PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (78)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

quote:
Originally posted by Bysko

Ce v-ati facut!

Busra mananca orice fruct sub orice forma- intreg, bucati, pasat. Numai dulciuri nu mananca.

Baita este momentul preferat, dar nu cu dusul. Noi inca ii facem in cadita ei+ ca are si un delfin care scupa apa si care ii place teribil de mult. Asa ca baita este un moment de rasfat







Si la noi se intampla cam la fel. Nici al meu nu papa dulciuri, doar fructe si la baita tot in cadita ne balacim. Al meu are o masura de la detergent si un ceainic de jucarie cu care se joaca in apa, le umple cu apa, le varsa si se distreaza. Mai are si alte jucarii de apa, dar astea ii plac lui mult.

Pupici multi Busrei si tie,

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele (Am pus poze cu bradul)


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

quote:
Originally posted by michella78

si acum, total off topic vreau sa ma laud:
AM IMPLINIT 59 DE KG!!!!!!
deci sunt o superba!!!!!!!!!!

michella



Bravo, si eu ma chinui sa dau jos, dar nu reusesc! Tine-o tot asa!

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele (Am pus poze cu bradul)


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

quote:
Originally posted by mamaluidavid

Tot eu,cu o intrebare de data asta

Piersicutele voastre au un obiect (jucarie sau orice) fara de care nu pot dormi?


Patricia a primit la botez de la nasa o paturica pe care am folosit-o fiindca era ffff moale, fina si roz
Si atat de mult drag a prins Patricia de acea paturica incat nu se mai dezlipeste de ea,pana sa ma prind cat de esentiala e nu stiam de ce plange fetita mea cu atata disperare si nu poate adormi,ba chiar si in somn plangea dupa ea. O linisteste instant.
Cu spalatul e greu,altele paturici nu sunt bune si la fel nu am mai gasit,o spal mai rar si doar cand plecam de acasa pentru mai multe ore,doar in masina adoarme fara.

Oare cat o sa o tina,ma gandesc ce ne facem daca se rupe sau mai rau...o pierdem?

Stefania,Patricia si David



Razvan nu are o jucarie fara de care sa nu poata dormi, doar suzeta e indispensabila deocamdata si ne luptam sa i-o scoatem de tot, ziua nu mai doarme cu ea, doar noaptea. Are si cateva jucarii de plus in patut, dar nu neaparat sa doarma cu ele. De jucat se joaca foarte putin cu orice jucarie, ii casuna, in schimb, pe cate o cutie, telecomanda sau orice care nu e jucarie, dar ii place lui si se joaca cu ele. Si la baita, se joaca cu o masura de detergent si un ceainic de jucarie in cadita, desi are o gramada de jucarii de apa. Dar eu il las in pace, sa se joace cu ce vrea el, asa isi dezvolta imaginatia.

Va pupam,

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele (Am pus poze cu bradul)


www.onetruemedia.com/my_shared?z=238f71e8c47eddba54dbe4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete (Avem si filme noi!)

Poze de la Viena

www.piersicute2006.blogspot.com/" target="_blank"> Piersicute de 2006

Sa ajutam o mamica exceptionala si o printesa superba - Ramona si Teo

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Genie spune:

Mada, ce mai aventura ati avut voi acolo! bine ca s-a rezolvat cu bine si cat priveste comentariile pompierilor, asta e! probabil cel care si-a dat cu parerea nu avea copii si habar nu avea ce inseamna. Bravo tie ca te-ai descurcat!
Chiara, foarte tare povestea cu Meme, puiutul tau e adorabil!
Gina, imi pare rau de bubitele lui Razvan, de ce nu incerci sa-i dai suzeta doar pana adoarme si apoi sa i-o scoti din gurita. Daca se scoala dupa ea, procedezi la fel, ca sa nu mai fie mediul umed acolo. Las ca trec ele, multa sanatate!
Crissa, of ce sperietura! Slava Domnului ca totul e in regula! Daca Cipic e numai dupa tine, inseamna ca il chinuie pe el ceva, fii rabdatoare si joaca-te cu el, probabil sunt dintisorii de vina si eu patesc la fel cu Antonia. Am momente cand spal vasele cu ea atarnata de picioarele mele sau daca ma vede ca ma asez sa beau o cafea si sa citesc ziarul faca ca trenul pana ma ridic sa stau cu ea pe covor sa ne jucam.
Map, sanatate multa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea25 spune:

la toata livada ! si multi
nu am mai intrat de o vesnicie(asa mi se pare mie) si uite ca in seara asta ,mi am facut putin timp sa va mai citesc
vreau sa felicit si ei mamicile cu bebeii adorabili,sa va traiasca !
babee,doniro,emilia,medeea .am vazut poze ,mi au mers la suflet
bun revenit fetelor care au reaparut:mamaluidavid,huacin,maryion
am citit cap trecut despre dezbaterea cresterii/educarii copilului.vorba Sarillei am venit si io la spartul targului .ma bucur ca sunt astfel de subiecte.din pacate acum sunt f obosita si cu creierul muci si nu pot scrie si eu parerea mea.dar sper sa imi mai fac timp si sa postez si eu cateva cuvinte despre subiect . dc nu apuc ,poate scoate Muuh un subiect la fel de bun .aaa si sa nu uit sa precizez ,Tweety eu sunt mamica against AP PS: Editez ptr ca am uitat(evident) sa o intreb pe Muuh : nu vi o tura si pe la mine acasa sa i explici Arianei ca nu e voie la aragaz ptr ca face buba? desi ii explic zilnic,de mii de ori ,pe orice ton posibil(si nu numai eu si tasu si matusa si bunicu)...ea numai acolo umbla .va pupicesc pe toate .asa imi lipsiti voi si DC zi de zi...Andreea & Ariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Neatza livada!

Noi continuam cu raceala,mucii s-au imputinat insa am dat-o in tuse violenta

Gina multa sanatate piticului

Map in primul rand felicitari pentru burtica si sa treaca raceala repede.

Crissa sanatate socrului iar in ceea ce priveste faza prin care trece piticul stiu foarte bine cum e,nu pot sa iti spun decat sa ai rabdare muuuuuuuuuulta,o sa treaca

Michella felicitari pt. kg minus,eu am pus 2 dar se vad ca 5


Stefania,Patricia si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa71 spune:

Map,Genie,MamaluiDavid,Gina:va multumesc pt. gandurile bune si va pup!
Sa aveti o zi buna...
ne auzim mai traziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

Buna dimineata!
Darius inca doarme, este obosit ca s-a culcat tarziu azi noapte. Si eu sunt franta, dar am niste treaba.

La noi este intunecat si parca sta sa ploua.

Anasia s-a notat reteta, abia astept sa fac si eu.

Andreea .

Chiara ce harnic este Andreiutu'.

Gina Razvanel.

Va pup pe toate.
Revenim!


Mary mamica lui Darius-Theodor (14.07.2006)
www.flickr.com/photos/8471782@N02/2283877628/in/photostream/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Andreea vezi ca nu scapi asa usor. Trebuie sa vii cu argumente impotriva conceptului AP ca sa inteleaga si persoana mea de ce ai facut alegerea asta.

Miruna tare faza cu absorbitul energiei de catre cercei.





Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Ca sa se inteleaga foarte clar la ce se refera AP, am tradus un articol despre asta. Uitati-l aici:

Cele 8 principii ale conceptului AP


"1.Pregatiti-va pentru sarcina, nastere si rolul de parinte
Deveniti emotional si fizic pregatiti pentru sarcina si nastere. Educati-va continuu in legatura cu etapele de dezvoltare ale copilului, stabilindu-va asteptari realiste si ramanand flexibil.

2.Hraniti cu dragoste si respect
Hranitul la san este calea optima de satisfacere a nevoilor nutritionale si emotionale ale copilului. Hranirea cu biberonul va fi adaptata in asa fel incat sa copieze comportamentul mamei din timpul alaptarii pentru a ajuta initierea unui atasament securizant.

3.Raspundeti cu sensibilitate
Construiti fundatia increderii si empatiei incepand cu perioada prunciei. Fiti pe aceeasi frecventa cu ceea ce va comunica copilul si raspundeti in consecinta. Bebelusilor nu le putem pretinde sa se auto-linisteasca, ei au nevoie de calmitatea, iubirea si empatia parintilor pentru a-i ajuta sa-si regleze emotiile. Raspundeti cu sensibilitate cand copilul dvs arata semne de durere sau cand exprima emotii puternice si impartasiti-le bucuria.

4.Folositi atingerea
Atingerea vine in intampinarea nevoii bebelusului de contact fizic, afectiune, siguranta, stimulare si miscare. Contactul piele pe piele este cel mai eficient, precum cel din timpul alaptarii, baitei sau masajului.. Caratul bebelusului in wrap satisface aceleasi nevoi. Imbratisarile, stransul in brate, mangaierile pe spate, masajul si joaca fizica vor intampina aceste nevoi la copiii mai mari.

5.Dormitul in aceeasi camera
Bebelusii si copiii au nevoi pe timpul noptii ca si pe timpul zilei; de la foame, singuratate, teama la a le fi prea frig sau prea cald. Ei se bazeaza pe parinti pentru a-i linisti si a-i ajuta sa-si regleze emotiile intense. Tehnicile de invatare a bebelusului sa doarma singur pot avea efecte psihologice nedorite. Dormitul in acelasi pat sau langa patul bebelusului are beneficii atat pentru parinti cat si pentu bebei.

6.Asigurati-le dragoste si ingrijire constanta
Bebelusii si copiii mici simt o nevoie intensa a prezentei fizice si constante a unuei persoane dragastoase si prompte: ideal este ca acea persoana sa fie chiar parintele. Daca devine necesar, alegeti o alta persoana care se afla in legatura stransa cu copilul si careia ii pasa de el intr-un mod care sa ajute intarirea atasamentului. Mentineti programul flexibil si minimizati stresul si teama pe perioada separarii de copil.

7.Practicati disciplina pozitiva
Disciplina pozitiva ajuta un copil sa dezvolte o constiinta ghidata de propria disciplina interioara si compasiune pentru ceilalti. Disciplina care este empatica, iubitoare si respectuoasa intareste conexiunea dintre parinte si copil. In loc sa reactionati la comportamentul copilului, incercati sa descoperiti nevoile care conduc la acel comportament. Comunicarea si distragerea atentiei sunt cheile pentru a pastra demnitatea tuturor intacta.

8.Straduiti-va sa mentineti echilibrul in viata personala si cea de familie
Este mai usor sa fii emotional prezent atunci cand ai o viata echilibrata. Stabileste-ti teluri realizabile, pune oamenii inaintea lucrurilor si sa nu-ti fie teama sa spui “nu”. Recunoaste-ti nevoile personale in cadrul familiei si indeplineste-le pe cat posibil fara a-ti deteriora sanatatea fizica sau emotionala.Fii creativ, distreaza-te fiind parinte si gaseste-ti macar un pic de timp pentru tine."

O sa traduc si detaliile legate de Disciplina Pozitiva, dar o sa mai dureze un pic.
[b]Andreea[b] cand iti gasesti timp sa-mi raspunzi, te rog sa-mi spui in care dintre principiile astea nu crezi si de ce.

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput