Ciresele de mai-iunie 2006 (65)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Oana

Si noi mai papam laptic de la mamy!!!
Cu mare placere...

Andreea lui Andreiut Puiut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Roxana, parca ai vorbi de mine.. La fel eram si eu cu Olguta in burtica si Codrin de 1 anisor si ceva.. Mi-a fost foarte greu, am stat si fara sot cateva luni dar pana la urma s-a rezolvat totul cu bine..
As zice ca trebuie sa te odihnesti cat mai bine, dormi cat timp Cata e plecat.. Nu te ingrijora de Cata, e mic si nu a stat chiar asa mult departe de tine, e mai bine sa fii tu pregatita pentru ce va urma dupa nastere, ca pe el o sa-l ai mereu langa tine...

Si eu sunt o mama posesiva si mi-a fost groaznic de greu cu bona langa mine(care era si ea posesiva, practic ne bateam pe copii..rasu, plansu)..
Vreau sa-ti spun ca dupa 1 an si jumatate au uitat pana si fata ei, nu-si mai amintesc de ea, si sunt lipiti de mine ca timbru de plic..
Asta in conditiile in care stateau cel mai mult cu ea, ii ducea in parc cate 4 ore pe zi, le dadea sa manance, le citea povestioare..(cand C avea 4 si Olga 2 ani jumate, iar eu insarcinata cu nr. 3)
Nastere usoara, sa ne povestesti cum a fost

Eu nu mai alaptez de la 1 an si 3 luni, mi-au ajuns 3 ani jumate de alaptat, acum vreau si eu o pauza...
De mancat, mananca orice, nu face mofturi, e o draguta..


Ajutati-o pe Sabina- un suflet curat!



Mami de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

salutare ciresime!!

Iar am ramas un pic in urma dar recuperez imediat..

Adevarul este ca ma simt din ce in ce mai mult ca o balena iar la capitolul energie - in comparatie cu Sofia well.. ma simt ca melcul. Toata ziua are ceva de facut si cam trebuie sa stau cu ochii pe ea ca face tot felul de nazbatii: acum vreo doua zile am lasat-o cateva minute singura in sufragerie si am mers la bucatarie , cand m-am intors Sofia era cocotata pe masuta si agatata de rafturile de la biblioteca... am inlemnit si ea radea cu gura pana la urechi!!
Eh... cel putin nu ne plictisim.

Cami 26+ & Sofia - 8 mai 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Lacra ce dor ne era de voi.. bine ati revenit!! lui Razacila !! Cum sunt gradinitele? Ati ales una?
Cu ingrijorarea stii cum se zice "numai mama sa nu fii" .. ca tot timpul e ceva.. eu cred ca Alec e un copil istet si ca toti copii are ritmul lui de dezvoltare.

Virgi Luana isteata.. mai dar dupa cate vad eu copii nostrii au niste personalitati si sunt foarte incapatanati cand vor/nu vor ceva..

Doroti imi pare rau de sperietura cu accidentul, sper ca esti ok acum. Natalita jucausa!si spor la treaba si sa nu ne uiti , cand ai vreme da si prin livada!

Miti multa sanatate lui Alex, cum mai sunteti?

Oana lui Paul uite de la noi un maaare pentru tine, asa frumoas ai scris!!

Miki, Ama ce bine ca mai scrieti!!

Arleena nu stiu ce sa zic ca nici eu nu prea sunt fan cuptor cu microunde desi cand vine vorba de incalzit lapte la 5 dimineata e cel mai bun prieten.. dar aici tocmai au anuntat acum catava vreme ca s-a facut un studiu si cand vine vorba de incalzirea mancarii cuptorul cu microunde distruge mai putini nutrienti decat incalzirea conventionala.

Angelica multumesc frumos.

Roxana si eu am senzatia ca nu mai sunt o mamica asa cum as vrea pentru Sofia ca nu mai pot tine ritmul, dar sincer cred ca pui mic al tau simte ca mami il iubeste mult.

gata am facut conspect acum ma duc ca Sofia vrea "let's go bye-bye"

Cami 26+ & Sofia - 8 mai 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Angelica, nu eram eu cu chinina. Nu mai stiu cine fuse.. Eu l-am dezobisnuit pe Codrin cu leucoplastul, fixat bine pe mana in jos, nu putea sa-l desfaca.. Dar era mai mare, sa zic ca a inteles de ce i-am aplicat tratamentul si vrand-nevrand a cooperat.. succes la dezvatat
Avem si noi www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4ec3d12dd57aa08a556262" target="_blank">aici o mostra despre cum e la noi la mancat. Era numai cu Olguta, dar hazul e mai mare cu toti la masa..
Cami, sarcina usoara si tie, cred ca va e tare greu... pfuuu.. ce curajoase sunteti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Salutare livada!

A venit tati si-am mai scapat putin de griji. Iar imi rezerv diminetile pentru sufletul meu. So , am inceput sa merg iarasi la sala, ca in vremurile bune.

Claudia - ce supriza sa te citesc aici. Dupa parerea mea, nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji cu Catalin. Nimeni si nimic nu o poate inlocui pe "mami", mai ales cand e vorba de o mami ca tine. Sa stii ca si Luana ii zice 'mami' doamnei de la gradi, si ii sare in brate, asa cum n-o face cu mine, dar stiu sigur ca daca ne-ar avea pe amandoua acolo, m-ar alege pe mine. Ii place de doamna pentru ca-i face toate mofturile, se joaca mult mai mult cu ea decat o fac eu, o trage dupa ea peste tot, si nu aude niciodata "nu, nu ai voie". Ii place de ea c-o poate manevra, dar iubirea ei pentru mine si tati este unica si asa va fi mereu. In cazul tau acum, fii fericita ca accepta sa stea la buni cateva ore pe zi si nu te gandi nicio clipa ca i-ar prefera pe "ei" in locul vostru. Dupa ce vine bb mic o sa aveti tot timpul din lume sa recuperati.
si daca nu mai vorbim, nastere usora.

Cami - mereu cand citesc despre Soficu, am senzatia ca povestesti de domnisoara mea. Chiar ieri ii spuneam sotului ca mai e cineva in livada care obisnuieste sa mai tina degetelul in nasuc uneori. Un obicei pe care l-a luat de cand avea muci, si nu mai scapam de el. Daca gasesti vreo metoda, astept sugestii. Ma consolez ca nu si le mai baga in gura, ca asta ne-ar mai lipsi.
Eu acasa am noroc ca n-am nimic pe care sa se poate catara. Pervaz nu avem ( geamurile fiind de sus pana jos, mese nu avem decat una in bucatarie si e foarte inalta, nu are cum sa se urce pe ea. In schimb e un mare jumpar, e campioana la saritul de pe loc, la statul in cap, cu un picior ridicat si mainile ridicate, la facut tumba si pe asfalt, in market si oriunde i se nazare ei. Repeta cu pasiunile de la Tv miscarile de taekwondo, cred ca va fi sportul ei preferat si danseaza toata ziua.
Soficului si bebelinei din burtic.

Angelica - Auzi la ea! Suparata ca a luat bietul copil un 7. Unul din motivele pentru care voi trage cu dintii sa ramanem expatriati, este ca Luana sa nu ajunga sa se lupte cu sitemul de concurenta din Romania. E prea mare concurenta acolo. Copilul nu mai are timp pentru pasiunile lui, trebuie sa invete ce i se impune, dar pasiunile lui?, cand va mai avea timp pentru ele? Sa fii un copil de 10 la toate, presupune sa faci numai ce-ti cere sistemul, lucru cu care eu n-am sa fiu in veci de acord.
Daca va obtine media 5 la 80% din materii si 10 la doua dintre ele, am sa fiu o mamica foarte multumita, dar daca nu va avea pasiuni, nu-i va placea sa faca un sport, nu va fi atrasa de ceva anume, atunci voi avea motive sa fiu ingrijorata. Nu vreau sa-si iroseasca copilaria ca mine, este perioada cand trebuie sa-i ofer timp liber sa descopere ceea ce-i place. Notiunile de cultura generala le va dobandi cu siguranta mai devreme sau mai tarziu, dar sa cante la un instrument, sa fie atrasa de un sport anume, sa picteze etc. e mai greu dupa o anumita varsta.
Iti dau voie sa ma contrazici, stiu ca sistemul actual din romania, e departe de ce-am spus eu mai sus, dar trebuie sa recunosti ca e un sitem care-i streseaza prea mult pe copii.


Gata trebuie sa fug, revin dupa-amiaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Am revenit! Culcat copilul obosit. Cred c-a avut o zi grea, mi-a cantat in masina A,B,C,D,E,F,G - pana la G stie, poate sapt. viitoare invata si restul. De miercuri intra in vacanta de Anul Nou si ea si tati, asa ca trebuie sa ne gandim unde plecam si cum vom sarbatori.

Arleena- si eu folosesc cuptorul cu microunde la dezghetat si incalzit. Nu m-am gandit nicio clipa ca ar fi daunator. Ce-i drept Luana papa lapte praf si i-l voi da pana la 3 ani, macar laptele nu i-l incalzesc la microunde, dar dezghet carnita zilnic pentru ea, insa la cat papa ea, nu-i poate dauna. Apropo de mancare, iar suntem in greva. Nu mai vrea nimic, papa cu placere doar la restuarant si musai sa fie iute. Eu nu gatesc iute acasa si nu-i place. Drept urmare, cand iesim in oras o data pe saptamana, mananca si ea bine, in rest sunt zile cand papa doar un biscuite si completeaza cu lapte la greu. Cu forta nu mai tine! Insa are grija sa-mi aduca toate jucariile la hranit, inclusiv masinile, pana si personajul din TV trebuie hranit.

Adriana - am vazut filmuletul. Ai o printesita tare scumpa si cuminte. Luana n-ar sta 3 minute in scaun, iar daca-i dau ei lingura in mana, face ravagii. De altfel nici nu stie s-o tina in mana, nu ma pot risca s-o las sa exerseze inca acasa. La restaurant e alta poveste, acolo nu curat eu peretii Oricum, multumesc ca mi-ai dat ocazia sa vad si eu cum mai papa un copil cuminte.

Oana - frumos subiect. Felicitari!
Grea problema aducatia.

Cat despre mine, probabil ca voi fi cea mai indulgenta mamica. De asta voi cauta o scoala unde copilul sa se duca de placere si sa n-o vad stresata de note si mai ales de profesori, si aici ma refer la cei care astepata sa le dai ceva pentru o nota mai buna. Am citit in presa si nu mi-a venit sa cred ca in ziua de astazi inca mai exista astfel de personaje.
Teama mea a fost s-o vad ca merge, ca se joaca si sper ultimul hop ca va incepe in curand sa vorbeasca bine, restul sanatosi sa fim, ca se vor aranja toate de la sine.
Iar daca nu voi gasi o scoala asa cum as vrea, face mami acasa un "home school" imediat, doar n-o sa-mi las copilul sa fie stresat.
Explicatia ca Luana se simte bine la gradi, si ca plange in weekend cand n-o duc, cred ca are la baza dragostea educatoarelor, care dau tot ce pot, aplica metode peste metode cu fiecare copil in parte. Daca intr-o zi nu reusesc sa vorbesc cu ele, imi trimit email si-mi spun pas cu pas tot ce-a facut, ce-a manacat, cu cine s-a jucat, ce a invatat nou. Asa sper sa fie si scoala pe viitor, s-o vad ca-si doreste sa mearga acolo.

Wow cat am scris!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adib spune:

adriana
voi mincati singuri, fara baveta si cu masa plina?!?!?!
daca ar mai fi ceva pe masa in timp ce Raluca maninca, toate incaperea ar fi plina. oricum noi nu ne plisim de baveta (sort, costum, cum vrei sa-i spui - ca e mareeeee) care de la primele guri e plina de mincare. daca mai prindem ceva prin preajma sigur ne intereseaza, mai ales dac sint recipiente cu licihide.
felicitari, oricum.

numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Pai atunci sa vedeti si macaronarul lui mamica: www.dropshots.com/mikiion#date/2008-01-07/11:36:34" target="_blank">Marc macaronarul
Dar nu ne «laudati» prea mult, ca nu e mereu asa si chiar dupa ultima boala (gripa) de saptamana trecuta ( care a fost cea mai grava de pana acum, pt. noi) s-a obisnuit iar sa astepte sa i se bage in gurita. Era prea slabit si l-am fortat sa manance. Nu l-am mai lasat singur.....

Mihaela

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Mikiion, Marc are precizie mai mare, recunosc
Adib, e curatica, dar sa stii ca si la noi la fel cu lichidele, canile alea erau goale si ea era prea interesata de beculetul rosu ca sa mai faca altceva..

Mergi la inceput