***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (53)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Fetelor , rares tot nu vrea biberon.Asa ca laptele il pitesc prin supa(dilueaz legumele cu lapte)iat seara il amestec cu o jumatate de banana si il dau cu lingurita sau cateodata cu o cescuta mica.
Il incerc la biberon din 3 in 3 zile dar nimic.cum il simte in gurita plange.Mancam in schimb la san noaptea de 2-3 ori desi renuntase de ceva timp la mesele de noaptea si mai aveam doar una pe la 5-6 dimineata.Dar acum nu-mi trece prin cap sa nu-i dau tinand cond cat de putin lapte bea.
I-a placut mai mult iaurtul cremicios de la tnuva asa ca pont.Contina si smantana si ieri i l-am dat cu 3 biscuiti de la nestle la gustare si a mancat bine.
Daca nu se mai intoarce la biberon?!Pepsi tu ce zici ca m-am tot cautat prin postarile tale

POZE rares(7 mai 2007)
Am 9 luni/Sunt barbat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

AVEM AL TREILEA DINTISOR!!!!!!!!!!! Incisivul central dreapta sus!!!! Cel din stanga se vede bine prin gingie ...

Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamibiutza spune:

Si noi tot cu un sfert de galbenus am inceput, dupa cateva zile am trecut la jumatate si apoi la unul intreg… si mancam tot o zi galbenus, o zi carnita… bine, s-a intamplat uneori sa sarim peste galbenus…

Ca tot veni vorba… intr-o zi am lasat-o pe Nora cu taica-su (care de altfel stie foarte bine sa aiba grija de ea) si i-am spus sa fiarba un ou si sa-i dea el de mancare daca eu nu ajung… cum am intarziat cam jumatate de ora, ma gandeam ca gasesc copilul mancat si deja dormind… ei, l-am gasit dormind, dar in scaunul de masa, fara sa fi mancat… gasesc legumele incalzite si intreb: “si oul unde e?”… si imi raspunde consortul: “aaa, l-am fiert prea moale asa ca l-am mancat eu”

Motannel, felicitari pentru dintisor!
Si noi asteptam cu mare interes… primii doi au iesit pe la sase luni si jumatate si de atunci pauza… acum are gingia inflamata sus si parca se si vede ceva albicios


Mamibiutza si bb Nora (3 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

Motanel, felicitari pentru dintisor.

Pozici de februarie
Pozici de ianuarie
Filmuletze

Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Carstea, am observat ca si noi preferam crema de iaurt, care, da, contine si smantana...Cip papa cu placere Milli cu cereale, in schimb, de cand a descoperit iaurtul nu mai vrea fructe...

Motanel, felicitari ptr dintisori! Noi avem deja...7( 4 sus si 3 jos)!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Motannel, felicitari pentru dintisor! Livia are 2 jos si 2 sus, nici unii iesiti complet, insa cei de jos sunt cam 3 sferturi iesiti.

Didi am vazut pozele (daca eram atenta vedeam din prima linkul). Frumoase foc!

Mami de Livia (08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Motannel felicitari pentru dintisor!

Chiquitita e frumoasa foc Liviuta in picioare!! Imi vine sa o pap! Chiar, ea ce si cum mai papa?!

Am si eu o intrebare: mamicile care dau spanac capsunelelor, cum il preparati? Eu i-am facut azi Anei spanac fiert, pur si simplu, si apoi l-am amestecat cu putin unt. Ana a mancat cateva lingurite, nu parea ca ii displace (desi eu nu l-as fi mancat asa ), dar as vrea sa i-l fac mai gustos si nu stiu cum.

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Madi, gand la gand cu bucurie, cand ti-am vazut postul exact asta vroiam sa te intreb si eu pe tine. Pai ea papa cam asa:
-dimineata lapte, in care de obicei blenduiesc jumate de banana. (ora difera in functie de cand a mancat noaptea), ora 9, 10 sau 11. Mai mananca iaurt uneori (in zilele in care nu i-l dau cu mamaliga la pranz)
- peste 4 ore mananca piure de cartof dulce cu carne de pui si uneori si cu morcov si albituri. Cateodata ia si lapte dupa, alteori nu. Felul asta il mai alternez cu un galbenus cu iaurt si mamaliga fara sare. iaurtul il topeste(campina sau zuzu)
- dupa amiaza lapte cu cereale
- inainte de culcare papa lapte.
Intre mese ii mai dau piure de fructe, insa il accepta rar, cam o data la 2-3 zile si putin suc de portocala, tot asa dupa chef. Piureul de fructe il accepta rar.
Dupa cum vezi, are un meniu destul de saracacios, dar fata de inainte cand nu manca mai nimic, eu tot ma bucur.

De care unt folosesti, e fara sare?




Mami de Livia (08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

madi, eu acasa mancam spanacul cu ou si era f bun; amesteca i galbenusul in el.

mamibiutza, eu ti as felicita sotul pt ca tati al nostru nu i asa de vrednic..... intr o zi am plecat si i am lasat scris tot ce trebuia sa faca;trebuia sa puna legumele curatate si spalate in robot(ca le fierbea si pasa robotul)si mi a zis ' nu i dau mai bine lapte?ca i dai tu legumele maine'

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by chiquitita

Madi, gand la gand cu bucurie, cand ti-am vazut postul exact asta vroiam sa te intreb si eu pe tine. Pai ea papa cam asa:
-dimineata lapte, in care de obicei blenduiesc jumate de banana. (ora difera in functie de cand a mancat noaptea), ora 9, 10 sau 11. Mai mananca iaurt uneori (in zilele in care nu i-l dau cu mamaliga la pranz)
- peste 4 ore mananca piure de cartof dulce cu carne de pui si uneori si cu morcov si albituri. Cateodata ia si lapte dupa, alteori nu. Felul asta il mai alternez cu un galbenus cu iaurt si mamaliga fara sare. iaurtul il topeste(campina sau zuzu)
- dupa amiaza lapte cu cereale
- inainte de culcare papa lapte.
Intre mese ii mai dau piure de fructe, insa il accepta rar, cam o data la 2-3 zile si putin suc de portocala, tot asa dupa chef. Piureul de fructe il accepta rar.
Dupa cum vezi, are un meniu destul de saracacios, dar fata de inainte cand nu manca mai nimic, eu tot ma bucur.

De care unt folosesti, e fara sare?

Mami de Livia (08.06.2007)



Chiquitita

Noi ne-am schimbat putin programul de masa. Ea inainte manca la 6.30 lapte si apoi cereale pe la 11- 11.30. De la o vreme insa imi refuza masa de la 11, asa ca i-am scos-o de tot. Ca urmare programul nostru e asa:
7.00h - 200 ml lapte
13.00h - piure de legume (aici ii variez - o zi cartof dulce cu pui, alta supa de vitel pasata, sau morcov cu diverse alte legume pasate - de obicei pasez doar cate doua legume, dintre care una e morcovul, ca ii place mult)
15.30-16.00h - borcanas cu fructe (spre surprinderea mea, de cand i-am dat sa manance afine cu mere de la Hipp, vrea sa manance fructe din borcanas ) sau iaurt. Mai nou a fost si fructe si iaurt, ca nu se satura doar cu fructe. Azi a fost prima zi in care i-am dat spanac, si cum spuneam a mancat cateva lingurite, si apoi a mancat un iaurt (eu ii dau Milli galben sau Tnuva - iaurtul meu fin. Si ea rade iaurtul). Ma gandesc ca la masa asta sa ii mai alternez si cu mamaliguta cu ou, unt si iaurt, si...sa ma mai uit prin cartea aceea cu retete sa vad ce as mai putea sa ii dau ca si gustare.
17.30-18.00h - 200 ml lapte sau cereale cu lapte - cam 150ml
21.30 - 230 ml lapte

Sambata am pacalit-o cu putin mar copt. L-am copt, l-am taiat bucatele mici, mici, le-am pus pe o tavita frumos colorata (ptr pitici) si i le-am dat cu mana si le-a papat, chiar i-au placut.

Unt folosesc President fara sare. E singurul unt fara sare pe care l-am gasit de cumparat.

Ckristina multumesc pentru sugestie.

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput