Ciresele de mai-iunie 2006 (65)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

Virgi Stefy is a he :)
Nu sunt sigura daca vaccinul de la 1 an este si pentru varicela, eu stiam ca nu.
din curiozitate - de la anul Luana va merge la scoala-scoala sau va fi ceva in genul gradinitelor de la noi?

Wapi!&Stefanita (19 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Wapi - vezi! e vina ta ca nu pui poze! La orice ora daca m-ar fi intrebat cineva de tine, as fi raspuns Wapi si Stefania. Raman datoare!

Nu, "merge la scoala". Mi-a luat ceva timp sa inteleg de ce-i zic astia scoala. Teoretic e un fel de preschool, dar nici macar asa nu vor s-o numeasca, intruct invata sa scrie si sa citeasca. De la 3 la 4 ani, intra in clasa " ladybirds". Iti trimit pe PM link-ul scolii daca ai timp sa citesti mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Ups, n-ai PM activat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

O sa dau copy aici la ceea ce ar trebui sa stie dupa cei 2 ani de scoala ( eary school) cum o numesc ei.

Around age 5 most children should:

• enjoy listening to and using spoken and written language, and readily turn to it in their play and learning;

• explore and experiment with sounds, words and texts;

• listen with enjoyment and respond to stories, songs and other music, rhymes and poems and make up their own stories, songs, rhymes and poems;

• use language to imagine and recreate roles and experiences;

• use talk to organize, sequence and clarify thinking, ideas, feelings and events;

• sustain attentive listening, responding to what they have heard by relevant comments, questions or actions;

• interact with others, negotiating plans and activities and taking turns in conversation;

• extend their vocabulary, exploring the meanings and sounds of new words;

• retell narratives in the correct sequence, drawing on the language patterns of stories;

• speak clearly and audibly with confidence and control and show awareness of the listener, for example by their use of conventions such as greetings, ‘please’ and ‘thank you’;

• hear and say initial and final sounds in words, and short vowel sounds within words;

• link sounds to letters, naming and sounding the letters of the alphabet;

• read a range of familiar and common words and simple sentences independently;

• know that print carries meaning and, in English, is read from left to right and top to bottom;

• show an understanding of the elements of stories, such as main character, sequence of events, and openings, and how information can be found in non-fiction texts to answer questions about where, who, why and how;

• attempt writing for various purposes, using features of different forms such as lists, stories and instructions;

• write their own names and other things such as labels and captions and begin to form simple sentences, sometimes using punctuation;

• use their phonic knowledge to write simple regular words and make phonetically plausible attempts at more complex words;

• use a pencil and hold it effectively to form recognizable letters, most of which are correctly formed.
Around age 5 most children should be able to:

• investigate objects and materials by using all of their senses as appropriate;

• find out about, and identify some features of, living things, objects and events they observe;

• look closely at similarities, differences, patterns and change;

• ask questions about why things happen and how things work;

• build and construct with a wide range of objects, selecting appropriate resources, and adapting their work where necessary;

• select the tools and techniques they need to shape, assemble and join the materials they are using;

• find out about and identify the uses of everyday technology and use information and communication technology and programmable toys to support their learning;

• find out about past and present events in their own lives, and in those of their families and other people they know;

• observe, find out about, and identify features in the place they live and the natural world;

• begin to know about their own cultures and beliefs and those of other people;

• find out about their environment, and talk about those features they like and dislike.

Early learning goals for physical development

Around age 5 most children should be able to:

• move with confidence, imagination and in safety;

• move with control and coordination;

• show awareness of space, of themselves and of others;

• recognize the importance of keeping healthy and those things which contribute to this;

• rrecognize the changes that happen to their bodies when they are active;

• use a range of small and large equipment;

• travel around, under, over and through balancing and climbing equipment;

• handle tools, objects, construction and malleable materials safely and with increasing control.


Early learning goals for creative development

Around age 5 most children should be able to:

• explore color, texture, shape, form and space in two and three dimensions;

• recognize and explore how sounds can be changed, sing simple songs from memory, recognize repeated sounds and sound patterns and match movements to music;

• respond in a variety of ways to what they see, hear, smell, touch and feel;

• use their imagination in art and design, music, dance, imaginative and role play and stories;

• express and communicate their ideas, thoughts and feelings by using a widening range of materials, suitable tools, imaginative and role play, movement, designing and making, and a variety of song and musical instruments.


Cam astea sunt asteptarile pana la 5 ani.


Legat de vaccinul de la 1 an, poate iti raspund fetele. Eu i le-am facut pe toate separat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

Mie mi se pare cam devreme sa fie inregimentati obligatoriu, si voiam sa stiu asa in mare cum e pe la altii; mi se pare devreme sa-i invete sa scrie si sa citeasca de la 3,4,5 ani; probabil din cauza a ceea ce avem noi.

Wapi!&Stefanita (19 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

am citit acum obiectivele pe care si le propun acolo la scoala; sincer mi se par pretentioase- nu stiu ce itemi de evaluare au (adica ei considera ca acel obiectiv a fost atins daca copilul face urmatoarele actiuni ...); din experienta personala cred ca unele le-am atins cand am terminat clasa a patra E adevarat ca sunt centrate pe independenta copilului si in a-l face usor integrabil/adaptabil. Oricum o sa te rog la anul sa ne tii la curent cu ce si cum se studiaza.

Wapi!&Stefanita (19 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adib spune:

quote:
Originally posted by virgi

...
Adib- multumim!. Nu stiu daca stii, ...



daca am reusit sa citesc tot ce ai scris mai sus, cam la ce categorie ma inscriu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

Adib Cred ca trebuie sa mergem si noi acolo la scoala

Wapi!&Stefanita (19 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Virgi, si eu m-am intrebat cand am citit despre scoala cam ce inseamna acest lucru. Cand te gandesti ca in germania legea spune ca copiii sant obligati sa mearga la gradinita doar de la 3 ani....Acum au mutat-o la 2 ani. De scoala, ce sa mai spun, incepe la 6 ani ca si in Romania. In Olanda tot asa, de la 2 ani se incepe un fel de prescoala, dar nu este obligatoriu sa-ti dai copilul toata saptamana acolo. Dar acolo e vorba de introducerea copilului in societate, se practica mult jocul si activitati care stimuleaza creativitatea copilului si , cum am spus, aptitudinile sociale. De scris si citit se incepe mai tarziu pe la vreo 5 ani parca. Daca unii copii sant mai rapizi, parintii se pot ocupa in mod special de ei acasa. Cred ca e buna ideea unei scoli internationale dar mi se pare mult prea devreme invatatul scrisului si cititului. Ma intreb in ce masura un copil pana la 6 ani asimileaza intr-adevar acest concept. Am citit ca omul incepe doar la varsta de 6 ani sa-si dezvolte aptitudinile rationale. Oricum, sant si eu curioasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Ma bag si eu putin in discutia cu presocala, doar sa va spun ce e aici. In rest sunt neutra, pt. ca in ciuda a 8 ani de invatamant si a gr II luat, eu declar cu mana pe inima ca nu am inteles nimic din pedagogie....Nu mi-a placut si basta.... Eu am facut mereu din instinct. De aia am si evitat sa redevin profesoara aici, trebuia sa fac un an jumate de cursuri numai de pedagogie...BRRR..Plus ca perspectivele sa gasesc de lucru erau cam mici , in domeniu meu, istoria. Daca eram prof. de stiinte exacte....Asta se cere f. mult aici, ca lor nu le place sa le invete.
Plus ca eu a facut extrem de putina pedagogie in Fac., nu ma compar cu o persoana care a facut liceul pedagogic( sau echivalentul de acum).

Deci, pana la 6 ani nu e nimic obligatoriu aici. Si nici gratuit. Eu am noroc ca in provincia mea e subventionat. Ca in restul Canadei, sau in SUA platesti f. mult, cam 25-30 pe zi. Oricum eu nu am prins inca loc subventionat dar sper ca la toamna sa primesc.Dar se dau banii inapoi din impozit...

De la 4 ani se cheama prematernelle, dar nu e obligatorie si nici nu ai acces peste tot la ea.
De la 5 ani incepe sa fie gratuit.
Se cheama maternelle, dar nici acum nu e obligatorie, dar majoritatea se duc. Deci pana la urma obligatoriu incepe la 6 ani, ceea ce mi se pare normal. Anormal mi s-a parut ca nepotelul meu a inceput clasa 1 la 7 ani jumate....... Era pregatit sa inceapa mai devreme.
Literele le incep de la 5 ani, dar nu sa citeasca efectiv, doar sa le cunoasca. Sa stiti ca e f. diferita invatarea in alta limba decat romana, adica intr-o limba care are f. diferita forma de scriere fata de cea care se pronunta. Sunt alte metode.Si dureaza cel putin 2 an in plus .Cel putin asa e in franceza.

Despre obiective asa cum a precizat virgi, am impresia ca sunt cam la fel, dar nu am citit cu atentie......O sa caut si o sa va spun.
Cred ca e stilul american , une se pune mai putin accent pe cunostinte cat pe faptul ca copilul trebuie sa se descurce singur....
Stil care mie personal nu-mi place, pt. ca ma lovesc aici de incultura din punctul meu de vedere....Ca oamenii astia nu citesc, nu se informeaaza, nu sunt curiosi......Si au senzatia ca ei sunt centrul pamantului, nu se uita o secunda in ograda vecinului....Sa invete limbi straine li se pare f. f. greu.......Dar e vorba de cultura in stil american.....Cred ca pe tot continentul asta e la fel.

Si sa inchei, am remarcat tendinta aici sa-i invete sa citesca f. devreme sau macar sa ii puna in contact cu literele. Sunt tone de jucarii recomandate de la 2 ani, care pun accent pe litere si alfabet. Am vazut si unele recomandate de la 6-9 luni. Ca am zis ca nu sunt normali...Ce nevoie e sa imi puna pe jucarie pian cu litere la 6 luni?

Si la invatat sa citeasca, e la fel ca mersul . Nu conteaza varsta cand incepi, adica nu spune nimic pt. mai tarziu. Si eu si fratele meu avem studii superioare. Dar el a invata abia la scoala sa citeasca, cu mult chin din partea parintilor....Si in acelasi timp, cand eu aveam 4 ani jumate am invatat si eu, pt. ca atat se mai chinuiau cu el acasa, ca am invatat si eu in acelasi timp. Cica eu ii sopteam !!!!! Se pare ca in loc sa invete literele el invata cuvintele pe de rost....Avea memorie fotografica.
Si logic ca m-am cam plictisit in clasa 1....Ca pe vremea mea nu era ca acum, eram doar 2 copii in clasa care stiam sa citim. Cand a inceput nepotul meu scoala acum 4 ani, aproape toti stiau sa citeasca in clasa.

Si mai sunt si copii cum a fost sotul meu, care nu a fost nici o zi la gradi( mi-a spus ca nu prea se ducea nimeni in generatia lui, mai ales ca mama lui era casnica) dar la 3 ani jumate stia sa citeasca. La 6 ani stia si alfabetul rus. Dar el a avut talentul asta, si cel al invatarii limbilor straine....
Dar nu-l pune sa aiba grija de conturile bancare ale familiei, ca iese dezastru....deci fiecare cu inclinatia lui.


Pupici,
Mihaela


www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput