***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (53)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Salutare,

Tudorcatalin, eu i-as face baita! De fapt eu i-am facut si cand avea rujeola si cand avea infectie urinara si avea branula in mana sau picior (cand era de-a dreptul greu si haios sa-l imbaiem ca trebuia sa-i tinem piciorul in sus sa nu se ude pansamentul, etc ) Sanatate multa la pitic!!!

Motannel, felicitari pt. al 3-lea dintisor!!!

Pepsi, acum realizez ca NU am inteles exact... De fapt e alergic la albusul de ou, nu? Adik nu si la galbenus? Nu da cu rosii dar n-am inteles exact... de fapt intelesesem ca la galbenus apoi am vazut pe forum alergic la OU si m-am gandit ca poate fi la albus... pe care oricum il eviti pana la o varsta si la copiii fara banuieli de alergii. Si... ti-am mai zis: mai bine la ou decat la lapte

Gata fug...am incercat sa scriu pe fuga cate ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Ninutza, multumim pentru felicitari!
Pepsi, imi pare rau de ce aud, dar poate ii trece repede.
Chiquitita, e super strengarita ta, mai ales aici http://flickr.com/photos/12188734@N03/2292158374/.
Hai sa va spun ce mananca si Mara:
in jur de 7.00 - 210 ml lapte cu o masura cereale (210 e doar apa)
9.30 - 10.00 -piure de fructe (borcanele sau borcanele combinate cu fructe proaspete: mere de toate felurile, para, banana, ananas)
13.30-14 - piure de legume (morcov, telina, pastarnac, radacina de patrunjel, spanac, salata verde, broccoli ii place la nebunie, cartof mai rar, nu am gasit cartof dulce) combinat cu carne de pui, curcan, ficat de pasare sau manzat sau cu 1/2 de galbenus; la piure ii combin cate 3 legume maxim (cf indicatiilor pe care i le-a dat Gina Palicari lui Madi), galbenus ii dau de 2 ori pe saptamana, ficatul de pasare nu-l prea agreeaza; in piure ii pun ulei de porumb sau unt (bine ca mi-ati atras atentia, ca eu nu ma uitam sa vad daca are sare; o sa iau si eu tot President)
17.30 - iaurt Milli, Campina sau Tnuva cu 1 masura de cereale sau cu banana (ii dau cam 150 de g de iaurt, desi ea ar vrea mai mult, ca face in toate felurile, tipa la mine cand vede ca s-a terminat; dar pediatra imi spusese sa-i dau 100 de gr)
20.30 - 180 ml lapte cu o masura cereale Noapte Buna de la Nestle
Si-apoi somnic


Ana Theodora de Madi, David de Alynta27, Teodora Ioana de Florina, Alexia de Ramsy



Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcatalin spune:

Madi, pentru Ana Teodora

Ileana_marius, pentru Mario Luca

Alynta27, pentru David

Graviduta, pentru Mara

Florina, pentru Teodora Ioana

Ramsy, pentru Alexia

multumim pentru urari si pentru raspusuri

va pupam, sanatate la toti capsuneii

magda, mama lui tudor catalin




http://community.webshots.com/user/tudorcatalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Buna dimineata mamici.

Ninutza, Graviduta, Tudorcatalin multumim frumos pentru urari.


Uram si noi:

Ileana_marius, pentru Mario Luca

Alynta27, pentru David

Graviduta, pentru Mara

Florina, pentru Teodora Ioana

Ramsy, pentru Alexia



Pepsi multumesc pentru sfat. Uite un de la noi sa iti mai treaca supararea. Imi pare rau de alergia lui David. Sper sa treaca, de fapt, nu, sunt sigura ca va trece!!

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:



Ana Teodora de Madi
Mara de Graviduta
Teodora Ioana de Florina
Alexia de Ramsy
Mario Luca de ileana_marius
David de Alynta27

Pepsi, imi pare rau de alergie, offf,of. O sa treaca si asta cu siguranta. consoleaza-te asa desi stiu ca e o bataie de cap..

madi tot untul de la president e nesarat?


Mami de Livia (08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by chiquitita

madi tot untul de la president e nesarat?

Mami de Livia (08.06.2007)



Nu, e unul pe care scrie President Unsalted french butter (parca)

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

angelabv, sigla tricourilor e in inboxul de pe adresa de email comuna.
doxinu, Bogdanel al meu mananca 1 ou intreg la 2 zile, pus in mancarea de legume.
PEPSI, si mie imi pare rau ca David e alergic la ou. Sa dea Domnu' sa-i treaca repede!
Mica, ce mai faceti voi? Hai mai scrie aici, te rog. Sigur fetele vor sa stie ce mai face frumusetea ta.

Am pus si eu POZE NOI in semnatura.


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din FEB-MAR
Matei la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

ceau.
Intru rapid ca iesim afara, doar daca e cald sa profitam, nu????
Mi-e tare mila de capsuneii bolnaviori. Eu stau cu inima cat un purice sa nu raceasca si micuta mea. Incerc si acum ca e cald sa o imbrac adecvat, adica nici prea gros dar nici prea subtire. Pana acum vad ca m-am descurcat bine. Doamne ajuta sa fie tot asa si de acum incolo.
Pepsi, imi pare tare rau ca micutul e si el alergic. Sa stii ca am si o prietena care are probleme cu fetita dar nu stie de la ce. Micuta ei face mici bubite cu puroi uneori chiar si prin cap. Ai vreo idee ce ar putea fi, poate o pot ajuta cu ceva sfaturi?
Tudorcatalin, imi pare rau ca e iar bolnavior micutul. Multa sanatate ii doresc.

Noi suntem ok, dormim bine, problema incepe sa fie cu papa. Nu -i plac :branza (dupa care eu sunt topita) , ficateii de pui, si iaurtul de fructe.
In rest incercam cu de toate problema noastra e ca nu vrea mai mult de 100- hai 150 gr, la o masa, si asta cand e pauza de 4 ore intre, ca daca incerc mai devreme nu vrea decat o lingurita , doua. Eu zic ca e slabuta dar nici nu are cu cine semana. Apropo ca eu trebuie sa ma inscriu la ingrasat( nu faceti?).Am ajuns inapoi la 46 de kg, 1.58 cm, dar mi-e frica sa nu ma duc mai jos ca e grav.

Eliza e vesela tot timpul , face tai-tai, bate din palme, daca ii spui alo duce manuta la ureche, e o scumpa.
Dar acum vrea la mama la calculator asa ca va pup si sanatate multa.

Sunt mamica
poze
13.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Operatiunea "olita" pas cu pas

Scutecele sunt acum o amintire. Puiul vostru a crescut, se cere singur la olita sau la toaleta, dar surprizele neplacute mai apar atunci cand ti-e lumea mai draga.

Dragi parinti, nu disperati! Copilasul vostru s-a inaltat cu 10 centimetri, a mai pus de anul trecut vreo doua-trei kilograme, mananca singur, vorbeste cate-n luna si-n stele, are o personalitate debordanta, ce mai, e un mic omulet mare, de care nu conteniti sa va minunati.

Cu toate acestea, din cand in cand, are "apucaturi" de bebelus pe care nu vi le puteti explica. Chilotelul "plin" si pantalonasii uzi continua sa ramana "accidente", mai dese ori mai rare, ale inevitabilei perioade de tranzitie si variaza de la copil la copil.

Fetita mea, Ilinca, a implinit 3 anisori. In urma cu un an am pus pachetul de scutece sus pe dulap si am intrat optimisti intr-o noua etapa critica, presarata cu accidente, unele mai neplacute ori mai frecvente decat altele, care ne-au pus nu de putine ori nervii si rabdarea la grele incercari.

Jurnalul meu de mamica de-acum "experimentata" cuprinde cele 3 "faze" ale acestei tranzitii, cu succes incheiate in momentul de fata. Dupa un an de "tamponari" care mai de care mai neasteptate, accidentele din pantaloni au incetat, in sfarsit, definitiv.
Faza "robinet"

Dupa ce am cucerit olita la propriu si am decis eroic sa nu mai cumparam scutece, sa renuntam la ele si peste noapte (caci, ni se parea noua, ramanea mai mult uscat decat ud!), Ilinca a inceput dintr-o data sa se simta atat de bine neincorsetata in chilotelul de hartie, incat diminetile ne gaseau mai mereu in aceeasi ipostaza: ea - ridicand din umeri, uda si confuza; eu - perplexa si dezamagita, regretand ca am abandonat asa de pripit mareata inventie a scutecului de unica folosinta. Din sapte nopti, patru erau ude. In plus, din cand in cand, balta din dormitor se stramuta pe covorul din sufragerie, unde, furata de subite reverii, Ilinca uita sa mai ceara la toaleta.
Cum am procedat eu:

In primul rand, am cumparat mai mult detergent! Mi-am dat seama ca fetita mea nu este inca apta sa-si controleze vezica. Contrar unui curent general care spune ca nu mai trebui date lichide inainte de culcare, am continuat sa-i dau sa bea apa, dar mai cu seama laptele obisnuit dinaintea somnului, convinsa fiind ca nu trebuie s-o frustrez de un obicei atat de sanatos.

Am pus o folie de plastic pe saltea si am continuat sa schimb chiar si doua-trei cearsafuri pe zi, atunci cand accidentul se producea si in timpul somnului de dupa-amiaza. Ne-am inarmat cu multa rabdare si nu am certat-o. Copilul invata pe propria piele ca nu este deloc confortabil sa stea ud, ca nu este comoda schimbarea pijamalei in timpul noptii, pentru ca deranjeaza somnul. Incet-incet, numarul accidentelor s-a micsorat, iar Ilinca a inceput sa doarma... uscata.
Faza "pic-pic"

Pe masura ce a mai trecut timpul, Ilinca si-a dat seama de necesitatea toaletei. Uneori, gasea chiar amuzant sa ne convoace pe toti in baie, prin false alarme, numai pentru placerea de a se sui pe vasul de WC. Smecherii! Dupa laptele de seara si dupa baia zilnica, inainte de culcare, mergem impreuna la toaleta, pentru crearea reflexului. Accidentul de peste noapte se mai produce cand si cand, dar cu greu se poate gasi o explicatie. In ceea ce priveste scaunul, foarte rar se mai intampla o situatie de criza.
Cum am procedat eu:

Blandetea si rabdarea raman cheile sigure ale succesului. Am plecat peste tot cu un schimb adecvat de hainute si ne-am facut un obicei din a intreba copilul din cand in cand daca are nevoie la toaleta. Intervalul de timp variaza in functie de cantitatea de lichide pe care o asimileaza fiecare copil. Ilinca este o setoasa, bea in jur de 2 litri de lichide zilnic, asa incat din ora in ora obisnuim sa mergem la baie.

Pentru a reduce numarul noptilor cu accidente, in aceasta faza am fortat un pic nota: la doua ore dupa ce a adormit, o ducem chiar si-asa adormita si o asezam pe WC pentru un ultim "pisulica". Norocul a fost ca fetita este cooperanta si nu se trezeste complet.
Faza "misterului"

Dupa ce a fost catalogata "fetita mare", care stie sa ceara la WC ori de cate ori are nevoie, care nu mai face noaptea in pat si nici pe strada ori in parc, la joaca, dupa sute de cearsafuri si chilotei schimbati, Ilinca a intrat in aceasta faza noua, mult mai usoara, a unei sigurante mult-asteptate, dar care, la randul ei, nu este scutita de imprevizibil.

Atunci cand nici nu te astepti, cand ai facut tot ceea ce faci in fiecare zi, te trezesti intr-o dimineata cu o mica balta in pat. Sau peste zi, in timp ce urmareste captivata desenele animate la televizor, cu o alta balta pe fotoliu. Sau cu pantalonii uzi la teatru, la "Scufita Rosie", fix in momentul deznodamantului, trait de fiecare data la aceeasi intensitate.

"Misterul" acestor accidente, care nu se mai produc cu o frecventa interpretabila fiziologic, consta in emotiile, temerile, visele, starile de bine sau de rau pe care puiutii le traiesc fiecare altfel.
Cum procedez eu:

De cate ori ne confruntam cu o astfel de situatie, incercam impreuna sa gasim o explicatie. Nu dramatizam incidentul, schimbam repede "rusinea" si cautam sursa emotiei cu final in pantalonasi.

Fiecare mamica trebuie sa stie ca se poate astepta oricand la astfel de "trairi" misterioase ale copilului, care nu stie inca sa le exprime altfel. Temerile legate de "accidentele din pantaloni" devin reale abia dupa 7-8 ani si abia atunci necesita un consult medical. Pana atunci, "neprevazutul" este normal si tine doar de... copilarie.


SPER SA VA AJUTE CACI PE MINE M-A MAI LUMINAT PUTIN.AICI ZIC CA OLITA SE FOLOSESTE DE LA 1-2 ANI.MIE MAMA IMI ZICEA CA M-A PUS DE LA 8 LUNI INSA MI SE PARE PREA DEVREME .ASA CA VOI MAI ASTEPTA!

Ioana mamy de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

TRICOURI FETITE SI BAIETEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Am mai pus cateva pozici!

PAFLOOOOO! Unde esti?


Editez sa intreb ce fel de biscuiti dati la bebei, daca dati? Eu am vrut sa cumpar de la Nestle si au zahar. Exista unii speciali de bebei fara zahar? Daca astia de la nestle au zahar, mai bine cumpar normali. sau sa mai aman biscuitii? Eu nu vreau neaparat sa ii dau dar Livia mananca foarte putine lucruri si m-am gandit ca poate ii vor placea.

Mami de Livia (08.06.2007)

Mergi la inceput