PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (79)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Revenim si noi dupa mini excursia in Irlanda.
A fost frumos am ajuns acolo ok cu putina intarziere, fata a fost cuminte si samb noaptea nu prea a dormit s-a cam, frasuit s-a si trezit la un moment dat deci normal ca duminica ea era rupta de oboseala asa ca la biserica ea a dormit in carucior toata ceremonia pana la sf, intr-un fel a fost bine ca nu a plans ca vrea ea la noi in brate sau ceva, dar ea nu apare in poza din cauza asta si la restaurant dat fiind ca la 5 jumate ne-am dus acolo a stat putin treaza la inceput si apoi a dormit iar pana am mers acasa unde i-am dat un laptic si iar nani. Deci nici in pozele alea nu prea apare sunt cateva la inceput. Faza e ca nu am tare multe poze ca am uitat cardul de la camera in laptop si am avut numai ala de rezerva de 32m pe care au incaput numai 22 de poze deci acuma astept sa scoata ei pozele pe laptop si sa ni le dea zilele astea.
In rest la biserica fost ok finutza a fost f cuminte la inceput, mai era o fetita odata cu noi care plangea de numa, Sarah s-a apucat de plans abia la faza dezbracat bagat in apa plimbat prin prosoape sters etc, dar apoi mai la final s-a linistit si chiar a adormit la nasul in brate.
In Irlanda elibereaza la biserica si un certificat de botez ca cica fara ala nu poate fi inscris copilul la scoala si etc si am dat si noi cu semntura pe acolo unde scria godparents.
Apoi ne-am dus acasa am papat cate ceva si apoi la 5 jumate la restaurant nu a venit cata lume asteptau asa ca a fost mai restrans papa a fost buna antreurile putin dezamagitoare dar ok tortul a fost f bun diplomat si a doua zi am stat si ne-am refacut am facut baitza la printesa mica adik nasul a facut eu am fost la partea cu biserica el la partea cu baitza si fiicasa a plans de numa ca de ce face tati baie la alt bebe si nu ei si da-i cu explicatii si tine-o in brate in timp ce filmam si ea bocea de sarea camasa de pe ea, ei da a trecut l-a iertat pe tata si i-a trecut cu multe pupaturi si convingeri.
O sg faza m-a deranjat ca nasii baietelului lor care le sunt si lor nasi de cununie s-au cam suparat ca ei ne-au ales pe noi de nasi si nu pe ei si atunci ei i-au luat pe nasii astia ca mosi adik ei imbraca fata si o dcu la biserica si acolo cica ea trebuia sa o dezbrace dar preotul a zis ca nu exista asa ceva ca asta cu moasa se trage de cand femeia nastea cu moasa acasa si moasa ducea copilul la preot sa fie botezat dar nu exista asa traditia asta acuma si tanti aia s-a cam umflat de la chestia asta si a fost cam verde la fatza si cam cu fundun sus, scuzati expresia, nici nu prea a vb cu noi ca vai vezi doamne si apoi la restaurant au dus fata imbracata in hainele noastre dar s-a pus la un moment dat sa o schimbe ca vezi draga sa nu mai fie aia suparata si sa o imbrace si in hainele de la ea si drept urmare in pozele de la rest finutza e in hainele lu tantea nu ale noastre da na asta este. Oricum nu cred ca ea trebuia sa fie asa botoasa si intoarsa pe dos ca doar mai sunt si altii nu numai ei pe planeta asta care pot boteza, dar ma rog.
In rest a fost ok am facut noi lumanarea inainte sa plecam la biserica si a iesit frumoasa zic eu, cat de frumos se putea ca na nu suntem de meserie.
Cam asta e cu botezul. A doua zi Flo i-a facut baie la printesa mica si a imbracat-o si a cam plans cand a scos-o din caditza ca na iar trebuia imbracata si nu prea i-a placut dar a fost cuminte dupa a adormit linistita.
In rest noi suntem ok burtica creste azi avem si noi 24 de sapt mai e putin si vine si vara. La noi inca nu a venit primvara sunt zile calde si frumoase si zile efectiv oribile cu inghet peste noapte si frig ziua sau ploaie.
Acuma tre sa schimbma aragazul adik sa negociem cu propietara sa rezolvam cu aragazul ca asta e stricat si a fost nenea de la gaz sa faca verificarea anuala si nu ii poate elibera hartia aia ca e totul safe pana nu inlocuieste propietata aragazul da ea e cam zgarcita oleaca si trebuie negociat pana reusim sa luam unul mai klumea. Acuma avem din ala bagat in blat da o sa luam din ala intr-o bucata ca e mai usor de curata dupa el si pe langa si is mai ieftine oleaca decat astea in blat.
Si trebuie neaparat sa ne apucam de terminat cu renovarile ca vine si mama pe 16 iunie sa stea vreo luna sa ne ajute cu fata cand tre sa mergem la spital si apoi o sa vina inapoi cu tata la botez acuma vine numai ea sper sa nu ne luam la bataie timp de o luna, cu toate ca nu cred ca e posibil asa ceva dar avem nevoie de ajutor si alta solutie nu avem momentan.
Asa ca pana in vara tre sa terminam renovarile apoi sa scapam de datorii si apoi sa reusim sa strangem avansul pt masina ca o sa avem doi bebeii deci e esentiala.
O sa fim atre busy da tre sa facem pe toate si speram ca va fi bine si ca o sa reusim.
Merg sa mai citesc din urma sa vad ce ati mai scris cat am fost plecata da asta mai pe seara dupa ce termin treburile prin casa ca am doua masini de rufe care asteapta intinse si o tona de vase plus ceva curatenie prin casa.
Pupici tuturor!



---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

map ai avut o ziii...felicitari pentru caruciorul albastru Oficial

anasia chiar ma gandeam la tine si...m-ai surpins cu reteta .
Intamplator am ingredientele in casa, ca ma pregateam sa fac un tortulet austriac...sa vadla ce ma hotarasc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by map
Eu nu stiu ce naiba se intampla cu noi in ultima vreme, tocmai am aflat ca mama trebuie sa se opereze urgent de fiere, pana la sf lunii musai. Are iar criza si nu mai suporta amanare. Of macar de si-ar reveni repede ca m-ai descurca eu cumva si sg cu Robert si cu bebe mic

Monica 21+ si



Map cum va fi operatia? Laparoscopic stiu ca trece mai usor.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Mada_mxm bine ati revenit , tu si graviduta si cu fetita, hai ca ati trecut cu bine peste tot.
Asteptam pozele din Irlanda, spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Buna fetele,

Am aparut si eu la sfarsitul programului, ca am avut foarte multa treaba.

Dar am vesti bune, azi l-am dus pe pitic la cresa, ca mi-a dat dr. avizul si in rest suntem bine. Mai am maine o tura la camera de munca si cred ca ma mai eliberez.

Sa mai citesc ce-ati mai scris si revin.

Va pupicesc pe toate!


Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

quote:
Originally posted by mamaluidavid

Neatza livada!

Inca nu am reusit sa citesc ce ati scris zilele astea,poate la amiaza cand doarme Patricia.
Noi am avut un inceput de saptamana plin,luni 4 ore ne-am sucit si invartit sa decidem culorile peretilor si ale usilor la casuta ce urmeaza sa o construim,sapt. viitoare ne intalnim din nou cu interior coordinator si sper sa hotaram ultimele detalii sa incepem odata santierul.
Apoi la amiaza am tras o fuga in Disneyland ca nu am fost anul asta deloc ,copiii foarte bucurosi si incantati,a trebuit sa plecam devreme fiidnca incepuse ploaia

Ieri a fost zi de controale...mai intai David la logoped unde am primit vesti bune ,nu mai este nevoie de control si teste periodic,gata, e bine baiatul.

Dupa aceea am avut controlul de 1 an jumate al Patriciei...toate bune insa cica e cam grasa domnisoara mea in sensul ca iese putin din graficele lor.
Problema e ca graficele sunt facute pentru pitici ca ei ,Patricia era ca un urias printre ceilalti copilasi de o seama cu ea. Cel putin un cap mai mare
Eu nu o vad grasa,are ea falcute dar in rest nu e grasa chiar deloc,e numai bine in ochii mei.
Are 85,5 cm si 13,3 kg.

Si mai avem problema cu dintii,asa cum am observat si eu cei din fata au iesit putin inafara iar dentistul ne-a recomandat sa renuntam cat mai repede la suptul degetului.
In rest suntem foarte bine.

piersicutele si poate revin dupa ce recuperez.



Stefania,Patricia si David



Eu nu mai comentez cu greutatea copilului, ca al meu are doar vreo 10 kg si 94 cm. E vai de capul lui! Dar daca tot a fost bolnavior...

Lasa, mai bine mai grasuta un pic, desi cred ca e foarte bine asa.

Ce ma bucur pentru voi, pentru noua casuta pe care vi-o construiti! Bravo!

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

quote:
Originally posted by Genie

Mamaluidavid, la fel ca si Patricia si fii-mea are dintii din fata o idee iesiti in afara, ea nu a supt degetul, doar suzi. Desi am vb cu mai multi medici stomatologi, care m-au asigurat ca nu poate fi de la suzi, trag concluzia ca are ea predispozitie la dintisori de veverita, pentru ca in familie nici eu nici sotul nu suntem "dintzosi". In fine, om vedea.
Ce frumos ca incepeti sa va construiti o casuta, bravo voua!
Cam slabuta miscarea pe forum, azi poate se mai aplifica, daca tot s-a stricat si vremea!
Babee, esti tare domn'le daca apuci sa faci si papa cu bebe asa mic si cu Philip si Rebecca! Bravo! S-au rezolvat problemele cu mancarea? Esti ok acum, ai pofta de mancare? Eu tin minte de cand alaptam ca e ok sa mananci carnita ori fiatra ori gratar, fara condimente, nu prajeli, mezeluri. Oulae sunt ok, lactatele parca la fel. Inspiratie la gatit!
Chiara, uau ce vorbaret e puiutul tau! Face deja propozitii, asta da progres!
Gina, sper sa fie ok Razvanel si sa mergeti de maine la copilasi ca sa nu se mai plictiseasca acasa.

Genie si Antonia



Nici eu nu cred sa fie de la suzi, ca si al meu doarme numai cu ea si nu are nimic. Poate asa are ea dintii.

Da, de azi a revenit la copii. Sa fi vazut ce bucurie pe el, dar si pe copii, au sarit toti pe el, nu mai puteau!

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Norocuta, mai am de trimis cateva poze, dar trebuie sa fac o selectie si zilele astea am fost ocupata si nu prea am stat de ele. Pupam si noi!

Babee, asa e, cand e intelegere si sanatate, le faceti pe toate! Of, cu ninsoarea, nu e bine, ca va strica gradina cu floricele.

Monica, felicitari pentru baietel, acum e oficial! Of, ati avut o zi, bine ca toate s-au terminat cu bine! Si ceva dulce si repede, eu cand vreau ceva rapid si sa am timp si de pitic, fac o crema de zahar ars:
- bat 6-8 oua spuma, adaug 2 l de lapte si 6-8 linguri de zahar;
- pun 300 g zahar intr-o cratita pe foc pana se topeste si tapetez toata cratita cu zahar ars topit;
- torn compozitia de oua, lapte si zahar peste zaharul topit;
- bag la cuptor 1/2 ora si e gata!

Anasia, iar ne indulcesti!

Bulinuta, multi si tie!

Mada, bine ai revenit din minivacanta din Irlanda!

Pupam toate fetele, mai vorbim maine!








Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Gina sunt pe aici, cand ai tu timp ...legat de poze.

Cat despre reteta am trimis-o si catre contul comun, ca si pe cea de la Anasia

pentru voi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

mamaluidavid felicitari pentru casuta...culori la pereti zici...patru ore?! Noi ne "gandim" de un an si tot nu ne-am decis.
Acum cateva zile am mai dat de un site si iar am cerut ragaz ...pana mai cad si de acord cu sotul (care intre noi fie spus nu prea le are, noroc ca luam decizii finale de comun acord, dar are drept de veto )

Mergi la inceput