PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (78)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns map spune:

Salutic la piersicute,

taman ce am venit de la medic si l-am vazut pe bb mic. Tare zburdalnic, se misca de zor si eu una am vazut ca are o putulica bine reprezentata, asa ca se pare ca sotul meu stie sa faca numai baietei Este cam un copiloi ca zice dr ca este aproape cu-o saptamana mai mare decat normal. Ecograful acela special unde vor vedea pe rand si pe indelete toate organele copilului este saptamana viitoare pe 4 insa eu una nu cred ca se mai schimba ceva la sex Azi era destul de evident. Data trecuta era cam neclar din cauza cordonului ombilical. Dar la eco aceea il vor masura si mai atent si vom vedea cum se incadreaza pentru varsta lui.

Acum sa ne punem pe cautat nume ca tare greu mai este, noi suntem cam suciti, ce vreau eu nu vrea sotul, dar am facut conventie ca aleg eu nume daca este iar baiat bine are si sotul drept de veto totusi.

Stefania mereu spun ca-ti urez si eu un "Bun revenit" si mereu uit ce am pe lista de raspunsuri

Multumim de urarile de sanatate. Se pare ca s-au prins ca deja is cam perevenire

Monica 20+ si Robertel (17.08.2006) care face numai nazbatii

Craciun si Rev

Duminica la munte, Toamna la munte, Mallorca, 1 an, poze mai noi, Süd Tirol, O vacanta minunata, Prima mea drumetie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Julax, Madyn, Norocuta

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARILLA spune:

Hai ca am reusit si eu sa citesc aproape tot ce a scris Tweety (in afara de aia cu impartitul jucariilor, ca aia citesc mai tarziu) si vroiam sa imi spun parerea.
In primul rand, am ajuns la concluzia ca sunt aproape parinte AP ...si nu ca nu as fi de acord cu toate cele 8 "reguli"(mai putin poate aia cu dormitul impreuna-doar cand e bebe mic), ci pentru ca la ultimele doua nu prea pot sa fiu asa,oricat as vrea...Sper, insa, cu exercitiu..sa reusesc, pentru ca suna tare bine ce scrie acolo.
Apoi, despre DP ..la fel..suna foarte bine ce scrie..adica mi se par cumva idealul,ca sa zic asa...si pe unele le fac..la altele trebuie sa mai lucrez..autodisciplina,tata..asta imi trebuie...
Oricum, mi se par niste lucruri frumoase,asa ca multe multumiri, Tweety, albinuta mamii cea traducatoare!Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

Dragi mamici in drum spre casa am fost la magazinul de jucarii pentru ca nepotelul meu face trei ani in martie sii-am luat cadou. Nu-mi mavenea sa plec de la raionul de creativitate: Sunt atatea lucruri faine pentru copilasii peste trei ani: desenat, pictat, lipit, imbinat, construit, pioneze de facut modele, rotite. Imi venea sa-i ia si lui Robert dar este prea mic, abia m-am abtinut....mama nebuna si eu. Dar ii luasem nepotelului asa ca imi facusem damblaua

Monica 20+ si Robertel (17.08.2006) care face numai nazbatii

Craciun si Rev

Duminica la munte, Toamna la munte, Mallorca, 1 an, poze mai noi, Süd Tirol, O vacanta minunata, Prima mea drumetie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

Tweety multumim pentru site. L-am pus si eu la bookmarks sa fie acolo la nevoie. Fain ar fi printat dar nu am unde atata acum

Monica 20+ si Robertel (17.08.2006) care face numai nazbatii

Craciun si Rev

Duminica la munte, Toamna la munte, Mallorca, 1 an, poze mai noi, Süd Tirol, O vacanta minunata, Prima mea drumetie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

Am citit si eu acum ceea ce a postat Tweety si asa in linii mari acelasi comportament fata de copil este recomandat si un cartea aceea Si tu poti fi super nanny. Eu am primit-o cadou de Craciun si pot spune ca o gasesc si pe aceea utila. In general imi place sa citesc cat mai mult si iau de peste tot ce gasesc ca ni se potriveste. teoretic noi ca parintii cam avem idee de toate dar este bine sa le mai improspatezi din cand in cand sau poate ca nu ne-am gandit niciodata la un anumit lucru sau comportament dintr-o alta perspectiva.

Monica 20+ si Robertel (17.08.2006) care face numai nazbatii

Craciun si Rev

Duminica la munte, Toamna la munte, Mallorca, 1 an, poze mai noi, Süd Tirol, O vacanta minunata, Prima mea drumetie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Map,deci baietel sigur...felicitari
Sarilla,vad ca mi-ai pus gand rau.tot intru pe mess,tu...nik.Iulia @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Map
Madyn, mi-am adus aminte de intrebarea ta cu subiectul DP. In cadrul subiectului "Parinti AP" de la "Parintii intreaba, parintii raspund" s-a vorbit despre DP, dar foarte putin. Am putea sa deschidem un subiect pe tema asta, dar eu sunt un pic refractara la idee, pentru ca stiu ca vor veni foarte multe forumiste care sa conteste genul asta de educatie si eu n-am chef sa intru in polemici. Ma mai gandesc. Daca nu prind curaj, deschide tu unul sa vedem ce se intampla.

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Map una e sa ai o idee vaga despre cum ar fi bine sa te comporti cu copilul tau si alta e sa fii intr-adevar informat. Cand avea Clara in jur de un an tipam la ea si repetam obsesiv "NU" (asa a ajuns sa-l spuna foarte des pe "nu" incepand cu 11luni) desi, imi trecuse pe la urechi cum ca n-ar fi bine sa tipi la copil (iar asta cu a nu-l folosi pe "NU" am aflat-o de-abia acum cand am devenit interesata de subiect). Dar pentru ca nu cunosteam consecintele acestui gen de comportament, nu respectam regula. E foarte important sa devii perfect constient de urmarile actiunilor tale asupra copilului. E si mai important sa incepi educatia copilului prin a te educa pe tine ca mama. Sa-ti cultivi rabdarea, sa-ti impui calmitate cu cea mai mare seriozitate, sa te informezi continuu chiar daca ai senzatia ca nu mai e nimic de stiut. Eu asta fac si asta voi face toata viata. Mi-am promis sa nu mai repet greseala de a ma bizui strict pe instinctul matern (la mine s-a dovedit inselator in anumite privinte) si mi-am mai promis ca la nasterea urmatorului copil voi fi de zeci de ori mai pregatita decat am fost la nasterea Clarei. Eu v-am impartasit articolele astea pentru ca stiu ca sunt printre noi mamici interesate de asa ceva, care nu au timp sa caute asemenea informatii. Daca unele dintre voi veti considera ca fac pe "atotstiutoarea", ca incerc sa-mi impun parerile sau ca ceea ce va scriu e un mare "bla bla", e strict problema voastra (puteti oricand sa dati ignore mesajelor mele, daca nu le considerati relevante). Eu voi continua sa scriu pentru mamicile receptive din livada noastra.

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Tweety io in afara de ce ai postat tu si de ce s-a vorbit la subiectul AP despre DP nu stiu mare lucru. Adica multe le fac dar le fac pt. ca asa simt nu pt. ca "am citit ca s-a demostrat stiintific ca ...". In fine, mie mi se parea interesant subiectul dar ai si tu dreptate ca vom intra in niste polemici grele ... ca doar am testat la noi in livada ... si ... ma opresc

Mady si Mihai Nicolae - My little treasure (01 august 2006)

Mergi la inceput