Strumfi de iulie-august 2007 (44)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Felicitari pentru Lorinuta! Supefetita e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Oana si Lori a avut doua scaune mai pastoase cum descrii tu cu o zi inainte de a-i simti dintisorul. Cu vomitatul nu stiu ce sa-ti spun. Dar gingia nu e umflata si un pic mai rosie, nu ai vazut?

Lunita nici Lori nu e prea infometata dimineata pe la 10-11. Stiu ca e o diferenta cu modul de alimentatie intre Lori si Adelise, dar trebuie sa existe o explicatie. Lunch placut cu mother-in-law .

Cafera, Luna, Lia multumim de aprecieri. Se ridica, ce-i drept din pozitia sezut, dar tot e ceva daca isi ridica funduletul ala gras, nu?



Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Multumesc, Luna. Nu e vb de diaree (stiu ca nu e cazul la alaptati - Anya, jadi, vedeti, am invatat?). Doar un scaun pastos.

Lavinia sunt super incantata de ce am vazut. Bravo, Lorina! Esti fetita mare-mare. Cat despre problemel noastre...o, da! gingia e umflata, ba chiar aseara mi s-a parut ca simt dintisorul, azi nu m-am uitat. Si tare cred ca ies doi odata.



Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan si Victor


"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

stodal stiu ca e homeopat si se poate da la orice varsta

eu i-am dat la recomandarea medicului humex (carbocisteina) - cate 3 ml de 2 ori pe zi - din cate am observat a avut efect :) - bebe are aproape 6 luni

hai ca de bine ce ziceam ca nu apuc sa mai scriu, azi sunt vorbareata

lorina multumesc de raspuns

povestea nasterii:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=104532

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Nonna, multumesc de raspuns.Cerealele la ce ora le dai? Dar marul? (of, cred ca te stresez, nu gluma) Si cred ca amanam diversificatul pana iese dintele sau macar pana vad ce si cum e cu Victor


Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan si Victor


"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

lavi felicitari pt dintisor!si e adorabila lorina,ia pune-o tu sa mai faca ridicari deastea si ai sa vezi cum da jos imediat surplusul.am vazut si pozele de pe net si elisa mea se apropie bine de lorina.dar ea e ca o placinta,nu face ea acrobatii deastea,doar ce-si ridica funduletzul de 2-3 ori cand se intoarce pe burta ,vede ca nu se poate ridica si pas...e o lenesa....eu ii fac piurel de legume din dovlecel,morcov,ardei rosu si cartof dulce asa prin rocada cate 3 odata.azi i-am pui si brocoli la fiert sper sa-l tolereze...nu e bine sa dai zeama unde a fiert canea(sau cel putin prima apa) pt ca acolo raman multe din toxinele ei.
luna vroiam sa-ti scriu mai demult,sper sa nu te superi si sa-mi iei sfatul ca o parere personala.daca as fi in locul tau as face biopsia fara sa gandesc.de ce?tu esti o persoana fff optimista,s-a vazut de atatea ori din postarile tale si din cum ai trecut peste necazurile care s-au ivit in viatza ta de cand "ne cunoastem" virtual...daca exista sansa de 1% sa fie malign de ce sa stai si sa nu te tratezi?neoplasmul de tiroida este unul dintre cancerele cu o curabilitate fff mare,sansele de recidiva sunt mici fata de alte neo daca e tratat din timp si cum trebuie.eu Doamne fereste nu vreau sa te sperii dar am incercat sa-ti expun doar un punct de vedere.prietena mea de care am mai scris la odisee nu stiu daca iti amintesti cu cancer la san,a pierdut acum o luna si sanul al doilea pt ca avea sansa sa faca si acolo cancer 40% si nu s-a mai riscat.daca mergea din timp ,in urma cu doi ani,cand a aparut nodulul...poate era altceva.sper ca nu te-am tulburat prea tare dar eu am incredere ca tu esti o persoana mult prea puternica ca sa te darame ceva ,orice ar fi,atat de usor.
fianna super poze cu micutzul mai ales cea in geamantan.caruciorul e ff fain,cochetam si eu cuea sa mai iau unul sport,dar eu am de la inglesina cel 3 in 1si am trecut la varianta sport,e fff usor de desfacut(cu o mana).dar pana la var nu se stie...
oana daca e vioi,nu face febra,nu scaune cu sange,nu te ingrijora prea tare.
karli e adorabila adelutza!si seamana cu tati
si eu folosesc huggis premium,nu le-as schimba pt nimic in lume.
si de o saptamana am inebunit,stau toata ziua pe LaRedoute,tot bag la comenzi,parca nu as avea haine zau!

m-am intins cu nerusinare!


alina mamica bulinei Elisa (20 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

vazut poze de adeluta! e superba! a admirat-o si mama mea care te felicita karligutza.
am bb in brate, scriu greu

fianna cu www.flickr.com/photos/14295400@N03/sets/72157603680539275/" target="_blank">printisorul Matei
(01.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia75 spune:

Am si eu o problema. Cum pot sa-mi determin baiatul sa doarma iar in patutul lui? A fost putin racit in preajma Craciunului si cateva nopti l-am tinut in pat, langa noi. De atunci nu mai vrea in patut. A devenit stapanul patului parintilor. El doarme pe jumatate de pat, iar noi ne inghesuim pe cealalta jumatate...Daca il pun in patut, incepe sa urle. Ma gandesc cu groaza ca nu va mai accepta niciodata patutul lui. Si gand ma gandesc ca vroiam ca in perioada asta sa mut patutul in camera lui, ca sa inceapa sa doarma singur...
Blueiris Si eu lucrez in televiziune, sunt reporter. La fel si consortul meu. Dar ma gandesc sa renunt, deocamdata, fiindca programul e imposibil. Mi se ofera posibilitatea sa lucrez in presa scrisa unde e mai lejer...


Eric Patric Andrei (9 august 2007)
http://good-times.webshots.com/photo/2613838690102138509eASELs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Multumesc fetelor de complimentele la adresa Adelutei.
Nu v-am mai zis nimic in ultima vreme, dar si la noi a aparut un dintisor. Mai exact pe 7 ianuarie m-am intepat in incisivul stanga jos. Unul din cei 2 de pe mijloc, evident... se intrezareste si vecinul lui cat de curand.

Oana (ghinetz) sa stii ca si Adeluta a facut kk mai diferit fata de zilele trecute de cand cu dintisorul... dar noi am inceput si diversificarea ca mi se trezea de 5-6 ori pe noapte (adica din ora in ora!!!!) chiar daca abia duminica facem 6 luni.

Ca urmare a alimentatiei diversificate, pot adauga ca nici Adelutei nu-i prea place morcovul... i-am dat in 4 zile ... 2 lingurite, 6 lingurite, 6 lingurite si vreo 3 lingurite... abia abia le-a papat... nu acelasi lucru se intampla cu cerealele pe care le papa cu un spor! nush ce au in ele asa de bun dar intinde limba dupa lingurita numa' cand o vede! fie ea si goala! am o lingurita rosie de la Happy si e tare fermecata! ori sa linga lingurita doar, ori si continutul. Dar dupa cum mananca, e evident ca ii place si continutul.

I-am dat in prima seara 20 ml de lapte de la mine cu cereale de orez de la Nestle, iar in urmatoarele seri cate 60 ml. Mai mult nu papa... Suplimentam cu tzitzi dupa si doarme aproape pana dimineata. Zilele astea iar e maraita, dar banuiesc ca e din cauza urmatorului incisiv de jos. Il asteptam cu mare drag!

Cristina (sunflower) sa stii ca ma asteptam sa scrii mai multe complimente la adresa Adelutei ; glumesc... credeam ca nu te mai opresti; oare eu o alint atat de mult pe cat i-ai zis tu acolo? ... multumesc! ti-am zis eu care-i treaba si cu Denis al tau; smecherie ca al tau mai rar! sa-ti spun si de Huggies... cine a mai zis (Lavi parca) ca Pampers au niste granule, imbibate cu substante (au si culoarea bleu parca) care pe Adeluta o iritau fffff.tare.... mi-am dat seama cam greu ca tb.sa schimb si scutecele, ca noi tot tratam iritatia si ea tot nu trecea! pana am pus Huggies! altceva n-am luat atunci, dar sunt f.multumita de Huggies! au elastic la spate, se muleaza mai bine pe picioruse, sunt super!!!!!!!!!!

In Moldova, in lipsa de aprovizionare prin farmacii sau/si supermarketuri am dus lipsa lor (ca nu m-am carat cu scutecele dupa mine de la Bucuresti - am zis ca gasesc si acolo; dar surpriza: NO HUGGIES la botoseni nasparliiii ) si am fost nevoita sa folosesc altceva: intai HAPPY - prea mari, prea vaporosi pe curisorul copilasului... pt.categoria ei de kg evident! apoi LIBERO - bunicei, dar vechi cred ca abia se lipea lipiciul la ei sau mai rau, se rupea aripioara aia cand incercam sa ii deschid ca sa-i prind ulterior... deci in comparatie cu alte marci, HUGGIES sunt la superlativ!!!!!!!

Lavinia ai o fetita super! bine intentionata! se vede acusica se invarte peste tot dupa fusta ta! bravo! cred ca in curand veniti in pas alergator pana la Bucuresti

Si Adeluta face pasi! dar numai sustinuta... dar ca sa se ridice ea asa ca Lorinuta, neh, ea stie doar sa se aburce de curisor atunci cand o cuprind de sub brate! aproape ca nu mai stie sa stea in fundulet; ar vrea doar in picioare! precoce fetitele astea... pe la 7 luni cred ca vor merge si pe bicicleta nu-i asa?

o sa fac si eu un mic filmulet cum paseste Adeluta, dar nu stiu cand... nu promit nimic acum.




karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

neata mai pe dupa amiaza. mai nou nu mai apuc sa fac nimic ziua, scoate broscuta si mustarul din mine.

va pe toate

lunei ii urez optimism si curaj

fiannei ii spun ca mie mi-a placut mult carutul ei

laviniei ca e demential filmuletul cu lorinuta

nonnei ca ma bucur enorm pentru bunica ei. si a mea tot 84 de ani are si tare o iubesc

ioana75, parca retinusem ca pediatra smarandei e dr. calapod. vii la medicover victoriei sau unde? am fost si eu o data la ea. e o draguta. ea ti-a recomandat sa ii dai lui sma cereale cand nu lua in greutate?

am mai retinut ca trebuie sa trec la huggies. si eu eram nemultumita de pampers, data trecuta am luat niste happy care sunt mai buni ca pampers, dar intr-adevar foarte mari.

am mai citit de copiluti diversificati carora le urez succes in continuare!

si eu am mari emotii. pe 20 mergem la doctor si o sa vedem ca luat in cel mai bun caz 300g luna asta. mie lapticul pare sa imi fi revenit (nu stiu ce sunt toanele astea pe capul lui) dar broscuta tot nu papa ca lumea, cu stimulente cu tot. mai nasol e ca nu prea vrea nici biberonul (asta in cazul in care m-as fi gandit sa ii dau supliment). deci, de retinut cereale humana cu orez si porumb. si ca tot veni vorba si v-am auzit vorbind de cartof: scrie undeva cand cumperi cartofi ca e cartof dulce sau cartof-"cartof"?

Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput