***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 (41)***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Mersi beaucoup

Ioana mama de bebe
Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Carstea, bine-ai revenit!

Motannel, mie NUROFEN-ul mi se pare net superior paracetamolului... dar fiecare bebe reactioneaza diferiut... Eu as adauga o bila alba nurofenului: reduce si inflamatia

IuliaBraila or fi si argumente PRO mergator, nu contest veridicitatea lor, dar permite-mi sa ti le prezint eu pe-alea CONTRA pe care le cunosc :

1.) In mod clar intarzie dezvoltarea fireasca a copilului (e ca si cand te inveti sa mergi sustinut si dintr-o data parintii iti pretind sa mergi singur... pai oare poti??)

2.) Din pacate, forteaza niste articulatii care nu sunt inca pregatite pentru pozitia bipeda... si nu cred ca place nimanui ca puiutul sa aibe GENUM VARUM (practic genunchiul nu sustine greutatea corpului si se curbeaza picioarul...ca o paranteza )

3.) Daca e fixat prea sus (din dorinta de a nu se sprijini copilul pe picior de frica pct 2 ) este riscul aparitiei mersului pe varfuri (picior equin)...

Cam atat mi-aduc acum aminte, dar daca mai imi amintesc mai zic... Aaaaah stai ca am si argumente PRO:

1.) Il pui pe copil in premergator si stii sigur ca nu cade si tu poti face linistita treaba.

2.) Il distrezi pe copil si sta linistit

... nu-mi mai vin idei dar tot din gama asta cred ca as gasi o mie...

Acum ramane sa pui in balanta ce e mai important...


FETELOR, va multumim din suflet pt COMPLIMENTE!!!

Andrada de ANTONIO (12 Mai 2007)
FILMULET ANTONIO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Buna seara , fetelor!

Andrada, e un scump Antonio iar poza e super!

Aseara n-a mai facut scandal David, a adormit chiar repede dar tot s-a trezit de cel putin 5 ori peste noapte si mai mult in pat cu noi a dormit cu tzitzi la nas!Nu stiu cum sa fac sa i-o scot ca nu mai pot!
Ieri a zis clar "MAMA", nu am nici un dubiu si nici macar n-a spus-o la suparare.Chiar frumos a zis!
Noi vom petrece trecerea in noul an singurei caci mama pleaca la tara la tata si probabil vor veni sora cu cumnatu si nepotu pe la noi.Am preferat acasa sa-l facem anul asta ca si-asa e marait si macar sa fim acasa.Mai sunt si alti ani in care sa plecam pe undeva!

LA MULTI ANI CELOR CE-SI SERBEAZA ZIUA ZILELE ASTEA SI LA MULTE LUNISOARE CAPSUNEILOR/CAPSUNICILOR!

VA PUP!



www.youtube.com/user/ALINAFOBL" target="_blank">Davidel cu tortuletul
DAVIDUTZ
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by ckristina

graviduta, in revista pe care o am eu(mami special- alimentatia copilului) scrie ca ananasul,kiwi si avocado se dau dupa 1 an pt ca pot provoca reactii alergice;tot aici de portocala si banana scrie ca se da dupa 6 luni; probabil primele sunt mai alergene; eu nu i-am dat biancai


Da, am vazut si eu in revista, dar dupa ce am postat intrebarea. Cred ca o sa astept pana la un an. Nu stiu ce o fi in capul pediatrei; stiu ca parerile sunt impartite, dar e bine sa fii precaut; adica, putea sa-mi explice risculk si sa o lase la alegerea mea (bine, nu m-a obligat sa-i dau, dar a spus ca pot, fara nicio rezerva).
Voi ce fructe mai dati puilor, in afara de mar, para, portocala?

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Sunt o zapacita si am sters cu propria mana ceea ce am scris...asa ca fac un rezumat:
Inca ne 'luptam' cu vizitele si vizitatorii, asa ca suntem in pana de timp si suntem cam obositi cu totii. Am petrecut un Craciun frumos, impreuna cu tati, cu bunicile, cu unchii si matusile din dotare, cu prietenii si cu copii prietenilor. A fost tare frumos sa privesti Craciunul prin ochii propriului copil, sa te bucuri de bucuria lui cand vede prima data bradul sau cand mai descopera cate o jucarie adusa de Mosu'.
Sper ca toate capsunicile si toti capsuneii sunt sanatosi si voiosi!
Principalul motiv ptr care am intrat pe forum este insa faptul ca vreau sa va uram un An Nou cu multa sanatate, cu iubire si armonie, cu multe vise implinite!
Va pupam,
Sofia, Florina si Paul

Florina si Sofia la sase luni (09.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Sarbatori fericite!

La multi ani!!

un An Nou Fericit va uram noi mici si mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Salutare, salutare,


noi suntem racitit cu totii si am fost plecati 1 saptamana in Köln. Nu imi mai recunosc copilul meu cel cumintzel. Avem 7 nopti albe, albe. Ii dau nurofen de azi, ca prospanu de tuse nu mai ajuta. Pediatra lui e in concediu. Mi-a facut si febra. Si, cauza e ca l-am scos vinerea trecuta pt o programare in spital si afara erau -6 si am mai fost apoi si prin magazine.

Nu avansam deloc nici cu diversificarea. ELTEKA voi cum stati??Pepsi, cum e situatia la voi?

Irinusha , scriu cand o sa am o clipa libera. Il am si pe R in vacanta deci nu ma ating de computer.


si, mi-am verificat off-line mess, am primit o instiitzarea ca Ella s-a suparat. Nu am gasit acu in viteza mesajul tau Ella dar imi pare rau si orice am scris nu a fost cu intentie rauvoitoare.
Imi plac vorbele tale de duh si le-am folosit poate in viteza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

graviduta,eu i am mai dat piersica si caise(la borcanas pt ca nu s fructe de sezon);cel mai des ii dau mere; i am mai dat si banana dar acum am scos o pt ca mi a facut niste pete pe corp(care cel mai probabil sunt de la detergent;am schimbat si detergentul)
ii mai schimb cerealele si i pun mar in ele.
voi ce cereale folositi?eu nu am gasit biscuiti fara gluten?voi?

bianca nu a luat in greutate deloc luna asta;in schimb s a inaltat 2cm; avem si noi la aproape 7 luni(...mai avem o saptamana)70cm si 7.8kg; de astazi a inceput sa stea singura in fundulet(a stat si 15 minute)realizare mare!

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Carstea, bine ai revenit!

Carmen, merci de info!Am mai citit si eu pareri bune despre medicii indicati de tine.

Alyna, felicitari pt “mama”!Si noi tot singuri o sa petrecem trecerea in noul an.

Graviduta, nu i-am dat ananas pana acum,desi ma batea un gand,dar am vazut revista de care zice Cristina si m-am razgandit.Alte fructe i-am dat de la borcanele si putin suc de mandarina.

A fost dr la noi si a zis ca are o rinofaringita usoara si sa-i pun in continuare ser sau Marimer,sa-l aspir,dar cu grija,ca sa nu-i dea sangele,sa-i dau vit C si Oscillococcinum .
Are la 7 luni 9,2 kg si 76 cm si mi-a zis dr sa nu mai fiu disperata(apropos de coaste) ca nu e copilul slab si ca mi se pare mie.Nu prea ii place ei ca inca nu sta bine in fundulet,dar a zis ca-l mai urmarim pana la 8 luni si vedem ce e de facut.Asta e si motivul principal pt care vreau sa merg cu el la B,sa mai aflu o parere despre aspectul asta.

Am pus si poze:
Primul Craciun cu Ducu
frezat de mami

EDIT:Didi, multa sanatate!
Cristina, felicitari pt statul in fundulet!Hai ca iar ma ingrijorez ca al meu nu sta
Eu ii dau de la 6 luni,seara,in lapte, 3 masuri de cereale "somn usor",care au gluten si am gasit in mall la Pitesti niste biscuiti pt copii,dar au gluten si astia.

Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

lauradi, stii tu vorba, fiecare copil cu ritmul lui. bianca ieri nu statea nici 5 secunde; si eu m am ingrijorat ca la aproape 4 luni nu si tinea capul deloc; era ca la nastere si intr o zi,la fix 4 luni cand o masam dupa baie l a ridicat; ea nici acum nu sta pe burta; parca o pui pe maracini.
ducu frumos frezat de mami.

am inteles eu bine? te duci la bucuresti cu ducu? as merge si eu cu bia...eu vreau la un dermatolog pediatru

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)

Mergi la inceput