Copiluti de mai-iunie 2005 (67)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Teddy, mi-e asa o leneeeee...

Andrei a inceput de doua zile sa ma pupe pe burtica si sa-l strige pe bebe


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna dimineata! La noi ninge!!! Ce mare noutate, nu? Eu cred ca nu se mai termina iarna asta, am senzatia ca va fi iarna pe vecie. Dimineata numai Agata era fericita ca ninge, pentru ca astazi au nu stiu ce jocuri pe zapada, dar le aveau numai daca ningea, asa cum anuntasera la meteo. Asta e, nu ne ramine decit sa visam la soare...

Vreau sa va spun ceva, ca un semnal de alarma, nu sa va sperii. Dar pentru ca zona unde este Romania a fost mentionata in mod special, m-am gindit ca ar fi bine sa trag acest semnal. Am primit ieri de la gradinita o foaie in care directiunea atentiona parintii sa nu lase copiii singuri, nesupravegheati, nici macar citeva minute, nici in casa, nici linga casa, nici pe strada, nici in magazine... Traficul de copii este in floare, este o afacere prospera in lumea interlopa si si-au pus la punct organizatii foarte bine gindite, care actioneaza in toata lumea. Copiii rapiti sint ori vinduti familiilor instarite care nu au copii (cel mai fericit caz), ori exploatati in multe feluri. In Canada numarul rapirilor este mic fata de alte tari, dar exista, cele mai multe rapiri sint inregistrate in Europa (de SE in special) si SUA. Ne atentiona sa nu lasam copiii singuri pentru ca inainte de a actiona, familia copilului ales pe criteriile de ei stiute, este urmarita zile intregi, pentru a i se cunoaste programul pas cu pas si rutina de fiecare zi. Astfel, ei stiu exact fiecare miscare a parintilor si in situatia data este foarte usor de a actiona intr-un minut de neatentie. Eu oricum sint stresata de acest lucru (ca de multe altele, ce-i drept) si senzatia mea este ca in ultimul timp sint prea multe cazuri de copii dati dispatuti (urmaresc zilnic stirile despre Madeleine Mccann, fetita disparuta in Portugalia, al Cedrikai, o fetita disparuta aici, in Canada; mai sint o fetita si un baietel disparuti in Spania... si tot intrind pe site-urile cu stiri legate de aceste disparitii, am aflat cite asemenea cazuri au ramas nerezolvate de ani si ani de zile).

E trist ce spun, dar pentru ca este o realitate, zic eu ca paza buna te fereste de primejdie. Eu am trecut-o pe lista lucrurilor pe care Agata e musai sa le stie, am discutat de nenumarate ori cu ea tot ce se putea discuta pe acest subiect, sincer, cu riscul de a o stresa... O prefer stresata, decit ignoranta din acest punct de vedere. Am citit ca exista tot felul de chestii pe care le poate purta copilul ca sa poata fi localizat in cazul in care se rataceste sau este luat (niste bratari mi-au atras atentia, cind aflu mai multe amanunte va spun si voua sau poate stiti voi mai multe).

Nu ma pot impiedica sa nu ma gindesc in ce lume cresc copiii nostri si sa nu-mi plinga sufletul: sa incepi la 6 ani educatia unui copil prin a-l invata cum sa se fereasca de oameni rai si de droguri... nu e chiar una din placerile de a fi parinte.

Simiena, am vazut desenul facut pentru Elian, super! Poti sa ne spui cum l-ai facut, adica ai avut model sau l-ai desenat tu cu minuta ta si apoi l-ai colorat? Oricum, felicitari!
OlgaM, nu esti inconstienta, nici eu nu ma mai duc la medic pentru asa ceva cu Tudora. In cazul lui Lisandru nu as risca, dar cu Tudora, dupa ce am fost de doua ori, acum stiu ce am de facut ca sa o scot din criza. Nu s-a mai intimplat, dar la ultima viroza a avut doua episoade de genul acesta. Singura diferenta este ca Tudorei ii trece mai repede la aer rece, decit la aburi, daca deschid geamul si o scot cu capul afara, imediat se potoleste si respira mai bine. Asa ca, pentru fetele care sper ca nu aiba niciodata parte de asa ceva, daca nu merge cu aburi, incercati cu aer rece.
Oana, raspunsul de mai sus nu este pentru tine, adica nu vreau sa intelegi ca te certam ca te-ai dus la spital.Prima data e si normal sa te sperii si sa te duci la Urgente si daca ei i-a facut injectie e clar ca a fost grav, noua nu ne-au facut pina acum. Si oricum, daca nu-i trece in 10 minute cu aburi sau cu aer rece si crizele sint dese, tot la spital e bine sa ajungi, ca acolo stiu ce sa-i faca.
Aurasa, sanatate multa! Sper ca sinteti tot mai bine si sa va dea acasa vineri, asa cum mi-ai spus ieri la telefon.
Tdi, imi pare rau pentru masina! Si ce ghinion, sa se strice imediat dupa iesirea din garantie. Numai tie si mie ni se putea intimpla asa ceva.
Laura, si eu am avut aceeasi imagine ca Gabitza cind am citit cum scrii mesajul. Mi-am adus aminte de noptile in care citeam sub patura, la lanterna, ca nu ma lasa maica-mea sa citesc pina tirziu, eventual toata noaptea, cum tare mult imi placea.
M-am ingrozit cind am citit despre tramvai. Bine ca au fost linga usa si au scapat cu bine!
Monu, saracutele de voi! Sinteti tare sensibile toate trei, sper sa va faceti bine repede. Injectabil!!! Dar de ce? Aici nu se dau deloc medicamente sub aceasta forma la copii. Nu-si fac efectul cele luate pe gura? Micuta, fiind antibiotic cred ca o ustura. Sper ca macar sa-i faca bine! Sanatate multa la toate trei!
Mercedes, sanatate multa! Ce indoiosator e Cristi in ingrijorarea pentru mama lui! Bafta in prima zi de gradinita cu Bianca!
Adina, deci doar speri ca nu te-ai suparat, nu esti sigura??? Nimeni nu le stie pe toate, nici macar eu. Scrii atit de rar!!! Ce pui la cale, ca tu cind scrii rar, sigur faci ceva mai interesant! Hai, spune tot!

Hai, ca m-am lungiiit... cit m-a tinut cafeaua! Si Tdi care se speriase, prematur, ca astazi nu scriu nik! Hi-hi-hi!


CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simiena spune:

Gusta , Tdi , Loreen , Mercedes , Nelia -multumesc foarte mult pentru aprecieri.
Nelia - am luat vreo 2 secvente din "finding nemo" si cu un proiector (imprumutat de la cumnatul meu ) conectat pe calculator le-am proiectat pe perete - am facut o combinatie din cele 2 secvente si l-am simplificat cumva-ca era mult prea complex ca sa merite chinul - pictura este unul din hobby-urile mele , pe langa croitorie , in momentul de fata le-am pus la pastrare pentru vremurile fericite cand voi avea mai mult timp.
Cand voi mai termina si eu cu diversele amenajari promit ca voi scrie mai des.
Imi pare tare rau sa aud de atati copii bolnaviori - le doresc multa sanatate si lor , si celor mari care sunt bolnavi .
Va pupam pe toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Buna.

Eu intru numai sa va zic ca de la noi nu e bine.A fost copilul bine o jumatate de zi ce mai bucurie.Suntem suspecti de astm ,stiu o sa imi spuneti se trateaza si tot asa.Numai sufletul din mine ii vine sa urle ca mai bine as fi eu bolnava.Suntem pe aerosoli timp de 14 zile si daca nu sunt ameliorari vom vedea ce e de facut.Normal numai gandesc ,lacrimi sa plang numai am,nu stiu cand e zi si cand e noapte,stau si o pasesc ca face crize cu tuse nebuna(rebela) si dupa incepe sa vomite se inneaca se invineteste si tot asa.Si cand o aud ca imi spune mami numai pot ,vreau numai sa intru in pamant.

Credeti-ma ca va citesc dar nu am putere sa scriu si acuma credeti-ma ca nu ma plang numai v-am scris ca poate o sa va ganditi un pic la mine si sa ma mai incarc cu energie sa trec si peste asta ca numai stiu ce urmeaza.De cat o car in brate noapte sa se linisteasca ma omoara spatele dar nu il mai bag in seama.L-am rugat pe Dumnezeu sa imi dea orice mie numai copilul sa fie bine ca eu le pot duce pe toate.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Prezent

Laura am citit cu groaza, cum ai povestit de Delia si tramvaiul in flacari, doamne... oare nu le scot din circulatie ?

Teddy eu am patit-o cu calculatorul, cind s-a terminat garantia, ne-am dat seama ca nu citea cd-urile

Simiena foarte frumos desenul, daca as fi mai aproape de tine, mi-ar place si mie un desen in camera Isabellei

Nelia in Italia dispar multi copii, iar aici i-au luat unei tipe copilul din carucior. aia se uita la ceva in magazin si s-a trezit fara copil. A inceput sa tipe, au fost inchise usile magazinului si au gasit copilul in baie, ras in cap si cu hainele schimbate, dormea, ca-l adormisera cu cine stie ce... Eu sint obsedata, nici macar in parc nu o pierd din ochi, desi sintem toate mamici care ne cunoastem, dar nu se stie niciodata de unde poate aparea un necunoscut. Cel mai trist este ca pot fi rapiti pentru trafic de organe

Acum sa va spun despre mine, ieri am fost la doctor, mi-au facut o proteza pentru mina lunga pina aproape de cot, pe care trebuie sa o pun noaptea, cica sa se odihneasca muschiul. Miine voi incepe ergoterapia, imi vor face masaj la muschi, un masaj foarte dureros, care ma va ajuta sa misc degetele. De la cortizon, mi-e foame de nu vad in fata ochilor si mi-e frica sa maninc peste masura, ca dupa aia trebuie sa fugaresc barbatul prin gradina ca sa slabesc.
Isabella saraca, deja e terorizata, cind o imbrac sa iesim, imi spune "mami la copii, nu dottoe", nu mai vrea la doctori.
Astazi am primit din nou un formular de la primarie, cica nu se va face alta grupa de copii pentru gradinita, sper totusi daca mi-au trimis alt formular de inscriere sa si mearga la gradinita. Ca in ianuarie au trimis formular la toti cei nascuti in 2005, nu cred ca are rost sa faca inscriere din nou pentru toti.

Dispar sa-mi trezesc odrasla.

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Gusta, din pacate eu nu pot sa-ti spun ca astmul se trateaza, adica se trateaza, dar pe perioade scurte de timp. Si daca e cumva astm alergic sint si mai putine sanse sa-l tratezi definitiv. Insa eu sper ca nu e astm, ca e doar o sensibilitate a ei la ceva, poate stirnita de operatie, trebuie ajutata acum sa-si revina si asta e foarte greu, ca nu e usor sa-ti vezi copilul invinetindu-se ca nu poate respira... Si sper din tot sufletul ca dupa vara care va veni, cind poate reusesti sa o duci undeva la mare, totul va intra in normal si nu vei mai avea probleme. Indiferent de cum va fi, noi sintem aici si poti sa te plingi linistita, daca asta iti face bine. Multa sanatate Marei si tie putere sa o faci bine!
Danelutza, e trist ce spui tu acolo! Da, asa am citit si eu, ca ii atrag cumva (pe fetita disparuta de aici se pare ca era vorba de un barbat cu un catel), apoi in citeva minute, ii adorm, ii indeasa intr-o masina si pe aici ti-e drumul... nici nu ai timp sa-ti dai seama ce s-a intimplat. Si eu stau cu ochii pe ele ca pe altceva si sint extrem de stresata cind sint singura cu toti trei, sint linga mine, de mina si tot mi se pare ca nu sint prea aproape, mai ales Agata, care e ca o caprita pe linga mine... In parc nu ma mai duc decit daca e mic, liber si eventual ingradit... Pina acum citeva luni nu eram chiar atit de exagerata si stresata, sper ca nu ma apuca paranoia si nu mai ies din casa. Si asa, cind sint singura cu ei, ma tot uit sa vad daca nu ne fixeaza cineva, mi se infierbinta singele daca vad pe cineva, mai suspect, vorbind cu una dintre ele... ce mai, acum o inteleg pe maica-mea, care mi se parea dusa cu pluta cu vesnicele ei temeri legate de noi, nu vedeam nici unul din pericolele pe care le vedea ea si sint sigura ca nici fetele mele nu au cum sa le vada. Pe asta se si bazeaza cei care fac asa ceva!
Bafta multa miine, la ergoterapie si sanatate multa, sa te faci bine!

Gata pe ziua de astazi, ca am palavragit destul, ma duc sa spal vasele si sa calc ce e de calcat din rufele uscate si sa le pun la locul lor, ca se aduna iar. La scoala tot greva... iar cheful meu de a citi ceva, asa din proprie initiativa, e egal cu un mare zero.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simiena spune:

Gusta - te inteleg , oarecum am trecut si eu prin asta - cand era nepotul meu mic si de luni pana vineri statea la mama -unde inca stateam si eu - si a avut cateva episoade exact cum le descrii tu - la un moment dat a luat un tratament destul de dur tipic pentru astm - i-a scos si polipii si dupa acest tratament nu au mai fost probleme - oricum nu s-a ajuns la astm - noi in familie avem un fond genetic alergic-fratele meu si tatal nepotului are rinita alergica -boala care oricand poate evolua spre astm.Va pup si multa sanatate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:



Maiiiii, ma ingroziti cu ce spuneti despre copilasi disparuti. Noi sintem la Disney de duminica pina vineri si imi imaginez ce ravagii se pot face prin parcuri, ca-s puhoaie de copilasi peste tot. Nu-i bai, ca o tin numai de minuta aproape non stop, dar mai are si momente cind se departeaza singura sa se uite la cine stie ce ... Aoleuuuu ...
Aici, in State, chiar nu am auzit de vreun caz de rapire de genul asta, in ultimul timp.
Am auzit acum citiva ani, cind au fost rapite 2 fetite (de 2 phisopati diferiti), violate si omorite. Dar aia au fost prinsi, deja si judecati ...
Oricum, o sa fiu cu ochii-n o suta dupa fiica-mea.

Ieri Eva a fost pentru prima data intr-un roller coaster!!! I-a placut foarte mult si ne-am dat de mai multe ori in el. Este un roller coaster adevarat, care te urca sus, apoi tzisneste in jos, curbe si viteza, tot tacimul, dar nu se da peste cap si este mai scurt decit cele mari. Este facut pentru copilasi. Am facut si un filmulet cu Eva in el, o sa il pun in seara asta.

Acum ne pregatim sa mergem iar in parc.


Oana si Eva (29 iunie 2005)
http://community.webshots.com/user/oanaevac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Gusta sanatate multa Marei, ufff, ca treceti de la una la alta. Nu stiu ce sa-ti spun de astm, doar ca e o boala destul de urita si trebuie tinuta sub observatia ta. Dar poate au gresit medicii si nu are asa ceva. Sanatate multa si ai grija de voi

Nelia eu deja sint paranoica, nici cind am fost in tara nu o scapam din ochi, iar poarta era mereu incuiata. Aici, niciodata nu las cheile in usa cind nu e sotul acasa, ma refer usa descuiata, doar vara las usa deschisa cind stam afara, altfel ma baricadez in caz la propriu. Cind eram insarcinata ma trezeam mereu cu indivizi la usa, erau martorii lui Ehova (nici nu stiu daca se scrie asa), mi-era o frica ca erau cite trei si veneau iarna, stii cum e cind nu sta nimeni pe afara sa te auda daca tipi. De atunci, nici daca suna la poarta nu ies, ma uit pe geam si daca cunosc pe careva ies, daca nu, nici nu raspund.

NewMami frumoase poze, dar si tortuletele erau foarte apetisante. Poza cea mai haioasa e cea unde sta Patrick cu tati, amindoi cu miinile sub cap ca doi barbati . Am vrut sa bag niste comentarii pe acolo, dar nu am putut

Oana asteptam filmuletul

Laura un mesaj ceva, sau s-a descarcat bateria la telefon ?

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Buna seara fetele...

Am revenit la leaptop...aseara mi-era atat lene sa mai pun bateria la incarcat si cum aveam ceva de zic am zis sa vad de ce lesina tineretul pro dupa EGDE si WAP...
Dar nefiind la mama fecior am scris deasupra la patura ca e citit Rodica Ojog Brasoveanu sub patura la lanterna nici acuma nu am uitat...ce vremuri maica...

Gusta poate nu ma crezi dar zilnic ma gandesc la voi...and deschis forumul astept sa va vad la prezenta ... nu te mai gandi in avans ... sigur dupa cele 14 zile de aerosoli ii vor da de cap la tuse si va veti bucura amandoua de primavara...trebuie sa crezi ca vor veni vremuri si mai bune ca la intrebarea "de ce mi se intampla toate numai mie" nu ai sa gasesti nici un raspuns...

Gabi daca as fi stiut dinaninte ca avea sa se intample ceva cu tramvaiul ma gandeam la o mie si-o suta ...dar sincer fii-mea era atata de patrunsa sa-i povesteasca si eu satula de energia ei incat nu am realizat pericolul in care a fost ...si nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi putut intampla ca iar dau deschis sezonul la atacuri de panica...
Din ce spui tu nu pari a fi ok...bag sama ca operatia nu a fost chiar una banala...

Daniela si mama are o proteza din aia, ea avand hemiplegie dupa AVC...e putin incomoda dar ajuta...si daca ii dai si cu masaj o ajuti mult...

Gabitza se intrevede o dragostea oarba?!




Loreen cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput