PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (78)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Babee, ma alatur si eu fetelor si te felicit pentru cele 3 minuni! I-am aratat si eu sotului fotografia si i-au lucit ochii. Vrea si el...asta e clar!
Eu sunt la Bt la Ale a mea...care e o scumpa si o jucausa...acum doarme cu ta'su...de fapt ea in patut si ta'su in patu' mare.
Ma bucur ca Alexia e vesela, grasuta si tare fericita...se bucura de tot ce ii aducem nou, stie cand vine noaptea, stie ca vrea la nani.
Dupa Paste am zis ca o luam acasa. Am gasit apartament si urmeaza sa semnam actele in curand. Speram ca pana atunci sa incepem renovarile.
De cand e Alexia la bunici am recuperat: am iesit f mult in oras in doi, am fost la filme, la cumparaturi...am mai mult timp de mine, de noi2. E bine....doar ca imi lipseste zambetul de pe chip. Doar in weekend cand sunt cu ea, zambesc si rad cu adevarat. Sigur, daca as revedea-o imediat dupa o iesire in oras ar fi super...dar asa 5 zile fara ea e prea mult ptr mine, pentru noi. Abia astept...sa ne mutam!

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Eu propun sa discutam mai mult despre jocuri stimulative, despre locurile de unde pot fi procurate, despre cum administram toanele copilului, despre cum ne jucam cu ei, despre cum sa-i incurajam sa se joace singuri, despre metodele aplicate pentru venitul in casa de-afara atunci cand se opun, despre scosul din baie cand protesteaza (despre asta am vorbit si cu mamicile AP si mi-au dat niste idei super, care intr-adevar au functionat - vi le spun si voua daca aveti pb de genul asta si va intereseaza) si alte chestiuni de genul asta, pentru a ne putea inspira una de la cealalta pentru o crestere cat mai armonioasa a puilor nostri. Sunt convinsa ca vor mai iesi scantei, dar eu cred ca ne trebuiesc genul asta de discutii pentru dezvoltarea noastra ca mamici. Avem multe de invatat si multe lectii ni le vor da chiar copiii nostri. Va rog iesiti din binecunoscutul si gresitul "eu le stiu pe toate" si hai sa conlucram, sa ne ajutam reciproc, sa dezbatem subiecte care sunt intr-adevar de interes general.

Maryion in legatura cu somnul piticului, sa-ti spun o chestie citita mai demult tot pe-aici pe forum. Initiaza un joc in care voi doi sunteti soriceii care va ascundeti de-o pisica flamanda ce vrea sa va manance. Il ei in pat si va ascundeti sub pilota. Ii spui sa stea linistit ca nu cumva sa va gaseasca pisica cea rea. Cum incerca sa vorbeasca il pupi, ii spui "shhh" si-i reamintesti de joc. Poate stand asa 5 minute il apuca somnul. Daca nu, lasa-l in pace. Inseamna ca organismul lui chiar nu are nevoie de somn peste zi.

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

si acum, din categoria primul dinte, primul mai, primul tati.... eu incep un nou capitol: prima gafa
asta pt ca fata mea si-a facut un debut spectaculos in acest sens joi dupamiaza cand a venit pediatra sa o vada pentru 1 an si jumatate. ca sa intelegeti mai bine pediatra ei este o tipa care are peste 45 de ani dar se mentine foarte, foarte bine.
azim joi soneria, iau fata de mana si mergem sa vedem cine e la usa. deschid usa si fi-mea, foarte natural si degajat "mamaie". va imaginati cum s-a prelins zambetul de pe fata doctoritei!!!!
eu:, cu zidu-n cap, ca o stiu cat e de cocheta : semanati foarte bine cu bunica din partea sotului! dreg si eu busuiocu, mai rau decat fi-mea.
dupa ce a plecat doctorita am ras cu sotul toata dupa amiaza.
asta a fost prima deci, o trec la carnetelul ei. asteptam cu interes urmatoarele, oricum inceputul e promitator.


michella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARILLA spune:

Oooff..cred ca am ajuns la spartul targului......vroiam si eu sa dau cu "subsemnata" pe la niste chestii..dar nu stiu daca mai are rost.
Nu imi vine sa cred ce active ati fost in cateva zile..Tweety mi-a zis ieri sa citesc pe la pagina 14..erati ieri dupa amiaza la pagina 18,parca..si acum?Unde va gasesc?Taman la pagina 5 din capitol nou...
In fine...nu ma mai bag in seama..ca vad ca s-a schimbat subiectul...
Vreau insa sa spun un lucru ce m-ar fi facut chiar si doar el sa mai scriu:Babee poza pe care ai pus-o acum ceva pagini, cu copilasii tai draguti...moaaa...mi se pare de pus la Pictures of the year.....deci nu imi vine sa cred cum sunt copiii tai...pe langa faptul ca sunt frumosi..cum dorm ei in aceeasi pozitie..e ceva fenomenal..mi s-a parut....speechless...Bravo! Sa va traiasca si sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei...
Apoi..Michellafoarte dragut momentul pe care l-ai povestit..dar atata timp cat este facut de un copil asa de mic..nu i-as zice chiar gafa..mai mult asa...din capitolul"ha-ha moments"..cum zice sor'mea..:) Cred ca o sa va distrati mult timp pe tema asta..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Maryion nu m-am suparat, am facut o precizare doar.

Miruna de-ai sti ce frumos a fost afara, miroase a primavara si a curat.Am stat 3 ore si ne-am bucurat de soare, copilasii s-au jucat cu pietricele si am dat painica la ratuste iar acum ne bagam la nani nani.Toti 5 intr-un pat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Sarilla de ce spui ca ai venit la spartul targului? Din punctul meu de vedere subiectul controversat de ieri, nu va expira niciodata si voi fi mereu dipusa sa aud pareri. Sunt multe fete pe care le apreciez care n-au raspuns provocarii. Asa ca, doamnele mele, va astept opiniile. In frunte cu a ta, Silvia!

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Tweety imi rezerv dreptul sa iti raspund fie mai pe seara fie maine la intrebarea cu metode de stimulare. Am cateva dar am nevoie si de foarte multe idei noi. O sa am mai mult timp de detaliat, de pus link-uri si o sa ma uit si pe notitele mele.
larissa ai luat pana la urma apartamentul pentru care cautai asistenta juridica? Stiu ca ai deschis tu un subiect la generale pe tema asta.
Sarilla pentru tine mai tinem deschis la subiect, se poate.
Babee si la noi e cald si frumos astazi. Cat are patul vostru? Ca al meu e 2*2 si cand vine Alexei peste noi am impresia ca devine neincapator.
michella mi se pare beton faza cu doctorita. Noi inca nu avem in repertoriu chestii din astea dar sunt convinsa ca sunt pe drum.

Miruna + Alexei (13.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

miruna, da acel apartament. Doar ca s-au mai schimbat datele. Cel de la care cumparam garanteaza avansul mare pe care il dam prin ipoteca pe o proprietate. Avem un avocat care ne reprezinta si totul pare a fi ok. Apartamentul e foarte fain si a meritat sa incercam!
Mai sunt inca pasi de facut dar cel putin din punct de vedere juridic suntem acoperiti acum. Fara acea ipoteca nu eram!

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Miruna si patul nostru tot 2x2 are, ne sugem burtile noi astia mari si incapem toti.Astept sa se trezeasca populatia si vreau iar afara ca prea frumos e.

Larissa sa fie intr-un ceas bun si sa nu fie probleme cu noua casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

Michella la noi nu mai exista de mult 2 reprize de somn in timpul zilei. Al meu doarme noaptea de pe la 12 pana la ora 10 - 11 dimineata si in timpul zilei de pe la 14.30 - 15 pana pe la 17, dar problema e ca acum a renuntat si somnul de dupa amiaza si se culca mai devreme noaptea pe la ora 22 si se trezeste dimineata pe la 10, deci un total de 12 ore. Eu stiam ca trebuie sa doarma vreo 13 ore din care 2 ore in timpul zilei intr-o repriza.
Tweety o sa incerc si eu jocul, dar pana scum nimic nu a avut succes. O sa incercam si acest joculetz.

Fetelor apropos de discutiile referitoare la educatia copiilor nostri. Eu cred ca acestea au fost constructive si sunt dovada faptului ca piticii nostri au crescut si nu mai sunt nsite bebelusi. In concluzie, au crescut si problemele. Va amintiti acum 1 an vorbeam despre: primii dintzishori, cum s-au ridicat prima data in funduletz sau cum au spus "mama", "tata", etc. etc. Aveam si top-uri in acest sens. Atunci vorbeam despre diversificare, despre cum mananca si ce mai gatim, dar acum deja vorbim despre educatie. Nici nu imi vine sa cred ce repede cresc copii.
Darius a facut astazi dupa amiaza niste "scene" de imi venea sa plec din casa, dar sa stiti ca mi-au prins tare bine discutiile voastre si m-am putut stapani. Il luam cu vorba si schimbam subiectul. Printre lacrimi si suspine il faceam sa rada. Ce sa facem? O sa treaca si perioada asta.

Mary mamica lui Darius-Theodor (14.07.2006)
www.flickr.com/photos/8471782@N02/2283877628/in/photostream/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput