Copiluti de mai-iunie 2005 (67)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Buna seara!
Sa ma plang? Viroza a circulat asa: eu, DRagos (noi am avut cele mai urate faze, cu 2 tipuri de antibiotice pana si-a facut unul efectul), tata, sotu' si acum Horia. De 2 zile e cu febra, tuse, nas infundat...
In urma deciziei bonei de a ne parasi(ieri a fost ultima zi) m-am apucat si am cautat gradinitze. 99,9 % va merge la Pink Lemon(p-ta Galati) si asta de luni intr-o saptamana, daca ne ies ok coproparazitologicul si exudatul faringian. Angajam si bona, o doamna mai in varsta recomandata de fosta bona, care se va ocupa jumatate de zi de Horia, timp in care eu imi voi da concursul in magazin ca i-o fi lui tata de 3 ani singur 11ore/zi acolo...
Ieri am reusit de mi-am scos si maseaua cu care se chinuiese stomatoloaga acum 2 saptamani, de data asta la un medic barbat, o ruda mai indepartata de-a noastra care se pare ca a fost mai priceput.
Si acum ma doareeee....dar asta e, bine ca a scos-o!
Si Dragos e super criminal in ultima vreme, la ordinea zilei este "vreau vreau vreau"....si daca nu i se ofera ce vrea se tavaleste si pe jos, dar de cateva saptamani vorbeste tot, tot, tot mai bine (se vad progrese de la o zi la alta) si atunci, de multe ori e mai usor sa-i distragi atentia de la ce vrea punandu-l sa vorbeasca despre altceva, intrebandu-l de cate o prostie, o poveste, ceva. Nu -mi venea sa cred, in seara asta veneam dinspre parc si am vorbit cu copilul meu intr-una, fara sa mai fie strict monolog


Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

HORIA-6 LUNI(sedinta foto)
POZE IANUARIE 2008 cu Horia, Dragos si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

tuca-va-s da io si sa vreau sa ma plang de ceva si nu am inspiratie...a nu se intelege ca la mine in casa e o herghelie de caini cu covrigi de buzau in coada...aiurea ...sunt singura,n-am sot, copii dorm,sunt obosita muci ,dar suspect de linistita...sa fie oare de vina grauntele si grandaxinul?! Naaaa...

Eu azi am spart ceva milioane bune pe lumanari,toale si alte alea...ce-i drept mi-am facut damblaua...mai astept comanda de de pe net cu niste cadouri din argint si gata ...m-am usurat la portmoneu ...ramane sa vad si mutra babelor sfatoase sambata viitoare si pot muri linistita...Lumanarea insa isi face toti banii...nu-mi cereti poze ca am dus-o la ea ...la mine Delia ar fi folosit-o pe post de supozitor la matza...

Cuscra hai sa ingros si eu randul celor care aveam tablita de la Tommy si cum spunea Tdi este anti tero...a tinut saraca mai mult decat face... suturi,pumni,olitze, telefoane ...toate au trecut peste ea...cei drept am gasit-o la o oferta la Cafu (varianta fonetica made by Delia)...

Mother Jipa exact fix aceeasi lumanare am avut eu la finutul de acum 3 ani...da fix la fel...si mi-a placut tare ...daca as sti si la ce florarie am facutooo...
Apa minerala nu-i dau ca bea plata ,dar bea Sprite ...

I-am aratat azi lui Gabitza un aparat de interpretat plansul copilului...durere pupa-ti-as...daca as fi dat acum 2 ani eram un om fericit ca nu ma trezeam noaptea de cate ori zmiorcaia Ghionoaia...da cica nu tine loc de parinti

Loreen cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ce aparat???? Vreau si eu! Se interpreteaza si plinsul de copii mai mari sau numai de bebelusi? Ca Lisandru nu prea plinge, dar Tudora si Agata...

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Bai ma tin de-o saptamana sa va povestesc cum am dat cu o baba de caldaram ...
Pentru cele din Cta sa inteleaga veneam de pe ratiu colt cu unirii sa ma duc acasa la mine...eram cu vagonul ala de skoda si cum stateam in sezlong pe scaun cu molecularul lipit de timpan si tigara in alta mana libera ,am intrat mai mult in strada fara sa las loc de prioritate.Ca scap cu masina inreaga trag un marsalier cu 2km la ora si un moment dat tros pleosc ...ce pusca mea zic in gand dar suficient de tare sa se auda si la mobil...ma dau jos de la volan cand ma uit sub portbagaj, vad o baba care iesea de sub masina.Io cu ochii beliti prin ochelari o intreb calm totusi "ce faci doamna sub masina mea?!"( ma gandeam ca-si cauta subventia de caldura sau majorarea de pensie).Baba calma se ridica ,se scutura de praf , isi culege zarzavaturile de jos si pleaca...Sa mor naibii de inima ca ma gandeam sa nu moara dracului la coltul urmator.Da nu zic ca vine un Gigel cu gura mare si se ia de mine ca baba era pe trecere de pietoni si ca omor biata baba.Mama si atunci dai citez" auzi io cand aveam carnet habar n-aveai unde-i stalpul pe care este pus indicatorul cu atentie urmeaza trecere de pietoni...daca baba avea ceva imi spunea mie nu-si angaja avocat stradal...iar masina asta calca nu tine umbra" ...Ala s-a holbat cand la mine cand la baba care-si continua linistita drumul.
Evident ca nu era nici o trecere de pietoni,adica era una dar nu pe sensul meu ci in alta directie ,perpendiculara pe sensul meu de deplasare...
Si acuma ma umfla rasul cand ma gandesc ce tupeu am avut sa sar cu gura la ala...adevarul e ca imi merit numarul ZUZ la masina...


Loreen cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Dialoguri cu fetele mele:
Tudora:
- Mami, veau kiki (biscuiti)!
- Nu se poate!
- Veeeauuuuu!
- Nu!
- Ba veeauuuuuu! tipa Tudora si se trinteste in genunchi,
- Am spus nu, e nu!
Calma, cu ochii in lacrimi, se uita la mine:
- Why?
- Pentru ca pregatesc masa si apoi maninci desert.
- Aha! Da' veauuu, nu 'telegi!
- Stiu ca vrei, dar raspunsul este nu.
- Veauuuuuu! Si incepe sa plinga si mai tare.
- Nu!
Pleaca plingind in camera, trintind usa dupa ea. O aud cu tipa si cum vocifereaza acolo, cu usa inchisa. Dupa vreo zece minute, vine la mine:
- Ooookeeey!

Agata:
- Agata e timpul sa-ti faci lectiile.
- Nu, ca abia am mincat si vreau sa ma uit la televizor.
- Nu, pentru ca vei fi obosita dupa aceea si nu-ti mai faci lectiile cum trebuie.
- Nu, nu voi fi obosita, ca sint plina de energie!
- OK, un sfert de ora pina la lectii.
Dupa 20 de minute, la lectii. Deschide cartea si casca.
- Agata, parca ziceai ca esti plina de energie.
- Am fooost, pe cuvint! Dar nu stiu unde s-a dus! Pot sa mai fac o pauza ca sa am din nou energie?


CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Hai ca am mancarici la degete in seara/noaptea asta...

Cuscra sa stii ca eu o suspectez pe Delia de foarte multa vreme de hiperkinetism sau ADHD...am mers intr-acolo incat am abordat vreo doi psihologi ca sa ma lamureasca si pe mine daca eu sunt dereglata si copilul meu normal sau banuiala mea e reala...pana pe la 3-4 ani nu se pune problema... intrebarea care mi-au pus-o amandoi a fost daca doarme toata noaptea...normal cate 10 ore ...plus vreo 3 la pranz...pai si atunci de ce-as mai avea pretentie la copil sa stea locului.Una ca eu nu am nici un fel de disponibilitate pentru joaca cu ea,lasand acest aspect in grija Biancai sau a imaginatiei ei personale, eu fiind prea ocupata sa-mi hranesc depresia care-i de-o varsta cu Delia...
Delia nu are momente lungi de concentrare asupra unui lucru,in schimb receptioneaza informatia spontan...sta ore in sir la desene,dar nu are rabdare sa-i citesc o poveste.Daca mi-a spala creierii cu dusuri suedeze poate as gasi metoda optima sa o atrag spre concentrare...si sunt convina ca unele prostii de-ale ei nu-s datorate neastamparului ci a faptului ca vrea sa-mi atraga atentia ...
Cat priveste bataia ...i-o trage lu' sor-sa de cate ori are ocazia...pur si simplu din prea multa dragoste...ma omoara cu asta dar nu intervin intre ele...i-am dat mana libera lui Bianca sa ia atitudine...dar fara violenta

Nelia din pacate peste varsta de un an da eroare ...cica receptioneaza plansul nu vorbele ...

Andra ai grija la masea sa nu faci infectie pe os ca acuma e locul deschis...nu ti-a mai dat antibiotic si antiinflamatoare?!


Loreen cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

nelia: misto dialogurile si foarte pozitive.Am vazut si pozele,frumoase fete ai, adevarate printese si nu imi vine sa cred cat a crescut Lisandru deja.

Loreen: fata care mi-a facut lumanarea este pritena mea din liceu... si pana nu demult a lucrat la floraria de de la complexul de pe unirii...parca se numea...hmmm...(era un nume de floare cu fruze tzepoase si niste bumbi rosii...mai vezi iarna tufisuri).Este o florarie destul de scumpa dar faceau niste buchete deosebite.
Edit: Aha...cred ca Ilex ...hmmm totusi parca nu suna asa!

Si fii-miu astazi a sarit pe mana mea de mi-a dat degetul mare peste cap si dupa ce urlu de durere am inceput sa il dojenesc cam cu voce inalta...la care ta-su imi zice : numai tipa draga asa la copil!La care fii-miu isi pune mainile in sold si imi spune "solly,solly(nu il mai zice pe r si mor de ciuda)mummy...si nu tzipa nu intelegi?"
M-a bufnit un ras de muream numai puteam si mi-a intors fata in perna sa nu ma vada ca rad:Treba cu "intelegi" este de la mine ca eu ii vorbesc asa:ii mai zic:"intelegi mai copile?sau "sa ne intelegem omeneste copile!!!"

Oana lu'Alex
www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/sets/72157600515762396/" target="_blank">poze pe FLICKR

www.oana-jipa.magix.net/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

loreen: pai cum sa dai peste baba ...am ras de m-am prapadit, parca cu ochii mintii vedeam scena si saraca baba iesind de sub masina ta cu cartofii imprastiati,si tu cu tigara in gura intreband-o ce cauta acolo.
Vorba unuia care a intrat in fundul masinii sotului:"De ce ai oprit ma!"

Oana lu'Alex
www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/sets/72157600515762396/" target="_blank">poze pe FLICKR

www.oana-jipa.magix.net/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omustata spune:

Hai ca dupa ce am citit ultima pagina am murit de ras. Ca in ultima vreme imi vine sa urlu. Maya a avut influenza se pare si a fost tare rau. De duminica pana ieri a avut numai 39-40. Am cedat si i-am dat antibiotic aseara, cand dupa o zi ceva mai buna (marti), ieri am luat-o de la capat cu febra. Acum este mai bine, azi nu a mai avut febra, asa ca maine cred ca merge la gradinita, nu de alta, dar ne-am invoit pe rand cand eu, cand Mircea, iar eu sunt in perioada de proba. Am avut noroc ca am o sefa intelegatoare si mi-a zis ca noi suntem mame inainte de orice si ca sa nu ma stresez cu asta. Nu va spun ca si mie imi curge nasul destul de rau. Sper ca nu va trebui sa stau acasa pentru mine acum.

Eli-sper ca esti mai bine. Vroiam sa-ti zic ca Maya este fan "doamna si Vagabondul" si "pisicile Aristocrate". Dar la "Lady and the Tramp" se uita in continuu, cand la partea I, cand la a IIa.

onixone-tare mult i-au placut Mayei jocurile de pe site-ul dat de tine. Multumim!

Laura-ai un simt al umorului atat de bun, nu mai pot de ras cand iti citesc mesajele.

nelia-tare haioase papusile tale.

OlgaT-ce face tatal tau? Tu cum mai esti? Cum te simti dupa hemoragie? Sper ca esti bine.

mercedes-sper ca esti bine. Ti-am tinut pumnii.

gusta-ce mai face Mara? Sper ca este bine acum.

Flori-. Esti tare draguta.

Ioana-multumesc ca esti draguta ca intotdeauna si intrebi de mine. Ce mai face Ana? Sper ca nu a mai tras vreo cazatura.

Voi vorbiti de parcuri, de dat in leagane, etc. Vorba neliei, aici este un ger de crapa pietrele. M-am saturat pana peste cap de iarna asta si de bolile pe care le aduce. Visez la o plimbare in parc.
Gata, ma duc la culcare. Sa aveti un week-end placut ca cine stie cand mai apuc sa scriu.


Olga si Maya (28.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

E vineri dupa joi! Sunt moarta de somn. Bb mic a facut febra ayi noapte, ieri a vomat in jeturi de 4 ori. Pana acum are 2 scaune apoase. Ma paste enterocolita si spitalul. Si Catalin intreba de ce nu se joaca Andutyu cu el si sta in pat.
Va pup si ... sanatate!



Mergi la inceput