Fulguleti de noiembrie decembrie 2006 (158)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

salutari :)

almo, m-a umflat si pe mine rasul la faza cu sutienu', da' mai cu juma' de gura... ca am si eu un mic pervers in devenire :)) cum prinde cate-o gagica, cum o trage de tricou, pe la gat, sa vada ce-are pe dedesubt :))) in fine...serios vorbind, nu face chiar la toata lumea, pe mine ma trage de bluze daca-s de-alea cu gat larg, sau pe umeri, la maica-mea mai incerca cand era doar in tricou, la nasa-mea.. in general tantile imbracate mai de casa si la care sta in brate :) lu' ta-su' ii ridica tricoul, si bate toba pe burta :)) sau baga deshtu' in buric :) sau ii desface cureaua :) da' astea doar la ta-su' (..la alti masculi feroci nici nu prea are acces :))) ..) iar la partea cu atasamentu', momentan suntem la etapa polarica, vad ca inca tine, in fiecare seara ii invelesc si-i pup de noapte buna pe amandoi, ies din camera, si ce se intampla ulterior..habar nu am.. oricum, dimineata, la prima trezire, aia pt lapte, toti amicii is pe langa pat (si paturica..iar azi-dimineata si cearceaful..ce daca e de-ala cu elastic, prins bine de saltea :)) ). ii bag repede la loc, i-l dau pe polarica in brate, baga laptele, si mai trage o repriza scurta de somn.. la amiaza, tot cu polarica.. deci probabil ca ca l-a asociat cu somnul si i-e drag sa adoarma cu el, ca in restul zilei nici nu se uita la el (ma rog...polarica oricum locuieste in patut, iar la patut..in afara de ora de culcare..nu prea avem treaba). un alt "atasament" ciudat ar fi de suzeta.. am zis in ghilimele, ca nu cred ca-i atasament, cred ca e pur si simplu nevoie de alinare... de cand a inceput perioada de masele, cand il cauti, e cu suzeta-n bot (bine..o si roade la greu.. se scarpina ba cu tetina, ba cu manerul, ba cu o latura din aia mai groasa.. cred ca ii place ca e moale si ajunge exact la locurile dureroase...). daca vrea sa "zica" ceva, zice bine-mersi, ca pe suzi o tine cu dintii :)) parca-l si vad peste vreo 3-4 ani ca pe copchiii aia de i-am vazut asta vara in uk, vorbind bine-mersi cu suzeta intre dinti :)))) oricum, am mai zis-o, mi-e absolut indiferent cat va vrea sa tina suzeta si, nush de ce, sunt sigura ca atunci cand nu va mai simti nevoie de maruntul confort pe care i-l ofera va renunta la ea pur si simplu... simt io :)) faza e ca nici nu i-o pot refuza..eu am supt degetu' pana la adanci batraneti, tot deshtu' fiind de fapt si singura mea pofta din sarcina..deci stiu prea bine cat de relaxant poate fi :))) si oricum, decat degetu', mai bine trage de suzeta pana la majorat :)))))))

am citit si explicatiunile despre alaptat la dublu..nu am nicio parere, ca nu-s in masura.. pt mine chiar si in ziua de azi reprezinta un maaare mister si cum mi-a venit laptele, si cum s-a terminat - adica na..de venit..l-am pus sa suga, si-a supt..si tot asa pana pe 15 mai, cand a implinit 5 luni fix fix fix, cand a supt de dimineata, dupa care...adio si la gara. gol, si n-a mai fost :))) o singura chestie nu pricep, la faza cu mama care deja alapteaza unul mai mare, si apare si cel mic...mai exista colostru??? aaa..si inca una..stiam ca in ultimul trimestru de sarcina nu e recomandat nici macar masajul sanilor, pt ca ar putea declansa nasterea.. alaptatu' nu se pune?? pe de alta parte, ma gandesc ca laptele care va veni o data cu nasterea va fi altul..nush cum sa explic sa nu sune a stupizenie, ca propozitia abia enuntata :)) adica..laptele care va veni pt bebe nou nu are cum sa fie de aceeasi consistenta (si banuiesc ca nici de acelasi gust...dar nu ma intrebati de unde si pana unde asemenea idee la mine-n creier :))) ) ca asta pt bebe mare.. si atunci, ma gandesc, oare bebe mare nu va refuza sanul pt ca nu va mai curge chiar acelasi lucru ca inainte???? deci..a se intelege..nu am citit absolut nimic despre subiect decat ce s-a scris aici, pt ca..evident..nici nu ma interesa :)) astea-s pur si simplu niste nedumeriri personale, a nu se interpreta care cumva ca o contestare a celor discutate pe-aici :)))

acestea fiind zise, ma duc sa ma trantesc in pat, cu ochii beliti in hallmark, asteptand sa inceapa medium. aa.. am si eu i am legend, ma tot bate mihaiul la cap sa-l vedem, da' mi-e lene sa mut laptopu' din bucatarie in dormitor :))) da' la ce reclama i-ati facut...mai bine raman cu exorcistu' meu, ca macar il stiu pe de rost de-acuma.. :))))


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

miraco, daca vrei un exemplu stupid de banal pt "asa a fost sa fie", mihaiul si je suntem cuplul perfect :)) inceputul lu' 2006 a fost pur si simplu de kkt (scuzati, dar alt cuvant pt a descrie chiar nu am..), nu ne ardea niciunuia de niciunele si cu atat mai putin unuia de al'lalt, in martie am fost amandoi cam o luna la prietena mea in germania, de unde ne-am intors ceva mai pasnici si mai iubitori, si in seara lu' 2 april s-a intamplat minunea (singura "intamplare" pe anul respectiv, da??!! ca sa intelegi si de unde "banalul stupidului" :))) ), care desi a fost bine protejata, a facut ochi, si-acu' doarme cu polarica :)) deloc planificat, ba chiar picat fix ca nuca-n perete, dorit din momentul constientizarii realitatii.. deci..pur si simplu..asa a fost sa fie :) satisfied? :))))


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Bey mami de d tocmai cand ma certam eu cu mine...ca-s prea,prea cu planificatu' vii tu cu teoria ca vine cand vrea el...Pai explica-mi bre si mie cum vine??? Il aduce barza la usa...vine singur pe picioare...??? Zau asa...eu nu inteleg asta cu s-a intamplat...sau a venit cand a vrut el. Sa-mi 'iexplice' si mie careva...


nu voi planifica in sensul ca nu am de gand sa-mi fac planul ca atunci cand d face x ani si y luni sa il fac pe bb2. astept momentul in care, stand seara in bratele lui alex, sa ne uitam unul la altul si sa spunem da, hai sa facem un copilas. si atunci stiu ca va fi momentul pt bb2, cand noi vom simti ca suntem toti 3 pregatiti.


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

a deju da, se exista colostru si la bb2, doar ca in primele zile oricum cam esti in spital deci bb1 nu prea are acces. plus ca bb1 suge deja mai putin, e complet diversificat, deci cerintele, cantitativ vorbind, sunt ceva mai reduse. oricum, nu cred ca-i bai pt el daca laptele e mai bun :)) plus ca alaptatul la varsta asta tine mult de partea afectiva, emotionala, nush cum sa zic...lucru pe care nu as vrea sa i-l iau. oare se intelege ceva?

laura e clar ca ceva imi scapa, da'...scuza-ma..cum sa-ti ceri scuze ca nu raspunzi la toata lumea? da' ce, esti la job? ai in plan raspunsuri pt toate intrebarile ca altfel te dau afara? fiecare are timpul lui pe care il investeste cum crede de cuviinta la mom respectiv. sau cum are chef. sau cum n-are. sau cum ii vine. si gata! parerea mea, evident.


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

hai ca stiam ca mai am ceva...
obiecte de care sa fie atasat nu are. are preferinte printre jucarii, cu unele se joaca mai des, mai mult, pe altele le ignora cu desavarsire, are regasiri , mom in care redescopera vreo jucarie pe care n-a mai vazut-o de mult si se joaca 22 zile cu ea..d.ar atat. absolut nimic de care sa fie atasat, cum vezi prin filme copilul care nu da drumul la ursulet/maimuta/chucky si, din cate am mai citit, asta nu e deloc un lucru rau.


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

quote:
Originally posted by bamboletta

Poftiti de salivati



Baga-mi si mie reteta pliiiiz!
Monicabb felicitari mami pt bb2..deja in saptamana 17??? sa fie intr-un ceas bun

De Dayanara ce stiti? ca de cand am venit din Ro n-am mai citit-o...

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

miraco, ma bucur ca ti-ai gasit timp sa scrii la noi.. dulceata lu' mami a crescut mult si e tare frumusica iar poza din 31 dec (outfit-ul de revelion? ) m-a dat pe spate pur si simplu .. si nu te mai zgarci atata cu pozele, ia pune si tu mai multe .. nici eu nu prea intelegeam faza cu "s-a intamplat", noroc ca ne-a lamurit adeju ... chiar, adejule, dc tot ai povestit cum s-a intamplat intamplarea intamplatoare, nu ne povestesti cum v-a picat fata la aflarea vestii/citirea testului? :))

adeju, sa stii ca toata ziua am avut aceleasi nelamuriri ca si tine in privinta alaptatului bb1 cu bb2 .. si inca una in plus: ce faceti cu bb1 cand sunteti in spital??? of, ma bucur ca n-am dileme din astea acuma :) ... dar sper ca pe bb2 (si bb3 ) o sa-l alaptez mult mai mult decat pe oana .. si sunt convinsa ca oana va dori si ea sa suga sa vada cum e , desi clar n-o sa-si aduca aminte de perioada cat a alaptat.. ea si acum e fascinata de tzitzi, cand ma vede dezbracata fuge dupa mine, le mangaie si le da pusi.. si cateodata ma pisca ingrozitor .. si niciodata nu stiu dc ma mangaie sau ma pisca cred ca are sentimente contradictorii fata de ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Miraco, o PLACERE, dom'le, sa mai auda lumea de voi, ba unde mai pui ca am vazut si poze! ...o adevarata incantare! ...ma-ntrebi unde sunt si ce caut???? Da' unde-ai fost ma rog frumos cand am zis? ...deci, asadar si prin urmare: aveam (si inca am) io o sora care fuse la Canada, da' nu-i placu si reveni in Ro...eu am mai fost la ingleji acum 2 ani si am zis sa ne intoarcem sa mai testam putin apele (care ape nu-s tocmai limpezi, constatam pe zi ce trece, da' asta-i alta poveste ), dar emigrare e un cuvant prea mare...deocamdata stam (adik eu) si muncim (adik el)...Te pup tare tare si sa mai vi!

Almo, scuze, da' m-am distrat de pitica ta de numa'...intaleg si ce-ai vrut sa spui, dar sfaturi nu am...poate-o trece, sau poate functioneaza ce te-a sfatuit mamaana...Denis nu e atasat de nimic...sau, ma rog, e cam atasat LA PROPRIU de suzeta (adik suzeta e un fel de prelugire-a gurii, daca ma intelegi)...am incercat si eu sa i-o dau doar la culcare si s-o iau din raza lui vizuala, dar nu uita...intreaba mereu de "bib" si daca vede ca ma fac ca ploua, ma trage dupa el sa-mi arate locurile unde ar putea fi si sa-l ajut s-o recupereze ...In fine, te-am pupat mai, am salvat cartea aia de la tine pe desktop si ma tot uit la icon in fiecare zi si-mi zic: s-o citesc/sa n-o citesc/s-o citesc/sa n-o citesc ...a_dejule, tu te-ai apucat de ea???

Noi suntem bine, in mare...azi am fost cu Denis la un nou grup de joaca...trebuia sa platim acolo o lira, dar doamnele au zis ca azi e free fiindca sunt noua si sa vedem daca ne place ...cert e ca a fost fain (am intalnit si o romanca, da' cam intepata...io nu-nteleg ce au toti romanii de afara, cel putin aici, de-s asa intepati, da' si asta-i alta poveste ), Denis s-a jucat cu masinute, s-a bagat in cort, in tunel, a fost de-a dreptul incantat de o papusa bebelus, a mancat ricecake, ananas, mere, sticksuri, a baut si-o gura de suc de bebei (totul din partea casei), mi-a aratat ca acolo sunt si carti si m-a pus sa-i citesc...Dupa o ora jumate' de zbenguiala am revenit acasa...iar dupa-masa am reusit in sfarsit sa ne inscriem la biblioteca de langa noi, unde evident ca au "children's library", o minunatie, nu alta! Cam atat de la noi...va pupam

Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis (19 dec 2006)
Slideshow


Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

aaaa, am uitat sa va zic ca stie cum il cheama ..zice clar, tare si raspicat: "Neni"...

Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis (19 dec 2006)
Slideshow


Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

bravo "Neni" !.. o sa-i fac cunostinta cu fiica-mea care e "Nana"

Mergi la inceput