Ciresele de mai-iunie 2006 (65)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diana79 spune:

fetelor am vrut sa va dau vesti despre Roxana. Acesta este mesajul postat la mamici de martie-aprilie 2007:
La 21:45 am nascut un Robert perfect, 3200g, 54 cm, apgar 10, o nastere de vis, a participat si Alex(tati). Pup toate randunicile!"

La multi ani bb Robert. Sa fi sanatos. Iar tie Roxana iti doresc recuperare rapida si mult laptic.

Mikiion si eu am pt Nicole acelasi scaun de masina.

Numai bine tuturor

29+ Alysia Maria si deNicole Evelyn(13 Iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

roxana felicitari! sa creasca mare, sa fie papacios ca frate-so si tu sa ai laptic suficient si recuperare rapida.asteptam poze...

eu sunt suparata ca iar s-a racit alex...am fost vineri la un locde joaca cu copii si dupa 5 min de stat acolo, o fetita ii tuseste exact in fata lui alex...m-am revoltat f tare si l-am intrebat pe taicasu daca e bolnava fetita, raspuns:da, putin, dar nu contagioasa....imi venea sa-l string de gat, evident ca fetita nu era primita la gradi ca era bolnava dar idiotii de parinti au adus-o la un loc de joaca unde vin si copii care de abia umbla in picioare, nu e destul sa fie fata lor bolnava mai tre sa imbolnaveasca cel putin alti 20-30 copii, idiotul a dat din umeri....n-am mai avut ce face....tipa care supravehea a zis ca regulamentul nu permite sa vina copii bolnavi dar ce poate sa faca?ca ea nu se cearta cu parintii, daca pe ei nu-i duce mintea ce sa faca ea?....faptul era consumat deja, degeaba il luam pe alex sa plecam.....offf mor de ciuda cand vad astfel de specimene.....daca as fi eu bolnava si i-as tusi in fata s-ar oftica rau sigur dar ca fica-sa a tusit acolo intre 20 copii il durea la patina

miki si aici am vazut la miniblu animale f realistice, dar mi se pareau exagerat de scumpe...undeva la 10-20 roni/animalut, poate chiar alea la care ai dat tu link
legat de scaun, mi se pare ciudat cum de la voi e regula sa pui scaunul pe mijloc, asta nu cred ca tine de la o tra la alta ci de producatorii de masini, si din cate am vazut eu pe net majoritatea spun ca cel mai sigur loc e dreapta spate. si in cartea masinii noastre scrie ca e cel mai safe loc, si in cartea scaunului(am luat pt alex exact www.bimbomarket.it/product.asp?Id=2159&c_id=54&cf_id=198" target="_blank">modelul si culoarea asta, antijeg ), modelul asta are tetiera ajustabila, are 5 pozitii de inclinatie, deci poate sa si doarma in el comod(nu il tin cu geaca pe el in masina), e pana la 18 kg si cand ma gandesc ca are deja 14,3kg si 90 cm, sper sa nu trebuiasca sa-l schimbam curand, ca nu stiu ce sa-i mai cumpar....am cautat o gramada pe net, ca astea cu isofix is destul de putine modele plus ca is si f scumpe. ii place in scaun si ma bucur ca se cere il el, imediat ce am urcat in masina....doar ca la drum lung mai trage de centuri si isi scoate mainile

revin mai tarziu ca tot trage alex de mine sa-i pun melodiile alea de pe youtube de la zecchino d'oro







de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
www.flickr.com/photos/49551753@N00/sets/72157594507626190/" target="_blank">POZE
www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete
nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Roxana felictari si multa sanatate tie si flacaului.


arlena cam scumput scaunul. Arata bine dar mi se par asa de scumpe lucrurile de bebe la salariile din Romania. Eu ma gandesc la salariul meu de profesoara pe care l-as fi avut daca mai traiam acolo, si la pensia lui mama de fosta profesoara. Sunt constienta ca noi eram pe scala de jos a societatii ...
La noi se recomanda pe mijloc, nu fabricantii recomanda , ci statul canadian care a creat regulamentul. Nu scriu de acasa ca dadeam si linkul. Se considera ca pt. impactul lateral e mai sigur pt. copil sa fie pe mijloc. Dar daca ai o masina de f. buna calitate, europeana, care are si bare de protectie integrate in portiera, e alta afacere. Dar aici calitatea masinilor e destul de proasta. Visez si eu la un volvo. Asa as dormi si eu bine noaptea......
Am vazut niste ruginituri de masini care in Romania nu ar fi lasate sa circule.....Plus ca aici se conduce de la 16 ani......Si de obicei pustii astia nu au bani pt. masini adevarate...Si folosesc tot felul de jafuri, pericol public nu alta. Unele chiar sunt reconstruite din bucati si la cel mai mic impact se rup in doua.
Eu sunt f. stresata de circulatie. Sa va spun cum reactionez cand ne ajunge din urma pe auostrada un tir din ala pe care voi l-ati vazut doar in filmele alea de groaza???? Ma fac mica, mica Si eu nu conduc!!!!!
Din f. multe puncte de vedere legislatia din Comunitatea europeana e mult inainte.....decat cea din America de nord.
De ex. voi spuneti de coloranti...Pe mine ma streseaza OGM. Aici nu e nimic reglementat. Si totul e OGM. Nu stiu cum sa-l protejez pe copil decat luand biologic. Si nu imi permit sa iau totul, doar cateva produse. Altfel nu pot, ca nu exista legislatie care sa oblige producatorii sa avertizee pe produs. Asa cum e in Franta de ex.
Si nici nu o sa fie, pt. ca industria e prea puternica si nu lasa ei din mana asa o afacere.....

Mihaela

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Diana79 tu cand nasti? Prin mai? Iti tin si tie pumnii!!!!
Vai ce curaj aveti toate.....
Tocmai vorbeam azi cu cineva( tot de origine romana ca si mine) si i-am spus ca il vreau pe al doilea. Si mi-a spus , mai pe ocolite dar mi-a dat de inteles, ca sunt prea batrana pt. astaDaca nu m-am apucat mai devreme.....

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Mihaela, cine dreak a putut sa-ti spuna asa ceva? Mai ales ca nu ar fi prima sarcina! Si nu i-ai dat nici o replica? Una d-asta: O fosta colega de-a mea tocmai s-a maritat si a ramas prima data, la 38 de ani. Ei, si?
Sa va spun programul meu de maine: vizite la gradinite! Am o lista:
Alba ca zapada, MAgic LAnd, Priki, Genesis, Skooby & Friends, toate in zona Militari-Dr. Taberei

Si acum sa va mai zic ceva amuzant...cica un coleg de servici de-al sotului(mecanic de meserie) vrea sa achizitioneze niste sinsile, un mascul si trei femele, ca sa le inmulteasca si sa le vanda...bun! Aceste sinsile sunt mamifere din America de sud care seamana cu niste veverite, insa sunt un pic mai grasane, si se cresc pentru blana lor pretioasa. Sunt foarte blande, poti sa te joci cu ele. Insa...daca le sperii incep sa miroasa urat si se pisha pe tine


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Salut livada!!

Soficu l-a convins pe tati ( cu un pup duulce si un booooot de vreo trei metri ) sa o duca in parc asa ca acum am si eu ceva " mommy time"
Am vazut ca discutati despre scaun de masina pentru strumfei, noi il avem pe www.safety1st.com/product/detail.asp?ID=2735" target="_blank"> acesta si suntem foarte multumiti. Merge pana la 45 de kg si dupa ce creste mai inalta Sofia se prinde cu centura de la masina. E foarte comfortabil si nici nu a fost prea scump.
Cat priveste pozitia in masina si aici se recomanda asezarea scaunul in mijloc pe bancheta din spate daca este posibil, evident cu doi copii optiunea asta cade.

Roxana sa-ti traiasca puiul mic, sa fie sanatos si cumintel si tie mami refacere rapida!!

DianaR multumim frumos.., pentru fotomodel si mami ei.

Diana79 merci de stire.

Arleena multa sanatate lui Alex. Nu te mai necaji, asa sunt peste tot si aici daca nu sunt bolnavi rau de tot, multi parinti ii scot pe copii in parc( nu ii duc la scoala/gradi sa nu imbolnaveasca pe altii dar e ok sa ii duca in parc..). O mamica mi-a zis ceva de genul "l-am dus in parc( copilul racit poate chiar cu gripa) ca era deprimat.."

Miki ce porcarie!! cum sa iti spuna asa ceva!! Stiu atatea tipe care au facut primul copil dupa 40 de ani si acum au doi sau chiar trei. Trebuia sa ii spui ca doar asta e inceputul ai de gand sa faci vreo trei-patru sa o vezi numai ce fata face!!

Lacra tinem pumnii maine la vizitat de gradinite, sa gasiti exact ce cautati!!

Cami 28+ & Sofia - 8 mai 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Mikion,

Poti sa ma dai pe mine de exemplu..am ramas gravida la 37 de ani si am nascut la 38. Si acum muncim la al doilea, in mai implinesc 40.La 37 aratam ca la 25, asta pt ca faceam sport mult, mancam sanatos si nu aveam stres. Mentalitatea asta de "batranete" pt a face copii o gasesc mai mult in Romania. Vestul se mira cum pot femeile sa faca copii la tinerete in loc sa faca cariera sau sa-si traiasca viata. Exact pe invers.

Wapi,

Nici eu nu-i dau dulciuri lui Kailan....ma oftica faptul ca aici in Germania copiii primesc aproape in orice magazin dulciuri sau ciocolata...pana sa spun eu "nu", vanzatoarea intinde mana la kailan si kailan ia dulciul din mana. L-am lasat de cateva ori sa guste si nu i-a placut. Am fost asa de fericita ca nu l-am obisnuit cu porcarii. Zaharul rafinat e otrava pt om, ce sa mai spun pt copii. Eu ii dau biscuiti prelucrati cu miere de albine, de la magazinul biologic. Sau un fel de cozonac cu miere sau cu bucati de gember tot biologic.Gustul de dulce nu-l prea incanta, norocul meu. Copiii nemti sunt de mici indopati cu dulciuri, primesc de la vecini, vanzatori,etc....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Fetelor am gasit un link unde puteti introduce datele copiilor vostri in legatura cu dezvoltarea fizica. Puteti vedea cum se includ in http://www.reclama/modules.php?name=Grafice
grafic.

Spuneti-mi si mie cum faceti macaroane bune. Kailan refuza tot ce e nou, el mananca numai cartofi piure cu morcov si broccoli. Daca incerc altceva refuza. Bineinteles ca trebuie sa fiu bucuroasa ca mananca oricum chiar daca numai cartofi, dar totusi....ar trebui sa variez. Aaa..mai manaca omleta cu ceapa, ardei, praz, usturoi si lapte. Painea nu o accepta, numai daca o pun la omleta...mananca iaurt acru de oaie..asta ma bucura, ca lapte nu mai bea de vreo 4 luni, pur si simplu l-a refuzat intr-o zi si refuzat a ramas...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

Amonar eu ii cumpar paste barilla, nr. 83 parca - sunt facute doar din grau- si Stefy le mananca oricum: goale, cu sos de rosii (doar cu rosii date de mama de la tara) sau cu branza. Si eu ma chinui sa-i mai diversific, ii mai dau mazare pe langa celelalte legume, dar nu prea sunt multe optiuni acum in sezon. Omleta ar manca la greu, isi ia singur cu mana si efectiv isi indeasa in gura de zici ca acum se ineaca- dar ii dau foarte rar cand facem pentru noi in weekenduri. Stefy mananca iaurt simplu de casa si bea lapte batut muuuuult. Cred ca am mai spus ca acum mananca de spargeeee :)

Wapi!&Stefanita (19 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

Roxana felicitari ! ce frumos, bravo !

Mikiion eu nu i-as baga in seama pe ceilalti. Ce conteaza parerea altora daca e tarziu sau nu pt al 2-lea copil...daca doctorul spune ca e ok, atunci voi decideti.

referitor la scaunul de masina, noi il avem pe acesta si suntem f multimiti. Tot asa, l-am pus in mijlocul canapelei.
http://www.walmart.com/catalog/product.do?product_id=7767642#Features+%26+Specifications

wapi felicitari pt mancacios.

Mergi la inceput