Piticodromul de Sept - Oct 2005 (200)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Buna seare si de la noi,

Daca e vreun concurs cu cine nu face decat in Pampersi precis suntem in top , Victor nici nu vrea sa auda de stat pe olita. Stie perfect ce e si la ce foloseste, dar nu vrea. Dar cum speranta moare ultima, noi inca speram.

In rest, ne-am cam luptat cu bolile, Victor a avut o gripa urata, pe care apoi am luat-o si noi si ne-a pus la pat, iar la sfarsit s-a captusit si Sonia, din fericire ea a facut o forma mai usoara. Si la o sapt dupa ce a scapat de gripa Victor a facut o gastro-enterita, a doua pe anul acesta. De trei zile merge din nou la cresa si sper ca weekendul acesta sa fie unul linistit.

Altfel el e simpatic foc, vorbaret mare si mai nou, pasionat de Teletubbies, spre disperarea mea, a ajuns sa-mi sune in cap toata ziua melodia aia. Avem 4 dvd-uri cu ei dar preferatul e cel cu Pomul de Craciun, il vedem in medie de 3 ori pe zi, mai des cand sta acasa ca e bolnav.

Va uram un 1 Martie insorit, plin de bucurii si surprize placute,


Anto, mamica de Sonia ( 22iunie 2007) siwww.flickr.com/photos/10611598@N04/sets/72157601053655009/" target="_blank">Victor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Noi avem chilotei cu pui de dalmatieni si "am-am" are grija sa-i aminteasca cand trebuie sa mearga la baie .

Cred ca fiecare copil are o pasiune pt o anumita culoare, fara sa fie conditionat de noi. La mine cel mare e fan rosu (mai nou si derivate din rosu) in timp ce Calin e pasionat de "lende". De cand nu mai mergem la cerc (Kristinutza ) a trebuit sa iau acasa plastilina si acuarele, asa ca ii observ cum si le impart.

Kid - sanatate! Vezi ca ai voie oscilococcinum si paracetamol in doze mici.

Anto, cand am cochetat cu plecarea in Canada principalul motiv de NU a fost ca acolo e prea frig. Mie mi-e frig si in Romania. Cred ca mi-ar place pe la ecuator...Si zapada sa fie o zi pe an, de Craciun si numai la munte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Anya, sa-ti traiasca nepotica cea mica, felicitari fratelui si cumnatei.
Nici eu nu ma omor dupa frig si zapada multa dar de cand suntem in Blegia ne lipseste macar o sapt de zapada adevarata pe an, sotul saliveaza cand vede la tv. In schimb temperaturile astea blande iarna sunt ideale pt virusi, ei o duc f bine, mama lor....

Anto, mamica de Sonia ( 22iunie 2007) siwww.flickr.com/photos/10611598@N04/sets/72157601053655009/" target="_blank">Victor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Cristina e cel mai frumos compliment pe care l-am primit vreodata, ca familie
Mary tocmai ne-am intors de la joaca la o mamica. Peter s-a dus fix la bucataria fetitei, una mare,roz, cu printese desenate, turnulete, retetar, vesela si tacamuri mai multe decat am eu. Ca de obicei mi-a crescut inima vazand ca stie ce sa faca cu ele, deci ma urmareste cand gatesc desi pare ca e absorbit de trenurile lui. La fel, cand merge la prietena lui, Jillian, se duce intai la bucataria fetei, "gateste" ceva, apoi da o tura si pe la bancul cu scule. Are Jillian un banc cu scule... varianta reala ar fi mandria oricarui barbat
Peste multi ani vor fi constienti de sexul lor, pana atunci toate sunt jucarii, toate culorile sunt bune, Barbie si Thomas sunt la fel de "fun".

Smechereala e buna la varsta lor si e bine venita, e semn ca toate rotitele se invartesc Peter nu vorbeste suficient sa ma pacaleasca din vorbe, dar o face prin actiuni. Nu-l cert, nu-i atrag atentia pe moment, il las sa creada ca a castigat, dar data viitoare cand da semne ca vrea sa faca acelasi lucru i-o iau inainte si ii zic/arat cum as vrea eu sa faca.
[Ex. : nu-i place spalatul pe dinti si intr-o seara se preface ca i-e somn de pica, zice bye-bye, fuge in camera lui, se arunca in pat imbracat in hainele de zi, baga capul in coltul preferat de pat si se preface ca doarme. Ii spun " vai ce somn iti e in seara asta, noapte buna, te iubim" si inchid usa. A 2-a zi incearca aceeasi schema, dar cand sa intre in camera lui eu il iau pe sus si-l gadil de nu mai are aer, il duc la baie, ii cer sa ma spele pe mine pe dinti (fictiv in aer), il spal, apoi ii pun pijamaua si-l las sa urce in pat]

Sugestia mea ar fi sa incercati sa le ziceti sa inceapa propozitia cu "mama, ce-ar fi daca..." si apoi sa urmeze povestea inventata de ei.
De Revelion urma sa mergem la restaurant cu un cuplu care au baiat de 7 ani. Pe la 5pm baiatul ne zice ca ei nu mai vin, ca si-a udat la sanius singurele ghete pe care le are si mama a zis ca raman la hotel. OK, eu si sotul intelegem situatia, ne pregatim, ne imbracam frumos, dam sa plecam si parintii lui ne intreaba "gata, plecam?". Pai... Alex a zis ca nu mai veniti, la care parintii au izbucnit in ras si se tavaleau (jur ca la propriu) in pat ce destept e baiatul lor.
In sec. 2 mi-am dat seama ca nu pot sa pun baza pe nimic din ce-mi vorbise Alex in ultimele 3 zile, iar de atunci incolo, pentru inca 1 zi, orice vorbea Alex, ceream din ochi confirmarea la parinti.

Vorbesc si eu ca inginerul, am facut acum multi ani un curs de pedagogie pentru elevi de liceu, dar ma inspir de la cateva mamici din club, una mi-a devenit prietena buna si preda la o universitate Stiinte de Comportament, nu-s prea sigura ce sunt alea...


Diana si Peter (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Anya, felicitari! Uite asa as vrea si eu sa aiba Dinu initiativa dar mi-e ca mai stau cativa ani!

Antoanela, cred ca ramai cu mine in concurs, la fel de inversunat e si Dinu. Tin pumnii sa nu mai luati niciun virus!

Diana, acum e imaginatie, la varsta lor, dar dupa 5 ani povestile astea devin minciuni. Chiar, care era exact varsta de la care poti afirma ca pustiul minte? Adica o face constient, cu intentia de a induce in eroare ca deocamdata cica nu e chiar asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

va multumesc fetelor pt urari si gandurile bune din parte vostra

deci am scapat de antibiotic,antoine nu a facut febra dar in schimb a deschis robinetele si nu va spun ce de muciiiiiiii scoatem ,pina si antoine a invatat sa zica muci , daca ca olita am ratat_o din cauza de raceala ,dar,totusi ne laudam ca am scapat de suzeta .........sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

La Multi Ani de 1 Martie! Am trimis un martisor pe emailul comun pentru toate domnisoarele de sept-oct 2005 dar si pentru mamicile lor!

Va tot citesc si ma minunez cat de destepti sunt copiii nostrii .
Si noi raportam un Vlad racit dupa ce speram ca se vindecase cel mic de laringita! Sper sa mearga tasu cu el la doctor si sa nu fie prea grav. Cu pp si kk avem progrese si regrese, am zis ca mi-am stressat copilul asa ca nu il mai cert dar am ajuns la un compromis cu el, face pe el, ii iau o locomotiva si acum de 3 zile nu a mai facut dar in prima parte a saptamanii a facut suficient cat sa ii confisc toate locomotivele.

Cel mai haios e ca sambata trecuta (sau era duminica?) l-am prins cu dresurile si chilotii in vine la baie si striga de mama focului ca a facut singur pp in wc . Nu am zis nimic ca nu am vazut dar in cateva ore mi-a confirmat, a zis pp, am mers la toaleta, am vrut sa ii dau chilotii jos si m-a concediat scurt "eu singur" asa ca l-am lasat. Si-a tras dresurile cu tot cu chiloti, si-a lipit puta pe deasupra capacului, s-a ridicat pe varfuri si a facut pp in wc. De atunci, rar mai folosim reductorul, doar pentru kk. Dar cum ziceam, accidente avem mai tot timpul. Mai ales noaptea, spal la cearceafuri zilnic ca nu mai vrea pampers deloc, urla ca e tare si il deranjeaza.

De Anya ce sa zic, am vizitat-o saptamana trecuta si nu va spun ca vroia Vlad la toaleta, vroia si ea, erau haiosi super.

Despre distinctia intre sexe, nu stiu ce sa zic, i-am spus la un moment dat ca eu nu am cocosel si de atunci anunta pe toti : eu cu tati si dodo avem cocosel/puta, mami are pasarica! Nu stiu daca si isi da seama ce zice. In schimb se joaca cu masinile si mai ales cu locomotivele de ma dispera.

Se uita si la filme, i-am luat pisicile aristocrate dublate in romana, e incantat de ele, Thomas de care nu se satura, Popeye care mananca spanac. Astea doar seara cand vin acasa ca in timpul zilei nu se pricepe bona si bunicul sa umble la DVD, banuiesc ca se uita la minimax.

Perle are mii si mii, nu pune intrebari incuietoare inca si ii multumim pe aceasta cale. In schimb canta toate melodiile posibile si in romana si in engleza (de balta, of course, daca esti mai departe, poti zice ca stie ce canta acolo ) Azi noapte cand statea pe toaleta imi spunea ceva de Dodo ca l-a pedepsit si l-am intrebat de ce si mi-a raspuns foarte serios "probabil nu a fost cuminte".

Hai ca ma intind prea mult, sanatate multa copiilor bolnavi si toate cele bune! Sa stiti ca va citesc zilnic

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Anya, sa iti traiasca nepotica si sa va bucurati de ea!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Salutare si o primavara frumoasa!

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Salutare! M-am distrat si eu citind replicile piticotilor. Miruna ne pacaleste, dar rar, in general zice verde in fatza ca nu vrea. Cel mai des se intimpla cind mai sint 5 minute si se termina un film, zice repede ca nu-i place filmul asta, sa i-l schimb.

Zino, spor sa termini repede proiectul.
Dana lui Antoine, sanatate si felicitari pentru scapatul de suzeta.
Dana Lucia, mai lauda-l pe Alberto.
Nicole, voi ce mai faceti? Cum te impaci cu Auris-ul?
Ruxandra, foarte frumos numele Petru.
kid, cum a fost la eco?

Saptamina asta am fost mincata, a fost iar sotul in delegatie; singura parte buna e ca de la stres si oboseala slabesc foarte bine. Acum a luat-o frate-miu pe Miru la zoo (eu nu am reusit sa o duc niciodata); o astept sa-mi zica cum a fost.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput