Piticlontzi de iulie-august 2004 (247)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Robi, asa, asa! v-ar prinde bine o plimbare impreuna dupa-amiaza
Gabi eu am luat integrala de grau si de secara de la plafar. ma enerveaza ca e aiurea de scumpa ... acum caut pile la fabrici de paine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Buna dimineata !
Inca o zi cu soare mult si temperaturi generoase paici in capitala, asadar a minunaaaat !
Olivia, haha, ce mi-a placut Luca, nici eu nu as fi rezistat la asemenea rostiri adinci ! Ma bucur ca ati avut un uichend frumos, noi stam tare prost la capitolul oferte pentru copii, deja parcurile le-am "fumat" pe toate, macar acum ca este vreme frumoasa, mai evadam din Bucuresti ! Care machiar, mama ? Io am farduri o gramada, dar nu mai apuc sa le folosesc, ca tre sa ma misc repede, Andrei e tare neastimparat si nu sta la imbracat, tre sa alerg dupa el prin toata casa ! Asa ca ceva ruj, olecutza de rimel si arivederci (sa vezi ce fain e cind ma machiez prin lift, haha !). Ma tot gindesc sa imi aranjez parul cumva, eventual sa il tund, dar nu m-am hotarat cum ! Imi amintesc ca m-ai intrebat de After the wedding, nu am mai vazut un film de dinainte de craciun ! Acum ma oftichez ca au fost oscarurile si nu am apucat sa vad dinainte filmele depe lista nominalizatilor (ca asa faceam cam in fiece an) ! Deja aveam Atonement si No country for the old men scoase pe dvd ... well, poate pina la pensie sa apuc sa le vad !
Cristalina, moam, ce fete cucuiete aveti, sa va traiasca amindoo galustile ! Si sa stii ca nu ai exagerat cu pozele, ca nu va vazusem de mult !! Si sa nu uit - LA Multi Ani sanatosi mamei tale !
Mitzule, nu stiu exact ce anume e aia drojdie industriala, cred ca Gabi are dreptate ! Ce mai fac Marutza si Tudor ??
Gabi, succese diseara la logoped, sa ne spui cum a fost !!
Andreea, breee, nu mai vorbi de steakuri dalea fantastice, ca ma ia cu rau de la stomac ! Io am decretat intr-o zi ca daca dispare carnea de pe planeta, o s amor de foame, parol !! Pupici pentru baietii tai , cum mai e cu jobul ??
Adema, ati primit transportul de soare de la noi ?? Ca avem din plin aici !
Roxi, hehe, asteptam cu deosebit enteres pozele cu deghizeul de la party !!
Robi, as fi pariat ca dupa discutia cu hazband o sa tragi concluzia ca e din cauza stresului tau ... si poate chiar este ! Din propria experienta, discutiile mele cu al meu sot se termina cam la fel, adicatelea io-s cea stresata si nu vad exact ce si cite face el !! Acum, mai recunosc sinceramente ca nu pot sa comentez prea tare, avind in vedere ca el este cel care sta cu Andrei pina vin eu de la servici! Sou, va doresc tot binele din lume si sa se termine intr-un mod fericit toata povestea asta (Olivia te-a sfatuit cel mai bine, daca ma intrebi pe mine !).
Gata, ca termin pagina cu mesajul asta ! Va doresc o zi minunata !! Si cu sanatate multa sa fie !


Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete
"Our lives are made in these small hours,these little wonders,these twists & turns of fate/time falls away, but these small hours still remain". Rob Thomas/Little Wonders

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

Alice, nu am primit nimic, nici un soare! Azi e a sasea zi de ploaieeeeeeeeee
Dupa-amiaza mergem in cautarea unui loc de joaca in spatiu inchis; speram sa dam de el si sa fie frumos ca sa mai consume codrut energia...

Mitzura, este vorba de drojdie uscata, nu de praf de copt!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

http://family.webshots.com/photo/2109197020088100014JhsGBM iata cele cateva poze de la plaja de duminica
Adema aoleu imi pare rau ca e asa urat la voi... putem trimite si de aici ceva raze de soare! succes la gasit locul de joaca
Alice si eu de abia astept sa le vad..... nu-s ce face ala de facu poze!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Buna ziua!

Grasana la raport.
Noi ne-am distrat la sfarsitul saptamanii trecute cum numai noi stim . O alergatura prin casa de-mi venea sa plec...
A venit mama la noi sa se serbeze, n-a venit cu mana goala, a venit cu muci si tuse. Bine ca ne-a adus ea cadou, ca ea n-a avut parte, atunci cand a plecat a uitat sacosa cu cadourile in maxitaxi....:)))
Az'noapte m-a trezit Barosana din juma' in juma' de ora ca o inecau mucii si ii ziceam vorbe de duh in gand mamei! Ca tot vine 8 Martie!
Joi am fost sa spalam masina si sa comandam tort "maria, hai sa dam comanda de tort" "telecomanda?!...hmmm...de tort!?...hmmm....se vede la televizor!?"
"maria, hai sa traversam pe trecerea de pietoni"
"petrecere?! ce petrecere?! pentru mineee?!"
"ziua mea e pe doi iu-i-ie...aaaa...nu mai e pe doi iu-i-iee...ie azi! Veau totuletz!"
A intrebat-o un nene vanzator cand admira bombonicile si nu era atenta "cum te cheama pe tine"... "tei ani si doozeci de gliloglame!"

Sambata am avut musafiri, au venit finutii mici si un nepot mai mare (clasa a treia). Frate, ziceai ca a dat cu bomba cand a plecat lumea, in camerele cu jucarii nu mai era loc sa pui piciorul. Am terminat de facut ordine de abia duminica la pranz...:)))
Sambata nu am mai avut timp, Maria a dormit fara noi pentru prima data, s-a dus cu finutii mei, au dormit toti trei aliniati in acelasi pat..Fara rulouri trase sa nu se vada fir de lumina, fara pampersi, fara liniste mormant....
Cand m-am dus dupa amiaza sa o iau nu mai voia sa plece......A trebuit sa-i promit ca mergem la cumparaturi sa luam papusa ca sa o scot de la ei din casa...hihihi
Am fost sa luam de ale gurii de la Billa, nu a comentat pentru ca am gasit carut cu masinuta...

Duminica ne-am plimbat, am mai facut crize...ne-am mai plimbat.
Pe langa bloc, noua nu ne place sa fugim d;acasa!(cica)
M-am chinuit o gramada sa o adorm pe Barosana pe afara ca sa pot sa-i tai unghiile (ca in casa nu sta deloc! daca ma apropii in somn cu foarfeca de ea se trezeste!). N-a avut parte de manichiura ca m-a vazut Maria si a vrut cu mami!
S-a gandit ca ar vrea sa mearga cu alotobuzu'
Am stat in statie sa asteptam autobuzul o gramada, mult mai mult decat am mers cu el, pen' ca ne-am dat jos la urmatoarea statie si ne-am intors pe jos...A durat asa de mult excursia ca atunci cand ajunsesem in parculet stia deja sa zica autobuz...:)))

Duminica dupaamiaza am decretat ca e momentul sa ma relaxez, am luat-o pe Maria si am mers in carrefour sa-mi mai achizitionez o crema, un pantalon, o bluza...ce gasesc si eu...
N-a prea fost timp de cumparat, ca era concert de Dragobete si Maria mergea in cercuri in jurul scenei. Asta pentru ca erau niste baieti care umflau baloane acolo. Noroc ca nu aveam multe de cumparat, pentru ca atunci cand am plecat aveam caruciorul plin de baloane!
A fost superincantata cand s-a terminat concertul si a ramas scena goala...:) ...A dansat acolo si a facut tumbe pana cand a transpirat!
La casa a apucat-o urlarea, nu mai gasea lanterna (are o manie cu lanternele, se joaca cu ele sub plapuma inainte de somn, asa ca la fiecare tura de cumparaturi cumparam cate o lanterna si baterii). Tanti ne-a sugerat sa se duca Maria sa-si ia lanterna de unde o pusese ca sa nu platesc numai ambalajul... Nu cred ca m-a crezut cand i-am zis ca e mica, are numai trei ani jumate...

Joi facusem ordinul de plata pentru masina, sambata cand s-au dus sa ia masina mi-au spus ca ordinul de palta nu e bun, ca nu stiu ce am completat gresit. Ma si vedeam stand o saptamana plimbandu-ma pe la banci sa lamurim pe unde au ajuns banii...
Duminica imi pierdusem pda-ul proaspat achizitionat...(asta dupa ce sambata il trantisem pe jos de i-au mers fulgii). Seara am tras aer adanc in piept si m-am culcat pe canapea in sufragerie (ca nu mi-au adus patul nici acum) gandindu-ma cat de bine e ca incepe iar saptamana si vin la servici sa ma odihnesc...

Luni am gasit si telefonul, au ajuns si banii unde trebuia...am gasit pana si lanterna ...si au inceput sa apara si mucii la nasul galustilor ...Nu se poate sa fie toate frumoase...

Maria se pregateste de serbarea de 8 Martie (care e pe 7). Nu stiu daca v-am spus, ii gasisem poezia in ghiozdanel si a inceput sa strige la mine..."pune-o la loc, pune-o la loc!" "e pentru John!"
Asa ca pe ascuns, ca sa nu aud eu, John o invata o poezie. Nu am apucat sa vad decat ca e destul de lunga.
John a fost simpatic, a deschis prima data hartia, a citit si mi-a zis "ia uita-te la mine!" si a pus-o la loc "Nu e pentru noi!"
"de ce!?"
"pentru ca aici zice : ochii ei ca vioreaua! nu esti tu!"

Hai ca iar scrisei roman...:)
O zi frumoasa tuturor!

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Pe la npoi nu prea sunt bune, Tudor azi noapte a avut ceva febra (nu cred ca mai mare de 38, nu stiu sigur ca i-al luat-o doar la mana). I-am dat Nurofen ,si de dimineata nu a mai avut nimic. E putin infundat la nas. O fi vreun virus iarasi, dar e putin ciudat ca el nu face febra de obicei, cred ca n-a mai facut de pe la 1 an jumate.

De dimineata am avut si surpriza nasoala sa descopar ca painea mea nu crescuse decat jumate din cat ar fi trebuit, pentru ca am facut-o cu faina integrala (pe care nu scria 550 sau 650, cred ca asta a fost motivul). Asa ca azi am papat o paine nasoala, ca alta nu aveam.

Legat de drojdia chimica, eu ma gandisem ca nu e aia praf, pentru ca la toate retele din cartea mea scrie ca se pune drojdie praf (instant), doar la asta scria chimica, de aia am dedus ca ar trebui sa fie altceva. Data viitoare o sa incerc asa sa vad ce iese.

Asa ca ziua noastra a inceput cam nasol...sa vedem cum se termina.

Olivia, chiar asa, de unde le scoate...cred si eu ca n-ati rezistat la asemenea cuvinte!

Robi, ce bine ca ati vorbit!!!

Gabi, sa ne povestesti cum a fost la logoped.

Cristal, sa treaca mucii repede. Si eu ma gandesc cu groaza ca iarasi ia si Mara mucii de la Tudor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cristalina, dementiala Maria !
Rox, mi e dor de mare ... Vazut pozele, marea, protagonistii
La noi e primavara ...
Io pic de somn k azi noapte am avut program de tuse si voma. Pe dimineata totul ok ... sa vedem azi.

Sanatate tuturor !!!



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cristal, gizaz craist bine ca ma apucasera nebuniile de plecat afara pe terasa... da unde mai citesc io povestiri asa misto???? 'steti de coma as usual. noroc ca ai gasit si pda-ul si banii s-au dus unde trebe... si lanterna ati gasit-o... asa mai da! cand vine masinuta cea noua? ce e? ca io am uitat....
edit: Mitzu daca pui doar faina integrala trebuei modificate cantitatile.... ca creste mult mai greu painica. si trebuie folosit si alt program de coacere, mai lung. hai, nu fi suparici, ca dupa-amiaza o sa fie mult mai buna pupici lui Tudor, sa nu i se complice viroza. ce mai face Mara?
Daria sanatate multa Giuliei!
eu sa nu cobesc.... Patrick nu mai muceste/tuseste deloc anul asta, adica avem aproape 2 luni de pauza.... sper sa nu il deochi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Mitzu - vad ca ti-a raspuns deja Roxana - la faina integrala trebuie alt program, alte cantitati. Daca zici ca la drojdie in carte folosesc doua feluri de denumiri, m-ar ajuta daca poti sa-mi spui cum scrie in engleza - asa poate ma dumiresc mai usor...
Imi pare rau ca Tudor a facut febra - de altfel si Stefan muceste si tuseste cam nasol, dar recunosc ca pina acum nu i-am dat nimic, decit niste Aerius la culcare...
Edit ca uitasem de Cristal (daca e posibil asa ceva!) - sunteti super, ca de obicei! Abia astept sa ne spui cum a iesit serbarea!

Gabriela 27+ cu si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Pai am folosit programul special pentru paine integrala, ca are asa ceva, si reteta din carte zice sa pui si faina alba, ceea ce am si facut, cam jumate jumate. Deci am facut ca la carte, dar a iesit indesata si necrescuta. Iar in engelaza zice ca trebuie sa pui la toate retetele Yeast (deci drojdie, undeva in subsol precizeaza sa fie drojdie uscata), iar la prajitura respectiva zice "baking powder" (asta nu e praful de copt?).

Mergi la inceput