PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (78)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns julax spune:

emilia,uite www.toyz.ro/jucarii-pentru-patut-si-deplasare/tomy/steluta-dreamshow/" target="_blank"> aici steluta minune.noi am luat-o de la Diverta,dar vad ca pe site-ul asta e si mai ieftina si scapi de-un drum.vise placute!Iulia @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARILLA spune:

Ok, daca ziceti ca mai e loc...
In primul rand, ma bucur ca a aparut un subiect care sa ne "aprinda"asa...ca prea era monotonie...
Apoi...nu intentionez sa imi spun parerea despre ce s-a scris de catre alte mamici, asa cum s-a scris deja pe forum fiecare face cum crede mai bine..nu cred ca face cineva ceva intentionat sa ii faca rau copilului..ci pentru ca asa stie ea mai bine.
La noi e in felul urmator: Razvan nu mai doarme cu noi in camera de la 6 luni..asa am vrut noi,asa am facut..am avut noroc sa fie si el de acord...si se mai intampla sa il iau sa doarma cu mine cand sunt singura,sau cu noi,cand nu) in pat cand ii iese vreun canin sau are vreo problema ce necesita ingrijire atenta..tinand cont ca la el in camera nu e decat patutul lui..vine el la noi.Dar am grija ca atunci cand se face bine sa revenim la programul lui obisnuit.El doarme si adoarme singur,in fiecare seara in jur de 10.00.Daca insa se intampla sa nu vrea sau sa nu poata dormi la ora la care ne-am obisnuit ..asta e...va dormi cand va dori.Nu e o tragedie.
Apoi..nici eu nu il ignor cand plange sau cand are vreo problema.Nu pot si nu vreau.Da, il pedepsesc atunci cand e rau..il duc in patutul lui explicandu-i ca e pedepsit pentru ca a facut rau intentionat.Nu prea urlu la el pentru ca e doar un copil si nu cred ca asta ar rezolva ceva..ii explic ce a gresit si ce poate pati daca mai face asa.Ma mai enervez, normal,pentru ca mai vin obosita de la munca(unde, a propos imi urla tot niste copii in cap)..si atunci incerc sa ma calmez si sa imi dau seama ca nu el trebuie sa plateasca pentru nervii mei si ca in alte circumstante nu ar fi la fel.
A! Si asa cum a spus si Sabina..si eu fac maare diferenta intre felurile lui Razvan de a plange...pentru ca atunci cand are o problema serioasa si plange "de-adevaratelea" incerc cum pot mai bine sa il mangai, sa il linistesc..insa atunci cand i se termina lumea pentru ca il duc in patut din cauza ca a aruncat privindu-ma in ochi, pentru a nspea oara, cu ceva greu pe jos si iar i-a bagat in socuri pe vecinii de sub noi si plange uitandu-se la mine daca sunt impresionata sau nu...ehee..alta Marie...atunci e momentul de morala la care el deja s-a invatat sa promita ca nu va mai face.
Sper ca n-am batut campii prea mult(mai mult ca n-am batut campii decat ca i-as fi batut cam mult)..nu mai stiu daca mai era ceva despre care nu am zis cum procedam.Mai citesc si daca e ceva revin.
A!si inca ceva destul de important:sunt impotriva violentei fizice..fara doar si poate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARILLA spune:

A! Cat despre faptul ca nu suntem toate pe aceeasi lungime de unda..e absolut normal...nu ar putea fi altfel.Nu cred ca e cineva de acord cu toata lumea..doar si pentru simplul fapt ca nu exista ca toata lumea sa gandeasca la fel. E normal sa ai parerile tale, despre persoanele si metodele de pe forum, si e si mai normal sa incerci macar sa citesti si alte pareri,asa cum a spus si Tweety pentru ca poti invata multe lucruri. Insa de aici si pana la a adresa mici jigniri sau a fi malitioase ..hmmm..cale lunga...Toate mamicile au drepturi egale aici pe forum..si mie personal daca nu imi place cineva nu ma adresez ei si incerc sa ma concentrez mai mult pe cine imi place.Asa cum a spus si Tweety(trebuie sa iti dau drepturi de autor) si totodata regulamentul, combatem doar vorbe...nu persoane.
Gata!That's all folks!Pe maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Bine v-am regasit piersicutze!
Noi suntem bine,absenta indelungata o motivam cu pregatirile pentru gradinita lui David,in aprilie incepe si aproape am terminat,mai avem de cumparat culori,lipici,foarfeci,etc.
Patricia si ea e bine,a avut o perioada foarte urata...de Anul Nou am avut in vizita pentru 4 zile familia nasilor ei de botez,ea nu il accepta pe nas si uite asa a prins frica. Chiar si dupa ce au plecat o vedeam cum sta cu frica sa nu apara de undeva, trebuia sa fie mereu in preajma mea si mai ales sa ma atinga.
Spalam vasele cu ea atarnata de piciorul meu,la toaleta trebuia sa vina dupa mine,daca ma vedea ca ies din camera,chiar daca lasam usa deschisa incepea sa urle,afara in parc nu se dezlipea de mana mea,daca se apropia cineva de ea (nu copil) o vedeam cum se panica. Tare greu a mai fost.
Dar cu rabdare (desi eram stresata de imi venea sa urlu) am trecut peste si acum e din nou fetita care zambeste la toata lumea, ii place sa primeasca complimente
Spune foarte multe cuvinte,stie numele jucariilor preferate, spune numele tuturor trenuletelor din "Thomas& friends" ,dupa ce face kk spune ,cand ii place mancarea spune "oishii" ,cuvantul japonez pt. gustos si multe altele.
Acum vreo 2 sapt. am lasat-o sa urce scarile singura,eu eram in spatele ei,vorbeam cu David cand o aud: sapte,opt,noua,zece ...pe japoneza Nu mi-a venit sa cred si am zis ca poate mi s-a parut ,cum sa numere ,imposibil.
Dupa 2 zile,seara,de data asta era si Masaaki cu noi,David numara portocale pe japoneza. David spune unu,doi iar Patricia continua trei,cinci
De atunci o las sa urce singura scarile si ii numar pe romaneste,ea a invatat pe japoneza deoarece tati ii numara mereu pe scari,eu vesnic grabita o luam in brate si urcam repede,acum numara combinat,japoneza+romaneste
Stiu ca nu numara cu adevarat,ea de fapt a memorat cuvintele si ordinea lor.
Dar cel mai mult si mai mult Patriciei ii place sa cante si sa danseze,a trecut prin diferite miscari,acum ceva timp cand o intrebam "cum danseaza Nana?" isi punea mainile pe urechi,barbia in piept si isi rotea capul.
Acum si-a schimbat miscarile,am un filmulet scurt,facut cu telefonul mobil asa ca se vede cam prost,dar pana scoteam camera video se oprea.AICI

Am vazut ca vorbeati de dormit. Pe David de la 6 luni l-am mutat in camera lui,singur. Fiidnca nu mai aveam camere pe Patricia am mutat-o mai tarziu,am vrut sa astept pana nu mai plange noaptea sa nu il trezeasca pe David. Asta pana cand am fost in Romania si am observat ca David nu se trezea indiferent cat de tare urla Patricia asa ca la intoarcere,din prima noapte Patricia doarme impreuna cu David in camera,ea in patut iar David in pat mare.
Nu avem probleme deloc cu somnul,amandoi dorm foarte bine,ii ducem sus la 8.30,cel tarziu 9,facem un diafilm,ne spunem rugaciunile,mai sarim de cateva ori pe patul mare apoi fiecare in patul lui,pupicul de seara ,stingem becul,aprindem veioza si gata,noi am plecat jos,ei stau cuminti si adorm. Asta e ritualul nostru.
Dimineata David se trezeste la 8 iar pe Patricia o trezesc eu la 9,la 12.30-1 e somnul de amiaza pana pe la 3-4 depinde,oricum mai mult de 4 nu o las sa doarma ca sa o pot culca la 8.30 seara.


Gata,ajunge.
Pupacim toate piersicutele si mamicile si ne mai auzim,daca merge David la gradinita o sa fiu mult mai libera


Stefania,Patricia si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:

quote:
Originally posted by julax

emilia,uite www.toyz.ro/jucarii-pentru-patut-si-deplasare/tomy/steluta-dreamshow/" target="_blank"> aici steluta minune.noi am luat-o de la Diverta,dar vad ca pe site-ul asta e si mai ieftina si scapi de-un drum.vise placute!

Iulia @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
http://community.webshots.com/user/iulia80Poze si filmulete[/url




multumim mult .

Emilia cu Eveline Mihaela (05.02.2008) si Alexandru Paul (16.08.2006)



poze cu noi si Eveline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:

quote:
Originally posted by Babee

Maryion nu m-am suparat, am facut o precizare doar.

Miruna de-ai sti ce frumos a fost afara, miroase a primavara si a curat.Am stat 3 ore si ne-am bucurat de soare, copilasii s-au jucat cu pietricele si am dat painica la ratuste iar acum ne bagam la nani nani.Toti 5 intr-un pat

-----------------------------

[red]Gabriela




Babee ai iesit si cu Luca afara?
Eu am scos fetita saptamana trecuta intr-o zi si am stat juma de ora pana m-am vanzolit si cu Alex dupa mine si mama si mi-a sarit lumea in cap ca e prea devreme la 2 saptamani si ca se iese intai 5min,10,15, etc.
Eu oricum nu ma iau dupa unul sau altul si fac asa cum ma taie pe mine capul da'nu stiu de ce acum aveam niste remuscari .
Voi vad ca ati stat trei ore odata.



Emilia cu Eveline Mihaela (05.02.2008) si Alexandru Paul (16.08.2006)



poze cu noi si Eveline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Buna fetelor,

Am intrat si eu un pic, sa vad ce mai faceti si la o buna.


Noi suntem cu dintii, ii ies lui Razvan 4 masele de-odata si zilele astea ne-a chiaunit si ziua si noaptea. Stam cu calgel si nurofen, ca mi-a facut si febra, nu mult, dar a facut, nici nu i-am mai pus termometrul. Isi baga manutele in gura si plange, il doare rau de tot, ii curg balutele ca la robinet si a facut si niste bubite la gura din cauza asta, sper sa-i iasa o data si sa nu-l mai chinuie asa, mitittelul! In rest, suntem bine!

Vad ca s-a dezbatut in continuare pe tema educatiei copilului, dar n-am avut timp sa citesc tot. Cred ca maine o sa stau mai mult si o sa citesc si va si raspund.

Pupam toate mamicile si piersicutele!

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele (Am pus poze cu bradul)


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Salut livada,

La multi ani gabi1!

nu am dat bir cu fugitii, dar de cateva zile nu mai apuc sa ating calculatorul.
Joi am fost la Vaccin cu Nour, Vineri in vizita la soacra, sambata am stat acasa, dar Ali e racit copt, asa ca am fost intre oblojeli si alte fapte domestice care au fost ignorate cat nu am fost acasa.
Nour a fost cam marait, o fi de la vaccin, nu a mai dormit cum trebuie nici noaptea trecuta...

Am mai dat drumul la niste poze pe blog(map, oanaalex...), insa nu am ajuns in contul comun sa vad daca am "noutati".
Sanziana, map din nou vechea problema cu poza lui Codrin, nu mi se deschide si pace.

A trebuit sa mai refac unele din ele ca nu se vedea scrisul

oanaalex nu am glumit cand am zis ca pot schimba poza link din numele piersicutei.
Probabil ca la vara, cand vom serba 2 anisori vom schimba la toata lumea, sa ne mandrim cat am crescut, pana atunci o fac "la cerere".

Am de citit din urma, incerc sa mai revin ...

Va doresc o duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

quote:
Originally posted by nicomico

nici nu stiu ce sa zic daca imi plac sau mi se par caraghioase mamicile care se cred cele mai tari si cele mai bune si se mai si lauda cu asta



Care sint mamicile alea care se cred cele mai tari si cele mai bune si care se mai si lauda??? Eu una nu ma cred, ci in familia mea chiar sint cea mai tare si mai buna mamica !!!

Hai nu mai pune la suflet tot, nu cred ca era nimic personal la adresa ta!

Muuh, Tweety, Sabina, Michella si toate mamicile de piersicute care au participat la discutii eu zic ca e pacat sa renuntam in a ne spune parerea si in a ne povesti experientele personale pt. ca vorba lui Tweety cine are urechi sa auda chiar aude si mie una chiar imi sint de ajutor parerile voastre.

Si eu am evitat sa zic ca sint parinte AP pt. ca eu nu stau non-stop cu puiul meu, eu am inceput serviciul de un an, am avut 3 saptamini de concediu in trei, dar si doua in doi, ies la restaurant, la petreceri, in oras numai cu sotul si ar mai fi citeva de zis.

Mamaluidavid si a Patriciei bine ai revenit in livada!



Mady si Mihai Nicolae - My little treasure (01 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicomico spune:

ma intreba cineva mai devreme de unde atata suparare
sincer......nu stiu ce m-a deranjat atat de tare, insa as dori sa nu credeti ca sunt suparata, doar m-am simtit prost (nu sunt nici prima nici ultima)
oricum discutiile sunt foarte constructive din punctul meu de vedere,

nu am inteles faza cu neputinta????

Mergi la inceput