PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (79)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Genie spune:

Mamaluidavid, la fel ca si Patricia si fii-mea are dintii din fata o idee iesiti in afara, ea nu a supt degetul, doar suzi. Desi am vb cu mai multi medici stomatologi, care m-au asigurat ca nu poate fi de la suzi, trag concluzia ca are ea predispozitie la dintisori de veverita, pentru ca in familie nici eu nici sotul nu suntem "dintzosi". In fine, om vedea.
Ce frumos ca incepeti sa va construiti o casuta, bravo voua!
Cam slabuta miscarea pe forum, azi poate se mai aplifica, daca tot s-a stricat si vremea!
Babee, esti tare domn'le daca apuci sa faci si papa cu bebe asa mic si cu Philip si Rebecca! Bravo! S-au rezolvat problemele cu mancarea? Esti ok acum, ai pofta de mancare? Eu tin minte de cand alaptam ca e ok sa mananci carnita ori fiatra ori gratar, fara condimente, nu prajeli, mezeluri. Oulae sunt ok, lactatele parca la fel. Inspiratie la gatit!
Chiara, uau ce vorbaret e puiutul tau! Face deja propozitii, asta da progres!
Gina, sper sa fie ok Razvanel si sa mergeti de maine la copilasi ca sa nu se mai plictiseasca acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Salutare livada,

Am pus pe blog pozicile de prezentare pentru Babee.
Recunosc ca asteptam cu nerabdare pozele tale, ai unele absolut deosebite, in top fiind cea cu "trei ingerasi".
Si eu am fost tentata sa incep sa te felicit pentru sot, dar simultan te felicit pentru Luca_cel_cuminte, poti merge la cumparaturi, plimbare etc. La mine Nour a fost exact exemplul acela increedibil din carti care facea kk dupa fiecare supt, (uneori si intre) iar intervalul intre mese la inceput era de max.2,5 ore. Intre timp mai trebuia sa scot si laptele extra de frica mastitei, etc...unde sa mai am timp si de iesit?! De aceea va admir, la mine primele doua luni au fost maraton fara iesire. Daca prindeam un fara sa ies in viteza ca urla era o reusita de exceptie.

Nicolica, gina multumesc de aprecieri...am vrut sa aduc un pic de primavara si pe blog.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Crissa71, michelle78, chiara.2005, mamaluidavid , nu mai imi vin alte nume in minte acum, toate mamicile care vor... ne trimiteti pozici pentru blog?

Uite, copiez aici cam despre ce ar fi vorba, poate mai sunt si mamici care ne citesc doar, le asteptam cu drag in livada!

Asadar, rog toate mamicile din livada sa dea o privire pe www.piersicute2006.blogspot.com
si sa trimita (in functie de dorinta) la mamiciiulaug2006@yahoo.com:

1) o poza a piersicutei pentru prezentare-link din numele piersicutei;
2) link (la un album, clip ori o singura poza) pentru nick-ul mamicii;
3) 1-3 poze favorite cat de haioase posibil cu piersicuta/familia/catelul/purcelul... ce-i e drag fiecaruia. Acestea vor apare in slideshow-ul din dreapta sus "Asta poate fi poza ta!".

Daca e poza si pentru colaj si pentru blog, va rog faceti mentiunea in email, ca sa stie anasia , plus numele piersicutei si nickul mamicii.
Va multumesc si va pupacesc cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Gata si mancarica pe ziua de azi, maine sa vad ce mai fac.Genie nu am pofta de mancare, mananc asa sa fie..si stiu si de ce.Am mancat in spital portocala si i-a cam fost rau lui bebe, am scos multe fructe si la mine asta e de rau.Eu nu pot trai daca nu mananc multe fructe,legume crude.Incerc treptat sa introduc cate ceva, am avansat de la banane si mere la pere, am incercat si capsuni..incetisor.Phillip e la gradi, Rebecca sta cu mine cand fac mancare si se joaca, bebe nani.Astept si eu sa adoarma, sa fie mancat si fug repede..Oricum sunt cuminti si asta ma ajuta mult.

Gina, Norocuta am noroc, sotul ma ajuta destul de mult si conteaza.Oricum a vazut si el ca e mai bine sa fim noi singurei decat cu altcineva in casa, sunt destule de facut si intelege.Sanatosi sa fim atat vreau!Bebe noaptea trecuta nu stiu ce a avut, plangea din jumatate de ora in jumatate de ora.Ii dadeam sa manance, dupa 5 minute -maxim- adormea si nu mai reuseam sa-l fac sa manance.Si in dimineata asta cam la fel, de 1 ora vad ca e linistit.

La noi ninge si tocmai ce au iesit si brebeneii in curte, magnoliile au inflorit..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Norocuta, cum imi fac putin timp sa aleg niste poze, am sa le trimit!
Frumos blog-ul! Uite o din partea mea pentru cele care au muncit la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by chiara.2005

Norocuta, cum imi fac putin timp sa aleg niste poze, am sa le trimit!
Frumos blog-ul! Uite o din partea mea pentru cele care au muncit la el.



Astept pozele, cu drag... si te mai asteptam pe tine sa ne povestesti despre piersicuta ca vad ca nu iti da timp de plictiseala.
E un scump oricum .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

Salutic la piersicute,

ieri desi am citit pe fuga ce ati scris nu am apucat sa va mai povestesc cum a fost la ecograf pentru din pacate ziua de ieri a fost o catastrofa.

Multumesc lui Dumnezeu ca bebe este bine, atata cat se vede este sanatos, are tot ce-i trebuie, inclusiv putica ramas la locul ei Asa ca acum oficial trebuie sa ne punem pe cautat nume de baiat. L-a analizat nenea dr pe toate partile, l-a masurat. Zice dr ca are 25 de cm si 464 de gr bebe. Adica avea ieri ca pana azi a mai crescut. A fost tare aiurea ca-mi venea rau in pozitia pe spate si a trebuit sa ma intorc pe-o parte. Dar a reusit dr sa vada si asa ce era de interes la bebe. Foarte mult a insista pe capsor, inima si toate vasele de sanga. Dar a luat in amanunt si celelalte organe. Bb statea cu coloana catre a mea asa ca am fost trimisa la plimbare jumate de ora sa se intoarca. Jumatea s-a facut o ora ca era haos total la medic. S-a uitat nenea dr si la miom si l-a masurat atent. Ma intreba cati copii mai vreau ca ci miomul meu tot creste, are si ditamai puiul, asa ca ar fi mai problematic cu viitorii copilasi. I-am spus ca nu mai am nici unul in plan. Colul este si el inchis si lung.

Asta fost partea buna a zilei de ieri si cea mai importanta dealtfel. In rest ziua s-a desfasurat tottal anapoda decat planificat. Sotul a mers sa inscrie in ciurculatie masina pe care urmeaza s-o cumparam. Ajuns acolo bomba: i se spune ca nu se poate sa inscrie masina pentru ca judetul unde-a fost inregistrata in Germania de la cei de la care-o luam a avut caziri de coruptie si nu este de incredere. Asa ca trebuie venit cu masina sa poata si inregistrata. Cica suntem in Germania In fine avenit sotul acasa si urma sa-i sune pe cei in cauza sa faca o programare cand aia sa aduca masina la control, sa vada daca corespunde serie motorului sau este ceva fals in acte, sa putem lua nr. Si suna si cel cu care trebuia sa luam legatura nu este de gasit. Lasa mesaje, vb cu altii din firma care ne spuneau ca trebuie vb cu unul anume. Sotul trebuia sa vina cu mine la dr si Robert sa mearga la plimbare cu o prietena. Daca am vazut ca sotul nu da de acel imbecil, scuze dar asa este, am zis sa ramana el acasa cu Robert sa astepte telefon si merg cu prietena la dr. Zis si facut, ajunsa la dr acolo alta circoteca, parca inghitise pamantul personalul medical. Abia dupa trei sferturi de ora de asteptare am intrat la medic, apoi dupa pauza sa se intoarca bebe m-am mai tinut in plus o gramada. Ei te anunta sa planifici o ora-doua pentru consult dar trecusera de mult doua ore de cand era acolo i-am rugat daca se poate sa mearga mai repede pentru ca mai aveam si un copil acasa si un sot care trebuia deja de mult sa plece la munca am plecat usurata acasa ca bebe este bine. Ma gandeam ca au sunatat si aia la sot si este si el mai linitit. Dar de unde ii tot sunase el dar ei nimic. (Abia acum scriind acest mesaj mi-a spus sotul ca a dat de cel care trebuia si i-a spus ca are des problema asta in ultima vreme si ca rezolva saptamana viitoare luni sau marti. Sa vedeem daca se tin de cuvant acum.) Oricum ieri cand am ajuns eu Robert nu vroia sa faca nani cu tatal lui, se pusase pe urlat ca era mort de somn. Pana i s-a facut somnic a fost cumintel, s-a jucat cu taticul lui dar de mers la nani nici gand. Cu sotul abia am apucat sa schimb doua trei vorbe ca el se grabea sa ajunga la munca. L-am culcat pe Robert si am picat si eu franta. Atatia draci imi facusem ieri ca-mi pusasera capac. Sotului i-am adus cateva poze sa-si vada feciorul dar era fain sa fii fost si el cu mine. Asta este, mai sunt numai cateva luni pana se va naste asa ca-l va vedea atunci

Astazi am facut si eu o ciorbica de pui cu cartofei ca asa papa printul. Vad ca am succes la el cu ciorbele asa ca asta-i fac. Si eu is cam lipsita de inspiratie ce papa sa mai fac. La noi vin cumnatii in weekend si magandeam sa fac o friptura cu legule la cuptor. Din legime sa fac apoi un sos alb cu smantana. Fac si-o ciorbica de perisoare ca papa si Robert si basta. Sa ne ajunga 2-3 zile ca nu stau numai de gateli. Si vreau sa fac si-o praji dar nu mai stiu ce sa fac. Ceva simplu sa-mi ramana si timp sa ma acup de Robert.





Monica 21+ si Robertel (17.08.2006) care face numai nazbatii

Craciun si Rev

Duminica la munte, Toamna la munte, Mallorca, 1 an, poze mai noi, Süd Tirol, O vacanta minunata, Prima mea drumetie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

map, felicitari pt , sa fie sanatos! uite ceva simplu, eu n-am incercat-o inca;
NUSSECKCHEN- petunie (culinar)
"Ingrediente blat:
-150 faina
-1/2 lingurita praf de copt
-1 ou
-65 g unt
-65 g zahar(eu am pus 50 g)
-1 plic zahar vaniliat
Ingrediente umplutura:
-2 linguri dulceata de caise
-100 g unt
-100 g zahar(80 g am pus eu)
-1 plic zahar vanilat
-2 linguri apa
-100 g nuci(alune,migdale) macinate
-100 g nuci(alune,migdale) taiate bucatele
-100 g stafide
Ciocolata pt ornate
Pregatim umplutura prima data.Punem apa,untul si zaharul la topit si lasam sa dea un clocot:
Adaugam nucile si stafidele si lasam sa se raceasca pana pregatim aluatul
Se mixeaza untul,oul,zaharul si zaharul vanilat pana devine ca o crema.Se adauga si faina amestecata cu praful de copt
Aluatul obtinut se intinde intr-o tava cu hartie pt copt,se unge cu dulceata de caise,iar mai apoi umplutura de nuci.
Se coace la 175° ,cca 20-30 min.
Se taie in triunghiuri dupa ce se raceste putin
In mod normal se baga numai colturile in ciocolata,dar eu nu am avut chef si am aruncat cioco topita peste;"





anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

va pup fetele
eu sunt in criza de timp ...nimic nou la servici
maine mergem cu rares la un control...un fund de oki..sper ca totul va fi bine
sabina, mamaluidavid, map, gina, anasia, genie,tweety va multumesc mult de urari si pentru ca v-ati gandit la noi
bysko eu am comandat calutul de la quelle dar am renuntat la el caci trecusera 8 saptamnai venea Craciunul si nu venea...am luat altceva . Plata se face ramburs cand iti vine curierul la usa
amami ma bucur ca sunteti bine si ati trecut cu bine peste operatie
map sa iti traiasca flacaul, o sa fii o rasfatata cu 3 baietei in poarta ...vorbesc in versuri
martta vroiam sa iti urez spor la servici si acomodare usoara

fetele va ppup si sa stiti ca chair daca nu scriu va citesc



bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

Ajutati-o pe Sonia,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

Anasia si merci mult te tot. ceva cu numele asta am facut si eu acum un am de Craciun dar era un pic altfel. Cred ca sparg maine nuci si-o incerc.

Eu nu stiu ce naiba se intampla cu noi in ultima vreme, tocmai am aflat ca mama trebuie sa se opereze urgent de fiere, pana la sf lunii musai. Are iar criza si nu mai suporta amanare. Of macar de si-ar reveni repede ca m-ai descurca eu cumva si sg cu Robert si cu bebe mic

Monica 21+ si Robertel (17.08.2006) care face numai nazbatii

Craciun si Rev

Duminica la munte, Toamna la munte, Mallorca, 1 an, poze mai noi, Süd Tirol, O vacanta minunata, Prima mea drumetie



Mergi la inceput