Ciresele de mai-iunie 2006 (65)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Ramona, Adela

Oana 20+, mamica de Paul-Victor (21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Oanam-ai facut din nou sa scriu!!!! Scrii grozav si cred ca esti o profesoara deosebita.
Ce nu suportam eu la scoala ( eu am fost, in principal, la generala) faptul cum unii colegi de-ai mei ii dispretuiau pe copii care efectiv nu puteau sa dea mai mult din ei( mai ales cei care nici financiar nu contribuiau). Dar erau mereu cei mai buni si mai afectivi copii si sufletul lor ajungea, din pacate, sa se inraiasca( si ajungeau niste adulti complexati) din cauza contextului asta competitiv care exista in societatea romaneasca.
Sa nu mai spun de micutii genii, aroganti, care in clasa a 5 mergeau brici, iar intr-a opta abia daca mai erau la nivel mediu, pentru ca erau lasati de capul lor de parinti( ca de, sunt destepti si perfecti)si nu erau consecventi la scoala.
Deci educatia e mult mai complexa si nu se reduce doar la varsta cand a mers, la cate cuvine sunt spuse la 18 luni.......
Si sa mai dau si exemplul meu personal, fratele meu nu a luat niciodata premiul 1,a invatat dupa mine sa citeasca( e cu 2 ani jumate ,mai mare), n-a facut cel mai bun liceu din oras( ca mine) dar e inginer, si a castigat mereu f. bine si e f. multumit de ce face. Si-a gasit o meserie care-i place si asta e important in viata.Sa te simti bine in pielea ta.
Va pup,
Mihaela

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Am fost profesoara de informatica 8 ani - apoi am plecat din minunatul nostru sistem de invatamant, mi-e dor de copii (adolescenti ) dar nu de sistem - plus ca imi place foarte mult ce fac acum.

Am fost genul de leve eminent insa am avut norocul fantastic sa-mi pic primul examen din viata - treapta I, si zic noroc pentru ca pana atunci eram plina de mine, iar examenul respectiv m-a adus pe pamant.
Niciodata n-am auzit un repros de la parintii mei - simplu, ei aveau incredere in mine, si am continuat, un an am fost cu "steagu' in berna", suparata pe viata si pe lume ca am picat pt ca am copiat gresit o problema, insa la treapta a II m-am convins ca pot sa am incredere in mine si de atunci n-am tratat cu superficialitate nici un examen - mai mult sau mai putin concret. Si, in special, m-am lecuit de multe prejudecati.

Mi s-a mai spus si "draga, asta esti tu, al meu copil e inconstient si musai sa-l controlez la sange si sa-i impun eu standarde ca altfel nu se alege nimica de el".

Eu nu cred ca parintii mei ne-au lasat in voia sortii si au avut "noroc" ca ne-am tinut de scoala, ca ne-am ales meserii ok si ca in general "am nimerit" bine - eu cred ca e felul in care ne-au ghidat spre ceea ce ni se potrivea, spre ceea ce parea potentialul cel mai bun - eu am aflat tarziu cum m-a "manipulat" mama la unele chestii si de aceea spun ca imi doresc sa-l cresc pe Paul asa cum e el, nu cum sunt eu sau altii.
Teoria simpla, practica........ grea....

Va doresc in weekend cat mai placut si odihna fara muci, tuse sau siropuri de la nenea doctoru'

Oana 20+, mamica de Paul-Victor (21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

Oana foarte bine punctat. BRAVO!

ma dadeam pe forum cautand ce sa mai gatesc si am gasit la sectiunea la bucatarie 2 topicuri care mi-au atras atentia si m-au cam socat. e vb despre teflon si cuptorul cu microunde si efectele lor negative asupra organismului. am ramas fara microunde o sapt si a fost groaznic. faza e ca numai la incalzit il folosesc, dar dupa ce am citit in articolul asta m-am socat de tot http://www.kambox.net/index.php?action=articles_show&id=1339191593
laptele lui alex il incalzesc numai la micounde....trebuie sa il las balta
btw, mai scrieti si voi ce le dati la cirese de mancare in special dimineata si seara
va doresc weekend placut tuturor

de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
www.flickr.com/photos/49551753@N00/sets/72157594507626190/" target="_blank">POZE
www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete
nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:

Buna seara/dimineata/ziua livada!

Felicitari Neda! Sa-ti traiasca bb-shi, sa fie sanatosi, frumosi si iubicoshi!

Ralucis, la multi ani si voua! Nu cred ca v-am felicitat pt al 2-lea colet muzical...

Mikiion, Ama, Roxana - ca va mai faceti curaj sa scrieti!

Oana - multumesc pt informatii! Bravos pt mesaj! E important sa intelegem unicitatea fiecaruia dintre noi.

Doroti, , ca de obicei, draguta: nu am inaintat cu nimic in ceea ce-l priveste pe Razvan. O sa mai intreb dr. ce mai are de gand... Am fost f f prinsa cu sf. de an/semestru/trimestru si nu numa'

Adriana, , parca tu ai zis de chinina (e printre primele mesaje citite si nu-mi aduc aminte sigur cine a scris): aia nu e toxica?!

La Sara nu merge cu bandajul... Le da jos, plange sau le suge si asa... Sunt trista, insa imi dau seama ca nu e sfarsitul pamantului...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:

Muaaaama! Ce mesaj mare mi s-a sters!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:

Sa incerc sa reconstitui:

La multi ani Carmina, si, in avans Oana!

Oana, nasol cu problemele astea... Mi-i inchipui pe bietii copilasi, cum iti cauta privirea cu ochii nestiutori, incercad sa afle ce li se intampla...

Cami, felicitari pt permis!

Virgi!Tu stii ca noi te iubim! Si tocmai pt ca te iubim, atat pe tine, cat si pe Luana, ai primit atatea raspunsuri... Fiecare cum a simtit problema... Felicitari ca esti si ai putut gestiona diplomatic neintelegerea in comunicare!

Ama,Roxana, Miki ca va faceti curaj sa mai scrieti!

Si, a-propos de lume scumpa la vedere... dk de Ellax am aflat ceva (ma gandeam ca a emigrat, de nu se mai aude nimic-nimic), stie cineva ceva de Luana (fata-cu-parul-de-portocal)?!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:

Lacramioara, nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi atata! Si nu spun asta doar ca sa te fac sa te simti mai bine, ci o spun pt ca am avut prilejul sa tot intru in cercuri de copii, care-mai-de-care mai incapatanati, sau mai lenesi, sau mai pricinosi... Alec e plin de veselie, poate nu a inteles el, inca, ce se asteapta de la el...

M-am tot gandit ca nu am facut bine sa ma laud cu ispravele Sarei in materie de vorbit. Ma indarjisem chiar sa o filmez, ca sa va arat performantele (nici macar nu stiu sa pun filmulet pe forum ), apoi mi-am dat seama ca nu mi-as hrani decat orgoliul personal, de mama, si probabil mi-ar place sa fie laudata... Ma rog, mi-a trecut... Fiecare copil cu propriul caracter, personalitate si dorinta de exteriorizare...

Din nou il dau ex. pe Rob (al mare al meu): e atat de lipsit de bunavointa, atat de iresponsabil si nepasator la tot ceea ce il inconjoara (caiete aruncate, haine nestranse, teme nestiute etc etc etc) ca ma intreb cu cine o semana... Chiar asa sa fi fost si eu?! Poftim! Baiat care la 2 ani imi turuia poezii, imi spunea cum il chiama, unde sta si il pronunta corect pe "r". Acum are media 7 la geografie! Ca-mi vine sa-l mananc, ..., la cat il plimba tacsu sa-i arate frumusetile patriei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:

Nu mai stiu ce am mai scris...

Felicitari DianaR, Lya si Ama pt alaptat! Trebuie sa va simtiti taaare implinite... (Asta nu pt ca celelalte am fi neispravite, insa inca imi mai amintesc amaraciunea care m-a coplesit cand a trebuit sa renunt din lipsa de materie prima).

Mi-e somn... Va pup! Aveti grija de voi si de prunci! Sanatate, voie buna si ...noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

N-am mai intrat de ceva vreme si asta nu datorita curajului ci pt ca, recunosc, sunt f ocupata cu sarcina care e pe sfarsite, copilul, casa...Sunt umflata din cap pana-n picioare si am dureri peste tot...dar in numai 2 sapt voi avea pruncul in brate si toate vor fi date uitarii..

Eu am mai scris despre Catalin cat vorbeste, de fapt cat nu vorbeste...Si cu toate ca nu spune mai mult de 5 cuvinte chiar nu-mi fac griji. OanaRusu chiar mi-a placut "cuvantarea" ta. Sper sa gasesc inauntrul meu intelepciunea de a proceda cum e mai bine cu copiii mei.

Pe mine insa ma incearca alte sentimente...In ultimile 2 luni nu am mai fost in stare, fizic, sa stau cu Cata ca inainte. Cheile masinii le-am pus in cui (pt ca burtica intra efectiv in volan) si cu asta m-a izolat de tot si am devenit iar dependenta de sot. Pe Cata am inceput sa-l dau din ce in ce mai des la bunici in timpul zilei astfel incat eu mai petrec timp cu el doar ceva dimineata, seara cand il aduce sotul, si 2 zile in care ma ambitionez sa-l tin cu mine ca altfel cred ca as innebuni efectiv. Ma simt tare neputincioasa si-n acelasi timp ma incearca un fel de posesivitate/gelozie cum ca mi-as indeparta copilul de mine si ca nu ma va mai iubi la fel..In sinea mea imi dau seama ca eu sunt mama si ca nimic nu ma inlocuieste insa vazand si cum il rasfata bunicii, comparativ cu mine care ii mai fac observatii...ma apuca disperarea..

Stiu ca sunt mamici care-si dau copilul la gradi..asta e alta treaba, doar nu se ataseaza copilul de personalul de acolo mai mult decat de mama!!! Dar ce te faci cu cele care il dau in provincie la bunici..ele trebuie ca sufera mai mult decat mine..si totusi de ce nu reusesc sa fiu mai detasata???

Si ca sa inchei ca deja m-am intins cam mult..tot ce simt incerc sa-mi reprim si asta pt ca ma gandesc ca nu pot tine copilul o viata dupa fustele mele si nici nu pot lua bucuria bunicilor de a petrece timp cu el. Doar ca eu nu mai pot sta cu el...

Roxana 38 sapt cu Robert si Catalin (5 iunie 2006)

AMR...PANA PE 18 FEB!!!

Mergi la inceput