Ciresele de mai-iunie 2006 (65)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

wapivacinul de varicela se face la 6 luni, dar e un vaccin separat de RRO. Si nu am idee daca e gratuit la voi . Dar miti l-a facut si Alex tot a facut varicela....Nu asa miti?
Nu e de loc infailibil acest vaccin. Doar ca se fac forme mai usoare. Si personal cred ca pt. fetite e mai bine sa faca boala ca parca da imunitatea mai mare.Ca daca faci boala gravida e f. nasol.



www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Si mi-am adus aminte de ceva, am reviste din Frante despre cresterea copiilor. Si acolo scria ca tot asa, la 3 intra intr-un sistem prescolar. Care e gratuit, dar nu stiu cat de obligatoriu. Asta nu am inteles. Cred ca e stilul gradinitelor de la noi.


Si mai e o chestie aici in Quebec, copilul trebuie sa aiba varsta pana la 30 septembrie a anului respectiv. Daca nu o are atunci e f. greu sa fie acceptat......Se fac exceptii dar trebuie evaluat de o comisie copilul.Adica nu ai in clasa copii de 5 ani jumate si altii de aproape 7 ani. Trebiue sa fii implinit 6 ani la data de 30 sept.
Noi avem noroc ca e nascut in iunie!!!!!

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Neata ciresici!


Adib - ce te vei face cand voi incepe sa asociez numele tau cu 1 si 8 Martie?Iti spun la anul!

Wapi - Scolile Internationale nu sunt obligatorii nicaieri in lume, dar raman singura alternativa a expatriatilor. Ori cu ei, ori faci home schooling. Noi nu suntem acceptati in sistemul korean de invatamant. Si sincera sa fiu nici nu-mi doresc ca Luana sa invete in aceasta limba. Cum ar fi sa fie ea singura " altfel" dintr-o clasa? Mai mult de atat, noi nu vom sta aici toata viata, oricand ne putem muta intr-o alta tara. Scoala Internationala este foarte scumpa dar are acelasi sistem peste tot in lume. Daca compania nu-ti finanteaza studiile ai de scos din buzunar 8000 USD/an pentru early school (3-5 ani), iar apoi e cam 13.000 - 14.000 USD cu mici diferente in functie de clasa.

Sistemul e total diferit de cel cu care am fost noi obisnuiti. Copiii merg la scoala de placere, profesorii le sunt prieteni, nu sunt fortati sa invete chiar asa de mult, temele pentru acasa nu le acopera tot timpul liber, insa din ce-am inteles sunt obligati sa citeasca foarte mult, si sa discute in clasa rezumatul cartii. Fiind putini copii in clasa (10-15 max.) sunt antrenati destul de mult in comunicare, ceea ce nu-i rau deloc.
Ii implica in foarte multe activitati extrascolare, gen: pian, teatru, fac foarte multe excursii, inot. Una e sa mergi de unul singur, alta e mergi in grup cu colegii.
Vom vedea, mai discutam la anul concret.

Pe de alta parte ma bucur ca are sansa sa inceapa devreme, asa ne putem convinge pana la 6 ani, daca e ceea ce ne dorim pentru ea sau ne intoarcem frumusel acasa la sistemul nostru romanesc. Dupa cativa ani de scoala facuti aici, presupun ca n-o s-o mai accepte nimeni la o scoala de stat in romania. Sau n-o sa mai poata ea accepta sistemul.

Amonar - asa cum a spus si Mihaela, scrisul si cititul la varste mici nu sunt o problema, evident nu la un nivel avansat, dar as fi multumita sa-si poata scrie numele si prenumele, sa recunoasca literele, sa scrie cateva numere. Important este sa-i fie predate prin joc si nu fortat. Luana acum imi canta jumatate din alfabet, asta nu insemna ca stie ce spune, dar cum vede ceva scris, chiar si o chitanta, incepe sa cante ABC.
Luana e cel mai fericit copil daca-i citesti, ieri m-a intrebat doamna daca-i citesc acasa, ca lor le cere mereu. Isi alege din raft cate o carte si se duce la una dinte ele, o aseaza pe podea cu forta si-i spune "citeste book, mami!" Mami e oricine care se joaca cu ea. Si mai are o pasiune pentru puzzle si dans.

Gata, fug s-o aduc de la gradi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

E clar ca suntem "legati" de sistemul pe care-l cunoastem, de aceea ma intereseaza si alte abordari. Probabil ii va fi greu Luanei sa se adapteze la sistemul de aici; dar acum avem si aici invatamant particular - destul de scump- sigur veti putea gasi alternativa.

Wapi!&Stefanita (19 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Salut ciresime si in lipsa lui Doroti va invit la:

CAPITOLUL 66

Cami 30+ & Sofia - 8 mai 2006




Mergi la inceput