Piticodromul de Sept - Oct 2005 (200)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Mi-au placut mult dialogurile cu picii!

Nanadana,sanatate multa, sa scapati repede!

Marinela, eu iti recomand si niste desene animate, ca tot ii plac, cu personaje masculine, eu stiu...Peter Pan, Tarzan, Aladin. Peter Pan e super! La Dinu nu observ o preferinta pt baietei sau fetite dar jocurile lui vad ca au devenit foarte razboinice, se lupta mult. Iar Sa se ia dupa el, cand ii zic: Sa, balaurul, lupta-te, isi ia ceva, o lingura, orice, si da cu ea icnind, ca altfel nu zice nimic inca.
Cum sa se joace altfel daca la gradinita are numai fetite, imita si el ce vede,ai dreptate.

Anya, esti descalificata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

marinela, nu neaparat trebuie sa aiba baietei in jurul lui. mai degraba pe tati sau figuri paterne. adulti barbati. si nu-i nicio tragedie daca prefera pt moment obiceiuri de fete.

sanatate, antoine! sa nu creasca febra!

la mine s-au cam aglomerat hartiile de pe birou, dar mai mult ma gandesc la week end (sau, ma rog, jumatate de week end, ca sambata lucrez de 5 ani de zile ). avem programata inclusiv o iesire la popice cu copilul, ramane de vazut cum o sa iasa . si vreau musai sa-i iau masina cu pedale! stiti unde as putea merge mai la sigur? la magazinul ala de pe dacia am fost, dar erau toate cu roti de plastic, si nu vreau asa .

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Dinu s-a facut foarte, foarte smecher, adica ne duce cu zaharelul tot timpul, inventeaza motive, faze din astea. Acum, de ex i-am facut un ou si deodata a inceput sa strige foarte veridic: degetul meu, ma doare tare de tot, ce ma fac? Ma duc sa ma uit, nu parea sa aiba ceva dar era mai rigid, nu puteam sa-l indoi, deja eram incurcata, el se vaita tare de tot. Apoi: sa nu mai imi faci niciodata ou ca ma doare degetul de la el, cum iau o gura cum ma doare! I-am zis: OK, crezi ca de la paine cu unt si miere patesti ceva? Sigur nu,zice el.
Cred ca trebuie sa-l las sa-si faca numerele, m-am gandit eu dar nu sunt foarte sigura. Pana acum nu i-am zis nimic si are la vrajeli, m-am facut ca-l cred dar nu sunt sigura ca e bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

ce sheker dinuuu . f tare!

radu are alta strategie inradacinata: "nu mi-e foame de iaurt, acum mi-e foame de paine cu unt!", "nu mi-e sete de apa, mi-e sete de suc de morcovi!" etc.

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Tonnia super tare Dinu !

Al meu pur si simplu zice ca nu vrea cutare sau cutare si cere ce vrea.

Irina, mami de Vladut (26.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Kristinutza, dar ia spune-mi, ca tu stii psihologie,trebuie sa-i dau de inteles ca stiu ca ma pacaleste? Adica, mi-e ca daca ii atrag atentia, de ex ca de la ou te poate durea burta/stomacul, sa nu isi imbunatateasca minciunile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

bai cat am ras la dialogurile si ideile copiilor.
Calin ... astia au de mici cultul obiectului lor pretios, am observat si la Matei. Anya, sa va traiasca nepotica!
M-am minunat de topica si complexitatea frazelor lui Milan. E un scump.
Iar Radu, ce sa zic, cuminte si smecher.

Tonnia, si al meu a inceput cu scheme de-astea. Ma amuza, dar si eu as vrea sa stiu daca e bine sa-i zic ca stiu ca ma pacaleste. Eu i-am zis de fiecare data.

Diana, tare faina ideea de grup. Si Petrut m-a dat pe spate, deja girlfriend, alooo. Si inca o girlfriend palpabila ca sa zic asa. Matei are prietena imaginara Lela, dar altfel nu se da la pupat fetite, nununu.
Ne gandim serios sa punem celui de-al doilea copil numele Petru, daca ramane baiat. Ce ziceti, merge cu Stefan (asta e numele de familie)?

Marinela, nu cred ca e o problema ca sta numai cu fetite. Si Matei foloseste cu sarg parfumuri si strugurele si alte chestii feminine, spre disperarea lu' tasu.
Cand eram eu mica am avut numai baieti in vecini. Participam pe bune la campionate de lupte, tin minte cum ma culegea tata de pe strada din mijlocul incaierarilor organizate. Nu pare sa-mi fi daunat chestia asta, la o prima vedere . Doar ca mult timp m-am inteles mult mai bine cu baietii decat cu fetele, si in scoala, dar mai ales in liceu.




Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Imi place mult Petru! O fi de bine, la ce nume am ales eu? haha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Kristinutza, n-am idee unde sa gasesti masinuta cu pedale. Parca Kid ii luase Alexandrei una.
Am in plan ca mine sa-i scot tavita la tricicleta si sa-l pun sa pedaleze. Mama, ce injuraturi o sa-mi aud

Antonia, si mie imi place Dinu foarte mult, deci ...

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Am innebunit de tot. Am inceput sa ma uit dupa masinute pt. Raducu si am dat de triciclete. Si asa ma mananca destele sa dau o comanda ... cred ca ma impusca barbate-miu diseara

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)
bb2

Mergi la inceput