Copiluti de mai-iunie 2005 (67)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Salutare !
Am pierdut seara de plangeri, ma primiti acum ?
Glumesc, in afara de faptul ca abia ma mai tarasc prin trenuri totu' e ok
Deci sa va zic de noi ca de citit nu am citit decat ultima pagina asa ca habar nu am ce mai faceti: asta a fost prima saptamana in care am fost in toate zilele la Ploiesti si sunt rupta de oboseala, inainte mai dormeam in autocar-acu' stau in tren cu okii in pasispe la fauna calatoare...In fine, am cursuri si teste la greu da' eu sunt multumita de cum merg treburile pana acum. Norocul meu cred ca e legat si de sefa mea directa-care e norvegiana(cu cativa ani mai tanara decat mine) si pare o tipa serioasa si binevoitoare. Ea munceste cred de 2-3 ori mai mult decat romanii-sta in Ploiesti, nu are familie asa ca e la birou aproape non-stop...De fapt asta e situatia cu multi straini-bine si sunt platiti corespunzator. In fine desi astia sunt disperati cu reducerea cheltuielilor mi-a obtinut de la sefu' ala mare niste cursuri destul de scumpe. Si a priceput si ca nu vreau sa lipsesc de acasa nu stiu cate saptamai odata-asa ca mi le-am programat si cum am vrut-(cate 2-3 saptamani la o plecare)-desi asta a marit costul. Pe 8 plec in Dubai, sper sa iasa viza.
Iepu' e relativ bine doar ca a inceput sa se trezeasca foarte devreme pe la 5,30-6 dimineata-incearca sa ma prinda pe mine inainte sa plec...Dupa asta doarme de pranz de pe la 4 pana pe la 7 si dupa 12-1 noaptea i se face iar somn. Nu pentru mult timp, cum v-am zis.
Deci v-ati prins de ce sunt chioara de somn...
Loreen-ADHD-ul se poate vedea la encefalograma, noua ne-a propus madam Dobrescu(aia cu cartea despre copiii cu ADHD)sa-i facem. Nu i-am facut pentru ca tot ea ne-a zis ca si daca iese naspa tot nu-i face nimic, atata vreme cat situatia e sub control iar varsta copilului sub 6 ani. Zicea ca ea recomanda tratament(medicamentos) dupa 6 ani daca performantele scolare sunt scazute din cauza ADHD. Dar pana la varsta aia multi copii cu ADHD intra in "normal", pe masura ce cresc. Evident toata viata vor fi mai "activi"-in paranteza fie spus mie mi-a facut impresia ca si madama asta era hiperactiva dupa cum se misca si sarea de la un subiect la altul. Pe noi ne-a intrebat daca dupa ce doarme se trezeste odihnita-pentru ca Iepu doarme cu pauze si agitat-dar cand se scoala e plina de energie si bine-merci. Noi am ajuns la performanta de 9hde somn in 24 de h, ceea ce e sub limita minima de normal la varsta ei, dar si mama mea dorme de felul ei foarte putin(tot asa, in copilarie nu dormea de pranz, iar studenta in sesiune ii ajungeau 3-4 ore de somn pe noapte), deci ar avea cu cine sa semene.
Legat de uitatul la filme, e tot o carcteristica ADHD. Cand tot umbam cu Iepu pe la psiho unii ne-au zis ca e bine ca se uita, ca are o activitate la care are rabdare...tipa asta ne-a zis ca toti copiii cu ADHD au rabdare la filme pentru ca succesiune rapida de imagini e pe gustul undelor lor cerebrale mai rapide(asta a fost un citat).
Oricum, concluzia a fost rabdare si tutun, poate se mai linisteste pe masura ce creste

Fran si Patricia Annelise (05.05.05)
Iepurete mititel
Iepurete a crescut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloreta spune:

Hello,
Tdi,Danelutza, Loreen, hai ca m-am distrat cu mesajele voastre:))
OlgaM, a ajuns linkul la tine? Am rugat-ope Florentina sa ti-l dea ca la cat de des scriu eu...

Mai fetelor, incep inscrierile la gradinita intre 14 si 16 aprilie, fain nu?


“If you want to feel rich, just count the things you have that money can’t buy”
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Ciao fetele!
Sanatate la bolnaviori!
Mey, voiam sa ma plang ieri ca m-au discriminat rasial macaronarii astia! Nu pe fatza, normal, n-au tupeu, am dedus insa ca n-au digerat "made in Romania", norocul lor ca de nervoasa ce am fost nu mi-a picat fisa decat mai tarziu altfel ii mancam cu tot cu pene! Sa va zic pe scurt: trebuia sa scot 800 de euri de la banca cu o fila cec, imi trebuiau musai ca era ultima zi de platit asigurarea la masina...booon, cecul asta era pe numele sotzului si mi l-a girat mie - perfect legal!!! - ma duc la banca cu pitika dupa mine, il dau la papagalul ala de la ghiseu si pare totul ok - pana cand se uita in cartea de identitate (italiana!) unde scrie ca-s cetatean roman - se scuza si merge la colega, apoi intra la sef in birou, vorbesc, se uita amandoi la mine si vine papagalul cu cecul si-mi zice ca-i pare rau dar nu se poate! io casc okii mai ceva ca melcul si intreb cum adica nu se poate, ala se balbaie ca sa vezi si sa nu crezi, io protestez ca e corect si trebuie sa-mi dea banii, el zice ca da, am dreptate dar nu poate (!?), cica sa vina personal ala pe numele cui e cecul...ii explic imbecilului ca ala e sotul meu si el mi-a girat cecul mie si chiar daca l-as fi gasit pe strada tot nu e treaba lor, in plus omul e la servici si nu poate lipsi cand au ei chef! Il sun pe sotz, isi ia liber si vine nervos sa-i ia de gat pe aia...va dati seama ce draci si pierdere de vreme...io am facut 20 de km sa merg in rahatul ala de banca, sotul "doar" vreo 50. M-am tot gandit de ce nu au vrut sa-mi dea banii mie, singura explicatie plauzibila e c-au vazut ca-s romanca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Am vorbit cu Aurasa. e internata la Matei Bals cu cel mic (Alexandru). Are eneterocolita si e pe perfuzii. Catalin a ramas acasa cu buni.

Aurasa multa sanatate si sa nu stati prea mult la spital.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Aurasa sanatate multa.

Mercedes refacere rapida, te asteptam sa scrii cum te simti.

Laura nici Isabella nu are rabdare sa-i citesc povesti, mai chinui o gramada cu ea, se uita la poze, vrea sa-i povestesc eu ce se petrece in poveste. Nu are rabdare sa faca puzzle, nici sa deseneze, asa ca o las in pace, m-am saturat sa desenez eu si sa fac puzzle . De fapt, seamana cu tat'su, el nu are rabdare deloc , daca ma crezi cind am luat pat Isabellei l-am montat eu, cind ii cumparasem caruciorul si era in cutie, a trebuit sa-l pun eu pe roti ca el nu are rabdare si face total pe dos decit in instructiuni, biroul e montat de mine, masa de la televizor tot de mine, sa mai zic ? Asa ca... copilul meu are o energie de invidiat, aici tot cu tat'su seamana, ca eu sint tot timpul obosita

Nelia cam asa discut si eu cu Isabella, vrea tot timpul biscuiti cu doua minute inainte de a minca , doar ca ea mai bate si din picior ca vrea

Teddy si cind v-ati dus din nou la banca, nu le-a spus sotul nimic in limba lor materna, ca al meu sigur ii trimitea "nel loro paese"

Cloreta se pare ca majoritatea asteptam inscrierea la gradinita si mai ales luna septembrie cind vor merge de adevaratelea la gradi

Fran am citit tot mesajul tau, deci concluzia... ma inarmez cu rabdare ca tutun nu folosesc

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omustata spune:

Aurasa-multa sanatate lui Alexandru. sa va intoarceti cat mai repede acasa.

Clara-mi-a trimis Flori link-ul. Multumesc din suflet.

monu-am avut o saptamana atat de aiurea ca nu am apucat inca sa-ti comand cartea aia. Sper sa apuc in week-end.

Tdi-eu am lucrat ani de zile la banca aici si in State numai persoana al carei nume este pe cec are voie sa incaseze cecul. A fost si aici o vreme posibil sa semnezi pe spate si sa pui pe altcineva sa-l incaseze, dar nu mai este permis de multa vreme sa faci asa ceva. S-or fi schimbat regulile si acolo, cine stie. Daca nu, atunci este cam clar ca te-au discriminat.

Olga si Maya (28.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Buna seara la lumea buna...

A mai trecut o zi din viata mea lesinata ... azi a venit sa ma vada fratele tatalui mei care seamana izbtor cu tata... mi-a facut si bine pe-o parte ca mi-am mai alinat dorul desi nu-i acelasi lucru,dar si tare rau ca mi-a rasucit adanc cutitul in rana...

In schimba mi-a servit Delia o seara minunata... a pocnit-o povestitul pe limba ei de belde,pico, unghii mele,de gida( cu I din a)lui Jimmy,albastu si cate si mai cate...e aiurea ce va zic dar efectiv m-am indragostit de ea desi vorba aia e cu mine mereu...
Dar in schimb m-a pus pe ganduri...a facut pisu si a inceput sa planga ca are buba a cul ( limbaj de satra)...cand ma uit este iritata toata pe buculite pana spre pulpe.Cand se uita chioara mai atent vad ca are aceeasi ititatie si pe picioruse in fata si inghinal si parca si pe burta...evident naiba daca am in casa claritin sau ketof ...nici peritol ... nimic... mi-e frica sa nu fie pojar...desi banuiesc ca-i urticarie...a mancat Ghionoaia 5 bomboane rafaelo... si nu stiu de ce zic ca-i de la alea...ca pana sa le pape nu avea nimic...


Loreen cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciaRO spune:

Andra, sanatate multa de tot. Sa va faceti bine.

Laura, am ras cu lacrimi bai frate.. Fantastic. NU auzeam de nicio baba moarta de masina mai.. asa ca nu reuseai mai mult decat sifonarea. A fost finuta si a plecat. Stia ca e vina ei, poate.

Nelia, belea dialogul.. Mi-a placut de numa.... Ai copii destepti.

Eu joi am fost la serviciu si am biciclit pe o vreme naspa rau. A plouat de numa si am ajuns acolo terminata nu altceva. Bine ca am avut haine de schimb.
Si azi la fel, un vant de numa...
Sunt curioasa maine cum o mai. Apoi seara pe la 5 avem musafiri...Runda 2 de casa noua.

Din toamna il dam si noi pe Pifos la gradi. Una unde se preda limba daneza... Sunt curioasa cat o costa, dar vedem. Il vom inscrie pe liste si cand o fi ne cheama...

Aurasa, sanatate multa lui Alexandru.



Beatrice, mami de Alex pifos




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Fran pai daca e asa am si rabdare si tutun...ca le trag in ultima vreme...
Delia nu se trezeste noaptea decat rar ... doarme dusa pana dimineatza deobicei,atat de dusa incat nici la wc nu se duce si face pe ea...iar la flm stiu chestia asta cu imaginile in miscare continua de la Bianca...ea nu sta extrem de mult la teveu dar nici putins ca sa zic asa...inca mai stau in dubii daca sa o chinui sau nu...cooperanta nu-i deloc, dar asta o pun pe seama incapatanarii ei native...

Daniela pai hai sa ne luam reciproc de barbat...cu cratita le aveam, eu ma pricep la prize, tevi, masini de spalat, telefoane, becuri,schimbat cabluri, montat demontat, chiar la motoare ma mai bag uneori, fac pana la masina...ce sa-ti mai zic...si asta nu pentru nu ar avea rabdare ci pentru ca pur si simplu e ingramadit si tolomac...cica "daca tot sunt oameni platiti pentru asta de ce sa se oboseasca el"
Delia dpdv asta seamana cu tatal meu...el a fost copilul atomic al familiei...si nici la batranete nu se potolise...
A sa nu uit ...am te rog mai tarziu,adica prin aprilie asa,daca nu uit la naiba sa ma pieptene de gloaba ce sunt, ce -i de facut in Iasi 2 saptamani...

Mother Jipa iti trimisesem aseara un raspuns cu baba dar sa-l ia naiba daca a aparut...oricum baba era de vina asta-i clar, mi-e mi se rupea in paispe ...daca oi avea ocazia sa intru in curul unuia sa mor de n-am sa-l plagiez pe ala cu de ce-ai oprit ...poate nu-mi iau o bujie peste bot...

Tdi pai daca e pentru motivul nationalitatii de ce nu le-ai servit-o pe limba noastra...sa mor de nu le dadeam o ciorba de limba dreasa cu cele mai fine si elevate cuvinte...am colegi care fac misiuni cu gaborii italieni...sunt dezamagiti si ai mei chiar isi risca pielea acolo...

Gabi maine esti acasa?!Abia astept sa aud o veste de la tine...

Olgutza din America imi pare rau sa aud ca nici pe voi nu v-a ocolit viroza...macar ai grija de tine...

Olgutza din Canada nu mai spui nimic?!Cum mai esti?!

Anca nici de voi nu mai nimic nimic...cum mai este Thea?!

Gusta spune ceva...rau sau bun nu conteaza...ceva ...tacerea asta a ta parca nu-mi inspira nimic bun...

Elisor a venit sora asa-i?!sper ca ati scapat de gripe,viroze si alte boli colaterale...

Gabitza tu iar ai disparut ?!Mai continuati cautarile?!

Aurasa va urez multa multa sanatate si sa reveniti repede acasa...




Loreen cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Hello!
Laura, sanatate, doamne ajuta sa nu fie pojar! Si DRagos trage la dulciuri dar il mai temperez ca si el face usor urticarie...
Aurasa, sanatate lui Alexandru! Dar de ce l-a internat in spital? Pe Dragos la enterocolita l-am reparat cu gentamicina pe guritza, e adevarat nu am ajuns cu el la vreo camera de garda. Pe ai nostri ni-i vede intotdeauna doct acasa. Inca doctorita noastra nu ne lasa sa mergem pe la spitale ca zice ca mergi cu una si vii cu inca alte 2-3 afectiuni....Oricum, doamne ajuta sa se fac repede bine puiul mic!
Azi am fost cu Dragos la gradi Pink Lemon. desi era sovaielnic, s-a lasat condus pana la urma prin toata "gaghiitza". A ramas ca daca ies ok analizele, pe 3 mergem deja dotati cu tot ce ne trebuie pentru prima zi de gradi si cu actele completate. BIneinteles si cu banii pe prima luna...
cam asta de la noi..va pupam, week-end placut!


Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

HORIA-6 LUNI(sedinta foto)
POZE IANUARIE 2008 cu Horia, Dragos si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Mergi la inceput