Miresele anului 2006 (91)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gio uite raspunsurile:
- tava mea e de 21/22 cm-diametrul. folosesc cantitatile astea?
poti folosi cantitatile astea, eventual sa micsorezi putin cantitatile la biscuiti, eu stiu, cam pe la 170 de gr. biscuiti si 80-85 gr. unt
- esenta de vanilie unde o bag? in blat sau in crema?
Esenta o pui in crema. Daca iti face placere, poti inlocui esenta de vanilie cu rom sau cognac.
- biscuitii digestivi sunt dintr-aia simpli...petit beur?
Biscuitii digestivi nu-s tot una cu biscuitii simpli. Biscuitii digestivi is facuti cu faina graham/taratze. Sunt rotunzi la forma. Intreaba la magazin daca nu te descurci. Eu am facut un amestec 50-50 de biscuiti digestivi cu biscuiti glazurati cu cioco pe o parte (sunt niste rondele, cu un gust puternic de lamaie, se gasesc varsati)
- ce frisca ai folosit? Hulala lichida?
Eu nu folosesc niciodata Hulala, nu-mi place defel. In primul rand ca nu-i 'adevarata', nu mai vorbim de cate adaosuri are in ea. Nu mai stiu exact de care am folosit, eu folosesc de obicei de la Milli, La Dorna (rosie) si inca una, de la ceva reprezentanta, dar nu mai stiu cum ii spune. La Dorna e cea mai grasa, se bate foarte bine. Acuma daca tu esti obisnuita cu Hulala si-ti place, nu vad de ce n-ai putea s-o folosesti.
Completare: de ce iti trebuie robot sa bati frisca? Eu o bat cu mixerul si se bate super bine. Incepi la o viteza mica, maresti treptat si abia cand e destul de tzeapana pui intaritorul si zaharul praf (pentru praji asta doar intaritor, ca iese prea dulce crema daca pui si zahar praf).
- ai cumparat ciocolata menajera?
In general pentru creme si finess-uri nu folosesc ciocolata de menaj. De obicei cumpar Primola. Se gaseste si in varianta cu lapte (fara crema) si amaruie (cu 57% cacao).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

bre....lamurit-ma si pe mine.....
ce-i aia..."ciolata de menaj" ?


E mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

quote:
Originally posted by krelia

bre....lamurit-ma si pe mine.....
ce-i aia..."ciolata de menaj" ?


E mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.


Ii ciocolata aia mare cat o carte, infoliata de obicei in folie transparenta si e patrate mari si foarte tare la taiat

32 cu Diana

AMR 8 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Aly mersi de raspunsuri. eu folosesc doar smantana Dorna, dintr-aia de care zici, dar nu pe post de frisca, ci pe post de smantana, exact cum scrie pe ea. Habar n-aveam ca se face si frisca din ea.
am inteles acum la ce biscuiti te referi, ii cunosc, caci cumpar des, ca sa papam. ca m-ai scos din valul de ceata in care eram.
Oana Tm e mare si ne e greu cu o masina, de obicei eu il duc pe marco la gradi, eu il iau, de aceea am nevoie ca nu e mijl. de transport in comn in partea aia de oras.
sta ca a primit o bomba: Tiguanul era vandut de seful amicului la unul din Alba. asa ca e dispe al meu. cauta prietenul asta al lui in toata tara o alta masina, cam cu aceleasi caracteristici. sa vedem daca gaseste ceva, ca sa nu stea 3 luni dupa alta.
Krelia si noi vrem un drum de Viena. daca isi ia masina, e clar ca ne puenm pe autostrada, e musai sa o testam. asta daca te lasa sa iesi imediat cu ea, caci va fi in leasing.
Nu vrea al tau sot Fordul meu? e drept ca nu e noul model, dar e masina mare, comoda....

mi-am spalat tonele de vase si am bagat perdele in masina. acum trec la geamuri.



_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Grea intrebare... N-am gasit nici o poza pe google. Ciocolata de menaj se foloseste doar pentru prajituri, nu e prea buna s-o mananci asa, ca atare. De obicei vine la cantitati mai mari (400 gr. sau 1 kg, sau varsata) si arata ca niste patrate mari de cioco (un patrat din ala are cam 50 de gr.). Evident, e mai ieftina decat sa cumperi ciocolata obisnuita, care vine cam la 20 de lei/kg, fata de cea de menaj care e cam 10-12 lei/kg.



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

aaahh.....adica..un fel de ciocolata de casa...luata de la magazin? ..nu?
cred ca stiu acum despre ce e vb...si ce se face cu ea..se topeste...or what? ...(ma duc inapoi sa citesc reteta, acu' ca am descifrat ingredientele )

quote:
Originally posted by kitzy

Ii ciocolata aia mare cat o carte, infoliata de obicei in folie transparenta si e patrate mari si foarte tare la taiat
32 cu Diana
AMR 8 saptamani!!!




E mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

quote:
Originally posted by Giova

Nu vrea al tau sot Fordul meu? e drept ca nu e noul model, dar e masina mare, comoda....

prezanteaza-mi o oferta...si p'orma mai vorbim ...da' nu te baza ca devenim client imediat ...poate in vreun an..doi..daca si dupa ce s-o schimba vreo situatie cu masina de serv a vreunuia dintre noi.....lui, oricum nu-i place noul model ....

.....apropos de masini si inmatriculari..etc...stiti ca au inceput sa apara masinile aduse de-afara (nu conteaza ce euro)...dar inmatriculate in....Bulgaria?...deja am vazut prin oras o gramada..avem si-un amic ce si-a adus un bmw 323 de prin '80 si a mai platit pt taxa de inmatriculare acolo...inca vreo 600 de euro..iar aici, in mod normal..ar fi tb sa dea vreo 2-3000 de euro..sau ceva de genu'.....bine, toata smecheria e sa ai pe cineva acolo...un bulgarski, sa iti inmatriculezi masina pe numele lui si ..1 data pe an sa te duci la inspectie, control, rezivie...sau ce-o fi la ei acolo, sa-ti puna nush ce stampila......poate vezi ca ne umplem de masini inmatriculate in Bg....sau..se trezeste citronel sa dea o lege "interzis inmatricularea in tarile vecine" ...

..aolio..ce mult am vorbit....


E mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

quote:
Originally posted by krelia

ah, ca mi-ama dus amitne..apropo de treburile adminsitrative ale lui Marius ....onutz, nu-i asa ca-i extraordinar sa vii acasa...si sa-ti deschida sotzul usa....sa te intampine in prag....si sa-nceapa..."am platit gazele, lumina, telefonul, ti-am luat cartela, am luat si fructe, si apa..ca nu mai era...siii...te-am asteptat sa vii sa papam...ca mi-e o fooaaaameeeee..." (da' mancarea era in frigider)


E mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.




mda e misto
da pe mine m-a servit cu intrebarea "si io ce fac daca tu nu vi acasa"...atat mi-a trebuit "pai: poti calca, cumparaturi...poate ajungem si noi sa mutam perdelele din punga catre geamuri "
asa ca treburi de facut sunt o gramada...numai sa aiba cine sa le faca

io nu imi doresc decat un A6 negru (accept si A8 sau un TT )...nici nu sunt pretentioasa rau


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.


Noi 2...
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Krelia da, se topeste sau depinde de reteta. Daca te gandesti sa faci si tu tarta cu cioco la rece, oricum, nu-ti recomand ciocolata de menaj, ci Primola sau Kandia.

Gio hai ca esti figura mare . Pe cutia aia scrie 'smantana dulce', ceea ce nu-i tot una cu smantana clasica, acrisoara, din comert. 'Smantana dulce' e frisca nebatuta.

Edit: fetele, stiti vreuna 'cu ce se mananca' SAP?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Krelia eu vreau rapoid sa o marit, asa ca...caut alti cumparatori. Prima data sa ne vedem cu masina2, si pe urma dau anunturi.
ciocolata de menaj, nu e dintr-aia de casa. e rea, grea si se rupe greu de tot, caci e tare si groasa.
mama eu am facut-o menajera, in loc de cioco de menaj!!!. sunt dusa rau pe ziua de azi.
Aly stiu ca e smantana dulce, numai ca smantana asta e foarte folosita in Italia, pt. sosuri albe la paste, pt. orezuri cu diferite legume...si vezi tu...eu asa o utilizez. De mancat mancam smantana normala, dar zi-mi tu ce smantana bagi in totelinni cu sos de smantana si ciuperci?
Tot smantana asta dulce o folosesc la tocana de bureti, la papricas de pui cu smantana, etc....suntem mari consumatori. si din cauza asta nu stiam ca se face frisca. mai ales ca asta e folosita in Italia pt. mancare, iar smantana pt. frisca e alta, scrie clar pe ea pt. ce e. din cauza asta am ramas asa cand mi-ai zis.
E drept ca eu frisca am facut in It., in tara deloc si din cauza asta sunt habarnista.
Oana perdelele tot in punga le ai? mai bine plateai 2 montatori, puneau barele sus si erau si perdele la geamuri.
eu m-am convins, de aceea i-am si platit pe aia sa vina sa le puna.
Acum astept sa ajunga socrul sambata cu draperiile si le pun sus si gata.

hai ca trec la aspirat...gata pauza.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput