Fulguleti de noiembrie decembrie 2006 (158)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Ruxandra hai ca m-a-nfundat rasu' cu pupicii la canapea. Multam fain ca te gandesti la noi. Si tie Kiki !!
Tare greu mi-a fost, mai , fetelor, David al meu a trecut prin prima raceala groaznica, atat a mai tusit mititelul, of, pana la epuizare. Mai ales noaptea si la somnul de peste zi. Mi s-a rupt sufletul ...Doamne, iti multumesc ca acum e bine!
De fapt, mai mereu starea lui generala a fost buna, o singura zi in care n-a mancat absolut nimic, nici lapte n-a vrut, ei ,atunci a fost efectiv epuizat, slabit, statea doar in bratele mele, nu facea nici macar bungee jumping, nimic, nu mai era puiul meu energic. Statea doar lipit de mine, cu obrajorii rosii, rosii, cu parutul transpirat, cu ochii incercanati, nu vreau sa ma mai gandesc Atunci m-a lovit inspiratia sa-i dau niste saruri de rehidratare, desi n-avea scaune moi, nu varsa, dar imi adusesem eu aminte ca Donia ne recomanda sa incercam in situatii din astea, cand starea copiilor se inrautatzeste.A acceptat cu placere, direct din canutza, nu m-am mai chinuit cu seringa, etc. si sa vedeti cum puiul meu, ca prin minune, si-a revenit. Mai ca rupea curelusele din scaunul de masa, asa tipa sa-i dau drumul sa zburde. Apoi cum l-am "eliberat" a fugit atza la fotoliu, s-a catzarat acolo si a sarit in cap. Uraaaaaaa!! Asta era tot ce-mi doream.Jur!
Drept e ca-mi mai doresc sa re-cladim bucutele si falcutele si pulpitele pe care le-am pierdut pe drum..
In ziua aia a "mancat" doar saruri de rehidratare, da' foarte mult l-au ajutat, f.f.f.f mult.
Apoi brusc, tusea a cedat, a plecat asa cum venise...duca-se pe pustii..

Am atatea sa va spun:
Flore, Monica, felicitari, mamicilor!!!! Sa aveti sarcini usoare, copilasi sanatosi! Va admir mult,repet, pt. mine suntei niste EROINE
Ruxandra, tare mi-a placut cum povestesti tu acolo despre iubirea nebuna dintre tata si fiu. Si la noi dragoste mare, mare. il idolatrizeaza pe tata! Pot sa-mi imaginez cum il striga Grigore pe tata, asa cu intonatie, pt. ca exact asa face si David. Apoi, ce sa mai zic, seara, noaptea, dimineata, ori de cate ori cand David isi bea laptele, trebuie indeplinit cu rigurozitate un ritual: il strigam pe "Ta-taaaaaaa", el apare cu biberonul, David ii da suzi s-o pastreze cat timp el bea, si tata trebuie musai sa stea pe pat langa noi, daca nu sunt indeplinite cumulativ conditiile astea, nu bea nimic. Sunt nopti in care ma trezesc singura, ii fac laptele si nu-l vrea. Atunci il trezim pe tata si repetam faza: inchidem usa, intra tata cu biberonul in mana, asta da, alta viata!
Dianarus, desavarsiti flacaii tai, nimic nu se compara cu bucuria pe care ti-o aduc copiii, DOI neaparat. Asa atmosfera faina, tihnita, la voi, imi place mult de tot
Miraco, ma bucur mult sa te re-aud! Foarte mare si frumoasa Siia!
Laura, chiar asa, ce-i cu scuzele alea, Doamne, fata, ma sperii. Cum te mai simti??
Saryta, bestiala nora am!! sa ne traiasca! SUPER!! Imi amintesc de Luciu in pictorialul din Palyboy.
Nu mai stiu ce-am mai citit, oricum va pupam pe toate, inclusiv pe Neni, pe Nana si pe toti, toti fulguletii.


ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Danita , bine ca mi-ai adus aminte, tu esti cu evidentele astea mai de suflet, mai sensibile...Si noi avem in curand doi ani de cand suntem impreuna,Eu stiu exact cand l-am conceput pe David. In 15 martie, miercuri seara
Era acea mirifica, a 14-a zi, si nu stiu cum , de atata emotie si asteptare infrigurata, am adormit asa gatita si frumos mirositoare cu barbatu' langa mine. Ma trezesc pe la 12 fara cateva minute, noaptea, si cand vad ca mai sunt doar cateva minutzele din ziua asta a 14-a cu aura ei de mister, ma pun pe-un plans, mama,mama!! Cum am putut eu rata ziua asta??Valeleu, she ma fac, she ma fac???Noroc ca am barbat puternic si vanjos, ca m-a linistit el... de tot...
Acum, cand ii mai spun ca nici nu-mi imaginam ce implica , cresterea unui copil, si ca e musai sa-i dedici tot timpul tau, toata puterea, energia si ca el nu ma ajuta si ca si ca...el imi spune " Uite ce patzesti daca esti baiat finutz si linistesti o fata plangacioasa intr-o seara de martie??!!"

ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

sa va arat ce i-am comandat adinei astazi
www.hama.de/portal/articleId 136384/action 2563" target="_blank">ne pregatim
nu am rezistat. asta pt ca eu il i-au la soldare la 10 euro. abia astept sa vina.

oups vad ca nu merge linkul mai incerc o data.

Raluca cu www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

www.hama.de/products/school_ _leisure/school/step_by_step/pink_pony/index.hsp" target="_blank">primul produs (set)

Raluca cu www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.


tot nu merge
daca aveti placere d-ati cautare acolo 24435 - e un set cu ghiozdan si alte cele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Vai, cum am putut sa uit de Neni si Nana..

Roxanica, ce barbat de barbat ai in dotare. Si cum a avut el grija de fata lui.. place de el. La Maria oare cum va fi..?

Raluca, tot nu se vede. Ah, acum da.. pai da nu sunteti sanatosi si ce te faci daca peste 5-6 ani altele o sa fie cool. Da tare frumusel setul.. ce mult mi-ar fi placut mie acu tspe ani..


.. transpir pe langa budinca de gris..



Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

ruxandra pai il folosim partial de acum, la gradi...
habar n-am ce o sa fac dar prea e frumos si ieftin sa nu il i-au.

Raluca cu www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

BRAVO BRAVO BRAVO NENI SI NANA !


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Servus,
Deci... Neni??? Nana????? Se vede ca sint tare in urma.... dar sper ca peste 2 saptamani sa termin cu mega proiectul pe care ne luptam vreo 3 insi.... maine se sparg peretii si sa vezi atunci nebunie, se injura mult...in fine, gata.. nu ma mai plang...
Luca adoarme mai nou la mine in pat, dupa care fac transferul si in general doarme bine... se mai trezeste uneori tipam, dar in secunda doi e la mine in bratze si se linisteste... atat de tare se lipeste de mine si eu ma topesc toata....
Peste 2 saptamani sper sa ajung la minunata familie a Dianei.. poate acolo ajung sa merg si la shopping.. ptr ca tot nu avem scaun inca.. din lipsa de timp.. duminica sper sa apuc sa ajung in Carrefour sa vad oferta....dar si asa am nevoie de ajutor ca nu pot cara copil si scaun 5 etaje (clar... imi trebuie un barbat )
E destul de greu cu munca asta, plecat la 7 veni la 18.30, inclusiv sambata...... mie, care nu imi place shoppingul, acum chiar ii duc dorul
Donia, merci de cafea... mai vreau una
Va pupicesc....Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006) varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraco spune:

Am fost la www.dropshots.com/miraco#date/2008-03-07/13:42:44" target="_blank">porumbeiCred ca va incepe iar ploaia aici...era soare cu dinti si un vant ciudat.A papat si acum a cazut rupta dupa cat a alergat.Mai voi ati observat ceva la copiii astia micutei...Domle toate le fac in viteza...Ma uitam afara...doar vreo 2,3 razlet asa stateau intr-un loc si buchiseau ceva mai mult de 3,4 minute.Restul...un iures si un vartej...un alergat continuu, si-un sucit si-un frichinit...De ne mai ciocneam si parintii tinandu-ne dupa astia mai micutei sa nu dea cap in cap sau grebla cap sau lopata cap...sau...sau sa-i ia pe sus in goana calului aia mai maricei(3,4 ani) care aveau vreo 2 viteze in plus.Offf am venit lac in casa, au transpirat si chilotii pe mine zau.Eheee unde-s vremurile cand scartaiam un pic carutul adormea ursulina si dai tutn,cafele,in parc la umbra de castan...Pai vedeti de aia m-am lasat eu de tutun( de 2 saptamani-racita fiind) pai cand sa mai pufai cate ceva?Dar asa imi place cand o vad cat e de curioasa...tot sa vada ea, sa scotoceasca prin frunze,pe sub frunze,dar parca e interesant si cu destele-n pamant...si la masinuta copilului,si la caciulita unei fetite si socializeaza asa usor, si i-ar iubi pe toti i-ar lua in brate(chestie cu care nu sunt de acord)si le da toate jucariile si apoi ii fugareste,nu sa le ia jucariile...doar asa ca-i fun.De ce va spun toate aste...ca doar le stiti si voi?Uite-asa sa-mi trag sufletul putin,sa fac un dussi sa ma misc la bucatarie ca ter sa gatesc, pentru ai mari de data asta.Sa va zic meniul Alessiei azi:
7,30 270 ml lapte(cedra rosu bem noi)
9,30 1 banana mica 1 biscuite Nst si suc de portocalepana la pranz
13,15 ciorbita de legume cu o lingurita de sm si painica
17,30-18 ficatel de pui la gratar cu piure(ca n-am mai apucat sa-l fac la pranz era rupta de somn)
20,30 270 lapte cu 2 linguri 7 cereale milupa
Raluca...eu nu vad...despre ce vbiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

roxanel : eu atat de mult mi-am dorit ani de zile ca acum nici nu mai conteaza timpul meu .....

tema cu atasatul de un obiect : hapu , gagu = un surub de plastic ce intra in gaura de la masina si jee= jess un catel de plus . mai sunt momente cand umbla cu seringa de medicamente si care ii spune papa ptr ca noi i-am tot zis ca ii dam papa cand ii dadeam panadolul :) sau cu cate un cd/dvd care pur si simplu nu isi mai gasesc locul in casa asta ....

pupicei si nu uitati ca azi e baba mea ! zburdatiiiiiiii afara!!

D

Mergi la inceput