PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (78)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns map spune:

Salutic la Piersicute,

ieri am apucat sa citesc un pic din ce ati scris dar nu am mai apucatsa scriu pentru ca-s cam in pioneze, is racita (deja a treia ora in sarcina asta) inca de sambata dar nu ma las Curge nasul ca robinetul si este infundat. Am impresia ca incepe si Robert dupa mine dar o forma ceva mai usoara. Oriceum destu sa fie marait si sa ma faca franjuri. Dimineata s-a trezit la ora 5 si nu mai vroia sa doarma, apoi a mai adormit intr-un tarziu dar toata dimineata a mocait. In sfarsit, s-a si suparat ca faceam curat desi ma opream sa ne jucam, sa ne uitam pe geam. A mai marait pe langa mine si si-a mai facut de lucru. Dupa amiaza oricum i-o am dedicata in intregime asa ca ma va ierta

Legat de jocul cu Robert pot sa va spun ca de aseara s-a pus pe construit. Pana acum eu constriam si el strica, mai puneam si el 4-5 cuburi unul peste altul apoi le strica. Aseara nu puteam sa cred c-a stat 30 de minute sa munceasca la turnulete. Eu musai sa tin de ele ca va imaginati cum pe pune, pe cele foarte mari pste cele mici dar nu conteaza, a facut turnurile mai inailte decat el. Daca pana acum le strica pe cele facute de mine acum se supara cad cad ale lui. De pe la Craciun asa are si el pasiunea carticelelor. A invatta deja ceva anumale din ele, ti le arata si-ti explica, spune cum fac cateva din ele pe care le recunoste. Cand are chef isi mai ocupa timpul si cu ceva cerculete de divese marimi care se pun pe-n suport. Si acolo nu stie sa le puna in ordine dar isi mai ocupa timpul cu asta cand are chef. are acasa si togogan pe care se da sg fara ajutor insa ii place sa fiu eu colo sa numar sa-si dea drumul si sa aplaud apoi Alftel are si program de tras niste reviste, program de tras CD-uri , carcase ca CD-urile le-am luat. El are voie peste tot in casa pentru ca am cam asigurat totul prize, sertare. Oricum trebuie sa fiu prin preajma ca are mania cataratului si mi-e tare teama sa nu cada, in acest caz nu pot asigura eu nimic. A descoperit cum se trage masa de la Tv si intra dupa ea sa traga si mufele din spetale TV-ului si acolo trebuie sa fiu cu mare bagare de seama.

Cand mergem afara la joaca acolo ma plimba peste tot unde are chef. Toboganele-s cam inalte sa se urce sg sau nu au trepte propriu-zise asa ca trebuie ajutat. si-s atatea locuri de joaca ca rar dai de unul unde-s si copilasi, eu nu stiu unde se ascund copiii aici in Germania .

Cu trezitul noaptea si Robert ne cam zapaceste. Inainte mai rau acum s-a mai rarit. El sg nu vrea sa adoarma si fie adoarme cu mine fie cu amandoi. Cand era in patut se trezea pe la 12 noaptea si urla, il luam la noi si avea nopti cand ne zapacea. Acum multumesc lui Dumnezeuca s-a invatat cu patul lui cel nou, cand se mai trezete noaptea mergem la el ori eu ori sotul, care aude primul. De obicei cere apa, apoi pune capul jos si adoareme revativ repede la loc. Si eu am dat vina pe dinti la inceput dara cum are pauza de iesit dintisori se pare. Are nopti cand se trezete numai odata dar are si nopti cand se trezeste de trei ori. Iar ieri si azi s-a trezit la 5 si-a cerut la tata.

Gina sanatate multa lui Razvan, sa treaca repede bubitele.

Mai fac cate ceva prin casa si apoi poate apuc sa citecs tot ce ati scris.

Monica 20+ si Robertel (17.08.2006) care face numai nazbatii

Craciun si Rev

Duminica la munte, Toamna la munte, Mallorca, 1 an, poze mai noi, Süd Tirol, O vacanta minunata, Prima mea drumetie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

aha ca asta mi-a scapat: Robert nu are o jucarie preferata cu care sa faca nani. El adoarme tinand mana pe capul meu si atata ma mai "aranjaza" si-mi mai face masaj. Am incercat sa-i dau jucarii moi cu care sa faca nai dar fie le respinge fie le intoarce pe toate partile si nu mai vrea sa doarma ca are de studiat la jucarie

Monica 20+ si Robertel (17.08.2006) care face numai nazbatii

Craciun si Rev

Duminica la munte, Toamna la munte, Mallorca, 1 an, poze mai noi, Süd Tirol, O vacanta minunata, Prima mea drumetie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

chiara, sa-ti traiasca baiatul, frumuselul;
eugcem , maryion, crema de iaurt , ma scuzati, sunt off topic, 400g iaurt (capsuni...), 200 ml frisca (batuta), 2 pliculete de gelatina granule; reteta o am de la hildegard;
eu am facut in felul urmator; n-am mai pus la incalzit iaurtul in care sa dizolv gelatina (am pus doar 15 g), aceasta am dizolvat-o la bain-marie (dupa ce a stat in 2-3 linguri de apa rece); am amestecat cu iaurtul (se pot pune si fructe proaspete sau din compot)si apoi cu frisca; se tine la rece pana se incheaga putin, nu mult, altfel nu mai face priza cu blatul (am tinut la congelator cam 10-15 min);
blatul de cacao (reteta de la formele rotunde-product)-140 g zahar pudra, 140 g faina semifina (nu stiu cum e asta, eu am pus normala), 1 lingurita praf de copt, 2 linguri praf de cacao, 140 g unt, 4 oua-compozitie pt forma cu diametru de 22 cm; untul moale se amesteca bine cu zaharul si galbenusurile; intr-un castron se amesteca cacao, faina si praful de copt, apoi de adauga traptat in compozitia de unt (cam greu...); albusurile se bat spuma si se adauga treptat in copozitia de galbenusuri cu lingura; cam 30 min sta la cuptor , la 160-175 grade, dar se verifica;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Fetelor,

Am intrat iar de la sora mea, ca suntem la ea. Am fost pe-afara, apoi am papat si acum facem nani.

Crissa, Mary, Tweety, Nicolica, Larisa, Monica si celelalte fete, va pup si va multumesc pentru gandurile bune.

O sa mai intru diseara, ca al meu sot m-a anuntat ca o sa stea mai mult azi la serviciu, mai ales daca o sa stea si 2 zile acasa cu piticul, sa-si termine treaba. Asa ca o sa palavragim mai mult atunci.

Pupici la toate piersicutele.

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele (Am pus poze cu bradul)


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

Mada acum am citit patania voastra. Bine c-a trecut si ca au venit pompierii la timp. Si mama ei de usa ca tare s-a mai trantit sa se blocheze

Chiara Andreiutul tau este total cu Meme al lui. Mai si are si niste ochisori frumosi taree.

Tweety eu tin minte cand am plecat din spital la nastere ne-au recomandat sa culcam copilul la 18 grade. Mie una 18 mi se pare cam putin dar 20 este foarte OK. La Robert lasam caldura data drumul numai cand afara este fff rece. El doarme de la nastere in sac de dormit si nu se dezveleste noaptea. Ziua il acopar cu patura si il mai urmaresc daca se dezveleste. Acum aici au fost cam 15 grade afara ziua si nu am mai dat drumul la niciun calorifer in casa. Is cam 20-21 de grade si este foarte bine.

Monica 20+ si Robertel (17.08.2006) care face numai nazbatii

Craciun si Rev

Duminica la munte, Toamna la munte, Mallorca, 1 an, poze mai noi, Süd Tirol, O vacanta minunata, Prima mea drumetie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

Hadeti ca azi imi fac numarul pentru toata saptaman

crissa ne bucuram ca socrul tau nu are nimic, noroc cu masa ca altfel o cam patea Ceasul rau cand vine vine.

Fetelor ca tot vorbim de carti, animale si povesti. La noi Robert se uita cu placere pe carti dupa cum am spus mai inainte. Bine, multe-s deja "trase in foi", apucase sa le roada inainte ca i le-am dat cam devreme da el se uita, comenteaza la animale, iti arata ce-i place. Insa la citit povesti avem o problema: cum incep sa citesc sau sa-i spun o poveste il apuca tipatul si nu vrea sa sculte. Apoi luam cartea si mai comentam la poze pe sarite, unde arata si unde ma lasa el, asa ii convine dar sa nu ma auda citind cursiv. Am vazut ca o parte dintre voi citesc seara povesti, este citit propriu-zis sau tot asa comentariu pe poze?

Si mai avem si noi o problema: de cand i-au aparut dintii s-a invatatsa-i pun gel pe suzeta. Acum cum spun ca mergem la nani si primeste pe "si-si" a lui cum intinde suzeta sa-i pun gel. Si sa vezi scandalmare daca nu-i pun. Oricum acum se termina ultimul tubulet si eu altul nu mai cumpar. Poate sa urle cat o vrea, ii arat ca nu mai este si-om vedea noi ce facem. Mai aveti cumva careva asa un adic dupa gel de din dinti pe acasa. Ce i-o placea la gelul ala habar nu am.


Nu am scris nimic nici de papatul fructelor: Robert papa fructe asa bucata mare, ii dau in manuta si musca din ele. Banana trebuies-o tin eu ca este mai moale si el semurdareste frate pe manute si nu-i place. Facute piure nu le mai vrea cam de la un an. Para la fel o tin eu si el musca dar la mar ii tai bucata curatata de coaja si cand are chef papa. Portocala si clementina trebuie sa i-o curat un pic si de pielicica aceea subtire dar nu integral. Piersica nu i-am luat deloc acum.

Monica 20+ si Robertel (17.08.2006) care face numai nazbatii

Craciun si Rev

Duminica la munte, Toamna la munte, Mallorca, 1 an, poze mai noi, Süd Tirol, O vacanta minunata, Prima mea drumetie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

gina,sanatate lui Razvan!ti-a zis medicul cauza acelor bubite?
Map,sanatate multa si tie!ceai cu lamaie si miere si multe fructe.stiai probabil
chiara,ce ochi are piersicuta ta si ce buclesi ce manute grasuneIulia @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Am revenit si eu la turul de seara.

Piticul meu s-a culcat acum. Dar pana nu i-am dat suzeta n-a vrut sa adoarma. Nu stiu cum sa-l dezvat de ea. Ziua sta linistit fara ea, numai noaptea face ca toate alea. Aseara a adormit fara ea si peste nopate s-a trezit si a inceput sa urla dupa ea. L-a luat Tibi in brate, l-a plimbat, mai rau facea si dupa ce i-a dat-o s-a potolit si mi-a dormit toata noaptea. Si nu m-as fi agitat atat sa-l dezvat, daca nu facea angina asta urata si s-a extins si pe barbie si sub nas din cauza suzetei, ca tine umezeala acolo si microbii circula. Voi ati avut problema asta?

Pupam toate mamicile, gravidutele si bebeii.

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele (Am pus poze cu bradul)


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

quote:
Originally posted by julax

gina,sanatate lui Razvan!ti-a zis medicul cauza acelor bubite?
Map,sanatate multa si tie!ceai cu lamaie si miere si multe fructe.stiai probabil
chiara,ce ochi are piersicuta ta si ce buclesi ce manute grasune

Iulia @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete







Iulia, pai mi-a zis dr lui ca ori a luat-o ori a facut de la lactate alterate, iaurt, branza ceva, nu stia nici ea exact. Maine mergem iar sa-l vada, se vedem ce mai zice. Poate luni putem sa-l ducem la cresa, ca e innebunit dupa copii si nu pot sa-l tin asa izolat.

Pupici lui Alex si tie,

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele (Am pus poze cu bradul)


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

quote:
Originally posted by chiara.2005

Nu am mai scris de mult dar ma bag si eu sa va spun ce obiect preferat are Andreiutul meu, fara de care nu adoarme, care il linisteste in timpul zilei cand e suparat . El il numeste MEME si e sutienul meu...si e bun oricare dintre ele deci in cazul asta nu am probleme ca s-ar deteriora si nu ar mai avea MEME ca am destule. Cel mai dragut e cand ma vede cu MEME pe mine si nu mai e bun niciun altul decat cel cu care tocmai m-am imbracat. Si bineinteles ca ma execut. Ia uitati o mostra de MEME + nelipsitul degetel in gura: http://picasaweb.google.com/rusu.cornelia/SuntMaricel/photo#5164188258709793250



Vai, Chiara, e mortal Andreiutul tau cu MEME al lui! Parca e un ingeras cu parul cret si ochi albastri, e scump foc!

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele (Am pus poze cu bradul)


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput