SUPERSTITII ,sau ADEVAR?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ava27 spune:

Buna fetelor,

noi vrem sa facem cununia la o manastire si mi-a zis cineva ca nu e bine sa faci cununia religioasa la o manastire. voi stiti ceva despre superstitia asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_ioanid spune:

ava27, eu una nu am auzit de superstitia asta... si cam sunt la curent, pentru ca cred destul de mult... nu zic ca sunt adevarate, insa asta e firea mea: le iau de bune, si probabil prin prisma faptului ca le cred, psihicul meu actioneaza si vede exact ceea ce "spunea" superstitia si nu cum stau lucrurile in sine...
in fine, si eu vreau sa fac nunta la o manastire... nu stiu de ce mi s-a pus mie pata... si nu cred sincer ca ar fi ceva rau in asta... cunosc atatia care au facut nunta la manastiri si sunt foarte fericiti... un exemplu, care imi vine acuma in cap, este andreea esca: a facut la Manastirea Hurezi (Horezu - jud Vl) si e foarte fericita alaturi de cei 3 copilasi (parca atatia are) si de sot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Clau eu zic sa iti vezi de treaba si mai ales de nunta. Doamne ce as bate eu o tatza de asta fara ocupatie in piata Universitatii sa vaza toata lumea si sa fie exemplu :)))))))
Cum doamne iarta-ma sa te dezlege popa ? De ce anume? Si ce crede aia ca e popa? Chivutza de pe malul lacului Mogosoaia sa dezlege cununii si sa zica de argintul de viu? (ca cine stie poate o fi intrat argintu' in tine de vrei sa te mariti taman acu :))))

In alta ordine de idei nu stiu daca este bine sau nu sa faci cununia la manastiri (pana anul trecut am avut nunti la manastiri- la Radu Voda, Darvari, Pacea) insa stiu cu siguranta ca din luna ianuarie a acestui an patriahia a interzis cu desavarsire manastirilor sa mai faca nunti si botezuri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sussy spune:

quote:
Originally posted by ralucah

Clau eu zic sa iti vezi de treaba si mai ales de nunta. Doamne ce as bate eu o tatza de asta fara ocupatie in piata Universitatii sa vaza toata lumea si sa fie exemplu :)))))))


Happy Family
Flori 2005 Sali de bal 2005[/i]



lol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

bai fetelor, cate prostii au putut sa nascoceasca oamenii.

ia ca si noi ne casatorim in mai si toata lumea ne-a spus ca asta inseamna ca ne mai casatorim o data. asa ca am decis ca peste cativa ani facem un fel de nuntica mai mica, cu doar vreo 10 prieteni ca sa se adevereasca ce zice lumea - nimeni nu zice ca nu te mai casatoresti cu aceeasi persoana.



http://tt.lilypie.com/QIg2p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mishutza spune:

si noi ne-am casatorit in acceasi zi cu sora sotului meu,de fapt intai s-au cununat ei religios,ei fiind cununati doar civil,si apoi ne-au fost ei noua nasi,deci mie si fratelui nasii,care cu 5 minute inainte fusese ea mireasa,si a fost ok,si preotul a fost foarte impresionat de povestea asta,si nu ne-a dezlegat,nu ne-a legat,ci ne-a felicitat,si isuntem fericiti,si nasa(in acelasi timp cumnata),asteapta un bebe.
si chiar daca e sa se intample ceva,nu e din cauza asta.
mai era o chestiem,asta de prin horosco scoasa,ca sa nu te casatoresti in luna in care e unul dintre miri nascut,noi am avut cununia civila cu o zi inainte de ziua mea de nastere,deci cam ar trebui sa avem mult ghinion ca nu am ascultat toate sfaturile,dar suntem bine merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Pai inseamna ca babele se contrazic singure...ca daca mai faci nunta odata e de bine....o faci pe aia de argint la 15 ani , de aur.la 25ani si de diamant la 50 de ani (bine asta daca nu esti prea batran si uiti unde ai facut rezervarea de nunta :))))!!

Si daca o faci pe prima cu agentia mea la urmatoarele ai discount!!





quote:
Originally posted by cristi_2003

bai fetelor, cate prostii au putut sa nascoceasca oamenii.

ia ca si noi ne casatorim in mai si toata lumea ne-a spus ca asta inseamna ca ne mai casatorim o data. asa ca am decis ca peste cativa ani facem un fel de nuntica mai mica, cu doar vreo 10 prieteni ca sa se adevereasca ce zice lumea - nimeni nu zice ca nu te mai casatoresti cu aceeasi persoana.



http://tt.lilypie.com/QIg2p2.png




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Nici macar superstitie nu e.
sunt doar vorbe spuse de x, y....

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=10" target="_blank">Cercul vietii,
(multumim celor care ne-au apreciat fotografia)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Ei stati ca am mai auzit una .De fapt nu mai e rau sa te casatoresti cu fratele n acelasi an ,dar e de rau daca te casatoresti pe aceeasi data .De ex ,daca sora s-a maritat pe 3 aprilie 2008 ,eu nu am ce sa caut sa ma marit pe 2 august sau 2 septembrie 2008 ca am inteles ca nu mai stie Doamne Doamne cand ne ducem pe lumea cealalta pe care trece pe cartea vesnica .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florelacri spune:

buna fetelor...
ma scuzati ca ma bag in povestile voastre, dar am auzit si eu ceva...nu e bine sa iti fie sora ta nasa de cununie
- trebuie in ziua nunti sa porti ceva albastru, ceva nou, ceva vechi si ceva imprumutat
ce ziceti??????????

Zambetul celui care sufera e mai dureros decat lacrima celui care plange

Mergi la inceput