astia ca worst winter storm ever to hit britain so not good news pt noi.
Am mai pus poze noi de la botez si poze noi cu Ari de cand s-a suit pe valiza sa plece bye bye in Irlanda ca mia- adus sa o imbrac si am zis ca vrea sa iesim in curte sau in parc si ea se suise pe valiza si imi zicea bye bye. Copil crescut pe drumuri cum zice tata.
Deci daca vreti sa mai vedeti poze noi va rugam intrati aici.

----------------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput