Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (69)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Baaaiiiiiiii!
Cu cat va laudati mai multe puii ca arata nas,gura, animale si altele,cand mai vad si filmuletele cu albinele lu Iunia si Loradin cum fac, cu atat mai tare ma ingrozesc.OARE NUMAI GEORGE NU ARATA NIK????? Deci daca il bazai prea mult cu astea incepe sa planga de nervi si nici macar nu imi da impresia ca ma ignora.Il enervez chiar.Deci, va rog frumos explicati-mi fenomenul daca puteti ca incep sa ma ingrijorez serios.
In schimb alearga ,el mai intai alearga si apoi va merge

Eliana ti-ai gasit steriletu'??

Despre sani...intotdeauna i-am avut huuuge,asa ca si umpic lasati .Dar acu' e prea de tot mai ales ca mai au si lapte.Cred ca dupa ce voi termina cu alaptatul voi ramane cu doua spalatoare

Pentru fetele care au intrebat de mine si de alaptatul meu:
Mi-au trecut ranile care durau deja de o vesnicie si arata mult mai bine...aproape de normal.Cum am inceput sa-i dau titi nu a mai vrut biberonul asa ca Totusi un lucru bun am realizat din toata nebunia asta:cand il voi intarca va accepta biberonul

La multi ani pentru sarbatoriti si de la noi.......!!!



Luminita, mami de ingerasul mult iubit George Catalin
Povestea minunii noastre in imagini,
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3e42c4b9e14d94094845f0" target="_blank">19.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loradin spune:

Ziua buna,


m-am gandit foarte mult daca sa scriu acest mesaj sau nu.Pe de o parte m-am gandit ca multe dintre voi aveti cu adevarat probleme si ca genul acesta de mesaj nu-si are rostul.Apoi m-am razgandit si mi-am zis....si totusi....e starea mea....cu cine sa o discut daca nu cu ele?


Am sa incep prin a va spune ca nu am crezut ca un lucru ce parea minor in esentza si pe care atat de multe femei l-au facut ma va afecta atat de tare.Spun atat de tare deoarece de dimineatza plang intruna.Imi este ciuda ca nu ma pot stapani.Este asa ca un ceva ce nu mai tine de mine.
Maine ,dupa 11 luni in care nu am stat despartzita de Ana decat o singura zi,ma reintorc la servici.Imi pare rau, ca poate la vremea respectiva nu am stiut sa apreciez mult mai bine clipele petrecute alaturi de ea.Imi dau seama acum ca voi lasa in urma ore intregi petrecute cu o faptura adorabila care nu a stiut altceva decat sa invete sa supravietuiasca,sa cunoasca si sa bucure lumea din jurul ei.Imi dau seama ca plec dintr-o lume doar a mea si a copilului meu si ma intorc intr-o lume dura ,insensibila si in care nu ma simt deloc confortabil.(sper ca in timp sa rezolv si aceasta problema)Las acasa ,pentru mult prea multe ore,un zambet si un ras cristalin,un suflet care sincer ma iubeste,un miros inconfundabil si o voce care probabil imi va rasuna in urechi uriunde as fi. Ma intreb acum "de ce oare ma deranja ca stateam cu ea in brate? Si ce daca ma durea coloana! Strig in gura mare cu riscul de a fi considerata nebuna ca....."vreau sa ma mai doara coloana".
Vreau sa-i vad cu ochii mei progresele si nu vreau ca acestea sa-mi fie povestite.Vroiam sa fiu eu cea care ii vede primi pasi nesustinuti.M-am maturizat cumplit,poate in bine,poate in rau,dar un lucru e cert! Mi-a fost tare bine alaturi de puiul meu si imi va fi in continuare desi timpul care-mi mai ramane sa-l petrecem amandoua este la sfert.Imi apare in fatza ochilor mesajul scris de Kitty (cris cum imi place mie sa-i spun) in care spunea ca de acum altfel voi aprecia orele petrecute cu Ana si ca vor fi mai de calitate.M-am agatzat de aceasta fraza ca de o gura de aer.
Da ....plang.....si-am sa mai plang....pentru ca doare si pentru ca dorul de ea nu mi-l voi putea umple cu nimic.Il rog doar pe Bunul Dumnezeu sa ma ajute sa trec mai usor peste asta.
Ma ard intrebarile pe care nu ma pot stapani sa nu mi le pun de genul:"daca nu se trezeste pana plec?" "oare doarme suficient?" "oare a mancat ?" N-o sa pot sta pe telefoane! Uffffffffff.

Ma opresc ca deja imi este mai rau decat inainte sa scriu acest mesaj.Am sperat ca descarcandu-ma voua imi va fi mai usor.Se pare insa ca mai rau m-am rascolit.Imi apar in fatza imagini de cand am nascut-o si pana acum 10 minute.

Am sa fac tot posibilul sa scriu in fiecare zi un mesaj mic despre noi.Dar pentru asta va trebui sa o intreb pe mama .....aici doare rau.Am sa va pot spune despre ea doar din ceea ce aud de la ea.Daca ea nu va avea chef sa stea de vorba cu mine nu voi stii nimic.

Am pus mai jos dovada vie ca am o minune de copil.Imi pare rau de calitatea filmuletzelor(au fost facute cu aparatul de fotografiat).M-as bucura sa stiu ca va plac.

Va pup si va doresc o zi buna!


O IUBESC PE MAMI

CURCA NOASTRA

SUNT SIMPATICA NU?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Nu l-am gasit, ca am tras apa


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirell@ spune:

waaaaaa..... ce intrebare pune Mihaelaaa...
si eu imi pun aceeasi intrebare... nu stau prea bine nici eu cu sanii... si l-a mine s-au alungit...dar ce sa fac??? Privesc in jurul meu si vad o minune care creste si doresc sa fie mai frumoasa decat mine.... Am auzit ca muschii sanilor in timpul alaptarii(din cauza greutatii), isi pierd din forta lor. Este recomandat sa facem mult sport, pentru intarirea muschilor. Sunt exercitii simple pe care le putem face acasa in fata oglinzii. Asezi palmele fata in fata in dreptul sanilor si presezi cat de tare poti. Ai sa observi cum muschii pectorali se ridica...tine apasat 1-2 secunde, dupa care repeti. Aceste exercitii pot ajuta mult... dak sunt facute cu regularitate in fiecare dimineata si seara in seturi a cate 50-100. O sa ne refacem noi decolteul, nu-i asa?

mikiymihaela- am auzit ca gelul de aloe vera e foarte bun pentru imunitate, dar se da dupa un an.

elyane- o duci bine cu kg. De mine ce sa zic....am cu vreo 5-6 kg in plus ... chiar nu m-am mai cantarit de mult. Am 1,74m si aproximativ 79kg Vreau sa ma apuc de gimnastica serios, dar sa intarc intai ca am o pofta de mancare.... ca ma si suge bebe de nu se poate. Sper cu putin efort sa ajung din nou la greutatea care am avut-o la nunta.

Ahaaaa.... inca ceva ca eram sa uit. Voi fi scurta...
Nu am folosit niciodata aspirator nazal. Multumim Domnului ca nu am avut probleme cu mucisorii. O singura data a racit putin dar a trecut repede. Cum se foloseste? Va lasa sa-i aspirati? Al meu e f sensibil .... nici mana nu ma las asa o pun pe nasul lui. Acum are nasucul infundat. Va rog raspundeti.....

Va pup pe toate....

Mirell@ mammy lui Teutzu
poze
http://s265.photobucket.com/albums/ii237/mirelalutu/Teo/?action=view¤t=bab32df0.pbw
filmulet
http://s265.photobucket.com/albums/ii237/mirelalutu/?action=view¤t=f0efec74.pbr

Poze si cu mamy meu
http://s265.photobucket.com/albums/ii237/mirelalutu/?action=view¤t=b356f6aa.pbw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Sal'tare

Rares e bine, nu mai are febra, azi chiar era rece de tot...36,7; n-a fost asa rece in viata lui. Tuseste putin, muci deloc si mofturi cat cuprinde.


Lumi, nici rares nu arata chestii, nu te ingrijora. Cand o sa inceapa sa le arate o sa te minunezi ca de unde le stie.

Eliana, io zic ca mai ai inca steriletul da' s-a ascuns de tine sa te tina in suspans. 54 imbracata? apai e bine....ma faci sa ma gandesc de 2 ori cand mananc ciocolata.

Loradin, mama draga.....ce sa zic, de luni mergem amandoua la munca. Ne luam de manutza si ne invingem temerile, intrebarile, framantarile. Odata si-odata tot mergeam, ca e luni sau peste un an tot aia e, te rupi putin de albinuta ta.

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Puiul meu face azi 10 luni. II doresc din suflet sa fie sanatos, norcoas si tot ce isi doreste o mama pentru copilul ei.
LORADIN, poti sa te superi pe mine, dar parca prea mare tragedie faci in faptul ca te duci la munca. Daca trebuia sa iti angajezi bona ca nu avea cine sa stea cu ea? Atunci ar fi fost tragic pentru ca eu am vazut multi copii cu bone si cum se poarta cu ei. Eu nu am pe nimeni si la anul chiar nu stiu cum o sa fac pentru ca avem program amandoi destul de nasol, putem ajunge acasa si dupa ora 22. Si ma gandesc cine va sta cu el? Dar o sa vedem. Ma rog sa fie sanatos ca in rest se rezolva toate. Stai linistita ca ai sa te obisnuiesti destul de repede cu serviciul. Acum ai sa te intrebi ce fel de mama sunt eu care spun asta. Ei nu as vrea sa ma cunosti, pentru ca si eu sunt disperata si inebunita dupa puiul meu, de cand am nascut nu am stat fara el mai mult de 3 ore pentru ca nu pot. Dar asta e viata, nu avem ce face.O sa pun poze noi dar acum avem bazinut si nu mai am timp.

Mihaita 31 Martie
http://riloasa.myphotoalbum.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Mirell@ pt aspirat nasucul: conectezi toate alea dupa cum iti arata in instructiuni, pui ser fiziologic in nasuc. Inchizi gurita si acoperi nara pe care nu o cureti iar in cealalta nara "bagi" aspiratorul in functiune. La fel si cu pompita obisnuita. tb acoperite gurita si nara necuratata, asa ies mucozitatile cel mai bine.

Sper ca ai inteles.

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Pai ia vezi cu ciocolata aia...
Io am una bucata mandra care baga ciocolata... si poci sa ma abtin... da' tu???

Salata, legume, fructe... si altele...
Da' io mai am celulita Si o urasc...


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loradin spune:

tot eu,

Riloasa nu ai inteles nimic din mesajul meu.E dreptul tau sa ai o parere si eu ti-o respect.Insa .....nu stiu....atat de putin ma cunosti? Ti-am parut eu de-a lungul timpului o disperata? Am incercat sa-ti spun doar ce simt....atat.... Nu ma simt vinovata ca ma duc la servici,realizez ca asta-i viatza.....insa am vrut doar sa stiti ca ma doare.Nu fac o tragedie din asta.Am incercat sa fiu sincera cu voi si sa va spun ce simt acum.Normal ca o sa ma obisnuiesc.Oare nu era mai bine sa aleg prima varianta ...in care sa fi tinut pentru mine aceste trairi.Nu m-am suparat pe tine,repet e dreptul tau sa-ti spui parerea insa da-mi voie sa-ti spun ca nu ma cunosti deloc.Este stiut faptul ca scriu mesaje mai"siropoase" dar asa sunt eu.Dupa atata timp ar fi trebuit sa sti ca asa sunt.Dar....poate ai alte probleme mult mai importante si eu bat campii acum.Eu te pup si-ti doresc tot binele din lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Loradin, cred ca inteleg ce simti.Ma pun in locul tau si cred ca as simti la fel.Ai facut bine ca ai scris ce simti ca asa te descarci cel mai repede si incurajarile iti vor prinde bine.
Eu am zile cand imi doresc atat de mult sa ma intorc la servici,dar stiu ca timpul de stat cu puiul acasa este limitat si trebuie sa ma bucur din plin de el.Asa ca ia aminte la ce a zis Kitty candva si pretuieste alea cateva ore alaturi de zulufii tai ca nu te mai intalnesti cu aceste clipe.Acus creste si isi ia zboru.Sa vezi ce o sa mai bocim noi cand se duce la gradinita, o sa bocim si in prima zi de scoala,mai bocim si la facultate cand o intra.....mai zic?
Ok mai zic:mai plangem si cand s-o marita/insura(valeeeeeu ce jale atunci) si in sfarsit cand or face si nepoti.
Am luat-o rau pe aratura dar sper ca ti-am ridicat macar un pic coltul gurii



Luminita, mami de ingerasul mult iubit George Catalin
Povestea minunii noastre in imagini,
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3e42c4b9e14d94094845f0" target="_blank">19.03.2007

Mergi la inceput