***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (53)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mamibiutza spune:


Madi, eu i-am dat doar de doua ori spanac pana acum, de fiecare data amestecat cu galbenus de ou asa cum spunea si ckristina… prima data l-am amestecat si cu orez… a doua oara i-am pus putin lapte ca il scazusem prea mult…

Ckristina, multumim … e adevarat, n-am de ce sa ma plang… tati se descurca bine cu fata desi de multe ori e neatent la ce ii spun eu si face cum crede el… si sa stii ca si el imi sugereaza ca ar mai bine sa-i dam lapte atunci cand suntem plecati pe undeva si eu insist ca trebuie sa ne intoarcem ca sa nu scot fata din programul de masa… asta pentru ca e mai greu sa-i iau de mancarea la pachet… si ar vrea sa-i dea lapte ca de borcanele nici nu vrea sa auda…


Mamibiutza si bb Nora (3 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by Mamibiutza


Madi, eu i-am dat doar de doua ori spanac pana acum, de fiecare data amestecat cu galbenus de ou asa cum spunea si ckristina… prima data l-am amestecat si cu orez… a doua oara i-am pus putin lapte ca il scazusem prea mult…

Mamibiutza si bb Nora (3 mai 2007)



Mamibiuta si l-ai fiert simplu inainte sa il amesteci cu galbenus?

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcatalin spune:

Buna seara fetelor
baietelul meu a racit iarasi... de data aceasta am facut o bronsolita asmatica de toata frumusetea..facem antibiotic , luam siropuri, si " puf" . ce mai .... sunt pe calea cea buna, spune d-na
o intebare as vrea sa va pun. as vrea sa-i fac baie generala, se poate in cazul in care facem antibiotic intramuscular????
Multumesc .
magda , mama lui Tudor Catalin




http://community.webshots.com/user/tudorcatalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamibiutza spune:

Madi, eu i-am dat spanac congelat... prima data l-am fiert impreuna cu orezul... adica l-am pus pe foc cu apa si dupa ce s-a dezghetat am adaugat o mana de orez... a doua oara l-am fiert simplu... galbenusul fiert si laptele le-am adaugat in blender... ca Nora nu vrea sa manance decat daca e super pasat... asa mananca singura biscuite sau banana, dar altceva nu vrea... daca simte bucatele scuipa

Mamibiutza si bb Nora (3 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Multumesc fetelor care mi-au raspuns in legatura cu galbenusul.
Si noi tot iaurt cremicios mancam caci este singurul care l-a acceptat.De ieri ii dau iaurt cu banaba(ii scot semintele)si branzica si mananca foarte bine,nici nu viseaza la tzatzy!

Ioana mamy de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

TRICOURI FETITE SI BAIETEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

buna fetele.abia mai reusesc sa va scriu...
ne pare tare rau ca sunt capsunele bolnavioare.le trimitem pupici sa le treaca.
noi ne bucuram de vremea buna de afara.aproape toata ziua stam pe strada...mai putin cand dormim.ii place tare mult sa se uite la copiii mai mari cum se joaca.si ne bucuram si ca mai scapam de atata imbracat.vroiam sa va intreb :copiii vostrii si au mai modifcat programu de somn?al meu dormea inainte de 3 ori dar nu mai mult de jumate de ora.dar acum de vreo 2 saptamani doarme si 2 ore la un somn(minune mare)si cateodata are 2 somnuri ,cateodata 3.nu stiu cui sa multumesc ptr asta.o fi probabil de la cum umbla toata ziua si e mai obosit????
si ii place la nebunie melodia lui crazy loop-ma ma ma ma.cand o aude da din maini si din picioare si se bucura.si cred ca de la asta a inceput sa zica toata ziua mama.
sotul meu pleaca la sfarsitul saptamanii la targ la sofitel(are antichitati de vanzare) si tare am fi vrut sa mergem si noi cu el...dar nu vrea sa ne duca fiindca e prima oara cand merge si a zis sa vada intai "ce si cum"si poate data viitoare ne duce.si mie mi e tare greu ca inainte de bobo mergeam peste tot cu el.si i am spus sa aibe grija ce face pe acolo ca o sa pun fetele sa il urmareasca(adica pe voi).si o zis ca atunci daca o sa vada vreo fata cu bebe o sa il bufneasca rasul ca o creada chiar ca merge sa il urmareasca.asa ca daca cumva aveti drum pe acolo si o sa vedeti vreun baiat razand sa stiti ca el e sotul meu
va pup pe toate.somn usor la bebei(ca atunci sigur avem si noi)

www.onetruemedia.com/my_shared?z=212927cdd301b61bf1c7b3&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete rafisipoze rafi
alina mamica lui rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

vin si eu cu vesti triste! am facut testele de alergie azi,a fost testat ptr lapte, ou, soia, arahide, nuca(si nu mai stiu cum le zice in romana), griu, si inca unu da-mi scapa, da nu mai conteaza.
E ALERGIC LA OU!!!!!!!! noroc ca NU i-am dat pina acuma. trebuie sa va spun ce e in sufletul meu? dar vad partea buna macar nu e alergic la celelalte, il testam din nou in 3 luni, dominic a fost si el si i-a trecut pe la 2 ani.........medicul zicea ca ii va trece si lui david, adica sint sanse mari......cred ca nu are rost sa mai intreb DE CE??????cind nici eu si nici sotul meu NU sintem alergici LA NIMIC!!!!!!!fond genetic(bata-l cucu de fond genetic....tatal meu e alergic la graminee, puf si altele, nu puteau nepotii sa mosteneasca altceva?)
ma duc sa-mi ridic moralul si poate mai revin ca-mi scrisesem o lista sa va raspund......(e unul din momentele in care urasc decalajul asta orar....voi toate dormiti)

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

PEPSI, imi pare rau ca David e alergic la ou. Bine ai zis, noroc ca nu i-ai dat pana acum. pentru tine si pentru David sa ii treaca cat mai repede.

Pozici de februarie
Pozici de ianuarie
Filmuletze

Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

Madi, pentru Ana Teodora

Ileana_marius, pentru Mario Luca

Alynta27, pentru David

Graviduta, pentru Mara

Florina, pentru Teodora Ioana

Ramsy, pentru Alexia

Pozici de februarie
Pozici de ianuarie
Filmuletze

Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

ninuta, merci mult, ma gindeam la tine azi ca am avut -7C....si ninsoare de 5 cm......m-am saturat ma deprima atita zapada deja!

la multe lunisoare ptr pitici, sa fie sanatosi, ca in final doar asta conteaza!

mi-am mai "revenit" ca am citit ceva articole, si am gasit ca oul se ascunde sub alte nume: Albumine/albumen
Conalbumine
Globuline
Livetine
Lysozyme
Meringue
Ovalbumine
Ovoglobuline
Ovomacroglobuline
Ovomucine, ovomucoïde
Ovotransferrine
Ovovitelline
Protéines ovo-lactohydrolysées
Silico-albuminate
SimplesseMD
Succédané d'oeufs, p. ex. Egg BeatersMD
Vitelline
ca si cum nu citeam destul etichetele.....si cica si medicamente sint care contin oua.....si vaccinul ROR, si cel antigripal....ce sa fac, ma rog, cum am facut la dominic, si=l feresc de oua, si citesc ca nebuna etichete, carti, etc, da macar nu ma mai panic cind vad biberoane cu lapte de vaca nu?!trebuie sa vad si partea buna a lucrurilor, si dominic a avut o usoara alergie la oua, a trecut dupa 2 ani.....ei 2 ani nici nu e asa mult!va fi bine sint convinsa nu?!

angela,la cursul la care merg sa devin consultanta in alaptat mi-au spus ca nu este indicat si nici nevoie sa mai dau biberon la copil asa mare(vor avea aproape 1 an) ci sa dau laptele(daca va fi nevoie) cu cana cu cioc/pai. mai ziceau ca daca suge bine 4 ori pe 24 de ore nici nu e nevoie sa mai las lapte.eu am avut cu dominic de tras din cauza otitelor, deci la david nu voi folosi biberon

florentina, sanatate la pitici

didi, ella e bine i-am dat pm

carstea, scuze nu am vazut cind ma intrebai, ia-ma de urechi cind nu vad te rog, ai incercat canita cu pai, sau cu cioc, chiar citeam azi pe situl unui doctor renumit cu alaptatul, si acolo zicea ca nu e nevoie sa fie bagat laptele prin solide, ca sa aduca aport zilnic de calciu(mai ales la copii mari care maninca iaurt) piticul suge 4 mese bune de sin in 24 ore?sau tu vrei sa intarci?

motanel, felicitari ptr dintisor

madi, ei nu au nevoie de gusturile cum le stim noi, ci sa fie cit mai aproape de gustul natural al alimentului, ca sa-si faca o idee de el asa cum este, si mai ales daca micuta il maninca asa eu as zice ca nu e nevoie sa-l prea prepari cu gusturi

tudorcalin, sanatate multa la micut, e rea bronsiolita asta

fug la somn, am avut o zi grea, din ce trebuia sa fie o aniversare....

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput