PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (78)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicolica spune:

Buna dimineata dragutelor!

noi n-am mai dat de mult p'aci dar am citit cu mare interes ce ati scris. Am fost receptiva chiar la cateva sfaturi ce le voi pune in practica cu Philip.
Eu consider ca fiecare copil are nevoie de "granite". Asa cum si adultilor nu le este permis totul si copilul trebuie sa descopere cand si unde este necesara consideratia fata de ceilalti. Sa stie sa nu se raneasca pe el si pe acestia. Dar e nevoie de multa, multa rabdare si perseverenta in explicatii si sunt sigura ca Philip va si coopera la un moment dat.

Ieri a fost o zi superba pe care am petrecut-o cu Monica si Roberzel cel istetel la gradina Zoo din München si bineinteles cu barbatii aferenti! A fost foarte cald si frumos. Sigur de ieri a inceput primavara si sper sa o tina tot asa temperaturile, ca tare placut mai e cu soare.

Babee, am vazut poza cu copilasi tai minunati, felicitari!
Gina, sanatate multa lui Razvan
Mamaluidavid, tare draguta mica dansatoare sanatate lui David

Va pup pe obrajori pe toate

Piersicoiul www.onetruemedia.com/my_shared?z=151ac795bd3f8dae198330&utm_source=otm&utm_medium" target="_blank">Philip www.dropshots.com/nicolica" target="_blank">5 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

mama lui david sanatate multa puiutilor si bine ai revenit! si fetita mea numara la fel, tot pe treptele din casa a invatat.
tweety, s-ar putea sa-si aminteasca durerea de atunci, daca spui ca, fara cercel in mana poti sa o atingi la ureche fara probleme. incearca sa o faci curioasa. teodora are parul destul de lung si ca sa nu o deranjeze bretonul ii mai prind clamite ( stiu ca trebiue tunsa, dar imi e asa de draga cu buclisoarele ei...). daca refuza eu ma fac ca mi le pun eu, vorbeesc in joaca cu sotul, hai tati sa ne punem noi gigea etc. pana la urma nu rezista si vine: si tie, si tie. atunci vrea.
la fel si cu mancarea, daca nu vrea sa manance noi ne asezam la masa si mancam, vorbim tare, ce buna e papa, hai sa mancam ca e bun, si altele, ca pana la urma nu rezista, trage de sacaunul ei si vine: si tie, si tie.
poate daca incerci ceva asemanator cu mama ta sau o prietena, de fata cu ea, sa o faci curioasa,poate merge.
si poate ar fi bine sa schimbi cerceii, alt model-alta marie: s-ar putea sa nu realizeze ca folosesc aceluiasi scop!

michella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

madyn sunt de acord cu tine forumul este pentru discutii, fie ca suntem de acord sau nu cu punctul de vedere al celuilalt. asa ca nu avem de ce sa ne retragem pt ca nu am cazut de acord asupra unui subiect. cine a vrut sa invete ceva din discutie a invatat, cu siguranta. eu una stiu sigur ca am tras niste concluzii care imi prind bine.

michella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Michella multumesc pentru raspuns! Incercam si asa. Vedem ce iese. Va tin la curent.

Nicolica bineinteles ca trebuiesc stabilite niste "granite". Acum depinde in cel mod sunt ele transmise copilului. Taica-miu, spre exemplu, se ratoia mereu la mine (cel mai des, fiindca nu aveam voie sa pun mana pe telefon). Dar, va inchipuiti ca-l ascultam sau il respectam? Nuuuu. Venea mama in urma lui cu explicatii si pe ea o aprobam. Ea a fost elementul pacifist in familia noastra. Ei m-am confesat intotdeauna si am avut si avem o relatie minunata de prietenie. De ce? Pentru ca imi respecta opiniile inca de mica, fiindca ma asculta ori de cate ori aveam vreo problema (fie ea si imaginara), fiindca nu se rastea niciodata (desi, de multe ori o aduceam in stare), fiindca nu ma batea si nu-i permitea nici tatalui meu s-o faca, fiindca mereu ma incuraja atunci cand ceva imi iesea anapoda, fiindca ma lauda chiar si atunci cand nu era cazul, pentru ca nu ma impovara cu problemele familiei si multe altele. Am crescut increzatoare in fortele mele si asta s-a reflectat in relatiile mele cu oamenii, am crescut optimista si sociabila, am crescut armonios. A nu se intelege ca n-am nimic sa-i reprosez. Sunt chestiuni pe care ea nu le-a atins si pe care eu am sa le ating in relatia cu copiii mei. Dar, asta e deja alta poveste.

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Buna livada,

Am intrat si eu putin, ca iar am multa treaba, dar sunt pe-aici.

Va dau si eu o buna!

Piticul meu e tot asa cu dintosii, dar stam cu calgelul dupa noi si trece. Maine iar mergem la dr. si cred ca iar ne amana cu vaccinul, dar asta e, ce sa facem? Asa avem noi norocul.
Pupam toate fetele care si-au facut griji.

Trebuie sa citesc din urma si o sa revin, ca recunosc ca am ramas in urma cu cititul.

Pup toate fetele, piersicutele si taticii.



Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele (Am pus poze cu bradul)


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Multumesc mult de tot pentru urarile de bine

Copiii se balacesc cu tata asa ca am timp sa scriu

Pana la urma doar raceala au amandoi,David de vineri ii curge nasul si fiindca nu reuseam sa merg la doctor i-am cumparat sirop de la farmacie. Ei se pare ca siropul a fost prea tare,desi i-am dat doza exact,el ma mosteneste pe mine cu stomacul ffff sensibil,de aceea a vomat azinoapte.
Daca va vine sa credeti eu nu stiu exact cum a fost,in ultimul timp dorm foarte adanc si nu aud nimic,nu ma trezesc decat daca trage cineva de mine asa ca Masaaki saracul mereu merge la copii daca plang,i-am spus sa ma trezeasca dar nu vrea In fine,azinoapte la fel,copilul a plans,a mers Masaaki la el,a vomat de 2 ori si se pare ca i-a intrat voma in ureche,nu il durea.

Tweety David chiar acum face tratament cu Imuno Royal Junior,mi-a trimis sora mea din Romania ,abia de 1 sapt. am inceput sa ii dau. De Imunogrip nu stiu si nici nu se gaseste aici. Multumesc pentru sfat

Babee inca nu te-am felicitat pentru cea de-a 3-a comoara,sa fiti fericiti toti 5!

Gata,au iesit copiii,fug.


Stefania,Patricia si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

quote:
Originally posted by mamaluidavid

Multumesc mult de tot pentru urarile de bine

Copiii se balacesc cu tata asa ca am timp sa scriu

Pana la urma doar raceala au amandoi,David de vineri ii curge nasul si fiindca nu reuseam sa merg la doctor i-am cumparat sirop de la farmacie. Ei se pare ca siropul a fost prea tare,desi i-am dat doza exact,el ma mosteneste pe mine cu stomacul ffff sensibil,de aceea a vomat azinoapte.
Daca va vine sa credeti eu nu stiu exact cum a fost,in ultimul timp dorm foarte adanc si nu aud nimic,nu ma trezesc decat daca trage cineva de mine asa ca Masaaki saracul mereu merge la copii daca plang,i-am spus sa ma trezeasca dar nu vrea In fine,azinoapte la fel,copilul a plans,a mers Masaaki la el,a vomat de 2 ori si se pare ca i-a intrat voma in ureche,nu il durea.

Tweety David chiar acum face tratament cu Imuno Royal Junior,mi-a trimis sora mea din Romania ,abia de 1 sapt. am inceput sa ii dau. De Imunogrip nu stiu si nici nu se gaseste aici. Multumesc pentru sfat

Babee inca nu te-am felicitat pentru cea de-a 3-a comoara,sa fiti fericiti toti 5!

Gata,au iesit copiii,fug.


Stefania,Patricia si David



Of, Stafania, imi pare rau sa aud ca puiutii sunt bolnaviori. Sanatate multa si pupici sa treaca repede!
Si eu ii dau lui Razvan Imuno Royal Junior, e foarte bun la imunizare!

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele (Am pus poze cu bradul)


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Genie spune:

Salutare tuturor!
Nu am mai scris de multicel, insa am citit dezbaterea vostra
Eu sunt de parere ca fiecare copil e unic in felul sau, la fel cum fiecare dintre noi, mamicile acestui forum suntem unice. De aceea ne aflam aici pentru a impartasi din experienta noastra si fiecare aplica la copil lui ce crede de cuvinta. Ce se potriveste unui copilas nu se potriveste altuia si tot asa.
Mamaluidavid, bine ati revenit! Multa sanatate puiutilor, bine ca e doar o raceala.
Nicolica, si eu vreau sa o duc pe Antonia in weekend la gradina zoologica, daca se mentine vremea frumoasa. Le-a placut copiilor acolo?
Noi am fost in parc dimineata, e absolut superb afara, dupa masa de pranz cred ca iesim iara pentru ca e prea frumos sa stam in casa.

Tweety, legat de cercelusul Clarei, si eu zic sa mai insisti cu vorba buna, pentru ca e evident ca asociaza cercelul cu durerea. Incearca sa le pui la papusi cerceii sau unei prietene, cum a mai spus cineva aici, poate o pacalesti.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Noi avem iarasi urlete la baie. Dupa ce a fost liniste si pace, joaca si bucurie...iarasi plange rau cand e vorba de baie...si asta pentru ca nu ii place sa faca baie pe cap. Am procedat ( de fapt bunica mai mult) tot asa cum a zis si Miruna..cu intrebari daca vrea sau nu sa spele parul, i s-a aratat ca si bunica si bunicul si catelul se spala pe cap. Au fost laudati cu totii ca se spala, am asigurat-o ce frumoasa va fi dupa ce se va spala etc. Prima data a plans dar...mai putin...apoi am laudat-o cu totii si acum daca o intrebi spune ca vrea...o sa vada mama mea maine...cand o spala pe cap.
Legat de cercelusi, noi am decis sa nu ii punem cercei. O vom lasa pe ea sa aleaga daca vrea sau nu sa poarte cercei. Mie mi-au pus cercei destul de tarziu si nici acum nu le vad rostul. Chiar nu cred ca ma fac mai frumoasa sau ma ajuta la ceva. Doar ma incurca uneori...

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Mamaluidavid bine ai revenit. Multa sanatate la puiuti, imi pare rau sa aud ca is bolnaviori. F frumoase pozele.
Noi suntem ok weekendul asta am fost in plimare samb sa mai cumparam pt botezul din Irlanda cate ceva, ca samb zburam si acusi tre sa ma apuc sa triez bagajele si actele sa vad ce trebuie si ce nu.
Ieri am lenevit trebuia sa iesim in oras dar fata a dormit mai devreme si s-a trezit pe la 3 si ceva asa ca am renuntat ca deja era rece si urat cand s-a trezit, asa ca am profitat si eu ca fata s-a odihnit si Flo era la meciurile lui la tv sa fac putin nani si sa ma odihnesc.
Nicolica fain ca s-a incalzit la voi la noi vad ca primavara asta nu vrea sa vina, e soare dar cu dinti dim totul e inghetat.
Si noi am zis ca daca se incalzeste sa mergem la gradina zoologica si la un petting farm sa vada si fata animalutzele, da sa vina odata caldura ca de soare cu dinti si vant si inghet suntem satui.
Tweety nasol cu cercelusul, aici sa stii ca nu fac gauri in urechi decat dupa 6 luni noi i-am facut abia la 9 luni, intradevar a plans mult si nu prea i-a placut dar pana acuma am avut noroc sa nu avem probleme cu cercelusii. Sper sa treaca repede faza asta si sa fiti ok cu cercelusii.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput