Comori de nov-dec 04(171)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Felicia m-am uitat la toate .
Ma uitam ce atent si dragostos e Mihai cu catelul...si se joaca si frumos cu finuta voastra.Mi-am amintit de catelusa mea care acuma e la mama. Poate o aduc inapoi sa aiba Denisa preocupare..
Si mi-au placut f mult dormitoarele din apartamentul finilor. Verdele ala il vreau si eu in dormitorul nostru care deocamdata e frez cu lila ( ca daca mai avea culori nu era sa le aruncam )

Elena & Denisa
NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

felis ma bucur ca ne-ai pus poze...toate sunt fff frumose, incepand cu copilashii, mihaitza a crescut tare mult de cand nu l-am vazut si este un frumushel la fel si finutza mica, sa stapaneasca sanatosi apartamentul totul arata super si nu in ultimul rand si catelushul e tare dragutz

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Eu reusesc sa citesc din umbra dar mai greu cu mesajele.
Dana, felicitari pentru mica nemtoaica. Eu ma oftic cateodata ca Ana invata norvegiana , pentru ca a inceput sa stalceasca romana, spune "de she", "she-ai spus?", off, acum ma chinui sa o fac sa le pronunte bine ca altfel va fi din ce in ce mai greu.
Cat despre partea cu bb, zau daca te inteleg. Ma refer la faptul ca nu se compara situatia din studentie cu cea de acum. Acum ai o familie, o casa, sunteti casatoriti, aveti o situatie materiala care va permite sa cresteti doi copii si cel mai important aveti ce sa le oferiti din punct de vedere educativ. De asemenea programul tau de la servici este destul de lejer dupa cum spuneai poti avea ceva timp cu copilul zilnic.
Iti spun toate astea pentru ca fara sa vreau citind cat de mult te-ai consumat acum ma gandesc daca nu cumva sunt eu defecta. Pentru ca eu vreau un bb dar material nu am ce sa-i ofer prea mult, nici la Bucuresti si nici aici nu am o casa spatioasa. Ana nu are dormitorul ei acum iar in viitor decat daca am reamanja aici putin camerele. Iar ca timp petrecut cu copilul stau mult mai prost decat voi, pot spune chiar ca nu credeam vreodata sa iau copilul cu mine la servici sa termin ceva. Si de-ar fi fost doar o singura data, dar si mai grav sunt convinsa ca se va repeta si in viitor faza.
Insa pentru mine cel mai mult conteaza ca o am pe Ana si desi ni s-a spus ca ne-am grabit sa facem un copil eu nu-mi pot inchipui cum ar fi fost ultimii trei ani fara ea. De fapt ce vroiam sa spun este ca anii nostri sunt numarati si cu cat facem un copil mai devreme cu atat petrecem mai multi ani din viata cu el. De aceea sunt asa "grabita" sa fac bb2. Crede-ma ca asa mi-as fi dorit sa am un bb la 24 de ani dar nu am avut curaj. Am asteptat sa ne asezam la casa noastra dar fiecare luna in ateptare a fost un mic chin si niste ani pierduti in plus. Si fix la fel simt si acum, nu-mi mai pasa de bani, de spatiu in casa, de cum imi va afecta proiectele in derulare la servici. Eu vreau bb si gata, nu-mi mai pasa de altceva. Stiu ca suna destul de mult a inconstienta dar n-am ce face. Ca sa nu mai spun ca eram o data la magazin si am vazut o fetita asa de scumpa ca mi-a trecut instant prin minte cum ar fi sa fur un copil , ziceti si voi.
Si Ana imi tine isonul, saptamana aceasta s-a laudat la gradinita ca are mami bb in burta , eu cred ca ceilalti se laudau cu cati frati au si Ana s-a simtit sa spuna si ea ceva.
As vrea sa-ti mai scriu pentru ca mai am cate ceva de zis dar sunt prea obosita acum.
Anne-marry, am citi pe la aspirante ca munciti din greu , tinem pumnii si te rugam sa nu ne tii in suspans. Eu presimt ceva vesti bune in curand caci se pare ca primavara este o perioada buna.
Aime, sanatate multa. Ai citit vestile de la Aspirante vechi? Nici nu stiu cum sa le spun, stiri senzationale poate, mi-a inseninat we postarea Sorinei. O tin minte chiar de cand am inceput eu sa citesc forumul.
Andreea, mie mi se pare greu sa te trezesti de doua ori pe noapte. Eu o pun inaite de nani de obicei. Dar uite in seara aceasta a adormit pe drum si vreau sa o pun cand merg eu la nani sa nu avem surprize. Insa daca o trezesc sa o duc la baie o fac cam la 2 ore de cand a adormit si ea constientizeaza ce trebuie sa faca. Foarte rar s-a intamplat sa nu reactioneze dar nu am insistat si nici nu s-a intamplat nimic dupa aceea.
Ioana, superb zambetul puiului. Sper ca ai inramat deja poza, este genul pe care sa o ai la birou la servici ca sa-ti insenineze ziua.
Felis, ce frumos se inteleg copilasii si ce mare a crescut finuta. Parca mai ieri o botezai si acum pare mai inalta ca Mihaita in unele poze. Si apartamentul de nota 10, bravo lor.

Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

VA MULTUMESC MULT!.. ELE, MONICA, OTILIA

OTILIA... finutza e mai mica cu 1 an decat Mihai dar... e mai dezvoltata fizic... deci nu doar PARE mai inalta... chiar este.. Daca tatal ei are 1.90...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
mart 07,aprilie 07,iunie 07,august 07, sept-oct 07
www.felis.ro
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Felis pozele sunt foarte frumoase, imi place ca zambeste tot timpul Mhaita.Si are un par frate...eu nu stiu cum le creste copiilor vostri parul asa repede, acu ii tundenti, acu au iarasi pleata.Eu pot sa-l las un an netuns s nu ii creste atat.

Onitza foarte dulce zambetul, eu am vazut primele poze cu 1 martie dupa ce ai adaugat poza zambareata si chiar ma gandeam ca pe aia as fi facut-o cu dedicatie de ziua mamei.Si s-a incheiat subiectul de multicel, dar tot vroiam sa-ti zic in leg cu gradi si evaluarea lor: si noua ne-au dat evaluarile de semestru, si imi povestea ca daca a luat la anumite subiecte de evaluare nota D(D fiind cel mai mic si A cel mai mare) este pentru ca nu a fost de la inceputul semestrului la gradi, a lipsit destul de mult cat am fost in Canada si apoi raciti si tot asa...aceeasi poveste e si la voi daca nu ma insel, Paul a mers la gradi destul de tarziu dupa inceperea gradinitelor in sep si nu a prins toate "lectiile".Oricum sper ca te-ai "calmat"(nu gasesc acu alt cuvant) si te bucuri de zambetul lui frumos si nu de niste linii amarate.

Andreea si parerea mea este sa nu te codesti prea tare sa te intorci la ceva ce ai renuntat deja, daca situatia o cere si e mai logic si usor asa.Nu trebuie sa te obosesti acum, ai nevoie de odihna macar noaptea, asa ca las-o cu pampers si va renunta ea singura.Vin sa intaresc ca-ti va spune ea cand nu mai e nevoie, si repet ca si alex si-a aruncat singur pampersul de noapte, el oricum fiind deja inutil ca dimineata era uscat.Bafta

Eu nu stiu cat ghinion pot sa am, dar iar am facut o conjunctivita, este a 4-a pe iarna asta, cred ca in viata mea nu am facut 4 adunate.Copiii nu mai tusesc, insa Alex are din nou muci, Yannis stranuta din nou, incep sa experimentez capul de pereti pe care si-l dadea Alexa mereu.Acu chiar ca o intelegggg !!! fato cum rezistai?
Ma gandesc ca zace in mine sau tati vreun microb netratat, care la noi nu se manifesta , insa pe copiii nu-i lasa sa se faca bine.
Hehe cu germana ma distrez si eu, dar la noi e mai mult de distractie deocamdata nu ca Irisina cea desteapta, Alexander combina fara noima ceva de genul:Die Mutter is one mouse.Luate separat stie ce inseamna, dar nu constientizeaza "propozitia" pe care o face.

Bine ca ai raspuns in sfarsit la apel cuscra draga, hai lasa serviciul ca ne e dor de fetitele vesele.Lasa ca va invata Aduta de la Ale tot ce era bun acumulat la gradi romaneasca.Si apoi de la voi, stai linistita ca va fi bine si la cealalta.

Aime uram sanatate cu carul, stai cumintica si ai grija de tine si de frumuselul cu ochii ca smaraldul.

Dama multumim o sa ne apucam de cantat, imi pare rau ca n-am vazut mai devreme, chiar vreau sa vad daca am sanse sa-l invat si eu ceva de genu'.

Fetelor cititi ca sa va mai destindeti pe ultima pag din Catavencu de saptamana asta ref Summitl Nato.

Adriana ti-am visat gemeneii azi noapte, dar toata noaptea.S-au jucat cu ai mei foarte frumos.O fi vreo premonitie, te pomenesti ca ne asteapta vreun drum pe la voi curand.

Ochi verzi ai fugit cu Dienuta cu tot?

Mai vroiam sa mai spun cuiva ceva dar atat a putut neuronul de serviciu din seara asta.



ianuarie.

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis crestinat. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Hmmm Oti eu sunt in asentimentul tau in legatura cu copiii, imi umple inima asa de tare, si acum si mai mult de cand sunt 2 ca mai vreau.E adevarat ca mai vreau o FATA, dar important e ca mai vreau.Si as face-o acum, desi loc nu vom avea inainte de anul viitor cu mult noroc, insa eu vreau.Am stat de vorba cu cineva care avea mai multa rabdare decat sotul meu sa-mi expuna parerea despre al 3-lea copil intr-o familie din clasa medie(zicem noi medie).Pe scurt sotul meu zice ca sunt inconstienta, prietenul cu care am vorbit zice ca trebuie sa ai in vedere ca vei diminua sansele/alocatia fiecarui copil din familia ta cu un nou venit.Si asta in conditiile in care scoala de stat se poate duce dracului, sau putem emigra sau cine stie ce se mai poate intampla si vom avea nevoie sa-i trimitem la scoli platite.Apoi "zestrea" la care se gandeste fiecare parinte sa i-o lase copilui - un apartament, o parte din casa..ceva cu care sa inceapa, eventual o masina, vacante.Toate ma sfatuia sa le inmultesc cu 3, sa trag linie si sa vad daca in cele mai optimiste scenarii, cu ambele salarii ale noastre bunicele, vom avea sorti de izbanda, sau va trebui sa mai taiem.Si noi ne-am obisnuit sa ne urcam in avion si sa plecam pe te miri ce continent, la toti prietenii pe care-i avem, dar o familie de 5 persoane e din ce in ce mai greu de gazduit, deci va trebui sa mai adaugam pe lista si eventual o cazare, cu 5 e mai greu sa te urci in avion cu locuri neconfirmate ca noi(aici vorbesc strict de situatia noastra), si tot asa.Nu stiu cat de coerenta am fost, ma duc sa dorm si sa visez la fata mea in continuare.

ianuarie.

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis crestinat. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

Oti, nu esti tu defecta. Imi dau seama cum vezi tu situatia.
Dar nu e chiar asa frumos si in regula ce e "inauntru" ... de afara se vede altceva.
Mai este si varianta ca eu sunt o perfectionista. Si-mi doresc o viatza prea perfecta si 'croita' pe modul meu de-a fi.
De aceea si ziceam ca poate sunt un bun studiu de caz pentru psihoterapeuti.

Eu am o imagine despre cum trebuie sa fie relatiile intr-o familie, si consider ca in cazul meu nu-i asa cum ar trebui sa fie.
Dar am mai povestit eu anul trecut, ce fel de sot am... un om care e foarte pasionat de ceea ce face, acorda f.f. mult timp profesiei lui si in afara de asta care de altfel nu-i chiar blamabil, considera ca e dreptul lui sa-si organizeze timpul liber. Are multe hobby-uri si daca ne potrivim pe programul lui OK, daca nu...asta e! Noi ( eu + Iris) ramanem acasa si el pleaca.

Asa ca eu am concluzionat ca nu am spirit de sacrificiu, si de dragul lui Iris, ca ea sa aiba o sora/frate, sa ma blochez in casa inca cativa ani... am 34, cum spuneam... si 2-3 ani la mine conteaza.
Soacra mea, chiar asa mi-a zis... ca o mama trebuie sa se sacrifice. Ca asta e rolul femeii. Ca si ea si-a crescut mai mult singura ambii baieti. In loc sa-i zica fiului ei sa se implice mai mult si sa se responsabilizeze. Considera ca el ne ofera fincanciar o situatie buna, si asta ar trebui sa ma faca multumita.
Eu imediat ma trezesc ca am 40 de ani... si ma sperie asta. Ma simt uneori parca sunt contra cronometru.
In plus toate frustrarile astea relationale pe care le-am acumulat m-au facut sa am o toleranzta f. f. mica la tot felul de situatii, si desigur asta imi face rau mie in primul rand. Apoi si altora pe care-i afecteaza starea mea.
Sigur ca in ochii unora par defecta, cum ziceai tu, fiindca de afara se vede ca am de toate... ce ma poate face asa nemultumita???
Da... faptul ca am idealizat de mica notiunea de familie... faptul ca am vazut in familia mea 2 parinti implicati...si nu am crescut cu conceptul ca femeia sta cu copii si barbatul face ce vrea.
M-am saturat sa-i tot raspund fetei mele la intrebarea unde-i tata?... ca e la servici, ca e la sedinta, ca are o intalnire, ca e in delegatie... ca e la pescuit...ca e la clubul de motociclisti...
Ca sa nu mai zic ca uneori iese si cu baietii la bere, vin...etc.
M-am saturat si de parintii mei care de altfel ma ajuta cu copilul, sa-mi tot "aminteasca" ca nu-s ei datori defapt sa stea cu copilul cand eu am drumuri, cand eu vreau sa merg la TAE BO, de ex., si ca, copilul meu are un tata... si nu-i unicul caz cand imi "amintesc" asta pe un ton "foarte intelegator"... si daca stau bine sa ma gandesc ce sa si inteleaga ei...ca tatal copilului are program extra-familie?

Saptamana trecuta, gandindu-ma ca e posibil sa fiu insarcinata, faceam deja scenarii pt. vara asta.. cum o sa stau eu pe banca in curte cu burta cat casa... si el... se va zbengui prin paduri cu jeep-urile, la pescuit prin cheile vreunui rau... ca doar casnicia nu-i inchisoare. Si daca eu nu pot sa fac ceva... ce? nici el sa nu faca? Suntem siamezi cumva? Un 'pic' de independentza... frate...
Sincer, eu nu pot fi de acord cu asta. El nu poate fi altfel, cel putin deocamdata...asa ca eu chiar nu cred ca-i fondul potrivit aparitiei unui bebelus.
Sotul meu, capul familei, inca copilareste... n-are inca dispozitie sa educe copii.

Ma intelegi, Oti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

pe toate
sa aveti o saptamana minunata
oti, miki sa va dea DD bbele mult dorit

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

'neata si de la noi..mai dar ec harnicutze sunteit in WE..am citit si eu 'pe dunga'....multumesc tuturor.ptr.sfaturi..de sambata are iarasi pampers;nu ptr.ca ma trezeam eu,ci ptr.ca ma trezeam fara folos..asta e!canda poate vom scapa de el.
Bits..crezi ca eu nu asa vrea sa adoarma la 22-22.30?????E nebuna,nu vrea..mai nou incerc fara somul de pranz,care dura cam 3 ore....si fara somnul de rpanz adoarme undeva pe la 23....dimineata cam pe la 9-10 se trezeste..eu una o pun in pat pe la 22.30..si pana adoarme...se foieste,se joaca,vb cu prietenii imaginari...Uneori chiar tip la ea sa adoarma..o amenint.iti dai seama cum e ptr.mine,sa adorm dupa ea,adica dupa 12 noaptea.
Si eu o pun inainte de culcare..degeaba,cred ca are vezica prea mica de face asa mult
Noi am fost pelcati in WE..pacat ca a fost asa frig,mai mult in casa am stat
Monica,felicitari ptr.patinatori
Felis,bine ai revenit.Pupam copilasi frumosi
O saptamana super

BURTICA
POZE IANUARIE 2008
www.onetruemedia.com/my_shared?z=ed3f5a70513cbef37f41c&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> FILMULET
Andreea Sara si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor, am rezervat bilete pentru sambata la tzandarica la Tom degetel la ora 11
noi am fost astazi la capra cu 3 iezi, astia mici au fost super incantati de poveste(si eu m-am bucurat ca a fost cu final fericit...)
daca stateam acasa sa tot incerc la telefon unde suna incotinuu ocupat pierdeam iarasi spectacolul de we...pentru duminica era totul ocupat inca de astazi de la ora 10... si abia la ora 9 se deschisese casa de bilete.
in afara de andreap si fetele din rahova mai merge cineva?


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput