Copiluti de mai-iunie 2005 (67)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanailincam spune:

Salutare! Si eu sunt pe aici, multumesc ca m-ati dat disparuta, dar nebunia e in floare: toata saptamana am venit tarziu, iar cand ajungeam preluam eu maimuta pentru ca tati era deja stors de vlaga, o puneam la nani si acolo intepeneam si eu pana dimineata.

Of, am atatea de spus, dar trebuie sa scriu repede si pe scurt ca tati incearca sa o culce pe mimoza care n-a dormit la pranz, dar presimt ca va iesi cu nervii pe bigudiuri de acolo curand si mi-o va pasa mie. Of, a si iesit Ana. Doamne, nu mai creste si copilul asta odata ca nu mai am putere. Ma duc ca vrea paste - de care evident ca mu avem. Sper sa revin.


Ioana cu Ana (22.06.2005)
Ana - de la nastere pana la Revelion
Ana - dupa Revelion, in 2006
Ana - dupa 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61984" target="_blank">Povestea nasterii

Ai grija ce iti doresti! S-ar putea sa se indeplineasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanailincam spune:

Ma-ntorsei, sper ca s-a rezolvat criza si ca adoarme plodul ca ne-a pus parul pe moate cu isteria ei.

Chris/Fran - eram precisa ca si voi ati fost duminica trecuta la Zoo, dar la cata omenire a fost am renuntat dupa un timp sa ma uit dupa fete cunoscute. I-a placut Anei, poate mai mergem, insa eu am avut un soc cat de urat este, parca pe vremuri aveau si un elefantsi te si puteai apropia mai mult; iar ideea cu gardul verde in fata custilor mi se pare cretina de-a dreptul: acum se mai vedea printre crengi, dar la vara copiii vor trebui sa stea numai in brate sa vada ceva.

Nelia - M-ai speriat si pe mine rau cu furtul de copii, mai ales ca eu sunt destul de liberala cu ea, adica sunt destule momente cand o scap din ochi. Mi-a placut abordarea celor din supermarket cand a disparut un bebe, faptul ca au inchis usile adica; imi amintesc ca atunci cand am pierdut-o pe Ana in Carrefour, in afara de faptul ca au dat un anunt ca cine a gasit un copil cu asa si asa semnalmente sa-l aduca la serviciul clienti mi-au raspuns impertinent de-a dreptul ca ce mai pot sa faca, doar n-o sa inchida magazinul si nici personal care sa o caute nu au (desi, slava Domnului, au destui care freaca mangalul printre rafturi, fara sa-i mai socotim pe cei pe role, care sunt si rapizi pe deasupra).

Mercedes/Aurasa - bine v-ati intors din spital.

OlgaM - intrebai saptamana trecuta daca a mai cazut Ana dupa ce si-a spart botul; ei bine da: s-a smuls din mainile mele si a nimerit cu capul in muchia mobilei in care tinem jucariile (cea de la Ikea, in trepte): in 5 minute i-a crescut in frunte un cuccui de o striga tac'su prin casa klingoniana. Hotarat lucru, a fost saptmana oarba pentru ea atunci.


ANdroix - chiar voiam sa intreb unde ai disparut. Sa ne spui negresit cum a fost cu muschiulosii.

Din poze, nu am apucat sa le vad decat pe ale Neliei, cele de la teatru (ai facut recenzia cum s-a purtat Tudora, ca parca n-am vazut) si am remarcat atunci ce mari sunt fetesi si chiar si Lisandru, Doamne, cum trece timpul.

Teddy - nici eu nu cred ca are ceva painea mucegaita, si mie mi se mai intampla sa mananc fara sa-mi dau seama, ca nu avea gust si abia dupa aceea constatam ca era mucegaita (in zilele noastre, nu cand eram mica).

Cred ca mai voiam sa raspund, dar memoria nu ma mai ajuta.

In schimb sa va zic ca azi am fost la vizionat de gradinite si m-am lamurit si io cum e prin Bucuresti (ca la Bacau cele pe care le stiam eu erau la ultimul etaj al scolilor). Ei bine, aici sunt niste cladiri speciale, construite in cel mai odios stil comunist (daca n-art fi pictate, ai zice ca sunt centrale din acelea de dau caldura). Fuck, iar urla Mogo si acum ma cere pe mine, de unde atunci cand m-am intors l-a vrut pe tac'su. Of, viata mea! Ma duc sa vad ce e...


Ioana cu Ana (22.06.2005)
Ana - de la nastere pana la Revelion
Ana - dupa Revelion, in 2006
Ana - dupa 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61984" target="_blank">Povestea nasterii

Ai grija ce iti doresti! S-ar putea sa se indeplineasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Androix, inteleg sa te duci tu, ca te mai frisoneaza sa-i vezi pe flacaii aia, un muschiulet, un pectoral, un biceps, ceva, un zambet sclipicios. Dar Mihai ce cauta acolo cu tine? Sau n-am inteles eu si te duci de fapt singura sa le bagi banu' in tanga?


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Gabitza Mihai e in intereseul serviciului si Cuscra in interesul nostru...asa sa mai vada si pupila mea vana de barbat adevarat ca de slanina cu colesterol si hemoroizi m-am saturat...

Loreen cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanailincam spune:

Deci m-a dat afara tati si Ana urla de mi se rupe sufletul, dar el si-a propus sa faca militarie, ce sa-i faci. De fapt problema e ca a adormit in masina 10 minute cand am adus-o de la bona si din cauza asta nici nu mai e la fel de obosita ca si cand n-ar fi dormit deloc, dar e si isterica pentru ca s-a trezit fara sa se odihneasca. Si de unde visam eu ca va adormi repede si bine pe la 8 si ceva, uite cat e ceasul acum si ea tot urla. Deci eu nu mai stiu ce sa fac cu copilul asta, am ajuns sa fiu deprimata (eu am depresia postnatala la aproape 3 ani de la nastere) ca nu doarme: nu pot face nimic seara din cauza ei; cand venim ne ia de proaspeti si trebuie sa-i acordam toata atentia si apoi adormim inaintea ei. Asta nu e viata, e un chin continuu si desi de cele mai multe ori cand ma uit la chipul ei imi spun ca merita chinul, in momente cum e asta ma intreb de ce puii mei am vut sa fac copii si de ce nu mi-a zis nimeni cat de greu e. Ma scuzati ca nu e nici macar joi si mai e si inceput de week-end, unii chiar poate doresc sa-l inceapa intr-o maniera pozitiva.

Sa revenim asadar la gradinite. Vasazica sunt urate cu spume pe afara (cele de stat ma refer), noroc ca le-a pus si lor termopane si inauntru au ajunsa sa fie destul de inzestrate. Iar curtile sunt de-a dreptul imense, evident stau prost la capitolul jucarii in aer liber, dar macar au loc sa alerge (ma gandeam asa prin prisma domeniului in care lucrez, daca clientii mei ar gasi aceste gradinite printre blocuri, cu curtile lor mari, cum ar musti ei de pofta sa cumpere terenul, sa le darame si sa tranteasca niste blocuri). Personalul (directoare ma refer) e de la foarte dragut - cum am gasit o directoare care m-a dus si in clase si mi-a dat si tot felul de informatii - pana la foarte ocupat (si deci nu m-au putut primi, noroc ca am reusit sa dau un ochi sa vad macar ce e pe interior) sau absent (in aceste gradinite nici macar n-am intrat). DIn punctul de vedere al securitatii stau toate bine, mai putin una, unde am intrat ca voda prin loboda, nu m-a intrebat nimeni de sanatate, nu era nimeni pe culoare asa ca am stat si am ascultat pe la usi: in clipa in care am auzit "Stati cuminti! Andreea, esti surda?" mi-am luat talpasita si dusa am fost.
Una peste alta am retinut vreo 3-4 variante, sa vedem la ce ne hotaram (va trebui sa duc si barbatul sa-si faca macar o idee) si cum cotizam la inscrieri caci a fost evident ca locuri pe bune nu prindem (ba stam cam departe de gradinita, ba nu au decat 50 de locuri in gradi pentru toti copiii noi, ba e foarte mica gradinita).
Am vazut si vreo 3 particulare, la care voi recurge doar in ultima instanta: casele in care se afla au inevitabil scari, de regula din acelea inguste, stramte si in forma de melc daca se poate, curtile sunt minuscule (ce-i drept pe 4 m. p. de curte au leagane, casute de plastic, balansoare de te si intrebi cum nu se lovesc copii printre ele), iar personalul imi face impresia unui amatorism de prost gust (mi s-a parut foarte tare ca directoare la una din aceste gradinite a gasit o fetita care plangea, a luat-o in brate si a intrebat-o de ce plange, a consolat-o in legea ei, dar nu i-a sters in puii mei nasul ca avea niste lumanri bietul copil...)

In fine, cam asta e, intre timp a adormit si plodul asa ca ma retrag ca sa intind niste rufe si poate reusesc sa vad si eu vreun film, ceva. Oricum mi-a prins bine ziua asta libera ca am putut si eu sa haladuiesc un pic dupa ce am terminat cu vizionarile. Nu destul din pacate caci traseul a fost cumva impus si de rezolvarea altor probleme asministrative, dar in fine, se cheama ca nu am fost la munca (de fpat, culmea e ca am ajuns si la birou la un momentdat). O seara buna sa aveti!

Ioana cu Ana (22.06.2005)
Ana - de la nastere pana la Revelion
Ana - dupa Revelion, in 2006
Ana - dupa 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61984" target="_blank">Povestea nasterii

Ai grija ce iti doresti! S-ar putea sa se indeplineasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omustata spune:

Iuliana-m-am indragostit de casa ta. Este superba!!! Si pe dinafara, dar mai ales pe dinauntru. Si asa curat! V-ati luat o casa noua sau este tot cea veche?

gusta-of cat mai patimeste Mara. Ma gandesc mereu la voi. Sanatate multa .

monu-sper ca sunteti mai bine.

dana-este o scumpa Diana pe schiuri.

Eu am facut o sinuzita, complicatie de la gripa. Ma simt ca naiba si nu am chef de lucru deloc.

Week-end placut!

Olga si Maya (28.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Iuliana, subscriu la ce a zis Olga, e foarte frumoasa casa!! Imi place mult ca ati facut poze before si after....ce diferenta!!Sa o stapaniti sanatosi!

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Olga, nu ne-am luat casa noua...e casa veche de acum 5 ani, dar cind am luat-o era noua. Am mai facut modificari si inca mai sint multe de facut...baile, de pus parchet etc. Multumesc de aprecieri:).

Nelia, parerea mea e ca Tudora si Lisandru seamana intre ei f. bine si cu tati, iar Agata deloc cu nici unul:).

Androix, vreau si eu poze cu bajeti adevarati:) sa imi clatesc globii oculari.

Loreen, nu ne-ai aratat cum sta rochia pe stapina.

www.geocities.com/iulyana/emma_diana1..htm" target="_blank">Emma si Diana

www.onetruemedia.com/shared?p=2351399f8c46a1ae170a0b&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaje 1,www.onetruemedia.com/shared?p=234cdd6e62ba9d04868ae9&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">2,www.onetruemedia.com/shared?p=23501567911f18fe8b4543&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Adriana, valabil si pentru tine:)...adica merci!

Am uitat sa va spun si despre mine ceva:). De saptamina trecuta am inceput voluntariatul intr-un spital mare de aici...sint la sectia Traume unde sint pacienti care au fost ba impuscati, ba injunghiati etc...care in general au rani deschise. Imi place mult, si de saptamina asta o sa shadow o nurse care ma va lua cu ea sa o ajut. Asta va fi si meseria mea cind o sa termin scoala...sper sa fie inainte de a fi vremea sa ma pensionez.

www.geocities.com/iulyana/emma_diana1..htm" target="_blank">Emma si Diana

www.onetruemedia.com/shared?p=2351399f8c46a1ae170a0b&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaje 1,www.onetruemedia.com/shared?p=234cdd6e62ba9d04868ae9&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">2,www.onetruemedia.com/shared?p=23501567911f18fe8b4543&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Iuliana, abia acum am terminat de vizionat pozele... si am ramas . In primul rind, cum spunea si OlgaM din cauza ordinii si curateniei. Ai ajutor? Ca daca imi spui ca tu faci tot, ma-mpusc. La mine nici cu doua femei la curatenie, n-ar sta lucrurile, hainele si jucariile asa. In al doilea rind, mi-a placut casa!!! Mult, mult de tot! E frumos, mare, dar intim in acelasi timp. Sa o folositi sanatosi! Mi-ai deschis apetitul pentru o casa a mea, abia astept sa ajung si eu in momentul in care ne vom lua si ne vom aranja casa. Dar mai avem de asteptat, minim trei ani, doi ani ai lui Lisandru si un an in care sper sa-mi gasesc ceva de lucru in noul domeniu si sa prind un pic de cheag. Voi aveti exact ce ne dorim noi: copii frumosi (noi doar aici am reusit sa facem ce ne-am propus ), o casa frumos aranjata si sa plecam in vacante, sa calatorim. Atit de mult ne dorim, ca nu pot spune nici macar ca va invidiem, ci ma bucur ca altii au reusit si asteptam si speram sa ajungem si noi in acest moment. Sa fiti sanatosi, sa va bucurati de ceea ce aveti!

Dar cel mai mult si mai mult m-a dat gata, de fapt nu numai pe mine, ci si pe Agata, sau mai bine spus mai ales pe Agata (care a spus sa-ti spun ca ai o casa ca in filme si doua fete frumoase ca doua printese... si cind faceti un baiat!?!) ceea ce gatesti si felul in care le aranjezi. Ne-ai terminat! Salivam pe aici amindoua! Si acum e rindul meu sa te intreb, cind ai timp sa faci si luna casa, si atitea feluri minunate de mincare, si scoala... si copii frumosi!?! Bravo tie, esti tare, felicitari!!! Si bafta multa cu noul domeniu in care vei lucra!

Ah, si mai ai si caldura? Nu? E cald la voi, nu-i asa? Si spuneai ca ai o camera de oaspeti, hai!?!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput