SUPERSTITII ,sau ADEVAR?

SUPERSTITII ,sau ADEVAR? | Autor: clau2toma

Link direct la acest mesaj

Vreau sa va intreb pe cine stie sau a auzit ceva despre treaba asta.Fratele meu s-a casatorit acum in Martie ,eu vreau sa maamirit tot acum in acest an .Am auzit ca nu ar fi bine ca fratii sa se casatoreasca in acelasi an ,dar de ce nu stiu .Voi stiti ceva de asa ceva? Si am mai auzit ca nu e bine sa te casatoresti in M ai ,e adevarat?E careva dintre voi casatorit in aceasta luna ?Vi s-a intamplat ceva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

de auzit, am auzit ca nu e bine sa te casatoresti in acelasi an cu fratele sau sora. am o colega de serviciu, care iesea cu un coleg de-al nostru, si care ar fi vrut sa se casatoreasca, dar nu au facut-o pt ca avea nunta sora ei in anul acela. din pacate insa, timpul a trecut si s-au despartit, nu a mai fost nunta deloc. asta ca interval de timp. ca luna, eu stiam de la bunica ca nu e bine in mai.
parerea mea e sa nu te iei dupa toate prostiile astea. daca e sa mearga, o sa mearga, iar daca e sa se aleaga praful, cu siguranta asta se va intampla.
ps: eu nu am vrut cale la nunta, ca stiam ca poarta ghinion...

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Aha ,acum ,mai am o nelamurire;Frate-miu s-a cununat anul trecut la primarie ,iar acum a facut la biserica.Deci cum e ?Cum se ia in considerare ,cununia de la primarie sau biserica?Sau ce ar fi sa nu ma mai iau eu dupa superstitii?Nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Parerea mea e ca daca o relatie/casnicie merge, daca partenerii stiu sa o faca sa mearga, n-are nici o importanta in ce luna te casatoresti sau daca faci nunta in acelasi an cu fratele/sora. Astea sunt superstitii prin care sa 'justifici' esecul, genul ala de 'asigurari' menite sa linisteasca spiritele ca 'orice ai fi incercat, tot la divort ati fi ajuns ca doar v-ati luat in mai'.... aiureli.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

Parerea mea e ca daca o relatie/casnicie merge, daca partenerii stiu sa o faca sa mearga, n-are nici o importanta in ce luna te casatoresti sau daca faci nunta in acelasi an cu fratele/sora. Astea sunt superstitii prin care sa 'justifici' esecul, genul ala de 'asigurari' menite sa linisteasca spiritele ca 'orice ai fi incercat, tot la divort ati fi ajuns ca doar v-ati luat in mai'.... aiureli.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.



Aha .am inteles ,si cred ca ai mare dreptate si cred ca o sa fac exact ce imi dicteaza inima .Si cred ca o sa trec peste aceste superstitii .
www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa1005 spune:

eu cred ca sunt doar vorbe din batrani ..atata timp cat crezi in superstitii ele se adeveresc ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Butterfly1 spune:

Nu cred ca sunt adevarate astfel de zvonuri. Ar fifrumos ca 2 frati sa se casatoreasca in aceeasi zi . O nunta dubla !

Butterfly1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu m-am casatorit in acelasi an cu sora mea. in ardeal nu am auzit de aceasta superstitie.

Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Pai cred ca daca dechidem o lista de supersititii la care sa adaugam fiecare ce stie, ne intindem pe vreo 40 de pagini :))
Daca ar fi sa incepem:

1. Nu face nunta in acelasi an cu fratele/ sora......eventual si rude de grad 2 si 3...ca nu stie niciodata...mai bine sa fim prevazatoare

2. Nu face nunta in luna mai (te desparti)....doamne fereste sa faci in mai si sa ai niste aranjamente superbe de lalele, lacramioare, hortensii, bujori, etc

3. Nu folosi cale (vei suferi )....asa e chiar grava de tot!!! Cine a mai vazut buchet superb din cale??

4. Nu face poza singura ca mireasa (sigur te desparti)...da' la ce naiba sa iti trebuiasca de fapt un portret divin cu moaca ta in sepia sau alb negru...cu siguranta daca nu faci poza singura asta va tine la distanta amantele, certurile si toate relele

5. Nu face nunta la Domnita Balasa (e blestemata)....pun pariu ca pe asta nu o stiati....avantaj eu ca sunt organizator de nunti :))

6. Sa nu te uiti la alta mireasa in ziua nuntii ( o sa te insele)...cel mai bine stai pana la biserica cu o carpa pe ochi ca sa fim sigure!

7. Sa nu spargi oglinda pana la nunta

Si ma mai gandesc
Pana atunci hai sa ne vedem de povestile frumoase de iubire si sa nu mai plecati urechiile la toate babele fara ocupatie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_p spune:

Nici eu nu am auzit in Ardeal de aceasta superstitie. Dar nici daca as fi auzit, tot n-ar fi schimbat nimic, pentru ca nu cred in asa ceva.

By the way, eu m-am maritat in mai, anul acesta facem 5 ani de casnicie, si totul merge foarte bine. Asteptam si primul .

Asa ca eu zic ca n-are rost sa te iei dupa toate prostiile astea, organizeaza-ti viata cum crezi tu ca e mai bine, nu ti-o lasa condusa de superstitii si vorbe babesti.

Cristina P 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

quote:
Originally posted by ralucah

Pai cred ca daca dechidem o lista de supersititii la care sa adaugam fiecare ce stie, ne intindem pe vreo 40 de pagini :))
Daca ar fi sa incepem:

1. Nu face nunta in acelasi an cu fratele/ sora......eventual si rude de grad 2 si 3...ca nu stie niciodata...mai bine sa fim prevazatoare

2. Nu face nunta in luna mai (te desparti)....doamne fereste sa faci in mai si sa ai niste aranjamente superbe de lalele, lacramioare, hortensii, bujori, etc

3. Nu folosi cale (vei suferi )....asa e chiar grava de tot!!! Cine a mai vazut buchet superb din cale??

4. Nu face poza singura ca mireasa (sigur te desparti)...da' la ce naiba sa iti trebuiasca de fapt un portret divin cu moaca ta in sepia sau alb negru...cu siguranta daca nu faci poza singura asta va tine la distanta amantele, certurile si toate relele

5. Nu face nunta la Domnita Balasa (e blestemata)....pun pariu ca pe asta nu o stiati....avantaj eu ca sunt organizator de nunti :))

6. Sa nu te uiti la alta mireasa in ziua nuntii ( o sa te insele)...cel mai bine stai pana la biserica cu o carpa pe ochi ca sa fim sigure!

7. Sa nu spargi oglinda pana la nunta

Si ma mai gandesc
Pana atunci hai sa ne vedem de povestile frumoase de iubire si sa nu mai plecati urechiile la toate babele fara ocupatie.


Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

Happy Family
Flori 2005 Sali de bal 2005






Hai ca am si ras .De fapt eu chiar inpotriva supersitilor ma marit si in Mai si am hotarat saa ma si casatoresc in acelasi am in care s-a casatorit frate-miu .Numai ca m-a sunat acum vreo 2 zile maica-mea sperata de la servici si m-a anuntat ca nu stiu care de la ea de la servici i-ar fi spus ca in ruptul capului sa nu ma marit in acest an ca nu e bine ca face ca drege etc ,dar ca se mai poate face ceva numai daca ma duc la popa ca sa ma dezlege .
Voi ce ziceti ca eu chiar nu mai am ce sa mai zic ,Adica sa ma duc la popa si sa ii zic sa ma dezlege din ceva ca am fost legata ca vreau sa fac nunta in acelasi an in care s-a insurat frate-miu?
Asta chiar m-a lasat cu gura cascata .

Mergi la inceput