Comori de nov-dec 04(171)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

AM uitat cate nazbatii a facut azi, cand mi-a ZAMBIT asa frumoooooos!!!!! pot spune ca e poza mea de suflet!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

aime, sanatate multa bunicutului sa se face bine repede si sa se bucure cat mai mult timp de nepotei.

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Neata!

Pt cele care vreti sa-i invatati ceva engleza pe micutii vostri gradinari, va sugerez cateva site-uri simpatice cu poezii, cantecele si alte activitati in engleza:
www.englezapentrucopii.ro/poezii.html" target="_blank"> aici, www.anglaisfacile.com/free/contines/" target="_blank">aici, www.landofnurseryrhymes.co.uk/" target="_blank">aici sau www.rhymes.org.uk/lost-lyrics-old-nursery-rhymes.htm" target="_blank"> aici

si o duminica frumoasa sa aveti cu toatele alaturi de pitici si tatici.



Mami de David (18.11.2004) si Patrick (18.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

buna fetelor.
ce mai faceti?
iarasi ma scuz ca nu am mai intrat d emult timp. acum am bagat internet si acasa si sper sa reusesc sa intru mai des. ca de la servici nu prea am sanse. am si mult de lucru, si netul nu prea merge bine acolo...asa ca...

iata-ne si pe noi. suntem bine. teodor insa a devenit cam hutzubash...ca sa zic asa. a inceput sa ne raspunda si daca nu vrea sa faca ceva....ne-o taie scurt. stiu, sau cel putin asa cred si de unde vine comportamentul acesta...dar nu stiu cum sa il fac sa nu se mai comporte asa. la modul general, el este un copil cuminte. ceea ce nu imi place este ca a inceput sa scoata limba, sa te "bata" - adica sa dea cu picioarele, mainile etc, sau sa tipe cand nu vrea ceva. cand zic ca tipa, nu inseaman ca incepe un urlet de 5 min. nu. tipa scurt si iti zice ceav de genul "eu vorbescu cu turcii? nu intelegi?". bineinteles ca aici ma imita pe mine si imi recunosc vina. ca aceasta este expresia mea. dar eu niciodata nu am incercat sa il fac sa faca ceva doar pt ca tb. i-am explicat tot timpul de ce tb sa facem fiecare lucru, ce inseamna fenomnelee, activitatile din jurul lui etc. este insa cam "independent" ca sa zic asa. de cand l-am nascut, le-am spus sotului si soacrei mele cu care stam in casa, ca daca se intampla ca unul din noi sa il dojeneasca pt ceva ce nu ar tb sa faca, ceilalti s anu ii ia apararea de fata cu el, pt ca asa se va invata: ma cearta unul, ma pupa celalt. ei, mai ales taica-su nu a vrut sa inteleaga asta. si uite ca acum asa s-a ajuns. daca ii spui ca nu e bine...spre ex: sa se urce in carca ta cand stai la masa si mananci..teodor imi tranteste repede sa-l las impace (o zice in felul lui, bineinteles) si apoi fuge la tac-su' ...acum vede si el ca nu e bine, dar...nu stiu ce sa ii mai fac. i-am zis ca vine zana si ii ia jucariile daca nu e cuminte. el zice ca o bate. si tot asa.
ma uit cand am timp si la "nany" pe primatv. citesc reviste, si incerc sa il fac sa fie mai ascultator. imi este teama ca va creste si i se va imprima in caracter aceasta independenta DAR nu in mod constructiv.
stiti vreun site, ceva, unde pot gasi activitati educative pt teo (are 3 ani si 3 luni) sau ceva sfaturi ...
va pupicim dulce.

apropo. mai stie cineva de CRINUTA?

anne-marry mamica lui teodor alexandru pozele mele
pozele noastre2
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39227" target="_blank">ziua in care am devenit mamica

cat mai este...pana la...

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor...cam linsite pe-aici...pe unde suneti?
anne-marry, ma bucur ca ai revenit, ma gandeam ca apari deja
dama, multumim
noi am patinat se ne-au sarit capacele alex fara ajutor se descurca destul de bine, a cazut de multe ori dar fara sa-l doara si i-a placut mult, mult de tot(nu mai fusesem cu el de 2 ani) ruxi a patinat azi pentru prima data pe patine de gheatza si am tinut-o numai de manutza, i-am dat drumul si am vazut ca nu se descurca asa ca nu am vrut sa ramana cu amintiri neplacute(cazaturi sau frica) asa de mana cu mine a fost super, super incantata...eu faceam o tura cu ea, o tura singura si ma astepta mereu cu manutza intinsa sa o preiau ca pe o stafeta
am zis ca poate o sa-i mai duc in cursul saptamanii viitoare din nou...daca tot avem patinele macar sa le folosim
va pe toate si va doresc o Duminica faina in continuare


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

Suuuper sarmant zambetul lui Paul!

Tocmai cand va sciam ce bien ne descurcam noi cu pipiul noaptea... am patit-o... chiar azi noapte... spre dimineatza...
Da' vale... nu gluma...
Aseara am lasat-o pe IRIS pana pe la 22 la socri, fusesem la o aniversare, si desteapta de socra-mea i-a dat apa...cat a cerut 'mneaei... ca doar i-era sete fetei.
N-am inteles-o, mai ales ca a patimit cu propii ei copii la greu, cu sotul meu pana la varsta de 6 ani chiar.

Eu am reusit sa ma odihnesc cat de cat in w-e. Am dormit la greu. Aveam nevoie, ca joi efectiv nu am putut merge la servici. M-au coplesit toate 'apasarile' mele ...si-am tras un plans de vreo 2 ore. Urmat de ochi umflati si cearcane si dureri de cap. Asa mi-am petrecut eu ziua de 14. febr.
Apoi, spre seara am luat o masa in doi .

Ieri am mers cu Risi la Teatrul de Papusi si iar am prins o piesa prea sofisticata si stilizata. priam a fost Spargatorul de Nuci
Deci.. ieri, Haensel si Gretel, prezentata ca opera.
Cu insistente asupra uverturii si actelor... cu specificatii privitor la vocile personajelor... soprana... mezzosoprana... tenor... alto...etc.
En fin... mergea la copii mai mari.
O Baba cloantza fioroasa cu 2 capete...ca si balaurii... imensa...
Ce m-a mirat a fost turnura asupra povestii in sine si a decorului. Casa de turta dulce arata ca o stanca cu picturi rupestre... cu niste forme de copii parca scrijelite cu o unealta... Cica era facuta din copii arsi de Baba Cloantza... MACABRU!
Eu am citit tot felul de versiuni ale povestii, dar chiar de faza cu copii arsi nu stiam!
Am uitat sa specific ca toata piesa a fost cantata...
GREU!... bien ca am reusit s-o tin in sala pana la capat.
Cativa copii s-au speriat si-au inceput sa urle.. de frica.

Nu inteleg de ce nu mai poate fi nimic simplu, clar... asa cum scrie in poveste... de ce trebuie totul interpretat, metaformozat...??
Ma gandesc ce se intapla si in piesele de teatru pentru adulti.. de multe ori am impresia ca sunt duse la extremis formele astea de arta.
De ex Trilogia Antica regizata de Andrei Serban ma depaseste... ma refer la forma lui de arta, de act teatral.
Nu ma asteptam ca nici in amaratul meu de orasel de N-NV sa nu mai putem vedea o pieasa de teatru normala, clasica.

In alta ordine de idei sunt bucuroasa ca fiica-mea vorbste binisor germana. Leaga deja propozitii. Ne trezim cu ea spunand tot felul de cuvinte. Ma bucura in special ca nu e deloc refractara... ca merge totul de la sine.
Imi pare insa rau... chiar f. rau ca aici nu prea am posibilitati s-o duc la o scoala in lb. germana.
Si nici s-o trimit la Cluj la internat sau la rude nu ma incanta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Dana felicitari pentru Iris. Denisa abia face propozitii dar la ea nu exista nici o prepozitie. Si asta in romaneste, nici nu indraznesc sa visez la alte limbi deocamdata.

Si referitor la apasarile tale, curaj ca toate trec. Dupa postarile tale am mai simtit ceva ca si un fel de oboseala cronica, acuma Da Doamne sa nu fie asa.
Tot pe DC citisem o vorba care mi-a placut mult:
(Pe pamant) nimic nu e vesnic, nici macar suferinta.
Pupici multi.

Elena & Denisa
NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

ELE, multumesc tare mult de gandurile bune!
Fain citatul!
Imi vine sa rad cateodata de mine, sa fac haz de necaz... si cred ca as fi un subiect excelent pentru pisoterapeuti in cautare de studii de caz.
Da, si eu uneori cred ca am un soi de oboseala cronica, fiindca nu-mi prea gasesc linistea nicicum. Iar uneori sunt gata sa adorm la birou. Sapt. asta dupa criza aia de plans, am inceput sa iau ceva homeopat pentru linistire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

felicitari danette, super ca irisina vb deja propozitii in germana...
ruxi foloseste cuvinte doar in portugheza(uneori ma minunez ca nu stie spre ex cuvantul in romana si mi-l zice in portugheza) sau spune si in romana si in portugheza unul dupa altul
ea o sa invete mai mult cand o sa mearga la gradi...deocamdata toate cuvintele pe care le stie sunt de la desene de la tv sau de la locurile de joaca...ce-i mai "traduce" alex
dar ea nici in romana nu vb fff bine...ca mariuca(andreeip) spre ex...pai fetisoara asta mica vb ca un om mare

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

felicitari la toti copilasii care vorbesc ... in romana, in germana (Iris), in portugheza...(Ruxi), in engleza sau in orice alta limba...
Mii de la istetii mici ...
Onitza... ti-am vazut zambaretul... si incercand sa citesc in urma am dat de faptul ca ai luat un examen... felicitari...
Avem niste poze de azi facute... Mihai impreuna cu finutza... in noul apartament al finilor... Nu am mai stat sa le selectez... sa le denumesc... nu mai am timp de asa ceva...


Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
mart 07,aprilie 07,iunie 07,august 07, sept-oct 07
www.felis.ro
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput