***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 (41)***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Andrada, super poza! Si celelalte desigur dar asta e excelenta. Filmuletele nu le-am vazut ca nu pot din cauza ca nu am ceva instalat...Subscriu si eu la faza cu taticul fotograf nepriceput!
numai_eueu intotdeauna il arat pe andreiutul dulcel mamei, soacrei si sotului, ca doar ei il stiu! I-am dat ambroxol, nu mai tuseste asa rau, insa muci mai avem. A fost mai bine ieri, am scos mereu muci cu pompita, karvol, vibrocil etc si chiar s-a inviorat dupa baita! Acum, ghinionul mai e ca suntem toti muciosi in jurul ei, ca am racit pe rand, dar eu sper ca ea fiind racita deja nu mai ia alta, nu?! Ai mai fost pe la dr cumva? Eu vreau sa ma duc in ianuarie sa imi dea anticonceptionale ca ma dispera ciclul meu...Frumoase lucrurile de pe la redoute, ai luat si pt tine ceva? Eu nu stiu deloc franceza asa ca nu ma incumet.
motannel, aseara ti-am revazut pozele de la a-z. Chiar mis e pare ac fetele seamana, desigur in afara de culoarea ochilor si a parului, poate!

eimotto!!!

Mami de Livia (08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Voi ati dat ananas la pitici? Pediatra mi-a spus ca-i pot da si ananas din conserva, dar parca ala are zahar, asa ca i-am luat de-asta proaspat. Totusi e fruct exotic si parca astea nu se recomandau pana la un an.




Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

graviduta, in revista pe care o am eu(mami special- alimentatia copilului) scrie ca ananasul,kiwi si avocado se dau dupa 1 an pt ca pot provoca reactii alergice;tot aici de portocala si banana scrie ca se da dupa 6 luni; probabil primele sunt mai alergene; eu nu i-am dat biancai

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Hello!

pe aici,ca n-am mai scris de nu stiu cand!Am citit,in schimb, si am vazut ca ati petrecut frumos de Craciun ,ati primit cadouri,ati facut progrese…spuneti vorbe,aveti dintisori…Bravos,bravos!
L-am vazut pe Antonio cel pletos cum alearga dupa soricel si ne-am amuzat tare…Ducu s-a uitat foarte atent,cred ca vroia sa invete si el miscarile pt mersul de-a busilea,acum, daca tot a descoperit cum sa se ridice pe genunchiIar “poza de suflet” m-a dat pe spate…aveti niste ochi,mama,mama si semanati foarte mult!Si pe Davidutz cel vessel si jucaus,si pe Andrei care se balaceste la piscina si pe Andreiutul de numei_eu langa bradut-tare dragalas- si tare frumoase hainutele luate de mami ,Petitul cel urlator,care-i foarte zambaret in poze si seamana numai cu mami(sper sa iasa mai repede dintisorii sa nu va mai chinuiti asa!), si pe Mara cu scaunelul cel nou(speram sa nu faca varsat si sa nu aiba luxatie!) …Sper ca n-am uitat pe nimeni!

Noi abia am “scapat” de ultimul musafir pe 27,si ieri am bagat rapid o curatenie ca ziceai ca au trecut turcii si mie imi venea sa ma catar pe pereti Copilul se inscrie in categoria muciosilor,ca la cati au fost pe aici era de mirare sa nu faca ceva(vezi, Chiqui, si eu caut vinovatul),dar bine ca e doar atat,fara febra,tuse sau alte minunatii.I-am pus ser sau Marimer si am aspirat cu batista bebelusului si parka s-au maid us.Acum asteptam dr sa ne asiguram ca e in regula si oricum trebuia sa-i faca si controlul de 7 luni.Nu-mi vine sa cred ca au trecut deja 7 luni!Parca ieri nasteam…cum trece timpul asta…azi ma gandeam,ca tocmai au venit si la mine rusii,ca a trecut un an si 4 luni de la ultima menstruatie.
In rest…saliveaza abundent si mai urla si ma gandesc ca vin iar dintii,desi am mai crezut o data asa si s-a potolit;sta mai bine in fundulet si a reusit sa se ridice de cateva ori ,in acelasi timp,si pe maini si pe genunchi,deci ma astept sa plece dupa mine prin casaAm auzit si eu de mai multe ori “mam”,dar nu sunt sigura…
A venit si la noi Mosul,plin de hainute si jucarii,dar cel mai mult ii place o maciuca de la Tomy,care scoate diverse sunete;e de la 10 luni+,dar i-o dau numai in prezenta mea.

Urez si eu cu intarziere pt sarbatoritii zilelor de 25,26,27 si 28 decembrie si pt toti cei care s-au serbat de Sf Stefan…Motannel si pt Vlad Stefan,Diana Gabriela,Rares si Eimotto
Revin mai tarziu si cu poze ca tre sa apara dr...



EDIT: Fetelor,revin si eu cu rugamintea de a ma sfatui la ce pediatru sa merg la B sa-l consulte pe Ducu.La Taropa se ajunge greu?

Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Salutare capsunici!ne-am intors dupa ce am taiat tara in doua.Ne-am gandit la voi mai tot timpul dar acum ma pun pe citit ca am de recuperat aproape 2 capitole.
Excursia a fost super frumoasa .L-am balacit pe domnul R in piscina prilej cu care ne-am ales si cu o iritatie pe obrajori de la apa clorata.In rest recomand drumul noaptea , cand rares a dormit ,celui de ziua cand trebuia sa vanez mereu cate o benzinarie sau motel sa incalzesc un laptic sau sa pasez vreo banana.
Multumiri celor care s-au gandit la noi(liviana,lauradi ,lavini)
Revenim cu poze noi de vacanta cand s-or mai linisti apele prin casa ca avem bagajele la usa.

POZE rares(7 mai 2007)
Am 6 luni/Sunt barbat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

pentru Carmen So: la noi s-a scos din prescriptii medicamentul Calpol, datorita unor factori de risc de dezvoltare a celulelor canceroase. Doctorii de familie si pediatrii nu mai au voie sa il recomande. Atentie deci.
Nu mi-ati dat si mie relatii cu privire la premergator: pentru, contra, de care?
spor la treburi si pregatiri,

http://s85.photobucket.com/albums/k57/iuliastroe/BEBE%20FLORIN/?action=view¤t=FLORIN614.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Aoleo, Iulia, bine ca mi-ai zis de Calpol! L-am taiat de pe lista, raman la nurofen si panadol. Cu premergatorul, eu sunt contra (in afara de motivul strict egoist ca eu nu voiam ca bona sa caste gura la tv si fata sa se izbeasca in premergator) am citit ca sunt indicate numai dupa ce copilul merge singur, pentru ca intarzie mersul (copiii care sunt pusi in premergator inainte de a merge vor merge pe varfuri) si mai era ceva cu sustinerea greutatii, ca nu se face tocmai bine in premergator. Chiar am vazut un fragment de stire pe protv, aseara cred, in care vorbeau si despre premergatoare, spunea un ortoped de ce nu sunt recomandate. Imi pare rau ca nu pot explica stiintific ce spunea dr, in mare, era cam ce am scris eu mai sus. Poate gasesti stirea pe site-ul protv. Am cunoscut si mamici fericite cu premergatorul, ai caror copii au mers mai repede datorita lui, dar pe mine trece-ma la "contra".

Lauradi, mie mi-a placut pediatrul Liliana Calapod, de la Medicover, centrul din Victoriei. E tanara, calma, raspunde la telefon, consulta atent, are rabdare. Am mers cu nr 1 la ea pana am schimbat abonamentul de la Medicover. Tot la Medicover mai era Denise Stanescu, despre care am auzit multe lucruri bune. La CMU, unde am acum abonament, nu prea mi-au placut pediatrele, sau am dat eu peste unele mai ciudate, care mi-au speriat fetele. Asa ca acuma am ramas doar cu pediatra care e si medicul de familie al fetelor mele (spun "doar" pentru ca pe vremea lu' nr 1 o duceam la vreo 3 pediatri, de, eram mai stresata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Chiquitita, multumim!

Lauradi, multumesc pentru urari!

Carstea, bine ai revenit!

Iuliabraila, esti sigrua de Calpol? Ni l-a recomandat pediatra si chiar eram multumita de el! Nurofenul nu mi s-a parut a avea vreun efect in raceala Teodorei si i l-am dat 3 zile, dupa care am revenit la Calpol!!!

Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Numai eu imi spui te rog, cum se face plata la Redoute? On line sau cu ramburs? Si cit costa trasportul in plus?

Ioana mama de bebe
Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numai_eu spune:

quote:
Originally posted by Ioana13

Numai eu imi spui te rog, cum se face plata la Redoute? On line sau cu ramburs? Si cit costa trasportul in plus?

Ioana mama de bebe
Patrick Alexandru (01.06.2007)




Plata se face on line, cu card Visa sau Mastercard. Transportul mai este in plus 5% din valoarea produselor si mai este o taxa de 5 sau 6 euro, taxa de impachetare sa zic (nu stiu exact cum sa traduc din franceza). Mai multe informatii despre laredoute gasesti aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113045&whichpage=13

Mergi la inceput