PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (80)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doniro spune:

mishi, ref ce spuneai tu de strabismul lui Mihnea, am avut si noi ceva probleme cand era Daria mai micuta, dar absolut toti medicii au zis sa o lasam in pace ca "e dreptul ei" sa se uite "sexy" pana pe la 2 ani. Exact asa mi-a zis o dr. Am lasat-o, iar acum mi se pare ok; e drept ca in unele poze se mai vede, dar f putin si chiar nu observa nimeni in afara de noi.
Uite, de ex, AICI mie mi se pare ca se uita perfect normal.
Iar AICI ochiul stang e in interior...
Oricum si eu zic sa il lasi in pace pana se face mai marisor si mai cooperant.
Va pupam pe ochisori si nu numai!

Roxana, mami de Ioana Daria (3 jul 2006) si Victor Mihai (8 ian 2008)

POZE

www.dropshots.com/doniro" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

mamaluidavid multa multa sanatate Patriciei.
mishi eu stiu ca pana la trei ani nu se pot face controale adevarate la ochi. Copilul trebuie sa colaboreze cumva in timpul lor. Poate mai intra Buli si iti da amanunte despre asta. Dar sotul meu a avut strabism, dar nasol de tot, a facut exercitii iar pe la sase ani l-au operat. Acum aproape ca nici nu se mai vede, rar, foarte rar cand este mult prea obosit ii fuge putin de tot un ochi. Cum problema nu pare foarte grava eu as mai astepta putin in locul tau.
Raluca felicitari, sa va traiasca si sa creasca mare si puternic micul Georgios.
Genie ce vorbareata micuta, bravo ei.
Mada mai ai putin si deschizi o pensiune nu gluma.

Miruna + Alexei (13.07.2006) il asteapta pe BB2 in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARILLA spune:

Tweety felicitari pentru vorbareata..wow..asta da progres...noi inca facem propozitii scurte de tot,fara predicat,si alea destul de rar,asa ca mai avem de mancat o paine pana la ce aveti voi acolo. Pup-o pe vorbareata din partea noastra!
Muuh eu te-am felicitat si pe privat, insa profit de faptul ca nu stiam ca e tot baietel sa te felicit inca o data.Sarcina usoara in continuare!
Oare sunt singura care inca nu se gandeste la al doilea copil?Ma cam ingrijorez, ca m=ati lasat cam singura....
mamaluidavid oooff...ce de mai necazuri...Multa sanatate!
Mada da' stiu ca esti ocupata,nu gluma! Bine ca ai spirit organizatoric,ca altfel...Pup si succes!
Raluca felicitari!!!!Sa va traisca grecutul si sa fie sanatos...A trecut repede timpul,parca mai ieri anuntai ca esti insarcinata...
Genie drum bun impreuna cu piersicuta vorbitoare..Sper sa fie bine pe drum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Buna fetelor,

Am terminat si eu treaba pe ziua de azi, sa zicem, ca nu se termina niciodata si am zis sa mai intru sa vad ce faceti.

Ia sa vad ce-ati mai scris si revin.

Va pup pe toate!


Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

raluca, sa va traiasca Georgios!sa fie sanatos, sa va aduca numai bucurii!
tweety, woow, da' e isteata si vorbareata Clara!, bravo!sper ca ai trimis colajul si pe blog , ca e super!
sarilla, nu esti singura
mamaluidavid, multa sanatate Patriciei,cum spunea genie, e important sa se hidrateze, o sa recupereze ea cu papatul;
mama_mxm, da chiar, nu exista un motel, undeva sa-i cazati? scapati si de deranj;
mishi, si la noi e problema cu televizorul, sta lipita de el; cu cat ii spun, ca face buba (si repeta si ea, arata) la ochisori, cu atat rade si se lipeste mai tare de el;solutia? l-am scos din priza;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Hai ca am reusit sa citesc si acum sa va raspund:

Oana si Norocuta, eu zic sa stati linistita, ca vor incepe si piersicutele voatstre sa vorbeasca mai multe. Fiecare copil are ritmul lui. Unii se canalizeaza pe vorbit, altii pe mers. De exemplu, cred ca v-am mai zis, al meu a mers tarziu singur in picioare, dar a vorbit mai repede, in schimb al lui frate-meu a mers la 10 luni si acum la 2 ani si o luna nu vorbeste cat al meu. Cumnata-mea a inceput sa-si faca griji din cauza asta, dar am mai linistit-o. Al ei, de exemplu imita doar intonatia cu care i se spun cuvintele, dar nu repeta cuvantul, ceva de genul "Nananel" e "Razvanel", asa il striga pe-al meu, dar mai zice cateva cuvinte totusi. Pupam piersicutele!

Stefania, multa sanatate Patriciei! Of, e complicat cu enterocolita asta, stiu cum e, ca si al meu a avut de 2 ori pana acum si o data a fost complicata si cu o raceala urata. E un virus tare pacatos! Ai grija, daca are atat de multe scaune moi sa o hidratezi, da-i si prafuri de hidratare (la noi se gaseste hidrasec care e foarte bun pentru ei) si multe lichide. Apoi trebuie sa-i tii un regim strict, cu lapte delactozat, cu orez si multe uscaturi, fara fructe sau legume care fermenteaza. Stiu ca lu' al meu i-a dat dr. si antibiotic si niste enzime (kreon se numeste medicamentul, niste capsule care i le dadeam jumatate dimineata si jumatate seara) si asa i-a trecut. Pupici si sper sa se faca repede bine!

mishi, si eu zic sa nu-l mai chinui pe Mihnea cu ochelarii , ca e prea mic acum, dar sa incerci sa-l scoti mai mult pe-afara, sa-i gasesti alte preocupari, sa nu mai stea asa mult la televizor. Si eu stiu ca daca e ceva la ochi, nu se poate depista la varsta asta, multi copii mici au defecte de vedere, dar care se corecteaza in timp. Abia pe la 3 ani stiam si eu ca se poate pune un diagnostic precis.

Doniro, nu prea se observa cum se uita Daria in poze, daca nu ziceai, nici nu-mi dadeam seama, important e, zic eu, sa vada bine, adica sa nu se planga ca nu vede, dar acum oricum e prea mica, ca sa-ti dai seama.

Genie, pupici multi pentru Toni vorbareata! Al meu, in week-end, cand am fost la Breaza la nasii nostri l-a vazut pe baietelul lor cum se arunca in niste fotolii din alea puf (ca niste saci colorati umpluti cu bobite de polistiren) si a inceput si el sa faca la fel. Acum as vrea sa ajung pe la IKEA, sa-i iau si eu niste fotolii din alea, ca am vazut ca-i plac tare mult. Sarbatori fericite de Pastele catolic alaturi de cei dragi!

Raluca, felicitari pentru bebe Georgios! Sa creasca mare, sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii! Mancaciosul lu' mama! Pupici si Ioanei! Ea cred ca e topita dupa bebe mic.

Mada, chiar ca v-ar trebui un hotel pentru toata lumea! Daca iti faci hotel, sa ne anunti, ca venim si noi! Acum ai la treburi, cu casa si cu planurile de botez, ohooo! Eu va tin pumnii sa va iasa toate planurile asa cum va doriti! Si sarcina usoara in continuare!

Miruna, Sarilla, Tweety, Anasia, Sabina, Nicolica, Monica si celelate mamici de piersicute, va pup pe toate si pe piticii vostri!


Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mishi spune:

fetelor, multumesc mult de sfaturi. acum, de cand e vreme frumoasa nici nu prea mai are timp de tv, doat seara cand ne uitam la stiri spune in continuu "atu, atu, atu". adica "altul" - sa schimbam postul pana ajunge la desene. ziua e prea obosit de la atata joaca si sunt bucuroasa ca n-are timp de tv.
doniro, ai mare dreptate! asa mi se pare si mie la mihnea, doar in anumite ipostaze. culmea este ca aceasta dr. spunea sa insisit cu ochelarii iar restul lumii sa-mi bag mintile in cap. exemplul cel mai bun este cel al sotului meu care a avut aceeasi problema si, pe la varsta gradinitei, cand era suficient de mare sa inteleaga, a facut cateva sedinte de exercitii si a purtat cateva luni ochelari de corectie iar acum e perfect normal, nici ochelari de vedere nu poarta. pe mine ma deruteaza daniela cioplean asta, doctorita minunata si prea-slavita.
oricum, decizia e luata. mihnea va sta linistit multa vreme de acum incolo, fara ochelari.
legat de pishu la olita n-a functionat mereu. incet, incet, sper sa mearga.

12+ si superfericita mamica a lui Mihnea - 1 an si 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARILLA spune:

quote:
Originally posted by anasia
sarilla, nu esti singura
anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica




Pfiu..ma cam speriasem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Ioana am intrat special sa te felicit pentru micutul Giorgios. Sa va traiasca. Ce repede a trecut vremea, parca ieri ne anuntai, ca ai ramas gravidutza cu bb2.

Sarilla parca si mie incepe sa imi piara cheful de bb2.

Genie drum bun.

Stefania sanatate multa Patriciei si intregului familion.

Mada hai fruntea sus. Toate au o rezolvare.

Babee ce fac cele trei minuni?

Gina pupam si noi pe Razvanel.

Noi ne pregatim sa plecam la Constanta, cel mai probabil vineri si ne intoarcem luni. Asta seara am umblat cu pitica pe la Carrefour sa cautam cate ceva pentru unchiul ei, care implineste un anisor.

Eram o mamica stresata,ca pitica mea va ramane fara canini. Va anunt oficial, ca ne-a dat primul canin, fara prea mare tam tam. Cred ca asta a fost motivul pentru care s-a cerut 2 nopti la rand in patul nostru.

Si noi suntem semi vorbarete. Predicatul nu prea il folosim. Incet incet o sa isi dea si ea drumul la vorbire. Noi incepem sezonul, asa ca vom fi mai mult pe drumuri. Cu Nato asta ne aflam fix in zona 0, in coasta Parlamentului, asa ca deja incep sa fac planuri pentru o mega iesire, dar nu stiu unde. Sunt in faza de gandire.

Gata, ca m-am intins ca o placinta. Noape buna. Mishi pupam pe Mihnea.

Sabina mamica Alexandrei

http://s249.photobucket.com/albums/gg240/Sabana_2008/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Raluca hai ca te-am botezat. Tot vine Pastele. Sorry

Buli esti bine? Da si tu un semn.

Sabina mamica Alexandrei

http://s249.photobucket.com/albums/gg240/Sabana_2008/

Mergi la inceput