Ciresele de mai-iunie 2006 (65)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

Amonar nu se deschide link-ul. Cred ca e considerat reclama...

Sa va mai zic cate ceva despre Alex ( ca de poze inca nu mi-am facut timp ):
- in continuare e destul de mofturos cu mancarea...are zile in care mananca relativ ok si zile mai proaste. Ce ma dezamageste pe mine e ca ii facem tot felul de budinci cu paste, braza dulce, sau orez cu lapte, gris cu lapte, taitei cu lapte si nu prea ii plac. Nici cu legumele nu prea se omoara, doar in ciorba sau mancare gatita ( gen ghiveci cu pui... )
- dulciuri nu ii dam decat f rar, sau preferam prajiturile facute in casa ( dar la noi nu prea se fac asa des din pacate...adica mai face mama sau mamaia mea din cand in cand, pt ca eu sunt varza la acest capitol )
- imi place ca este un copil f vesel, mai are si nervisori, si asta pt ca este cam alintat
- nu-mi place pt ca este f fricos, daca mergem la altcineva si trebuie sa il schimb de pampers se sperie sa se vada pe alt pat...
- nu-mi place pt ca inca isi face scarba destul de des daca nu vrea sa manance ceva ( este un expert in vomitat si nu mi se pare ok )
- intelege tot ce ii spunem: daca sunt in bucatarie si spal vase il tirmit in sufragerie sa se joace si de cele mai multe ori executa.
- daca ii dau ceva in mana si il trimit la taica-su sau altcineva din casa sa ii dea obiectul se duce fara sa comenteze
- nu vrea sa faca baie in cada mare, moare de frica, chiar daca se baga si ta-su cu el acolo ( desi a avut o perioada pana pe la 1 an cand i-am mai facut baie si in cada mare )
- ii plac f mult carticelele lui, sunt cartonate si f frumos colorate, undele au antenutze iesite din carti, altele niste sonerii pe care apasa si piuie, are destul de multe acum. Are chiar una cu Winnie the Pooh cu niste butoane cu melodii si un mini pian.
- doarme bine la pranz, de pe la 1:30 la 4, uneori si pana la 5 :)
- noaptea doarme la el in pat, exact asta e patul lui de acum ( salteaua e tot 1.30*70 ca la un patut de copil ):
http://www.walmart.com/catalog/product.do?product_id=5184563

cam atat....pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Ciudat ca s-a schimbat linkul, era de la concurent, probabil de aceea, siteul despre mamici sau asa ceva. Are si DC un articol aici:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=441



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

graficele erau la veveve punct parinti punct com. Acolo cauti cu masina de cautat "grafice de crestere".



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neda spune:

Roxana- felicitari! Iti doresc un bb sanatos si papacios , iar tie refacere rapida.Te asteptam cu poze.

Arlena-acesti parinti nu sunt naivi ci nesimtiti, of of ce ma enerveaza acesti oameni.

Miti-si al meu isi face greata si varsa la greu de ma dispera.Am ajuns la concluzia ca sufera de reflux gastro. si ii dau inainte de masa ranitidina .De atunci nu mai varsa, dar greata inca isi mai face.Cica in timp se vindeca....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Amonar pe acele grafice se bazeaza aici doctorii. Marc are unul completat in dosar la pediatru. Si unul acasa pe perete, de pe vremea cand eram obsedata ca nu creste( adica cand avea mai putin de o luna).
La 12 luni era iesit din el. Mai ales din pct de vedere al inaltimii. Dar astea sunt normele americane, am impresia ca noi romanii suntem, in medie , mai mari de inaltime. Acum e tot iesit la inaltime din grafic. Insa a coborat la greutate cu doua liniute. Se vede si pe el ca a slabit.Sper sa nu mai ia nici o raceala. Voi va plangeti cand se imbolnavesc din parc...Dar eu de la gradinita numai bolnav il iau. Cred ca nu a fost weekend de la craciun incoace fara raceala. Cel putin in ianuarie a stat mai mult pe acasa decat la gradinita. Dar asa e cand il introduci in colectivitate mai mare. Se imunizeaza pana la urma.

Camiimi place sa ma uit la filmuletele cu Sofia.... Ma linistesc sa vad ca nu numai la mine sunt numai jucarii peste tot prin casa.....

Mihaela


Miti tin minte cand ai venit la mine ca mi s-a parut asa de mare masina ta.....Adica in sens ca avea mult mai mult loc scaunul copilului. Ce aveai ? Ford ? Ca eu sunt afoana la masini. Dar sunt constienta ca ne trebuie una noua. Asta nu ne mai tine mult. Plus ca e incomod in spate.E prea putin spatiu.

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

ramona si alex e in afara graficului, adica e peste....oare o fi de rau?
pastele i le fac f simplu, de ex paste tricolore doar ca branzica, sau am facut dovlecel, morcov putin calit in ulei de masline, nu f facut, sa fie un pic crocante si cu ou....si de cele mai multe ori le mananca goale.

miti scaunul a fost defapt 1000roni, adica undeva la 270 euro, asta e. ce sa facem. noi ne=am luat acum recent o masina si are sistem isofix de prindere a scaunului si pe mijloc nici macar nu se poate monta scaunul. noi desi avem o masina f safe(mitsubishi pajero model 2007) sa sti ca sunt nu prea ma simt in siguranta in ea, si e o chestie paraadoxala care nu mi-o pot explica, are nu stiu cate airbaguri, abs, eps si ale minuni care habar nu am cu ce se mananca(nici io nu conduc si am carnet de 9 ani....acum vreau sa ma apuc de condus) e mare, e f sigura si doar la un impact cu un tir am putea pati ceva, doamne feri, dar cad suntem cu alex in masina totul se schimba, sa vezi ce scenarii am in cap....mai ales sti,gen filmul ala, final destination. ahhh imi place patutul lui alex al tau, f frumos.....

fetelor(btw - adi voi ce mai faceti?) io am insomnie de la luna plina nici ieri nu am adormit decat dupa 5 am.

meniul lui alex azi:

md - mar cu biscuiti
gustare - nu mai stiu
laptele inainte de somnul de amiaz
pranz - supica de legume(morcov, fasole verde, mazare, conopida si cateva capatanide varza de bruxelle, si cartof) cu piept de pui si orez, garnisit cu leustean
gustare - compot de cirese
cina - paine cu smantana
lapte inainte de somn

ma duc sa incerc sa dormn......sper sa pot....

de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
www.flickr.com/photos/49551753@N00/sets/72157594507626190/" target="_blank">POZE
www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete
nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Salutare ciresici!

N-am mai scris cateva zile, dar am avut in fiecare zi musafiri. Domnisoara mea a fost tare fericita sa-si imparta jucariile cu alti copii. La capitolul asta am un copil de nota 10, imparte tot, da tot ce are, numai sa-i aduca mami copii in casa.

Claudia - felicitari pentru noul membru. Sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii.

Ati discutat de scaunul de masina. Eu am unul de cand s-a nascut Luana, inca mai incape in el. Habar nu am pentru ce varsta e, dar pe mine ma enerveaza de-mi vine sa-l arunc in fiecare zi, dar nu stiu daca gasesc ceva mai bun sa-l inlocuiesc. O urc foarte greu in el, si la fel de greu o dau jos. I se prind mereu picioarele in dispozitivul de prins centura. Eu il tin pe mijlocul banchetei din spate, nu ca ar fi vreo regula in sensul asta impusa, dar din acel punct o vad eu cel mai bine in oglinda. Aici moda e sa conduci cu copilul in brate, sau in cel mai fericit caz sa-l pui pe bancheta langa tine in fata, iar el copilul sa stea cu capul pe geam. Eu respect ce-am invatat la scoala si ma voi tine tare sa stea in spate, acolo unde-i este locul copilului.
In concluzie, as vrea si eu un alt scaun, daca se poate unul sa-i permita sa se urce singura in el, fara sa mai dau eu tot din mine cand fac operatiunea.

La capitotul pat copil, iar am un mare of. Astia mi-au dat casa mobilata, iar eu nu pot sa fac moficari, gen aruncat mobila lor si sa vin eu cu ce-mi place. Pe de alta parte nu-i nici avantajos, sa le cumpar si apoi maine sa ma mut si sa le las pe toate aici. Bine ca Luana doarme cu drag la ea in patut, nu ca i-ar fi mai comod, dar asa scapa de noi.
Apropo de asta, sotul a ajuns la concluzia ca ne trebui si noua un copil, intrucat Luana ne-a cam uitat. Abia astepta sa prinda momentul sa scape de noi. E tare fericita cu doamnele ei la gradi! Mai nou se trezeste cu noaptea-n cap, isi ia ghiozdanul si bate cu picioarele in usa, asta in timp ce noi dormim linistiti pe la 5:30-6.
De mancat nu mananca. Traieste cu aer si putina apa. I-am scos laptele de pe timpul noptii si traieste foarte bine si fara el dar nici mancare nu-i trebuie. Eu o sa ajung in curand la nebuni daca ma mai tine in tensiunea asta.

Amonar - noi papam paste destul de des. Le fierb cu putina sare cat scrie pe punga. In medie 10 min. Le scurg, le amestec cu putin unt si pun cascaval mult peste ele. Sosul ii fac eu din ciuperci, suc de rosii, sunculita, patrunjel, sare si piper. Ciupercile le prajesc mai mult, restul doar le calesc.

Gata, ma duc s-o aduc de la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

arlena logic ca nu e nici o problema atata timp cand e armonios construit. Dar graficele alea au fost facute de assoc. pedriatilor americani pe baza unor statistici. Si in america nu traiesc doar albi. Ci si hispanici( gen mexicani) care in ciuda a ceea ce ne «educa» telenovele de pe la noi sunt in majoritate de origine amerindiana si mici de statura) . Plus cei de origine asiatica plus amerindienii lor. Si daca faci o medie iese altceva decat daca ai face o medie intr-o populatie alba pura cum e cea din Romania. Din pacate la noi nu s-a facut o astfel de statistica. Cel putin asa spune Capraru....
Si scopul lor e sa se urmareasca daca nu exista probleme de crestere. Adica daca un copil e mult sub medie , poate avea niste probleme de sanatate. La fel daca stagneaza si nu-si urmeaza curba obisnuita. Poate fi un semn de boala, la anumite varste...Mai ales sub un an. Ca dupa aceea cresterea e oricum diminuata.


Virgi
n-am ce solutie sa-ti dau. Ca si noi ne cam chinuim cu Marc. Eu personal nu pot sa-l pun. N-am putere sa misc cele aproape 14 kg, in miscare. Si de multe ori se zbate ca nu vrea si iese circ. Dar la noi lucrurile sunt clare, adica legislatia. Daca se intmpla ceva cu copilul si nu era corect pus in masina esti acuzat de omor accidental. Chiar am vazut acum vreo jumate de an un caz undeva mai prin provincie pe un drum lateral. Si a murit saracul copil ca era tinut in brate. Nu mai spun de amenzi......
Cand va mai creste , adica peste 18 kg sunt cele tip booster unde am impresia ca poate sa se urce singur. Dar al meu, cel actual, e mai jos in panta, adica fundul mai jos decat picioarele si nu vad cum s-ar urca singur.

Miti de mai bine de 8 luni Marc face baie doar in picioare. Nu vrea in nici un chip sa se aseze . De fapt ii fac un fel de dus, nu baie.
Mihaela

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Mihaela - e de admirat ca aveti astfel de legi. Or avea si astia legi, dar nu le respecta nimeni. Nu exista politie pe strada, nu te opreste nimeni niciodata, doar cu exceptia zilelor de sarbatoare cand se fac filtre si te verifica daca ai baut. Asta se intampla de max. 2-3 ori pe an. Pentru viteza sunt camere din 500 in 500 de m, si de alea chiar trebuie tinut cont, ca altfel iti gasesti cutia postala plina de amenzi. In rest, mergem dupa legea junglei, mai lasi tu, mai las eu, in intersectiile nesemaforizate suntem precum curcile cand ne intlnim 4 masini. In schimb am invatat sa fiu calma in trafic, sa nu mai mai supar pe unul care n-a semnalizat si a intrat in fata mea, ca ma supar degeaba. Oricum, in caz de accident, strainul e vinovat in orice imprejurare. Fac ei in asa fel incat sa iesi vinovat si daca nu esti. Mergem prudent si cat se poate de incet, nu fortam nota, ca-i mai bine asa.
Eu fac zilnic zeci de km, dar in romania nu pot sa conduc. Mi-e o frica de mor. Se circula cu viteza prea mare. Nu avem masina in romania si nici nu cred c-o sa ne luam vreodata. Trenul e sfant pentru noi acolo.

Cu scaunul, eu n-am ce face. Ma chinui singura, nu are cine sa ma ajute s-o urc. Si ma mai chinui si cu asezatul. Dimineata o duce tati, care-mi lasa scaunul in parcare la gradinita. Eu vin, asez scaunul si apoi ma duc sa aduc copilul. Asta din comoditate, ca nu gasim momentul sa ne ducem in magazin sa ne mai uitam dupa un alt scaun, care ne trebuie musai. In weekendul asta, sper s-o rezolv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Sa va povestesc ce-am trait acum cateva minute. Am apucat sa dau send la mesajul anterior si aud cum cineva imi inchide geamul de la balcon. Acasa doar eu si Luana care doarme. Am inlemnit, stau la et. 14. Ridic privirea si vad agatat de balcon un individ imbracat in portocaliu care-mi spala gemurile pe dinafara. Em crezut ca mor de inima.

Mergi la inceput