Copiluti de mai-iunie 2005 (67)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Lucas, sarumina, nu ma deranjeaza
Ma gandeam ca s-ar putea sa cunosti omida, proasta eu ca nu te-am intrebat inainte sa comand. Acum nu mai conteaza, m-am lecuit. Cat despre tablita 200.000 e super pret. Noi am luat-o www.crazytoys.ro/jucarii/Tablete-si-Studiouri-2037/Tomy-94/4391/Megasketcher-tabla-magnetica-de-desen.html" target="_blank">pe-asta cu 6 sute de mii. Si m-am lecuit si de upgrade-uri d-astea. Filip avea o tablita de la fiher price pe jumatate cat asta de-acum, fara stampile si alte fitze. O indragea foarte tare si mai bine lasam lucrurile asa si am orientam catre altceva, ca in prima zi nici nu s-a uitat la tabla cea mare ci tot cu aia mica s-a jucat.

Nelia, te inteleg la perfectie. Si cu trezitul noaptea, si eu sunt la fel, mai putin alaptatul, dar se poate zice ca e un efort similar sa tot mergi la bucatarie sa faci un biberon. Nu stau sa calculez cat dorm ca plec in lumea larga, dar am inceput sa ma culc devreme, macar alea cateva ore de cand ma pun in pat pana la prima trezire la 3 (daca sunt norocoasa) sa le dorm. Dar asta inseamna sa renunt la altele: dusul il performez dimineata, tot asa, cu putin noroc, daca nu apuc pana pleaca Mihai poate reusesc peste zi, daca nu raman asa jegoasa. Am mai citit eu pe cineva pe forum ca daca ii spunea cineva ca n-o sa mai aibe timp sa se spele nici pe dinti nu ar fi crezut in veci dar uite ca a facut copii si i se intampla frecvent sa se spele pe dinti dupa pranz. Apoi uitat la tv nici macar o stire acolo nu mai apuc sa vad, de citit nu incape discutie. Mancarea, rufele si curatenia (si saptamana asta femeia m-a sarit si s-a cunoscut ca a trebuit sa fac eu curat pe repede inainte pana sa plece Mihai la munca intr-o dimineata) nu le mai pun la socoteala. Cu Mihai ma vad dimineata, aseara de exemplu am adormit inainte sa vina el acasa si nu a aparut la 12, ci foarte devreme pe la 21:30. Si nu neparat ca as vrea eu dar remarc ca Georgia nu e asa de incantata daca ii adorm si apoi ma strecor afara din dormitor, nu e suficient ca imi da trezirea de 2-3 ori pe noapte, trebuie sa intepenesc si acolo langa ei.
Si in afara de asta inteleg si ca-ti lipseste "aventura" ca si eu cat am stat fara ei mi se parea casa pustie si-mi era dor sa ma trezesc de trei ori pe noapte si sa simt cum imi creste tensiunea la trasnaile lui Filip. Dar tot il dau la gradinita din toamna, chit ca le dau dracu de principii si dau spaga serioasa pentru un loc.

Nu am mai fost afara ca Filip iar m-a scos din minti. Eu cred sincer ca am o doaga lipsa
Si ca sa vedeti cat de tare m-a disperat am deschis un subiect despre copilul ADHD si ma pregatesc sa-l citesc pe indelete. Plus ca am niste carti de psihologia copilului prin calculator vreau sa le citesc si p-alea, cu creionul in mana sa iau notite. Evident ca sunt de vina pentru tot, pentru ca-mi pierd rabdarea, pentru ca ma enervez cand il vad c-o loveste intentionat pe sor-sa si nu mai stiu cum sa gestionez crizele. Tipa si el la Georgia cum tip eu la el, nu e in regula si nu vreau sa-l traumatizez.
Gata ma pun pe studiat

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucas spune:

Andreea, tablita din aia avem si noi, dar nu este Tomy! cred ca este una facuta pe vapor.
ma uit prin jucarii, sa le scot de prin cosuri.

daca inveti ceva din cartile alea vin la meditatii la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Ciao gagici! deci azi e joi, da?!

M-apuc imediat sa ma plang dar intai voiam sa-i zic lu'Androix ca si noi avem tablita tomy fix ca aia din poza, e super rezistenta (deh, fiecare cu ce-l doare, eu il am pe Destroyer in persoana in casa) si si-a facut datoria.

Si eu sunt cu nervii prastie cu Alyssa, simt ca ar trebui sa ma ocup mai mult de ea si sa fiu mai calma dar pur si simplu nu mai am de unde sa scot rabdarea. Prin urmare am momente cand tzip la ea, o mai bruschez si uneori ia cate o palma la fund (traiasca pampersul)...efectiv nu mai stiu cum sa procedez, nu ma asculta absolut deloc si cu buna stiinta face tot ce stie ca nu are voie si e tare incantata cand ma ecoate din pepeni.
Am zis ca o dau la gradinita in orice conditii, nu mai fac mofturi, e ok si daca-i tzin in cort si-i duc la munca patriotica la cules de papusoi!

revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

In legatura cu tipatul, prin decembrie si eu tipam la Agata, mai des decit o fac acum, ca mai ridic tonul, nu spun nu. La Tudora nu tip pentru ca tipa ea destul si pentru ca nu-mi place cum reactioneaza cind tipam la ea, se inchircheste toata si nu mai scoate nici un sunet si cite o jumatate de ora. Am zis ca mai bine imi bag ceva in gura decit sa tip la ea. Ei, dar m-am potolit cind am vazut-o pe Tudora purtindu-se si ea la fel cu Agata. Intr-o seara am avut aceasta revelatie daca pot sa-i spun asa. Agata e mare caprita si de multe ori cam obraznicuta, dar am certat-o eu de la lectii, apoi a venit si tati si a certat-o si el ca nu mai stiu ce facuse, si cind am vazut-o si pe Tudora purtindu-se cu ea la fel, tipind si impingind-o in camera ei, mi s-a rupt sufletul pentru Agata. O fi ea cum e, mai greseste, ne mai enerveaza ca nu asculta, dar e si ea un copil mic, are doar sase ani ci ceva, si e tot a noastra! Si am zis frina, eu sint cea care trebuie sa pun punct la acest gen de comportament. Am discutat cu tati, Tudorei ii fac observatie de fiecare data cind se poarta urit cu Agata (de multe ori mai treceam cu vederea, ca ziceam ca Agata e mare si intelege ca asta e mica si nu ai ce sa-i ceri), noi incercam sa ne controlam cit putem, chiar daca ne vine sa ne dam cu capul de pereti citeodata, atit de neascultatoare si ciufute sint.

Ai sa intelegei mai bine despre ce vorbesc cind mai creste Georgia. Poate ca acum nu-ti dai seama, sau poate da, faptul ca Filip tipa la Georgia e una, o pui pe seama comportamentului lui din ultimul timp si il certi, dar cind te vei vedea oglindita in Georgia prin felul in care se comporta cu frate-sau... ei, atunci va fi greu sa inghiti lipsa de control de acum. Nu reusesc sa-mi pastrez calmul tot timpul, dar cind nu mai pot, ma asigur ca nu au cum sa-si faca rau, le pun un desen sau le dau ceva sa rontaie, il pun pe bebe 'sus', departe de ele (la mine totul e sus, ca la inundatie!) si ma duuuc... sa dau zapada de pe balcon sau sa ma spal pe dinti, ca tot nu am facut-o de dimineata. Sau incep sa rid, nervos, ris de nebuna, dar e ris nu tipat, nu pocnit (asta o fac fff rar, si acum tin minte ultima palma rasunind pe spatele Agatei). Agata mi-a si spus o data ca nu sint sanatoasa la capul ala, ea face prostii si eu rid in loc sa o cert!?! Dar se relaxeaza atmosfera, sa stii ca si risul fortat pe fond nervos, are acelasi efect ca tipatul pentru tine, ca adult, dar face mai putin rau copiilor. Poate sa o ia personal, ca rizi de el, dar atit. Si atunci am intrebat-o, pai ce preferi: sa rid ca o nesanatoasa la capul ala sau sa urlu la tine, sa-ti dau doua palme la cur si sa te trimit in camera ta!?! A inceput sa rida si ea si a ales prima varianta, la care Tudora se uita la noi cu o privire care spunea clar: astea au innebunit amindoua, eu sint singura sanatoasa de aici!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

uffff, se gata joia si io n-am timp sa ma plaaaaaaaannnnggg!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

si noi tot pe acolo ne invirtim, eu urlu la ea, ea urla la mine, tat'su urla la ea, eu urlu la tatsu , probabil de asta saracul om nu mai vrea inca un copil, se gindeste ce face el cu una in dublu exemplar .
Nu asculta deloc, daca o pedepsim sa mearga in camera la ea, urla si spune "non vuole camela tua", iar astazi la prinz, m-a expediat din patul nostru, unde face nanita cu mine la prinz, cica "peaca in camela tua", iar eu ii explicam ca sint in camera mea si sa iasa ea din camera . E drept ca in afara casei se poarta la un inger si lumea ma felicita ca e bine educata, dar acasa are atita energie de ma omoara. Si eu ii mai scap cite una la fundulet, dupa care de multe ori pling ca proasta, iar ea vine si ma mingiie "mami, nu pinge, mami" , si iote asa mi se topeste inima si uit de toate. Astept sa implineasca trei ani si atunci voi incepe sa o pedepsesc, chiar cu nemincatul atunci cind face ifose si vrea s-o hranesc eu.
Gata, m-am plins si eu

Elisor cum te mai simti ?

Nelia ma intreb citeodata cum rezisti cu trei, eu cred ca eram de mult timp pleacata "cu sorcova" nu ca as fi normala in conditiile date...



Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by Tdi

uffff, se gata joia si io n-am timp sa ma plaaaaaaaannnnggg!

Teddy si Alyssa (05.05.05)





nu se poateeeeeeeee! baga repedeeeeee!

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

quote:
Originally posted by Tdi

uffff, se gata joia si io n-am timp sa ma plaaaaaaaannnnggg!

Teddy si Alyssa (05.05.05)




Poti profita, ca noi sintem cu o ora in urma, deci... mai ai timp

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

...si noi cu inca una in plus fatza de voi...

Oana lu'Alex
www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/sets/72157600515762396/" target="_blank">poze pe FLICKR

www.oana-jipa.magix.net/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Tdi, eu iti dau voie sa te plingi dupa ora Canadei! Mai ai deci vreo citeva ore bune, asa ca, te asteptam...

Fetelor, e un ger afara!!! Nu stiu cite grade sint, dar parca niciodata nu a fost asa. Pur si simplu nu poti respira de ger!

M-am uitat, sint -17 grade cu tot cu vint, au fost si mai multe, dar astazi mi s-a parut groaznic de frig, si nu numai mie, chiar si Agatei. Asa ca am venit cit am putut de repede acasa, unde e cald si bine si miroase a cartofi prajiti, am zis ca ne destrabalam daca ajungem necongelate acasa. Am si bere in frigider! Desi ar fi mers mai degraba un vin fiert, dar din ala n-am.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput