Ciresele de mai-iunie 2006 (65)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Cami, eu am asteptat sa ajung aici, ca in Romania nu am gasit un dentist de copii.. Asa ca pe Codrin l-am dus la 5 ani, pe Olguta la 3 ani jumate si.. am dus-o si pe bebe la 1 an jumate, ca mi se parea ca are niste pete pe dintisori dar nu avea nimic..
Dar cel mai bine e de pe la 3 anisori, cred eu.. si inainte trebuie sa explici cum e la doctor... Olguta avea niste dintisori ff frumosi, si totusi doctorul a descoperit niste cariute la masele.. Vezi ca e un filmulet d ela Colgate, se numeste Wiggly Tooth, foarte bun pentru prima vizita..



Ajutati-o pe Sabina- un suflet curat!



Mami de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

Buna livaduta!
Sa nu ma dati disparuta, citesc totul regulat, dar cu timpul stau prost de tot.
Mia-am mai luat un job si acum si seara si in we, si cind mai am timp liber la primul, totul se concentreaza pe al doilea. Azi am predat a treia etapa, si pina nu mio dato pe a patra am ceva timp liber.
In primul rind La multi ani celor care si-au sarbatorit ziua si eu nu i-am felicitat: Oana , Cristina, Mihaela, Ralucis (daca nu team felicitat cu venirea pe lume a printesicai sa stii ca acum o fac: Felicitari!), Andrushcanru , Carmina (si tie felicitari pentru sarcina, sa dea DD sa o duci pina la termen!).
Felicitari Roxana (sper ca ai primit mesajul meu) pentru printisor.
Neda, felicitari si tie pentru odoras!
Steluta felicitari pentru sarcina, sa o duci pina la termen!
Mai ma apuca si pe mine dorul de o sarcinuta, da am convenit cu sotul mai pe la sfirsitul verii, sa fie nasterea la cald.
Da-ti sa va zic cu accidentul, ca nu am mai apucat sa va zic atunci. Deci in fata mea era un bou si in dreapta erau doua maxitaxi, si boul din fata mea ia taiat unghiu la primul maxitaxi ca acela sa se opreasca. Aveam viteza de 80 si ceva, ca era autostrada larga, si al doilea maxitaxi ese in fata mea, cu vreo jumate de metru, ca su nu loveasca pe prima, dar riscam eu sa intru in el deja. In dreapta nu puteam ca erau aceea doi, in fata aveam inca una, si nu reuseam sa frinez orice nu as fi facut, nu aveam centura pusa nici eu nici socru, deci daca intram in cel din fata ce credeti ca se intimpla? pe contrasens nu venea nici o masina, asa ca am facut pe contrasens, am depasit si am trecut la loc. Socru mindru tare ca uite am evitat un accident mortal, ca am tinut masina si nu mam pierdut, da eu in cea mai mare frica de pe fata pamintului, tremuram ca varga. Si ce credeti, tocmai atunci nus de unde o aparut o masina de politie, erau pe traseu si cine a fost vinovat in toata poveste? Eu. Nici nu a u vrut sa aculte nimic. Am ramas fara permis, cu unul provizoriu, iam zis lu fratemiu, acela are relatii si cred ca in ziua de azi nu mai lucreaza sergentelu cela. Miam recuperat permisul. Dar in ziua aia am ajuns la servici si mam pus pe un bocit, dupa ce mam dat jos de la volan, la mine o ajuns totul. Acum mia trecut, nu mam abtitun nici o clipa de olan, chiar in seara ceea am condus inapoi acasa eu. Ca sami inving frica.
Bun asta despre mine.
Da sa va zic de Nuta.
Deci: papa tot ce-i dai, cit ii dai si cind ii dai, nu face figuri. Dar sa va zic cite kg are... no sa giciti niciodata: 10 cu tot cu pampers dimineata (eu ma cintaresc dimineata si se urca si ea). Deci eu cred ca e la categoria supertopmodel. Dar nu ma ingrijorez deloc, sa o vedeti cu ce gust papa, si cum da din cap cai bun... Avem dantura completa inafara de maselile din fund, care sper ca o sai iasa mai tirziu ca si asa musca tot ce prinde in semn de dragoste. Si iti mai trage cite o palma de iti ramine vinat pe tine.
Afara. Afara toate animalele sunt ale ei. Avem un cocos care sare la toata lumea, si ce credeti, ea ia un bat si il fugareste tot ocolu, sarmanu cocos, sio gasit nasu. Avem doi catei, cu asteai hohma, ea i cheama "cuciu, cuciu", aia vin la ea sa se joace si asta cind tipa odata la ei, astia fug, nu stiu care primul sa intre in cusca, da ea se distreaza de numai. E jale mare cind dai so duci in casa, numai cu amageli. Deja incepe sa le invete. Ne ducem la gaini si luam oua, si dupa ii zic ca ne ducem sa papam ou, emidiat e in casa.
De vorbit. Zice totul dar mai mult repeta, deja foloseste verbe, ca tot se discuta despre asta, dar inca vorbeste foarte mult pasareste, insa ceva ceva tot se deslusest. Intelege absolut totul.
Avem o mare problema, da mare de tot. Sa invatat a catara peste tot, si unde nu ajunge tirie dupa ea prin toata casa scaun, mai mare, mai mic, de care are nevoie. Asta nar fi o proble, da problema e ca atunci cind se da jos numaidecit rastoarna scaunul peste picioare, deja ma scoate din sarite.
Sa va mai zic ca ea e receptionera la noi, cind suna telefonul ea e prima, nu reuseste nimeni inaintea ei, ridica receptorul si zice "alo, da", duma care mai sta putin si paseaza receptorul cuiva mai mare, insa daca suna cineva din apropiati, de ex: fratemiu, sormea, socrii, ea sta de vorba cu ei pina nu se satura si abia dupa da si la altii. Noroc ca avem mai multe telefoane in paralel, ca altfel ar fi jale.
Si e smechera. Intro zi nepoatamea ii zice "e bunelu meu", si sare de git la taticu, ea incearca sa se catere si ea, si nu poate, si ce credeti, se duce la masa de lectii a nepoatei si ia un caiet, asta repede sa nu il rupa sare din pat, si Nuta se duce de gitu lu taticu si face "nelu meu". Deci fara cuvinte.
La oala asa si nu facem si nici nu ne mai jucam cu ea, nu e buna pentru noi.
Avem papusa preferata: Oana. Oana lu Paul. Si nu ne despartim de suzeta si de pernuta.
De doua saptamini iam facut regim: la 7 scularea si cel tirziu la 22 culcarea, ca ea se scula cind dorea si se culca evident cind apuca, dar noi suntem la servici si eu sunt neom a doua zi.
Scrie toata casa, a lasato taticu in masina putin, in cutrte la noi si ia desenat cu un marker (interesant de unde lo fi gasit?) toata masina.
Bea din orce, sticla de lapte, cu paiu, sticla simpla fara nimic, pahar normal, cana normala, din orice, numai sai dai, ca e rata mare.
Iam luat iaurt de baut, cu gindul ca mai taiem din apa si suc, de unde, leo adaugat la celalte.
Maninca toata ziua si sa te fereasca sfintul sa nui dai, sau sa o tii cumva flaminda, te stiu toti vecinii, macar ca suntem la curte.
Cinta, fara cuvinte da cu intonatie si cu melovia fixa, amindoua cu nepoatamea fac toata ziua corul mitelor in casa.
Danseaza, tot cu nepoatamea au diferite stiluri, da ii place melodia din Inima de tigan, sa nu mai zic de film, cind merge reluarea e numai ochi si urechi.
Nu stiu ce sa va mai spun. Da cred ca si asa am facut un mesaj mare.
Va .


doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena 1, 2, 3, 4, 5, www.flickr.com/photos/7297231@N05/sets/72157600216787816/" target="_blank"> 6, www.flickr.com/photos/7297231@N05/sets/72157600216565845/" target="_blank"> 7, www.flickr.com/photos/7297231@N05/sets/72157601403631242/" target="_blank"> 8, www.flickr.com/photos/7297231@N05/1113189888/in/set-72157601434403497/" target="_blank"> 9, www.flickr.com/photos/7297231@N05/sets/72157602687181824/?photo_deleted=1740457215" target="_blank"> 10
www.flickr.com/photos/7297231@N05/sets/72157600216690237/" target="_blank"> AM 1 AN
www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">Filmulete cu Natalita-Elena


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiudana2004 spune:

Buna seara livada draga!
Lacra,am fost la gradi,nu mai era nici o problema la wc,nu mai mirosea,probabil ca a fost vreo defectiune.Am mai vizitat inca o data gradinita,e micutza,dar pe mine nu ma deranjeaza,macar sunt cazati picii la parter ,nu la etaj sa mai cada pe scari sau mai stiu eu ce.Am ramas acolo,e cel mai aproape de mine si de soacra care il mai ia de la gradi din cand in cand,asa ca de luni,3 martie, suntem la gradi.
nu stiu daca ma credeti,dar cand ma gandesc la plansete si urlete,nu pot sa dorm noaptea,am niste emotii asa de mari...Pot sa zic ca mi-e chiar frica.
La serviciu ma duc din mai,nici mai devreme,nici mai tarziu,ii las timp suficient lui Andrei sa se acomodeze.
Roxana,sa iti traiasca noul membru,sa fiti sanatosi toti,sa creasca mareeee.
Steluta,felicitari si tie si sarcina usoara!!!

Am pus si catevapoze de la Paris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Ok, DanaPuiu, succes la gradi! Sunt convinsa ca Andrei Ochios o sa se simta foarte bine acolo. Si eu am gasit o gradi pentru care doar parterul e destinat grupei mini insa mai caut! Stiu ca a aproape de tine. Asteptam vesti!

Virgi, trebuie sa ai noroc sa gasesti loc la o gradi fara sa rezervi in prealabil. Eu zic sa incepi cautarea pe net si sa-mi spui daca e vreuna care ti se pare ok, ma duc sa o vad eu, imi fac timp, si aflu daca trebuie rezervare, iti spun si parerea mea, etc.

Felicitari la mamicile cu piticuti noi si la gravidute( mai.."vechi" si mai noi )
Eu vreau poze cu prichindeii nou-nascuti, asa sa stiti!


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

am promis un www.youtube.com/watch?v=GyIsUjcurqY" target="_blank">filmulet cu buldo si alex....ma rog, alex nu prea se vede p-acolo, dar www.flickr.com/photos/49551753@N00/2284249629/in/photostream/" target="_blank">sigur era in cabina....

am mai pus si niste poze mai noi.....daca aveti chef sa ne mai vedeti...www.flickr.com/photos/49551753@N00/" target="_blank">aici

si daca tot vorbeam de poze...ia vedeti ce www.flickr.com/photos/ami_si_cip/2206903015/" target="_blank">fetita frumoasa am gasit...o mai recunoasteti??

adi bine ai revenit cu vesti....si 2 poze, atat???dar e bine si asa decatde loc pr ralucuta.

dianaR sunt pozele ...ce frumos se imbratiseaza fratii, ce bine ca ati surprins astfel de momente.ce bucurie!!

fetele de ce nu puneti poze cu burticile....si vorba lui lacri....vrem si poze cu bebei din aia mici mici

doroti nasol prin ce ai trecut, bine ca s-a terminat cu bine pana la urma.

steluta felicitari! sa fie intr-un ceas bun si sa duci la termn sarcina cu un bebel sanatos si frumoas....poate un fratior andradei??

virgi daca nici tu nu ai fost mancacioasa si nici acum nu esti ce te astepti de la luana? vezi, si tu ai crescut mare si sanatoasa....asa va fi si ea...

arabela eu luam dicarbocalm cand aveam arsuri insuportabile.cica e ok sa iei in sarcina, dar na, sa nu abuzezi.

ma duc la somn ca iar 4 am si n-am somn

de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
www.flickr.com/photos/49551753@N00/sets/72157594507626190/" target="_blank">POZE
www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete
nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Buna seara!

Arleena, nimic nu imi face bine.Dar lasa ca or trece dupa ce nasc.Eu sunt tare curioasa daca copiii nostrii isi vor pastra pasiunile si mai tarziu, peste ceva ani.Daca ar fi asa , sigur as avea ajutor in casa, caci lui Victor ii place sa faca de toate, da cu aspiratorul, sterge praful, da cu matura, spala vase, etc.E pasionat si de masina, asa ca va trebui sa tinem cheile ascunse, ca altfel cine stie ce traznaie ar fi in stare sa faca.

Doroti, printesuca ta e tare descurcareata, bravo ei!Si bine ca ai scapat de acccident.Spor la munca!

Virgi, s-ar putea sa-ti fie mai usor cu gradinita in Bucuresti daca o duci pe Luana doar pana la pranz la gradinita.

Dana, poate nu vor fi plansete si Andrei se va acomoda usor la gradinita.

Am progresat la capitolul mancare cu ajutorul furculitei.Azi Victor a mancat marul bucatele singur, nealergat prin casa, cu furculita.Sper sa mearga pe o perioada mai lunga.

Noapte buna,

Arabela si bebe Victor-Catalin (22 aprilie 2006)
www.flickr.com/photos/11775702@N07/sets/72157602054980121/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Buna dimineata!

Aici a venit iarna cu adevarat. Un ger cumplit si un vant de nu poti scoate un deget. In multe zone a nins, dar din pacate la noi a ajuns doar gerul.

Lyly - multumesc frumos! Esti o draguta. Cand vom sti cu siguranta data sosirii noastre acolo, am sa te mai deranjez cu intrebari.

Doroty - ce viata pe Guguta ta. Pai e normal sa pape de toate, atat timp cat e crescuta la aer curat. Mi-am adus aminte cand eram copil si mergeam la buni in vacanta, mancam de rupeam. La noi de 3 luni n-a fost o zi in care sa pot sta in parc mai mult de 10 min din cauza vantului si a frigului, poate si lipsa de miscare in aer liber ii reduce pofta de mancare. Iar pana in parc, o duc cu masina, ca altfel nu se poate. Astept cu nerabdare sosirea primaverii!

10 kg? chiar ca-i fotomodel. Poate nu e foarte inalta. Luana are 12,5 si arata asa de slaba! Oricum daca papa sanatos si consistent, chiar nu ai de ce sa-ti faci griji.

Arleena - am vazut pozele cu buldo! Ce fain ca ati avut sansa sa-l urcati in unul. Noi cand intlanim un escavator, opresc masina si ne uitam la el minute bune, cred ca as face-o tare fericita s-o urc in unul, dar din pacate e imposibil.
Alex este superb! Frumos, frumos!

Adib - am vazut-o si pe Ralucuta cu prietenul ei. Si chiar asa, doar 2 poze??????

Puiudana - frumoase pozele de la Paris! Andrei e un scump.

Ieri m-a intrebat doamna ce insemna " alta book". Ca dupa ce le citeste povestea, a mea domnisoara incepe sa planga si se tranteste pe jos si-i spune doamnei " alta book". Mi-a spus ca i-a dat ei cartea, dar tot n-a scos-o la capat. I-am explicat ca mai vrea sa i se citeasca inca o poveste. si le aud pe toate in cor "OH, dar nu e timp pentru inca una, dar daca asta e dorinta ei o sa incerce sa-i mai citeasca putin numai ei".
Le-am spus sa-si faca programul lor si sa-i ignore crizele. Mi-au rapsuns ca ele incerca pe cat posibil sa-i satisfaca toate dorintele, ca nu pot trece la o alta activitate daca e ceva in neregula cu unul dintre ei.
Mi se pare normal sa-si doreasca la gradinita, acasa mai are si restrictii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Arabela - asa baiat harnic, mai rar! Sper ca suntem si noi pe waiting list
Da, sigur va fi o gradi cu program scurt, n-are niciun rost sa stea acolo sa faca si nani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adib spune:

Buna dimineata / ziua.
fetelor a venit timpul sa ma pling, iar voi trebuie sa ma sustineti.
Avem cea mai incapatinata fetita.
ieri am fost la un magazin, pentru achizitionarea unui costum "elegant" pentru Raluca. am ajuns sa tipam in magazin, pentru ca d-ra nu vroia haine ci doar copii, jucarii, manechine, scari, ...
am plecat de acolo toti trei transpirati, obositi si vai de noi. bine ca am reusit sa cumparam macar o parte din cele programate.
daca ati patit asa ceva va rog sa faceti publica aici metoda de rezolvare a problemei.
numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

Adib metoda care functioneaza la noi este : unul alearga dupa Stefy prin magazin pana sterge el praful de peste tot (nu mi-am imaginat niciodata ca magazinele sunt asa jegoase), iar altul cauta ce ne trebuie. Cand am gasit - probam (uneori cu "muzica")si apoi alergarea continua. Mai este solutia cu tinutul in brate - dar nu vrea decat la mami - iar resursele lui mami sunt din ce in ce mai limitate la acest capitol ( de o luna mananca non stooooooooooop)

La supermarket il mai pacalim si mai sta in carucior - daca nu unul face cumparaturi, celalalt sport si ne intalnim la iesire.
O zi frumoasa !

Wapi!&Stefanita (19 mai 2006)

Mergi la inceput