Albinute&bondari de martie-aprilie 2007 (71) LMA!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Uitasem Mada ma bucur ca sunteti acasa si felicitari pentru mergaretul Marc.....acum sa va dea Domnu sanatate

Aaaaaa si nimeni nu a vazut bicicleta noastra?????

Raisa Luna a noua

Raisa luna a zecea

Diana Mamica fericita de RAISA-MARIA






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Ca tot bantui singura pe aici

Imi zice si mie cineva o reteta de papanasi fierti....ma pocni chefu de gateala si as vrea sa incerc poate dau cu ei lovitura si mananca Raisa de ii fac in fiecare zi dupaa aia

Raisa Luna a noua

Raisa luna a zecea

Diana Mamica fericita de RAISA-MARIA






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Tot eu ....

Karra nu te-ai intos...astept cu nerabdare sa ne povestesti cum a fost in Austria, cum s-a comportat Winicu in concediu...i-a placut.....ca sa ne facem si noi idee la ce o sa ne astepte la vara cand mergem la mare

Raisa Luna a noua

Raisa luna a zecea

Diana Mamica fericita de RAISA-MARIA






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena.2006 spune:

Raisa noi v-am admirat bicicleta, se vede ca o iubeste mamaie fff mult.

Papanasi fierti
150 g branza de vaci, 1 ou, 1 lingurita unt, 25 g faina, 30 g zahar, smantana.
Se freaca bine branza de vaci cu galbenusul, se adauga untul, faina si albusul batut spuma; se amesteca obtinand o pasta care se ia cu lingurita. Se pune la fiert apa cu sare si cand clocoteste se pun papanasii care se fierb 5-10 min. (se ridica la suprafata). Se scurg, se pun intr-o forma, se toarna smantana si se pun in cuptorul incins 5 min.

Are albus, sare si zahar, ceea ce nu am dat pana acum, o merge si fara?


Adrian bb de Elena M. (10.03.2007)
Atit de mare
Poze
Filmulete Poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Diana, am vazut bicicleta, mi-a placut si calul si calaretul!!
Reteta de papanasi nu o stiu din minte, n-am mai facut de ani de zile. Daca nu-ti raspunde nimeni, poti sa dai o cautare pe google.

Val, nu ai reusit sa gasesti kinetoterapeut? oare daca intrebi dr nu stie sa-ti recomande? Ma gandesc ca ar fi bine sa pui un subiect la parintii intreaba parintii raspund, acolo ai mai multe sanse, citeste mai multa lume.

Am scos copiii afara in parc, Raul cu trotineta si apoi cu rolele, asta mica pe leagan, am alergat porumbeii....acum au cazut amandoi la datorie, dorm fiecare pe unde apuca. De Raul ma mir, ca nu doarme de amiaza numai de vreo 4 ori pe an.

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Glumeam cu bicicleta.....ca sa mai uitam de rele

Elena merci de reteta dar nu prea inteleg...cred ca ai scris-o cu tatstatura in romana...acu ma duc sa o descifrez

Ma bucur ca nu ati dezertat toate

Raisa Luna a noua

Raisa luna a zecea

Diana Mamica fericita de RAISA-MARIA






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

La cat mananca ea eu incerc...ca poate ii plac

Raisa Luna a noua

Raisa luna a zecea

Diana Mamica fericita de RAISA-MARIA






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena.2006 spune:

Gata, am rezolvat-o, o sa incerc si eu sa fac dar fara cele interzise, sa vedem ce parere va avea mousiu' Adrian

Adrian bb de Elena M. (10.03.2007)
Atit de mare
Poze
Filmulete Poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Eu azi sunt asa mai miorlaita, m-a apucat nostalgia dupa lunile de sarcina - nu stiu de ce. Ascult ,, Astept o clipa rara,,(Florin Bogardo) - unul si acelasi cintec de vreo 20 minute si parca am un nod in git.

Ma-m bagat in fosta noastra odisee - copii mesajele mele - vreau mai tirziu sa le fac o cartulie mica, sa fie pentru Ilinca cind o fi mare...

Ce am observat - tot rasfoind mesaje ... era altfel la odisee, desi fiecare cu morcovii ei.. eram mai linistite, unite... acum e mai rece..... o fi vinovata iarna


Amma - sa stii ca o sa fim cu gindul la tine,o sa ne rugam sa treaca totul cu bine, sa iti revii repede pentru ingerasul tau.

Am facut azi o plimbare de vreo orajumate in gradina botanica - nu intelegeam de ce e miriita - acasa miriiala a trecut in plins imposibil de linistit de nimeni. Era burtica de vina(de la gaze) - iam dat metsil(espumizan) - sa linistit, a mincat putin si face nani.

Trei zile la noi a stat bunelul meu - pai in aceste zile Ilinca a mincat cel mai rau, a plins cel mai mult si a fost extrem de capricioasa - dupa plecarea lui - puiul mamei a zimbit din nou, e mai linistita, se joaca singura. Constat ca schimbarea cit de putin a rutinei - influienteaza nu in bine.

Eu sunt pe aici.

Puiul mamei la 10 lunite

Aliona , mami de printesa Ilinca (6 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Andra!

Acuma, vroiam sa scriu de "alimentele interzise", teoria mea proprie si personala:

In primul rand nu sunt interzise degeaba, doar ca sa ne dea noua de lucru

Nuci, alune, migdale etc - nu sunt probleme atat de alergii cat de risc de inecare - sunt recomandate dupa 3-4 ani. Probabil mai repede o sa i le dau doar zdrobite.

Zahar - din ce am gasit eu pe net, problema lui este ca pentru descompunerea zaharozei in fructoza+glucoza se consuma calciu si inca niste chestii bune din organism. Asa ca... am luat glucoza de la farmacie si ii pun in gris, branzica si alte cele dulci. O sa iau si fructoza (pe cutia pe care am vazut-o la farmacie scria ca e de 2 ori mai dulce decat zaharul), dar acuma mi-a convenit asta ca era intr-o cutie metalica frumoasa

Sare - este stiut ca da de lucru rinichilor. Eu ma stiu cu fosta piatra la rinichi (facuta inainte de 3 ani!) si cu muuuulte antecedente in familie, asa ca o sa o las e mai incolo... cat de tarziu se poate. Ce e bun din sare este iodul, dar daca bea lapte, cereale, biscuiti, etc imbogatite cu iod nu mai e nici asta o problema.

Albusul de ou - o sa il dau dupa un an, eu personal chiar nu am auzit de nimeni sa aiba alergie la albus de ou. Pe de alta parte, daca ar avea alergie la asa ceva, ar avea si de la 1 gram si de la 1 kg, asa ca nu i-am dat nici macar galuste din supa facute cu ou intreg.

Miere - eu cred ca daca e dintr-o sursa sigura/ verificata/ cercetata/ bio/ etc, nu ar trebui sa aiba microorganismul care sa dea botulism. Nu i-am dat eu, dar i-a indulcit la un moment dat soacra mea niste ceai cu miere si l-a baut (eu am vazut doar dupa cateva zile ca e mai jos nivelul de miere din sticluta!!) - era miere cumparata de la magazin.

Nu stiu ce a mai ramas... eu mai aveam alergie la conservantii din compoturi - el vad ca nu are; si eu mai avaem la semintele de rosii/capsuni/zmeura - inca nici nu incerc sa vad daca are


Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput