Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (85)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Neata'

Ce frumos este afara!! Abia astept sa iesim afara cu plozii sa ne jucam un pic in zapada, cred ca alta zapada de joaca nu mai pupam noi iarna asta!

Mi-am recuperat husbandul ieri seara, cred ca l-a cam scuturat viroza aia (desi la telefon imi spunea ca e bine, acum l-am vazut cu 2 sau 3 kile mai putin si palid rau de tot), dar cu sistemul imunitar sta bine ca a doborat-o in doua zile.

Sabina pana in septembrie e cale lunga...Andreea ma bucur pentru tine ca ai reusit sa-ti prelungesti concediul pana la 1 sept. In alta ordine de idei (si te rog sa nu ma "bombanesti" pentru ca eu am fost, sunt si voi fi un suporter infocat al tuturor mamelor) vreau sa-ti spun ca doi ani era mai bine decat un an din punctul lor de vedere. Pentru ca de la 1 marie pana in sept sunt numai 6 luni si pentru 6 luni nu gasesti nici un manager pe piata, nici macar din interior nu cred sa gasesti. In 6 luni abia apuci sa devii eficient, sa-ti cunosti echipa, dar autoritate formala nu ai pentru ca oamenii stiu ca esti doar temporar si nu prea te iau in serios. In 6 luni nu ai un review de performanta (din ala cu procente la salariu, sau da?), nici pentru tine, nici pentru oamenii tai...si tu stii cum e romanul, daca nu-l frige firma la bani se relaxeaza de numa. Asta pe operational. Cat despre management de proiect sau de investitii...aceeasi poveste, proiectele mari si frumoase de obicei tin 9 luni - 1 an si mie personal nu mi-ar conveni sa fac treaba 6 luni si apoi sa vina colega din CIC si sa ia "crema" si eu sa fiu nevoita sa-mi caut altceva. Evident imi caut de la bun inceput ceva care sa conteze. Singura situatie in care gasesti pe cineva este sa gasesti o persoana care sa vrea neaparat sa-si treaca firma X pe CV...

Uite eu de exemplu, la primul bb aveam cont de call back de la server si lucram de acasa pe laptop si cu telefonul in mana, noi avem mai multe sedii si colegii credeau ca sunt "in cealalta cladire" numai seful direct stia unde sunt, iar la al doilea bb nu a mai fost posibila chestia asta (mi-am schimbat profilul si acum trebe' munca face to face) si din luna a doua am intrat in medical ...n-a fost nimeni fericit si instantaneu colegilor le-a mai crescut o cocoasa (a se citi o bucata de treaba de-a mea pe care au facut-o ei), intre timp s-au mai facut angajari, etc...sincer luni nu stiu ce-o sa gasesc de lucru sau ce-o sa-mi dea, e imposibil sa o iau fix de unde-am lasat-o...

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

E adevatat ca "tonul face muzica" si ca mult depinde de felul de-a relationa cu oamenii pe care il are seful direct, cu unii poti discuta omeneste, pe altii iti vine sa-i scuipi intre ochi.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

ce liniste..............

AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaiosif spune:

Andries,

stiu toate lucrurile pe care mi le spui pentru ca lucrez in resurse umane. dar de data asta - e problema lor cum se descurca in lipsa mea :)) eu am alta prioritate :)) nu vreau sa ma gandesc nici la performanta, nici la KPI-uri sau MBO-uri, nici la evaluari si eficienta echipei, autoritate formala si informala...

am 34 de ani, pana acum numai munca am vazut.
acum - pentru 1 an de zile - vreau sa fac altceva.

m-am necajit pe moment dar pe urma mi-am dat seama ca David e cel mai important si atat timp cat el este bine si noi suntem bine!

nu vreau sa stau 2 ani, e alegerea mea sa stau 1 an cu el.

Pupic,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea1002 spune:

quote:
Originally posted by afibebe

ce liniste..............

AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007





Da, e liniste, cred ca fetele au iesit cu puiutii la zapada.

Fetelor, va urez mult succes cu lucrarile (Sabina si Yaia).
Din suflet urez si un La multi ani! sarbatoitilor de astazi: Mario - Alexandru, Iarina Andreea, Oana Isabella, Andrei Laurentiu, Alessia Stefana, Luca si Alexandra Ioana, sa fiti sanatosi si sa va bucurati parintii.

Despre noi, ce pot sa spun, fata e in grija lui tati, eu ma relaxez. Nu fac decat sa ii dau sa manance. De mancare face mama, deci eu tot. Deja parca sunt altfel, nu ma mai simt asa obosita.
Si la noi a nins (Alexandria, de fap undeva pe langa acum) si astept pranzul sa ies cu printesa prin curte la zapada.
Pacat ca maine trebuie sa ne intoarcem in Bucuresti, luni am programre la stomatolog. Offf, de abia astept sa scap de durerea asta crunta de masea.

Va doresc o zi cat mai buna,

fetele si bebicii.

Andreea, de Miruna Ioana(25.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea1002 spune:

Am uitat:
Bebeka, mai trimit melodii daca mai sunt cereri, cum sa nu.Ma bucur ca ti-au placut.

Andreea, de Miruna Ioana(25.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Buna dimineata,

Vrem si noi sa uram La multi ani!!sa cresteti mari, sanatosi, destepti si frumosi, sarbatoritilor de azi


aaaauuuuuuuuu avem unm baiat mare azi, a facut Mario 6 luni

Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Andreea (tizo!) e super atat timp cat stii ce vrei si cum vrei sa se desfasoare lucrurile. In cazul tau cred ca sefa o sa puna osul la bataie si-o sa mai faca si ea din treaba pana te intorci, 6 luni nu-s prea multe, dar nici prea putine, n-o sa moara, dar nici fericita n-o sa fie. Plus ca oricand iti poti gasi altceva pe masura. Pe ce segment de hr lucrezi, recrutare, org development, training, benefits ?

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Neata!
La noi s-a topit zapada,a iesit soarele,acusica iesim la o plimbare in trei..

Afibebe merci de cafea..

Maria drum bun si plimbare placuta!

Myral eu am de gand sa iau borcanele din supermarket,caci in farmacii n-am gasit decat Nestle,iar eu vroiam de la Hipp.As vrea sa iau suc de morcovi,sa nu ma mai chinui eu sa-l fac mai ales ca trebuie putin,pentru inceput...Cat despre tratamentul de la kallos,mi-a spus coafeza mea,ca daca-l folosesc regulat,ajunge sa dea luciu parului..in timp.Numai ca eu is cam lenesa la treburi de-astea si nu-l aplic de fiecare data


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Ce de sarbatoriti avem azi!

Mario Alexandru de mami betty78,Iarina Andreea de mami mrl_dumitriu,Oana Isabella de mami amar(nu mai dati nici un semn?),Andrei Laurentiu de mami Terrapin,Alessia Stefana de mami Kriss79,Luca de mami Ligeea,Alexandra Ioana de mami balaceanu_I!


Mergi la inceput