PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (79)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicolica spune:

Ziua buna piersicutze!

uite scurt am intrat sa va mai salutam si noi sa stiti ca suntem pe aicí, dupa cortina

Babbe, ma uimesti cata energie pozitiva emani cu mesajele tale. Mai, mai ca ma bate si pe mine gandul sa fac bb2. Al meu sot vrea de foarte mult timp, doar eu ma opun categoric...poate la anu'!

Ieri am fost la cumparaturi si la raftul cu oua, Philip incepe sa zica: co-co, co-co.. si tot repeta de se uita lumea la noi zambind. Eu ma uit in jur sa gasesc "gaina" , nici urma de ea. Foarte vag se vedea pe ambalajul de oua iar Philip mai insistent repeta: co-co. Incer sa-i urmaresc privirea si el se uita sus pe raft, unde era un poster cu multe gaini colorate pe o campie verde. A inceput sa bata din palme in semn de recunoastere. A fost mortal iar eu foarte mandra

Norocuta, am admirat paharul cu ghiocei. si de la noi pentru munca si timpul atribuit acestui blog superb.
Ce copilasi mari avem deja si sunt minunati.

toata livada

Piersicoiul www.onetruemedia.com/my_shared?z=151ac795bd3f8dae198330&utm_source=otm&utm_medium" target="_blank">Philip www.dropshots.com/nicolica" target="_blank">5 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Am reusit in sfarsit sa mai citesc si eu din urma. Felicitari proaspetelor mamici si o sarcina usoara in continuare gravidutelor. Va admir si incerc sa imi fac si eu curaj citindu-va sa ii fac lui Andrei o surioara.
Multumim pentru aprecierile la adresa buclitelor si a ochisorilor. . Spunea cineva ca e tare harnicut Andreiutul meu. Asa e: pune haine in masina de spalat (si care trebuie si care nu si ude gata spalate si murdare, dupa care butoneaza si face vum vum :), cum prinde cate o haina uda scoasa din masina de spalat cum imi arata cat e el de harnic si cum stie freca cu ea pe jos, pe pereti, mobilerul .... Nu mai stiu unde sa ascund matura, mopul, farasul ca imediat cum le vede trebuie sa curete si cu ele...la fel pe unde vrea el : pe oglinda, pe mobila . Cu aspiratorul am avut o perioada in care trebuia sa aspiram in fiecare zi :cum se trezea cum era la usa de la balcon si imi arata spre camara :vum! vum! sa ii aduc aspiratorul. Cel mai dragut era in perioada cu "muci" , perioada in care aspiratorul statea mai tot timpul prin casa pentru a-l folosi la "batista bebelusului". Ar fi vrut sa se joace cu aspiratorul dar ii era teama sa nu cumva sa interpretez eu gresit intentia lui si sa vreau sa ii aspir din nou mucutii...se tot uita la aspirator, la mine si pana la urma mergea la aspirator il lua in mana se intorcea spre mine si facea asa: arata spre el , apoi spre aspirator , se facea ca aspira si facea "vum! vum!" dupa care se intorcea si arata spre mine , apoi spre aspirator , isi baga degetelul in nasuc si facea Vum! Vum! dupa care striga NU! NU! NU! si facea Nu cu capul , cu manuta cu tot corpul si cand se oprea ma privea cu sprancenele ridicate in semn de "ai priceput tu mama ce iti tot explic eu aici?" Era tare scumpic in incercarea lui de a se exprima cu putinele cuvinte pe care le stia pe atunci. Mai nou si-a dat drumul la gurita si spune tare tare multe .
Si mai e harnic ca repara tot felul de lucruri:in special cuptorul .. Am vazut ca si voi aveati probleme cu cuptorul. Andrei nu are probleme in sensul ca stie ca nu e voie ca arde si de mic cand trecea pe langa cuptor daca vedea lumina in interior imi spunea NU! Nu! ADE! ADE!....dar daca nu e lumina in el atunci e mai greu de convins sa lase cuptorul in pace ca stie ca nu "ADE!". Cuptorul e unul din acela incorporat in mobilier , il deschide si se urca pe usa lui, asta fiind motivul pentru care ii interzic sa umble . I-a scos deja trei suruburi. Acu cateva zile s-a urcat din nou pe usa cuptorului si umbla la unicul surub care mai exista si eu bineinteles cu gura pe el sa ii explic ca trebuie sa se dea jos , ca se strica cuptorul si nu mai pot sa-i fac papa, etc, etc, la care el ridica o mana cu degetelul in sus in semn de "OPRESTE-TE ! Sa-ti arat ce vrea sa fac!" Convingator baiatul asa ca il las...se chinuie el ce se chinuie pana ce scoate ultimul surub si incepe sa il infileteze in alta gaurica din care lipsea deja un alt surub . In final reuseste si se intoarce cu un ranjet pe fata in semn de "AI vazut? Ti-am zis eu sa ma lasi!" ..si cand ma vede ca zambesc incepe sa zica "Bavo! Bavo" si sa se aplaude. Ce sa-i mai spun? E un scump...imi vine sa-l mananc!

Gata, ca daca ma apuc sa povestesc toate ispravile micutului meu nu mai termin... ma duc acasa la puiutul meu.

Eu va citesc tot timpul, de la servici ..acasa daca vede Andrei laptopul in secunda urmatoare e calare pe el si s-a dus cititul....
Pup toata livada!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Buna fetelor,

In sfarsit am ajuns si eu acasa sa stau cu piticul si cu voi, normal. Azi nu mi-am vazut capul de treaba. Am avut mult de lucru la serviciu si la ora 13:00 am plecat la un trainig despre cafea si am plecat la pauza in cea mai mare graba, sa-l schimb pe Tibi la statul cu piticul, ca trebuia sa plece si el la serviciu.

Maine o sa mergem la dr. sa-l vada si sa ne dea aviziul pentru cresa, sper sa ne lase sa-l ducem chiar de maine, ca s-a plictisit saracu' acasa.


Va pupicesc si sunt pe receptie. Sa mai citesc si revin.

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

quote:
Originally posted by anasia

map, pt eco!
martta, serviciu usor!
azi e baba mea, trebuie sa fie frumos!

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica




Pai chiar ai avut o vreme frumoasa! Esti o baba buna!

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

quote:
Originally posted by Babee

Neata.

Anisia eu am uitat sa-mi pun "baba", cred ca anul viitor de-acum
Ieri mi-a adormit Rebecca in masina cand ne-am dus sa-l luam pe Phillip si a fost circoteca cand trebuiau sa nani.Asa ca dupa ce-a venit sotul am luat una bucata bebe din dotare, ne-am suit in masina si ne-am dus sa ne facem o terapie de shopping.M-am intors "odihnita" , sotul facuse mancare...copii erau bine asa ca mai plec

Mada v-ati intors?Asteptam povesti si poze de la botez.Am vazut si eu hainutele si mi-au placut tare mult, is curioasa cam cat a fost o rochita sa fac comparatie

Salutam toate fetele si fug sa trimit si eu niste poze pt blog ca am ramas in urma

-----------------------------

Gabriela

Phillip,Rebecca si Luca




Bravo Babee, asa sot mai zic si eu!

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Norocuta, multumim pentru ghiocei! Multumim pentru cat timp iti dedici blogului.

A, apropo de babe, cand v-ati pus babele? Eu pe 8 o aleg in fiecare an.

Va pupicesc pe toate piersicutele si mamicile.

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Mai ce liniste e pe aici, ati fugit cu martisoare pe undeva?

Nicolica am patit si eu o chestie de-asta cu Phillip al meu.Avea 1.5 ani, eram in centru, il tineam in brate si il aud:titi(tzitzi ca sa intelegeti).Deja socata ma intorc sa ma uit care si-a scos titile pe strada, si era o domnisoara in spatele nostru cu buricelul gol si copilul meu se amuza de zir cu titi.Oricum Phillip al tau a fost mai pe aproape, a asociat bine co-co cu oole.

Gina pai...a inteles si el situatia.

Astazi am facut si mancarica, am si dormit, am fost si in vizita...maine reusesc o mancarica iarasi si deja sunt in pana de idei ce pot face sa mananc linistita sa nu ii creez colici lui bebe.Ai mei vor mazare, fasole pastai dar refuz sa fac ca sunt pofticioasa

Fugim la baita celorlalti si apoi "plecam" la film comod in patutul nostru ca avem noutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Babee, adevarul e ca se impune putin ajutor, la 3 bebei! Te admir, ce sa zic, stiu ca e greu sa cresti 3 copii, dar si satisfactiile sunt pe masura.

Faza cu "titi" e tare!

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

quote:
Originally posted by chiara.2005

Am reusit in sfarsit sa mai citesc si eu din urma. Felicitari proaspetelor mamici si o sarcina usoara in continuare gravidutelor. Va admir si incerc sa imi fac si eu curaj citindu-va sa ii fac lui Andrei o surioara.
Multumim pentru aprecierile la adresa buclitelor si a ochisorilor. . Spunea cineva ca e tare harnicut Andreiutul meu. Asa e: pune haine in masina de spalat (si care trebuie si care nu si ude gata spalate si murdare, dupa care butoneaza si face vum vum :), cum prinde cate o haina uda scoasa din masina de spalat cum imi arata cat e el de harnic si cum stie freca cu ea pe jos, pe pereti, mobilerul .... Nu mai stiu unde sa ascund matura, mopul, farasul ca imediat cum le vede trebuie sa curete si cu ele...la fel pe unde vrea el : pe oglinda, pe mobila . Cu aspiratorul am avut o perioada in care trebuia sa aspiram in fiecare zi :cum se trezea cum era la usa de la balcon si imi arata spre camara :vum! vum! sa ii aduc aspiratorul. Cel mai dragut era in perioada cu "muci" , perioada in care aspiratorul statea mai tot timpul prin casa pentru a-l folosi la "batista bebelusului". Ar fi vrut sa se joace cu aspiratorul dar ii era teama sa nu cumva sa interpretez eu gresit intentia lui si sa vreau sa ii aspir din nou mucutii...se tot uita la aspirator, la mine si pana la urma mergea la aspirator il lua in mana se intorcea spre mine si facea asa: arata spre el , apoi spre aspirator , se facea ca aspira si facea "vum! vum!" dupa care se intorcea si arata spre mine , apoi spre aspirator , isi baga degetelul in nasuc si facea Vum! Vum! dupa care striga NU! NU! NU! si facea Nu cu capul , cu manuta cu tot corpul si cand se oprea ma privea cu sprancenele ridicate in semn de "ai priceput tu mama ce iti tot explic eu aici?" Era tare scumpic in incercarea lui de a se exprima cu putinele cuvinte pe care le stia pe atunci. Mai nou si-a dat drumul la gurita si spune tare tare multe .
Si mai e harnic ca repara tot felul de lucruri:in special cuptorul .. Am vazut ca si voi aveati probleme cu cuptorul. Andrei nu are probleme in sensul ca stie ca nu e voie ca arde si de mic cand trecea pe langa cuptor daca vedea lumina in interior imi spunea NU! Nu! ADE! ADE!....dar daca nu e lumina in el atunci e mai greu de convins sa lase cuptorul in pace ca stie ca nu "ADE!". Cuptorul e unul din acela incorporat in mobilier , il deschide si se urca pe usa lui, asta fiind motivul pentru care ii interzic sa umble . I-a scos deja trei suruburi. Acu cateva zile s-a urcat din nou pe usa cuptorului si umbla la unicul surub care mai exista si eu bineinteles cu gura pe el sa ii explic ca trebuie sa se dea jos , ca se strica cuptorul si nu mai pot sa-i fac papa, etc, etc, la care el ridica o mana cu degetelul in sus in semn de "OPRESTE-TE ! Sa-ti arat ce vrea sa fac!" Convingator baiatul asa ca il las...se chinuie el ce se chinuie pana ce scoate ultimul surub si incepe sa il infileteze in alta gaurica din care lipsea deja un alt surub . In final reuseste si se intoarce cu un ranjet pe fata in semn de "AI vazut? Ti-am zis eu sa ma lasi!" ..si cand ma vede ca zambesc incepe sa zica "Bavo! Bavo" si sa se aplaude. Ce sa-i mai spun? E un scump...imi vine sa-l mananc!

Gata, ca daca ma apuc sa povestesc toate ispravile micutului meu nu mai termin... ma duc acasa la puiutul meu.

Eu va citesc tot timpul, de la servici ..acasa daca vede Andrei laptopul in secunda urmatoare e calare pe el si s-a dus cititul....
Pup toata livada!






Chiara, ce chestie, exact acelesi nazbatii le face si al meu. Se pare ca e pasiunea lor sa umble la masina de spalat, la cuptor, la aspirator, cu matura si forasul si cu mopul. Avem niste pitici tare harnicuti! Nu mai zic de calculator, ca e calare pe mine cand ma vede la el. Vrea sa scrie si el. Iar cu batista bebelusului, aceeasi poveste! Parca ar fi trasi la indigo!

lui Andreiutu si tie!

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Neatza livada!

Inca nu am reusit sa citesc ce ati scris zilele astea,poate la amiaza cand doarme Patricia.
Noi am avut un inceput de saptamana plin,luni 4 ore ne-am sucit si invartit sa decidem culorile peretilor si ale usilor la casuta ce urmeaza sa o construim,sapt. viitoare ne intalnim din nou cu interior coordinator si sper sa hotaram ultimele detalii sa incepem odata santierul.
Apoi la amiaza am tras o fuga in Disneyland ca nu am fost anul asta deloc ,copiii foarte bucurosi si incantati,a trebuit sa plecam devreme fiidnca incepuse ploaia

Ieri a fost zi de controale...mai intai David la logoped unde am primit vesti bune ,nu mai este nevoie de control si teste periodic,gata, e bine baiatul.

Dupa aceea am avut controlul de 1 an jumate al Patriciei...toate bune insa cica e cam grasa domnisoara mea in sensul ca iese putin din graficele lor.
Problema e ca graficele sunt facute pentru pitici ca ei ,Patricia era ca un urias printre ceilalti copilasi de o seama cu ea. Cel putin un cap mai mare
Eu nu o vad grasa,are ea falcute dar in rest nu e grasa chiar deloc,e numai bine in ochii mei.
Are 85,5 cm si 13,3 kg.

Si mai avem problema cu dintii,asa cum am observat si eu cei din fata au iesit putin inafara iar dentistul ne-a recomandat sa renuntam cat mai repede la suptul degetului.
In rest suntem foarte bine.

piersicutele si poate revin dupa ce recuperez.



Stefania,Patricia si David

Mergi la inceput