Piticodromul de Sept - Oct 2005 (200)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Diana, multumim ptr link.
O sa aprofundez si eu in weekend, cred ca ar fi frumos sa faci parte dintr-un astfel de grup.
Vroiam de mult sa iti zic ca imi place cum il cresteti pe Petrut.

Noi am gasit niste fete tare de treaba la Sezatoarea Canadiana. Planuim o iesire la resto intre fete de 8 Martie.
Si de Craciun am facut o intalnire cu familiiile.

In plus, mai facem intalniri cu familiile colegilor de scoala ai lui Victor.

Anya, deci si voi cantati Frére Jacques ? Si noi.., si o mai incurc cu Frére Victor..

Tare haioase dialogurile piticilor.

La noi in casa in familie in sfarsit situatia e echilibrata: Victor se joaca cu jucariile Ancutei (bucatarie, gratar etc) si Anca cu poupé si 'toitures' (voitures).
Si la scoala la Victor sunt incurajati ca nu exista meserii de fete si de baieti, ci sunt ptr toata lumea.
De exemplu, nu invata numai tamplar, invata si 'menuisiére' (tamplareasa ?)

Eu cred ca Iaris e atras de jucariile de fetite, fiindca sunt mai colorate (mai frumoase zicea Victor) si cat de cat noi.
Oricum am lua-o un baietel nu are prea multe papusi (decat n-are vreo sora).

Pe curand,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Masinuta Alexandrei are sigur roti de plastic, acum nu stiu sa zic ce fel de suprafata au. Nu fac zgomot pe gresie, nu am sesizat nimic. Doar ca nu ajunge inca la pedale (sunt foarte in fata), oricum scria ca e de la 3 ani incolo. Si ea are deja 96 de cm si tot mai are cativa cm pana sa ajunga (cred ca vreo 10)...
Si nu am luat-o de aici, e adusa cu mari eforturi de matusica-nasa care locuieste in Anglia. Ca pret, mai bun acolo decat aici, iar modelele mai misto (sunt masini modele adevarate la scara mult mai mica, a Alexandrei e un Jaguar decapotabil). Pe la noi nu am vazut marci de masini (parca la Happy Baby pe Dacia era un fel de Ferrari rosu, dar la un pret destul de mare- era si electric parca).
Nu stiu ce sa mai zic, de vorbit nu vorbesc deloc, am gatul in pioneze, mi-am pierdut vocea, vorbesc doar soptit, ma doare de mor, bag lamaie si ceaiuri (ba am scapat si niste Strepsils) si ma rog sa imi treaca.

Mortale dialogurile despre mancare cu Milan si Radu!

Locca, imi place Petru..e un nume frumos, romanesc si mai frumos decat Petre. Se potriveste si cu Matei si cu numele de familie. Niste prieteni tocmai si-au botezat baietelul cu numele Rares si asta mi-a placut.


bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

Antonia, eu in prima faza m-as amuza un pic de istorioara lui, dar i-as spune si ca stiu ca nu e adevarat ce spune. ca pe mami n-o poti pacali niciodata. l-as pupaci de mandrie ca l-a dus capul sa zica asa ceva, dar i-as transmite clar mesajul ca stiu intotdeauna ce e adevarat si ce nu din ce spune.

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Kristinutza, merci, simt ca ai dreptate!

Kid, sanatate, baga ceaiuri multe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Buna ziua ...
M-am linistit...copilul e cat se poate de normal.Figura masculina exista, e drept ca e tare pasnica si foarte rar mai fac si ei cate un joc tipic masculin, in general tati al nostru e linistit, cu inclinatii spre tot ce inseamna lucru manual...are o rabdare si o dexteritate in tot ceea ce face.El cu Iaris cel mai frumos se joaca construind...facand puzzle.I-am vazut si io in lupte tipic masculine in care IAris tipa si cica ii placea. Dar imi zicea si educatoarea ca e normal sa fie asa pentru ca inca nu face diferenta intre fetite si baietei.Se joaca cu masinutele...le imita zgomotul,e innebunit dupa avioane..mai ales ca aici vedem foarte multe..in Bistrita noastra draga nu aveam decat elicoptere si alea ale armatei sau politiei si nu le vedeam foarte des.Oricum e la o varsta la care acumuleaza foarte mult si eu ca o mama responsabila ce mi-s incerc sa ii dau informatia de care are nevoie,doar ca de multe ori nu este deloc interesat de ceea ce sunt eu...sau de ceea ce incerc eu sa ii ofer.
Aseara m-am distrat copios ca,desi fusese copil cuminte la gradi si folosise cu brio toaleta gradinitei,a facut kk de doua ori pe el,acasa.A doua oara a venit la mine,nu mi-a spus ce a facut,nici nu era nevoie, dar a plans si mi-a spus:"mami ,eu nu mai vreau sa fac kk pe mine".Mi-a fost mila de el,ca se vedea ca sufera in momentul ala,desi eu nu il cert cand se intampla,doar ii spun ca e mare si ca ar fi timpul sa scapam de pampers.L-am intrebat daca vrea sa il ajut sa scape de pampers si mi-a spus ca da.....Deci,..poate....cine stie...o sa scapam si noi,ca sincer nu imi doresc sa castig concursul asta, dar daca e musai...apoi n-am ce face
Ruxandra,mie numele imi place foarte mult..in general numele de sfinti mie imi suna bine
Cristina,cred ca ai dreptate cu jucariile si eu m-am gandit ca din cauza rozului ..copilul meu vrea numai jucarii de fetite ca si el spune ca sunt "moase"

Iaris nu are strategii de pacaleala si spune clar ce nu vrea,doar ca uneori se fofileaza,adik pleaca si isi vede de treburi cand suntem noi la masa,poate,poate om uita de el.Ieri mi-a mancat foarte bine dupa ce a venit acasa,adik seara cand mancam noi in familie...a mancat cat mine....adik portie de adult.Ne uitam ,eu si Mihai,unul la altu si ne faceam semne.O fi bine,o fi rau..l-am lasat sa pape cat a vrut si a fost in regula.E indragostit de orez si paste...peste ...broccoli crud si rosii cherry...dar si de ciocolata

Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)
"La liberté est le droit de faire ce que les lois permettent"
de aici incolo alte poze noi cu noi
www.totsites.com/tot/iaris" target="_blank">paginuta lui Iaris
Mozart

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Cum o sa ma intru abia luni vreau sa va urez de 1 Martie o primavara minunata !



Irina, mami de Vladut (26.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Irina,multumim asemenea...la noi sunt -10 grade,atat arata termometrul meu,dar e posibil sa bata soarele pe el...deci la noi mai dureaza pana vine primavara.Cred ca au aparut ghioceii in Romania...si brandusele...

Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)
"La liberté est le droit de faire ce que les lois permettent"
de aici incolo alte poze noi cu noi
www.totsites.com/tot/iaris" target="_blank">paginuta lui Iaris
Mozart

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:



comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

ooo, alina, iesi mai mult de dupa canapea!

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

hmmm...intru un pic sa va salut. n-am citit nimic din urma, asa ca nu stiu ce se mai intampla.

fetele mele sunt bine; arina e deja mare...are aproape 8 luni si jumatate...la al doilea copil timpul trece cu mult mai repede. eu am ramas in urma tare...inca nu-mi vine sa cred ca am nascut .

anya ma uimeste...suntem in plin proces de renuntare la pampers. parca nici nu stiu ce sa zic...de cateva ori pana acum am avut incercari esuate (pe care le regret...nu stiu ce-a fost in capul meu) de a scapa de scutecce, iar acum...totul pare asa de simplu. mai ales ca initiativa ii apartine ei. peste noapte are pampers, dar dimineata si-l scoate singura, apoi merge la w.c., isi pune reductorul si se chinuie pana se aseaza pe el, apoi face pipi...si se sterge cu juma' de sul de hartie...dar e bine si asa. astazi n-a mai vrut pampers cand am iesit in parc. am avut ceva emotii, pt ca am stat o ora si jumatate. dar a fost ok. si cand a dormit la pranz, iar a refuizat pampersul. nah...cred ca suntem pe calea cea buna.
asa ca i-am cumparat fetei mai multe perechi de chilotei, ca de-acum e mare...

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput