Albinute&bondari de martie-aprilie 2007 (71) LMA!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

Kitty si eu am luat amoxacilina cand alaptam. Matei nu a avut nimic. Trebuie sa urmaresti daca o sa aiba scaune moi sau se formeaza vre.o ciupercuta rea in gurita lui. Insa sunt foarte putine cazuri in care s-a intamplat asa ceva! Si nu uita: daca ai inceput sa iei deja ... nu trebuie sa opresti tratamentul !

Magda Matei 9.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Kitty - tedoare din motiv ca puroiul nu are pe unde iesi si in interior este presiune marte - de aceea incizia iti va usura starea. la noi in caz de urgenta la spitalul salvarii te poti adresa in orice ora si in orice zi, poate la voi tot este asa ceva.

as vrea eu sa nu lucreze stomatologiile si simbata - la mine sotul lucreza uneori si pina la 9 seara simbata si daca trebuie iese duminica

Puiul mamei la 10 lunite

Aliona , mami de printesa Ilinca (6 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Buna,stup

La multi ani Andra,sanatate si numai bine in jurul tau!!!

Mady - sa-ti traiascaRazvanelul si sa se faca mare,mare,mare

Stefan,Alexandru,Sebastian,Matei - La multi ani si sa cresteti mari si sanatosi

Si acum Roxanici,dupa ce am citit mesajul tau de ieri,m-am simtit aiurea.Tu esti suparata pe noi,iar tu esti cea care ne-a facut multe surprize aici si nu doar... .Mie sincer imi pare rau pt asta!

CARL IUBITUL 05.04.07 si mami Stefaniya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Salut fetelor
Ne apropiem cu pasi repezi de prima aniversare.....nici nu stiu cand a trecut timpul.....noi deja am inceput sa primim cadouri pentru un an desi mai avem destul de mult pana atunci...Ia priviti ce ne-a luat mamaie

mamaie

Imi pare rau de noul scandal.....eu am timp din ce in ce mai putin si azi aveam chef sa ma binedispun si cand colo iar scandal cat casa.....Io stau pe margine si ma rezum doar la copii

Tzuna si noi suntem la fel mancam si trei lingurite la masa si apoi cu bib.....dar mai rau ca nu vrem supa sau alceva cu bibi decat lapte...deci avem o diversificare sa ne traiasca....ea e super activa si doarme dar nu mananca.....mai noi refuza sa mai stea in scaunul de masa...stie ea ce stie

Acu va las ca ma duc sa ii dau papa....

Am vazut torturile....super misto...dar nu fac livrari decat in capitala si provincia....oricum la Resita am auzit ca se fac niste torturi......

Scuze pentru incoerenta si greseli...dar incerc intrun timp scurt sa spun multe, si ma grabesc si cred ca e normal sa se intample asa...asta nu inseamna ca asa sunt mereu - io ca sa ma scuz

Raisa Luna a noua

Raisa luna a zecea

Diana Mamica fericita de RAISA-MARIA






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada_rozz spune:

Buna fetelor,

M-am hotarat si eu dupa cateva luni de absentza sa revin printre voi,tocmai acum in plin razboi.Fac asta in primul rand pentru Ama, pe care o pup din tot sufletul,ma rog la Dumnezeu sa iti fie alaturi in momentele astea. O sa ne rugam pentru tine si pentru Lucas,sa aibe o mamica sanatoasa.

Acum sa va povestesc putin despre Mark.A ajuns la performanta de a merge singur,si asta de cateva zile.Este foarte curajos,nu ii e frica de cazaturi,pleaca unde vede cu ochii.Are 84 cm si 12 kg.Vorbeste toata ziua...spune mama,tata,uite,cade,haide.

Nu vreau sa va plictisesc,am intrat sa va pup si sa va urez sanatate,in special pt Ama.

Zadi,ai fost la Memorial Hospital,de il recomanzi?

Va pup,


Mada si bebe Mark Alexandru(22.02.2007)

http://b1.lilypie.com/dmDIp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Amma ma voi afla si eu, cu siguranta, printre cei care vor fi spiritual alaturi de tine miercuri, rugandu-ma bunului Dumnezeu ca operatia sa fie o reusita! Tineretea, optimismul tau radiant vor face ca totul sa fie bine! Esti o luptatoare!
pentru tine, Lucas si tati

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)

www.totsites.com/tot/deiutz" target="_blank">Eu sunt Luca-Andrei!

Varsta lui Luca
Nastere cu parfum de ghiocei...

Rebiana poate insemna asta dar si asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Sanatate multa copilasilor si mamicilor bolnavioare.

Multumesc pentru raspunsurile legate de constipatie. Parca este un pic mai bine dar nu ma bucur deocamdata.

Nu stiti niciuna un kinetoterapeut pentru copii?

Amma o sa ma rog si eu pentru tine miercuri. Eu cred mult in rugaciunile colective. Cred ca faptul ca te simti bine este un semn bun, asta inseamna ca este in stare incipienta.

Alexia ti-am trimis un PM ca a venit laptele si sotul meu o sa mearga la parintii lui in Blvd. Basarabia sa ia pachetul. Maine, duminica. Cu Marta si Tzuna o sa se intalneasca prin zona, daca vrei sa vii sa faceti schimb de pachete da-mi un telefon sau PM.

Mihael@ parca tu ziceai de epiziotomie ca este rosie si dureroasa. Si a mea este in continuare rosie pe o anumita zona dar nu ma doare. Mie dr. mi-a recomandat doua creme, la alegere, una era din Germania dar nu am apucat sa le caut.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Amma- ai incredere ca totul va fii bine. Noi iti stam alaturi gandindu-ne la tine. Dumnezeu va avea grija de tine. Lucas te asteapta acasa sanatoasa. Acesta e un motiv foarte puternic pentru a avea incredere ca totul va iesi perfect.

Mada- hai sa iti povestesc un pic: Ingrid in ultimele zile la mare a inceput sa vomite. Nu a facut diaree, insa nu vroia sa manance. Eu o fortam sa ii dau si mai ales sa o hidratez. Aproape o saptamana a fost asa. Dupa trei zile in care speram sa ii treaca (in tot acest timp am vorbit cu dr. ei la tel) am dus-o la Medlife la Dr.Marcu. Mi-a zis ca nu are mare lucru, i-a facut si echo. abdominala pt. ca mie imi era frica sa nu fi inghitit ceva la mare, i-a dat saruri de rehidratare si enterol. Am vorbit la tel. a doua zi tot cu dr. Marcu si parca era o ameliorare. Insa intr-o dimineata a avut un scaun prost, nu diaree, era aproape lesinata si am dus-o la spital. Am internat-o intr-o vineri si a ramas mama cu ea la Bals (Colentina) in niste conditii mizere, inumane, mama a dormit pe un colt din patul lui Ingrid care era un pat metalic de copil cu plasa cu ochiuri de fier. Erau trei paturi in salon, iar ceilalti copii erau cu enterocolita. I-au bagat perfuzii, manca sticsuri si ii dadeam sa bea multe ceaiuri. Duminica mama imi spune ca o durea urechea pe Ingrid si ca nu avea cu cine sa vorbeasca. Nu pot sa descriu in cuvinte ce simteam, plus ca nu aveam voie sa intru in spital pt. ca Ian avea doar 3 luni si era extrem de periculos. Spitalul era plin de scarlatina si enterocolite. Am sunat in toate partile, am facut presiuni ca cineva competent sa imi consulte copilul. Raspunsul: Doamna e duminica si medicul care e de garda nu are competenta ORL. Am inebunit. Am asteptat ziua de luni si am insistat sa vorbesc cu dr. care o internase pe Ingrid. Imi spune senina ca copilul meu nu are mai nimic, ca analizele au iesit bine insa are rosu in gat si din pricina asta eu nu putea manca si bea. Ceea ce a dus la o deshidratare foarte severa si a avut nevoie de perfuzii. M-a intrigat enorm asta pt. ca putea copila mea sa ia un virus din spital. Ne-a ajutat Dumnezeu sa nu pateasca nimic. Inca o data am constatat ca are o imunitate foarte buna.
Dr. respectiva putea sa imi recomande sa o tin doar o zi pt. perfuzii sau sa o aduc dimineata si seara la perfuzii.

Dupa acest episod, la cateva luni dupa, o prietena de-a mea a patit-o cu fiica ei care a facut enterocolita. Povestindu-i prin ce am trecut ea s-a internat in Memorial Hospital care se deschisese de curand si a fost tratata omeneste. A avut o rezerva cu pat p. copil si un pat pt. ea, cu baie, cu prosoape si halat si papuci, cu dr. care venea din jum. in jum. de ora sa vada copilul. Cu tot cu tratament si analize a costat-o 10. mil. A stat doua zile.

Asa ca am decis ca daca vreodata in viata asta mai trec prin asa ceva nu vreau sa mai ajung in acel spital mizer. Ce e drept ca doar o parte a spitalului a ramas nerenovata, insa grija fata de pacienti lasa mult de dorit.
Acesta e motivul pentru care am gasit de cuviinta sa ii recomand Karlei spitalul. Pentru conditii bune si pt. grija fata de pacient.


Dana-mami de zana si zan
Ingrid (25.12.2004)
Ian (16.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Maine primul bondarel va implinii un an.

La multi ani Alexandru Eduard !!!! Sa cresti mare, sanatos si sa ai o viata lunga si frumoasa.
Felicitari parintilor si sa aveti o zi minunata.

Dana-mami de zana si zan
Ingrid (25.12.2004)
Ian (16.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Uff am terminat de citit

Fetelor eu zic sa nu dam satisfactie nimanui si sa ne pastram unite...nu as vrea sa se retraga nimeni si mai ales acum cand implinim un anisor

Amma din suflet mult noroc miercuri si rugaciuni si de la noi si sunt convinsa ca toate fetele vor face lucrul asta

Karla imi pare tare rau prin ce ati tercut si sanatate multa..

La multi ani cu intarziere pentru Suzy si Anne ...sanatate si multa rabdare va doresc eu

Andra sanatate si sate bucuri de frumoasa ta familie

Legat de cine e nominalizat sau nu eu cred ca nu sunt motive de suparare ca fiecare copil e cel mai frumos pentru mama lui , si sunt convinsa ca multe dintre noi vedem pozeledar din lipsa de timp nu mai postam numele

Felicitam mergaretii...pe care i-am uitat ca sa vezi

Val eu ti-am mai scris si in capitolele trecute...cu Raisa am aceeasi problema dar noi am reglat-o cata de cat in apa pentru laptele de dimineata sau de seara prepar intai ceai granule de la Humana (din ala de plante cu capac verde), asta in fiecare zi si nu ii dau separat ca ea refuza ceaiul...si nu lipseste para sau piersica in nici o zi...la banana am renuntat definitiv pentru ca nu ii place si ma chinuiam, si evit si morcovii in piure....sper sa fiu de folos

mai aveam ceva de spus dar nu imi mai aduc aminte....

Fetelor zambiti si bucurati-va ca se apropie ziua indragostitilor si anu asta va fi iprima oara in trei (patru sau cinci dupa caz)

Raisa Luna a noua

Raisa luna a zecea

Diana Mamica fericita de RAISA-MARIA






Mergi la inceput