PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (78)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

quote:
Originally posted by Tweety7

Map una e sa ai o idee vaga despre cum ar fi bine sa te comporti cu copilul tau si alta e sa fii intr-adevar informat. Cand avea Clara in jur de un an tipam la ea si repetam obsesiv "NU" (asa a ajuns sa-l spuna foarte des pe "nu" incepand cu 11luni) desi, imi trecuse pe la urechi cum ca n-ar fi bine sa tipi la copil (iar asta cu a nu-l folosi pe "NU" am aflat-o de-abia acum cand am devenit interesata de subiect). Dar pentru ca nu cunosteam consecintele acestui gen de comportament, nu respectam regula. E foarte important sa devii perfect constient de urmarile actiunilor tale asupra copilului. E si mai important sa incepi educatia copilului prin a te educa pe tine ca mama. Sa-ti cultivi rabdarea, sa-ti impui calmitate cu cea mai mare seriozitate, sa te informezi continuu chiar daca ai senzatia ca nu mai e nimic de stiut. Eu asta fac si asta voi face toata viata. Mi-am promis sa nu mai repet greseala de a ma bizui strict pe instinctul matern (la mine s-a dovedit inselator in anumite privinte) si mi-am mai promis ca la nasterea urmatorului copil voi fi de zeci de ori mai pregatita decat am fost la nasterea Clarei. Eu v-am impartasit articolele astea pentru ca stiu ca sunt printre noi mamici interesate de asa ceva, care nu au timp sa caute asemenea informatii. Daca unele dintre voi veti considera ca fac pe "atotstiutoarea", ca incerc sa-mi impun parerile sau ca ceea ce va scriu e un mare "bla bla", e strict problema voastra (puteti oricand sa dati ignore mesajelor mele, daca nu le considerati relevante). Eu voi continua sa scriu pentru mamicile receptive din livada noastra.

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!



Si daca isi trage oala cu apa fiarta de pe aragaz sau isi baga degetele in priza si exemplele pot continua, sa-i spun "bravo mama, mai fa si data viitoare" sau ar fi mai indicat sa ii zic "nu ai voie sa faci asa, ca daca faci asa se intampla invers"? Eu zic ca exista alb si negru, in consecinta "da si nu". Poti sa ii spui NU si fara sa tipi la copil. Cuvantul "NU" nu cred ca trebuie sa implice neaparat si tipatul la copil. Cum am mai spus, eu cred, ca este mai bine, ca, copilul sa ajunga sa discearna singur intre da si nu, intre ce e bine si ce e rau.

Sabina mamica Alexandrei

http://s249.photobucket.com/albums/gg240/Sabana_2008/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Sabina daca citeai cu atentie ce scrie in articolele alea (in loc sa te repezi, cum faci intotdeauna), intelegeai urmatoarele: cand copilul vrea sa intreprinda o actiune care ii pune viata in pericol (desi, asta n-ar trebui sa se intample daca i-ai securizat mediul - adica, ai astupat prize, n-o lasi sg in bucatarie etc - deci ai indeplinit punctul 1. ala cu PREVENIREA), tu trebuie sa-l iei deoparte, sa-i spui: "mami, daca iti torni oala in cap, vei face buba maaare si vei plange raaaauuu. Si mami o sa planga si puiu o sa planga. Auleuuuu, ce tragedie ar fi" (intelegi, nu trebuie sa-l folosesti neaparat pe "NU". Daca nu intelege explicatiile tale, ii distragi atentia cu ceva muuult mai interesant: "Hai, mami, sa ne jucam cu ..." sau eu stiu ce-i face ei placere. ACUM INTELEGI????

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Mai Tweety cum le stii tu asa pe toate. Si mai faci si comentarii gratuite. Mai bine te-ai face tu psiholoaga acestui forum si noi venim cu placere la tine sa ne educi copiii, ca vad ca te pricepi.

Sabina mamica Alexandrei

http://s249.photobucket.com/albums/gg240/Sabana_2008/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Deci, ai inteles explicatia. Bravo Vezi cum folosesti acelasi tipar de comportament si in relatiile cu adultii? Daca nu mai poti aduce argumente contra, treci la folosirea sarcasmului, la jigniri si alte chestii care nu-ti fac cinste. Probabil daca eram copil imi si trageai o corectie fizica. Ia stai mataluta si analizeaza-te, calmeaza-te si gandeste-te la cele spuse de mine. Vei ajunge sa-mi dai dreptate (chiar daca o vei face doar in sinea ta).

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Fetelor, nu zice nimeni sa faceti asa ca asa scrie in articolele de pe net, dar poate ca e bine sa mai vedem si alte puncte de vedere si sa extragem ce ni se potriveste. In final noi vom aplica tot ce credem noi de cuviinta, in functie de potentialul copilului si de abilitatile noastre.


Parerea mea e ca in ultimul timp se cam abuzeaza de cuvinte nelalocul lor .





Mady si Mihai Nicolae - My little treasure (01 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

nu am timp deloc dar de citit va citesc dar acum nu ma pot abtine
chestia asta nu mi-a placut (in loc sa te repezi, cum faci intotdeauna),

hai ma ce naiba sa nu ne mai atacam aiure...cum una din noi sustine ceva si alta alteceva ok...avem pareri diferite...si ce?
pe bune...uite e frumos afara a venit primavara hai

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

Ajutati-o pe Sonia,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

quote:
Originally posted by Tweety7

Deci, ai inteles explicatia. Bravo Vezi cum folosesti acelasi tipar de comportament si in relatiile cu adultii? Daca nu mai poti aduce argumente contra, treci la folosirea sarcasmului, la jigniri si alte chestii care nu-ti fac cinste. . Ia stai mataluta si analizeaza-te, calmeaza-te si gandeste-te la cele spuse de mine. Vei ajunge sa-mi dai dreptate (chiar daca o vei face doar in sinea ta).

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!



Nu am de ce sa iti dau dreptate, nici macar in sinea mea. "Probabil daca eram copil imi si trageai o corectie fizica" devii chiar deplasata. Sincer, mai gandeste-te tu daca pozitia ta aici pe forum este chiar corecta fata de toate mamicile.

Sabina mamica Alexandrei

http://s249.photobucket.com/albums/gg240/Sabana_2008/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

madyn
si acum on topic rapid: maine ma duc cu piticania la dr la analize ca mi-a cazut din picioare de ameteala cauzta de cateva zile de mancat doar lapte
va pup

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

Ajutati-o pe Sonia,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Da, recunosc... Am fost rautacioasa. Am avut motivele mele. Eu n-am sa ma retrag de la Piersicutze (asa cum a facut Bibi - mi-e dor rau de ea si mereu i-am regretat plecarea) doar pentru ca am intrat in conflict cu Sabina.
Sabina din acest moment te voi ignora complet.

Pentru restul: scuze

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Bine Tweety alegerea iti apartine.

Sabina mamica Alexandrei

http://s249.photobucket.com/albums/gg240/Sabana_2008/

Mergi la inceput